عکس پروفایل علم، فناوری و نوآوری در هندع

علم، فناوری و نوآوری در هند

۷۶۱عضو
عکس پروفایل علم، فناوری و نوآوری در هندع
۷۶۱ عضو

علم، فناوری و نوآوری در هند

باسمه تعالیبا سلام و عرض ادب این کانال با هدف اطلاع‌رسانی مهمترین اخبار حوزه علم، فناوری،صنعت و اقتصاد هند راه‌اندازی شده است. مشارکت و ارائه نظرات و پیشنهادات اصلاحی موجب امتنان است.با تشکرتماس با ما:Didebanefanavari.com09229832608

۱۴ اردیبهشت

thumnail
«کشف یک روش جدید برای مقابله با سوختگی پوست»
محققان دانشگاه پزشکی کینگ‌جورج در هند، یک روش جدید برای درمان محل سوختگی کشف کرده‌اند. در روش‌های رایج، اغلب قطعه‌ای یخ یا خمیردندان روی محل سوختگی قرار داده می‌شود که پوست را منجمد و جریان خون را متوقف می‌کند، اما این روش فقط برای چند دقیقه منجر به تسکین محل سوختگی می‌شود و به دلیل مسدود کردن سلول‌های چربی زیرِ پوست، می‌تواند صدمات جدّی‌تری را به لایه‌های پوست وارد کند. در روش جدید، از بانداژهای ساخته شده از پوست ماهی استفاده می‌شود که سرشار از امگا ۳ و کلاژن است. به گفته محققان، پوست سوخته ابتدا باید با آب تمیز شسته شود و سپس بانداژ مذکور به شکل مستقیم روی آن قرار گیرد. شستشو با آب به افزایش هیدراتاسیون پوست کمک می‌کند و بافت‌های آسیب‌دیده به راحتی کلاژن موجود در بانداژ را جذب و شروع به ترمیم می‌کنند.
undefined کد خبر: 20240503-1148کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25169

۱۵:۵۶

۱۷ اردیبهشت

thumnail
«ساخت نخستین موتورسیکلت جهان با سوخت سی‌اِن‌جی»
شرکت خودروسازی باجاج که دومین تولیدکننده موتورسیکلت در هند و سومین در جهان است، نخستین موتورسیکلت جهان با سوخت سی‌اِن‌جی و حجم پیشرانه ۱۲۵ سی‌سی را تولید کرده است که قرار است از ۱۸ ژوئن ۲۰۲۴ عرضه شود. در طول سال‌های گذشته، جایگزین‌های متعددی برای بنزین به‌عنوان سوخت موتورسیکلت‌ها پیشنهاد شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به بخار، هیدروژن، آب و باتری اشاره کرد. در موتورسیکلت جدید، از سی‌اِن‌جی (فشرده‌سازی گاز طبیعی به کمتر از ۱ درصد حجم آن در فشار استاندارد جوّ) به‌عنوان منبع سوخت برای موتورهای احتراق داخلی استفاده شده است. فناوری جدید که مشابه با موتورسیکلت‌های با سوخت گاز طبیعی مایع (اِل‌اِن‌جی) است، می‌تواند اثرات زیست‌محیطی موتورسیکلت‌ها را به‌طور چشمگیری کاهش دهد. نمونه موتورسیکلت مذکور، منجر به کاهش ۷۵ درصدی انتشار مونوکسیدکربن در مقایسه با یک موتورسیکلت با سوخت بنزین شده است. انتشار دی‌اکسیدکربن و هیدروکربن‌های غیرمتان نیز، توسط این موتورسیکلت تقریبا صفر است.
undefined کد خبر: 20240506-2229کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25236

۱۴:۰۳

۲۰ اردیبهشت

thumnail
«رونمایی از پهپاد بمب‌افکن بومی هند»
یک مجموعه‌ی نوآفرین هندی به نام شرکت دفاعی و هوافضایی درفش پرنده، مستقر در بنگلور، از اولین پهپاد نظامی و بمب‌افکن هند رونمایی کرد که در دسته‌بندی پرنده‌های ارتفاع-متوسط مداومت-بالا (MALE) قرار می‌گیرد. وزن پهپاد FWD-200B، حدود ۵۰۰ کیلوگرم است که قادر به حمل ۱۰۰ کیلوگرم بار محموله تا برد ۲۰۰ کیلومتر و مداومت پروازی ۱۲ تا ۲۰ ساعت با سرعت ۳۷۰ کیلومتربرساعت است. هزینه‌ی تولید این پهپاد، ۲۵۰ میلیون روپیه (حدود ۳ میلیون دلار) برآورد شده است که یک‌دهم قیمت پهپاد آمریکایی پریدتور است. گفتنی‌ست که شرکت سازنده، در سال ۲۰۲۲ و با هدف کاهش وابستگی هند به واردات پهپادهای گران‌قیمت بمب‌افکن و تبدیل هند به یکی از سازندگان جهانی و قطب‌های فناوری پهپاد و همچنین ارتقاء امنیت ملی تأسیس شده است.
undefined کد خبر: 20240509-2230کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25302

۱۵:۴۸

۲۲ اردیبهشت

thumnail
«ارائه‌ی خدمات رایگان هواشناسی توسط شرکت هندی»
شرکت خصوصی زوماتو (Zomato)، از راه‌اندازی اولین زیرساخت‌ هواشناسی به روش جمع‌سپاری در (crowd-supported) هند خبر داد که در آن، اطلاعات جوّی، همچون دما، رطوبت، سرعت باد و میزان بارش، بصورت بلادرنگ و محلی از طریق شبکه‌ای متشکل از ۶۵۰ ایستگاه هواشناسی زمینی در بیش از ۴۵ شهر بزرگ هند جمع‌آوری و ارائه می‌شوند. زوماتو قصد دارد شبکه‌ی خود را در آینده‌ی نزدیک به دیگر شهرهای هند نیز گسترش دهد که در این راستا، نصب دستگاه‌های هواشناسی، به‌طور داوطلبانه، در واحد‌های مسکونی شخصی نیز پیش‌بینی شده‌است. گفتنی‌ست که شرکت هندی، سامانه‌ی اطلاعاتی خود را با همکاری مرکز علوم جوّی (CAS) ذیل مؤسسه‌ی فناوری هند (IIT) در دهلی توسعه داده است. به گفته‌ی مدیر عامل این شرکت، دسترسی به‌هنگام به این داده‌های دقیق، برای شرکت‌ها و مؤسسات تحقیقاتی هندی آزاد بوده و می‌تواند نقش سازنده‌ای در رونق اقتصاد هند داشته باشد.
undefined کد خبر: 20240511-5276کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25371

۱۸:۱۹

۲۳ اردیبهشت

thumnail
«آزمایش موفق سامانه‌ی موشکی رهاسازی اژدر»
سازمان تحقیق و توسعه‌ی دفاعی هند (DRDO) از آزمایش موفق سامانه‌ی موشک‌پایه‌ی رهاسازی اژدر خبر داد که با هدف ارتقاء توان ضدزیردریایی نیروی دریایی هند توسعه داده شده است. این سامانه که هم از ساحل و هم از ناوهای جنگی قابلیت پرتاب دارد، به اژدر این امکان را می‌دهد تا در بردی فراتر از اژدرهای معمولی، هدف را مورد اصابت قرار دهد. در این سامانه که متشکل از چندین فناوری پیشرفته، از جمله یک موتور پیشرانه‌ی جامد دومرحله‌ای و زیرسامانه‌ی ناوبری اینرسی دقیق است، اژدر در واقع حکم محموله‌ی آن را دارد و به همراه آن، یک سامانه‌ی رهایش چتردار نیز استفاده می‌شود.
undefined کد خبر: 20240512-2231کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25375

۱۵:۱۵

۲۵ اردیبهشت

thumnail
«سبقت هند از ژاپن در زمینه انرژی‌ خورشیدی»
طبق آخرین یافته‌های اتاق فکر Ember در لندن که بر انرژی‌های پاک تمرکز دارد، هند در یک جهش چشمگیر در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر از ژاپن سبقت گرفته و به سومین مولّد بزرگ انرژی خورشیدی جهان در سال ۲۰۲۳ تبدیل شده است. این پیشرفت، تعهد هند به گذار جهانی به سمت استفاده از منابع انرژی پایدار را نشان می‌دهد، به‌گونه‌ای که انرژی خورشیدی اکنون ۵.۸ درصد از تولید برق کشور را به خود اختصاص داده است، در حالیکه طی ۸ سال گذشته این رقم تنها ۰.۵ درصد بوده است. در زمینه تولید انرژی خورشیدی، در سال ۲۰۲۳ هند با بیش از ۱۸ تراوات ساعت، بعد از چین با بیش از ۱۵۶ تراوات ساعت، آمریکا با بیش از ۳۳ تراوات ساعت و برزیل با بیش از ۲۲ تراوات ساعت، در رتبه چهام قرار گرفته است. لازم به ذکر است که براساس اهداف تعیین شده در کنفرانس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد (COP28) در سال ۲۰۲۳، هند در تلاش است تا ظرفیت جهانی انرژی‌های تجدیدپذیر را تا سال ۲۰۳۰ به سه برابر افزایش دهد. سیاست‌گذاری‌های قدرتمند و سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجه در حوزه زیرساخت‌های انرژی تجدیدپذیر نیز، به‌منظور تحقق اهداف ماموریت ملی خورشیدی هند مبنی‌بر تولید ۷۰.۱۰ گیگاوات انرژی خورشیدی، انجام گرفته است. گفتنی‌ست تقویت انرژی خورشیدی در هند، به افزایش پایداری زیست‌محیطی و همچنین توسعه اجتماعی و اقتصادی کمک می‌کند، به‌گونه‌ای که گسترش مزارع خورشیدی و تاسیسات خورشیدی روی پشت‌بام، منجر به اشتغال‌زایی به‌ویژه در مناطق روستایی می‌شود و وابستگی به واردات سوخت‌های فسیلی را کاهش می‌دهد.
undefined کد خبر: 20240514-6117کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25428

۱۵:۰۳

۲۸ اردیبهشت

thumnail
«راه‌اندازی نخستین سامانه مدیریت ترافیک هوشمند در یکی از بزرگراه‌های هند»
یک شرکت فعال در حوزه حمل‌ونقل، نخستین سامانه مدیریت ترافیک هوشمند را در بزرگراه بمبئی-پونا راه‌اندازی کرد. این بزرگراه روزانه با ترافیک حدود ۴۰ هزار وسیله‌نقلیه مواجه است و این رقم در ایام آخر هفته به ۶۰ هزار می‌رسد. با کمک سامانه مذکور، این بزرگراه از نوسازی مدیریت ترافیک و بهبود ایمنی جاده‌ها بهره‌مند می‌شود. در مرحله نخست، ۳۹ ورودی در امتداد یک بخش ۹۵ کیلومتری از بزرگراه راه‌اندازی شده است که ۲۱۸ دوربین مداربسته مجهز به هوش‌مصنوعی را در خود جای داده است که برای شناسایی ۱۷ نوع مختلف از تخلفات رانندگی طراحی شده است. لازم به ذکر است که هر نقطه ورودی به این بزرگراه، شامل خودروهای ویژه برای شرایط اضطراری مانند یدک‌کش، جرثقیل و آمبولانس است که هر یک به‌نوبه‌خود از سامانه ردیابی خودروها برخورداند. در نقاط ورودی، همچنین تابلوهای هشداردهنده هوشمند نصب شده است که اطلاعات مربوط به وضعیت ترافیک، شرایط آب‌وهوا و باز یا بسته بودن جاده را در اختیار رانندگان قرار می‌دهد.
undefined کد خبر: 20240515-2232کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25458

۷:۵۸

thumnail
«رونمایی از محل فرود فضاپیمای چاندرایان-۴ روی کره‌ی ماه»
جایی در حوالی نقطه‌ی شیو شاکتی (Shiv Shakti) روی سطح ماه، مکانی است که سازمان تحقیقات فضایی هند، آن را به عنوان محل فرود فضاپیمای چاندرایان-۴ انتخاب کرده‌است. البته به دلیل وجود سطوح ناهموار و شیب‌های تند در این ناحیه، پیاده‌سازی روش‌های بسیار دقیق فرود و بکارگیری سامانه‌های ناوبری پیشرفته، چالش بزرگی برای این عملیات محسوب می‌شود. مدت زمان انجام این مأموریت، تنها یک روز قمری، معادل ۱۴ روز زمینی است، زیرا شرایط محیطی سخت، تغییرات دمایی بسیار زیاد، و نبود نور خورشید، عمر عملیاتی کاوشگر را به‌شدت محدود می‌کند. به دلیل پیچیدگی‌های مأموریت چاندرایان-۴، سازمان تحقیقات فضایی هند قصد دارد که آن را با دو پرتاب مجزا، شامل حامل سنگین LVM-3 و حامل PSLV انجام داده و محموله‌های مختلفی را در این راستا منتقل کند. هند در این مأموریت بلندپروازانه‌ بنا دارد نمونه‌هایی از خاک ماه را به زمین برگرداند؛ هدفی که در صورت تحقق، منجر به ظهور چهارمین کشور توانمند جهان در این حوزه، پس از ایالات متحده، روسیه و چین خواهد شد.
undefined کد خبر: 20240517-2233کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25483

۱۶:۴۱

۲۹ اردیبهشت

thumnail
«آزمایش موفق موتور جدید حامل قطبی هند»
سازمان تحقیقات فضایی هند از آزمایش موفق ۶۵۶ ثانیه‌ای موتور پیشران مایع جدید این کشور برای استفاده در حامل قطبی (PSLV) خبر داد که به روش ساخت افزودنی (چاپ سه‌بعدی) تولید شده‌است. این موتور که پی‌اس۴ نام دارد، در حال حاضر در سامانه‌ی کنترل واکنشی مرحله‌ی اول و موتور مرحله‌ی چهارم حامل قطبی استفاده می‌شود و ساخت آن به روش افزودنی، باعث کاهش قطعات، از ۱۴ قطعه به یک قطعه‌ی واحد و حذف ۱۹ اتصال جوشکاری شده‌است. کاهش مواد فلزی بکار رفته، از ۵۶۵ کیلوگرم در روش معمول به تنها ۱۳/۷ کیلوگرم در روش جدید و همچنین کاهش ۶۰ درصدی زمان ساخت، از دیگر ویژگی‌های فرآیند تولید نسخه‌ی جدید این موتور به شمار می‌روند. گفتنی‌ست که پیشران موتور پی‌اس۴ از نوع دوپایه (ترکیب تتراکسید نیتروژن و مونومتیل هیدرازین) بوده و در شرایط خلأ، ۷/۳۳ کیلونیوتن نیروی پیشران تولید می‌کند.
undefined کد خبر: 20240518-2234کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25515

۱۳:۱۲

۳۰ اردیبهشت

thumnail
«تولید جوهر ضد تقلب برای انتخابات»
یک شرکت هندی، موفق به ساخت جوهر پاک‌نشدنی شده است که می‌تواند برای جلوگیری از تقلب در انتخابات استفاده شود. این جوهر عمدتا از نیترات نقره ساخته شده است و ضمن اینکه دو هفته ماندگاری دارد و پاک کردن آن تقریبا غیرممکن است، هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، رنگ پوست را به ارغوانی تغییر می‌دهد. این جوهر در ویال‌های ۱۰ میلی‌لیتری تولید شده و قیمت هر ویال ۱۷۴ روپیه (۲.۱ دلار) است. کارگران کارخانه MVPL در شهر میسور در جنوب غرب ایالت کارناتاکا، تلاش کردند تا حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار ویال جوهر تهیه کنند، که بزرگ‌ترین سفارش برای کارخانه تا به امروز است. گفتنی‌ست افراد از مواد پاک‌کننده آرایش و آب‌لیمو برای پاک کردن این جوهر استفاده کرده‌اند، اما با موفقیت همراه نبوده است.
undefined کد خبر: 20240519-3202کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25557

۱۵:۳۶

۳۱ اردیبهشت

thumnail
«امضای قرارداد تجهیز و بهره‌برداری از بندر چابهار بین ایران و هند»
با هدف تحقق برنامه‌های مرتبط با تقویت روابط تجاری و اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و هند، یک قرارداد ۱۰ ساله بین دو کشور با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و سارباناندا سونووال وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراه‌های هند در ۱۳ مِی ۲۰۲۴ امضاء شده است. به اذعان منابع هندی، براساس این قرارداد، سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران بخش‌هایی از پایانه‌های باری و کانتینری بندر شهید بهشتی چابهار را به مدت ۱۰ سال به هند واگذار می‌کند و هند نیز ۱۲۰ میلیون دلار برای تامین تجهیزات راهبردی بندر و ۲۵۰ میلیون دلار برای تقویت زیرساخت‌های حمل‌ونقل چابهار سرمایه‌گذاری می‌کند. طرفین، متعهد به انجام تعهدات خود در زمینه تسهیل ترانزیت در امتداد دالان (کریدور) حمل‌ونقل بین‌المللی شمال-جنوب، توسعه خطوط کشتیرانی بین بنادر دو کشور و جذب بارهای ترانزیت کانتینری هستند. گفتنی‌ست بندر چابهار صرفا یک مجرای ارتباطی بین هند و ایران نیست و یک شریان تجاری حیاتی محسوب می‌شود که هند را به افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی متصل می‌کند. این پیوند، راه‌های جدیدی را برای تجارت باز کرده و انعطاف‌پذیری زنجیره تأمین را در سراسر منطقه تقویت می‌کند.
undefined کد خبر: 20240520-6118کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25579

۱۶:۴۹

۴ خرداد

thumnail
«مأموریت آینده‌ی هند به مریخ، بلندپروازانه‌تر از مأموریت اول»
دومین مأموریت بین‌سیاره‌ای هند به مریخ که قرار است در اواخر سال جاری میلادی انجام شود، دارای ویژگی‌های بلندپروازانه‌ای است که از جمله‌ی آن می‌توان حمل و بکارگیری تجهیزات مهمی همچون مریخ‌پیما، بالگرد، جرثقیل هوایی (برای پایین آوردن مریخ‌نورد) و چتر فراصوتی را عنوان کرد؛ هر چند که برخی از آنها از تجارب پیشین ناسا الهام گرفته شده‌اند. در این مأموریت که به مأموریت مدارگرد مریخ-۲ (MOM-2) یا مانگالیان-۲ موسوم است، حداقل ۴ دستگاه علمی برای مطالعه‌ی تاریخچه‌ی سیاره‌ی سرخ، تحلیل جوّی آن، و همچنین جستجوی یک کمربند گردوخاکی حول سیاره که حاصل از دو قمر آن، یعنی فوبوس و دیموس هستند بکارگرفته شده‌است. هند با جدیت تمام قصد دارد تا سومین کشوری (پس از آمریکا و چین) باشد که روی مریخ فرود می‌آید. هر چند که در سال ۲۰۱۴ و در اولین مأموریت خود، مانگالیان نیز توانسته بود مدارگردی را در مدار این سیاره قرار دهد. با این که عمر مانگالیان برای حدود ۶ تا ۱۰ ماه پیش‌بینی می‌شد، اما به طرز عجیبی حدود ۸ سال دوام آورد.
undefined کد خبر: 20240524-2235کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25665

۱۴:۲۶

۵ خرداد

thumnail
«انجام اولین مطالعه‌ی جامع تحلیل ریسک بلایا بر زیرساخت‌های مخابراتی هند»
هند برای اولین بار، چارچوب ارزیابی جامعی با عنوان همبستگی برای تاب‌آوری زیرساخت‌ها در مقابل بلایای طبیعی (CDRI) را با هدف تقویت تاب‌آوری زیرساخت‌های مخابراتی این کشور در برابر بلایای طبیعی اجرا می‌کند. شبکه‌های ارتباطی، خطوط و شریان‌های حیاتی جریان اطلاعات یک کشور در هنگام بروز بلایا هستند و لذا آگاهی از تاریخچه‌ی وقوع مخاطرات، میزان خطر (ریسک) و همچنین تأثیرپذیری این زیرساخت‌ها، به‌ویژه در هنگام خرابی‌های زنجیره‌ای و بهم‌وابسته می‌تواند بسیار مهم باشد. از این رو، طرح پیش‌گفته، به‌عنوان یک رویکرد و رهیافت نظام‌مند، نواقص موجود را در ۵ بُعدِ برنامه‌ریزی و طراحی فنی، عملیات و نگهداری، فرآیندهای سیاست‌گذاری و نهادی، مالی و هماهنگ‌سازی، و دسترسی تخصصی مورد مطالعه قرار می‌دهد. گروه اجرایی پروژه، برای ارزیابی وضع موجود، اقدام به بازدید از چندین ایالت، از جمله تامیل‌نادو، گُجرات، اودیشا، اوتاراخاند و آسام کرده و تأثیر حوادثی همچون زلزله، رانش زمین، سیل، و گردباد را بر این زیرساخت‌ها بررسی کردند. مقامات هندی بر این باورند که شناسایی آسیب‌پذیری‌ها می‌تواند باعث کاهش تلفات و زیان‌های اقتصادی در این کشور شود.
undefined کد خبر: 20240525-2236کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25691

۱۴:۵۶

۶ خرداد

thumnail
«ساخت صخره‌های مصنوعی برای تقویت زیست‌بوم دریایی»
گروهی از محققان هندی، موفق به ساخت صخره‌های مصنوعی شده‌اند که می‌توان از آن‌ها برای احیای زیست‌بوم و افزایش تنوع زیستی موجودات دریایی استفاده کرد. این صخره‌های مصنوعی از مواد خاص و به کمک فناوری‌های جدید به اشکال مختلف ساخته شده‌اند و جلبک‌های دریایی با قطر ۷ متر در اطراف آن‌ها به شکل پره تعبیه شده‌اند که باعث کاهش فعالیت امواج در حفاظت از ساحل در برابر طوفان‌های شدید می‌شوند. لازم به ذکر است که این صخره‌ها به جداسازی دی‌اکسیدکربن از آب کمک و پرورش شیلات را تقویت می‌کنند. یکی از ایالات شرقی هند موسوم به اودیسا نیز ۴۸۰ کیلومتر خط ساحلی دارد که به‌عنوان یک مکان برای استقرار این صخره‌ها در نظر گرفته شده است. گفتنی‌ست ساخت و استقرار صخره‌های مصنوعی به سرمایه‌ای افزون بر چندین میلیارد دلار نیاز دارد و ۷۰ کشور از جمله ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ژاپن، چین، کُره و استرالیا میلیون‌ها صخره از این نوع را در سواحل خود مستقر کرده‌اند تا اقتصاد خود را رونق بخشند.
undefined کد خبر: 20240525-4158کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25695

۵:۳۹

۷ خرداد

thumnail
«چگونگی محافظت از ماهواره‌های هندی در برابر طوفان‌های خورشیدی اخیر»
هشتم و نهم ماه می سال جاری میلادی، کره‌ی زمین، محیط اطراف آن و حتی کره‌ی ماه، مورد شدیدترین طوفان‌های خورشیدی و انفجارات پلاسمایی دو دهه‌ی اخیر قرار گرفتند که فعالان حوزه‌ی فضایی جهان و از جمله سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) را به صدور اعلام خطر و اقدامات پیشگیرانه واداشت. هند با داشتن بیش از ۵۰ فروند ماهواره در مدار زمین اقداماتی نظیر تنظیم چرخ‌های عکس‌العملی ماهواره‌ها، غیرفعال‌سازی برخی حسگرها، و رصد دقیق وضعیت محموله‌ها را جهت محافظت از این دارایی‌ها انجام داده است. این طوفان‌ها معمولاً بر فناوری‌های مختلفی از جمله ماهواره‌های مخابراتی و ناوبری، افزایش چگالی جوّی و کاهش ارتفاع ماهواره‌ها، خطوط انتقال قدرت، و همچنین فضانوردان و مسافران خطوط هوایی اثر می‌گذارند. البته گزارش‌ها حاکی از آن است که در ماهواره‌های زمین-آهنگ (GEO) و خدمات ناوبری هندی، هیچ مشکل و اختلالی مشاهده نشده است.
undefined کد خبر: 20240527-4159کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25747

۱۴:۵۴

۸ خرداد

thumnail
«توسعه یک روش جدید برای برآورد عمر مفید رایانه کیفی»
محققان هندی، موفق به توسعه یک روش جدید شده‌اند که عمر مفید باقی‌مانده یک رایانه کیفی (لپ‌تاپ) را برآورد می‌کند. در این روش، از بررسی دو قطعه هارد دیسک و باتری لیتیوم-یون استفاده می‌شود. یک الگوریتم یادگیری ماشین، میزان کارکرد این قطعات را ارزیابی و در فایل اکسل ثبت می‌کند و سپس یک برنامه که با زبان برنامه‌نویسی پایتون تهیه شده است، این داده‌ها را تحلیل می‌کند. در وهله بعد، میزان کارایی و اثربخشی هر قطعه با توجه به میزان کارکرد آن مشخص می‌شود و محققان می‌توانند عمر مفید باقی‌مانده آن‌ها را برآورد کنند. این روش در نهایت، تصمیم‌گیری در مورد تعمیر، امحاء یا خرید یک رایانه کیفی جدید را امکان‌پذیر می‌کند.
undefined کد خبر: 20240527-5277کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25775

۱۴:۳۱

۹ خرداد

thumnail
«ساخت یک دستگاه جدید برای برآورد کالری‌سوزی در ورزش»
محققان موسسه فناوری هند گاندیناگار، با کمک محققان دانشگاه کارنگی‌ملون، موفق به ساخت یک دستگاه جدید برای افزایش دقت برآورد کالری سوزانده شده هنگام ورزش شده‌اند. گوشی‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های پوشیدنی، اغلب میزان کالری سوزانده شده هنگام ورزش را برآورد می‌کنند، اما قادر به جمع‌آوری تمام اطلاعات مورد نیاز نیستند و به‌همین دلیل، دقت برآورد آن‌ها پایین است. دستگاه جدید، یک دوربین حرارتی است که به دستگاه‌های مذکور نصب می‌شود و خطای برآورد را به کمتر از ۶ درصد کاهش می‌دهد. دوربین حرارتی، سیگنال‌های مربوط به رطوبت حاصل از دم و بازدم را که به صورت قطرات تعریق اطراف بینی و لب جمع می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند. دمای بدن، ضربان قلب و میزان غلظت دی‌‌اکسیدکربن نیز توسط این دوربین پایش و با دقت بیشتری نسبت به روش‌های رایج، اندازه‌گیری می‌شود. داده‌های حاصل با کمک فناوری یادگیری ماشین تحلیل می‌شود و میزان کالری سوزانده شده برآورد می‌شود. محققان با آزمایش این دوربین بر روی ۵۴ شرکت‌کننده که به مدت ۱۵ دقیقه دویدند، دریافتند که نرخ خطای برآورد کالری سوزانده شده توسط افراد در مقایسه با یک کالری‌سنج عادی، تنها ۵.۸ درصد بوده است. گفتنی‌ست قیمت این دوربین حرارتی ۴۵ دلار است و فقط ۴۰ ثانیه زمان لازم است تا داده‌های مورد نیاز را جمع‌آوری کند.
undefined کد خبر: 20240529-5278کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25800

۲۰:۴۷

۱۱ خرداد

thumnail
«بکارگیری گیاهان برای تولید انرژی تجدیدپذیر»
محققان موسسه فناوری هند، طی یک مطالعه جدید متوجه شده‌اند که چرخه زیست‌شناختی (بیولوژیکی) گیاهان می‌تواند منبع خوبی برای تولید انرژی تجدیدپذیر باشد. گیاهان نیز مانند همه موجودات زنده، تابع یک چرخه زیست‌شناختی (بیولوژیکی) شبانه‌روزی هستند. هنگامی که گیاهان آب را از ریشه خود به بالا می‌کشند تا ساقه و برگ خود را تغذیه کنند، قدرت انتشار یک پتانسیل الکتریکی را دارند. دانشمندان، توانایی این اضافه بار الکتریکی را برای مهار یک منبع انرژی تجدیدپذیر بالقوه بررسی کرده‌اند و نشان داده‌اند که حرکت یون‌ها و آب از طریق ساختار گیاه، راه را برای بهره‌برداری از آن‌ها به‌منظور ایجاد یک منبع انرژی جدید هموار می‌کند. محققان در حین بررسی ظرفیت انرژی، الکترودهایی را در ساقه سنبل‌های آبی وارد کردند و مخازنی را با الکترود به بامبو متصل کردند. آزمایشات نشان داد که پتانسیل الکتریکی در گیاهان، در یک ریتم چرخه‌ای متفاوت است که با فرآیندهای بیولوژیکی روزانه آن‌ها مطابقت دارد. این پتانسیل با کاهش غلظت یون یا افزایش pH در مایع افزایش می‌یابد و آن را به سازوکارهای تعرق آب و انتقال یون گیاه مرتبط می‌کند. محققان از یافته‌های این آزمایشات برای رفع بحران انرژی جهانی با یک راه‌حل پایدار و سازگار با محیط‌زیست استفاده می‌کنند، راهی که در آن کاشت درخت نه‌تنها بحران‌های تغییرات آب‌وهوایی و کاهش کیفیت محیطی را بهبود می‌بخشد، بلکه راهی برای تولید برق از آن فراهم می‌کند.
undefined کد خبر: 20240531-4160کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25864

۱۳:۰۵

۱۲ خرداد

thumnail
«کشف یک روش جدید برای تولید انبوه پروتئین»
محققان موسسه علوم هند، یک روش جدید برای تولید انبوه پروتئین‌های خاص ابداع کرده‌اند. تولید انبوه پروتئین‌های نوترکیب مانند آنتی‌ژن‌های واکسن، انسولین و آنتی‌بادی‌ها معمولاً شامل رشد سلول‌های مخمر اصلاح شده ژنتیکی در رآکتورهای زیستی (bioreactors) است. در رآکتورهای مذکور، یک ژن به‌عنوان فعال‌کننده استفاده می‌شود که اغلب توسط متانول تحریک شده و رشد پروتئین‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. متانول بسیار قابل اشتعال و خطرناک است و محصولات جانبی مضری مانند پراکسید هیدروژن تولید می‌کند. در روش جدید، از یک افزودنی متداول غذایی موسوم به مونوسدیم‌گلوتامات برای فعالسازی تولید پروتئین در سلول‌های مخمر استفاده می‌شود. افزودنی مذکور، ژنوم مخمر را فعال می‌کند و آنزیمی موسوم به فسفونول پیروات کربوکسی‌کیناز (PEPCK) را به وجود می‌آورد که به‌نوبه‌خود، تولید پروتئین را امکان‌پذیر می‌کند. یافته‌های حاصل از آزمایشات حاکی‌ست که استفاده از این روش در مقایسه با روش‌های رایج قدیمی، سطح تولید پروتئین را تا دو برابر افزایش می‌دهد و محصولات جانبی خطرناک تولید نمی‌کند.
undefined کد خبر: 20240601-25901کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25901

۱۵:۰۱

۱۵ خرداد

thumnail
«ساخت نخستین تراشه میکروکنترلر در هند»
محققان موسسه فناوری هند مَدرَس، موفق به تولید نخستین تراشه میکروکنترلر (microcontroller-chip) در این کشور شده‌اند که در مقایسه با تراشه‌های مشابه در دنیا، عملکرد بالایی دارد. تراشه میکروکنترلر، یک تراشه الکترونیکی قابل برنامه‌ریزی است که برای کنترل دستگاه‌های دیگر به کار می‌رود. تراشه میکروکنترلر جدید با قدرت ۷۰۰ مگاهرتز، براساس فناوری سامانه روی تراشه (system on a chip) ساخته شده است که یک مدار مجتمع است و همه یا بیشتر اجزای سامانه‌های الکترونیکی را ادغام می‌کند. تراشه مذکور از انعطاف‌پذیری، امنیت و قدرت محاسباتی بسیار بالا برخوردار است و قیمت آن در مقایسه با تراشه‌های موجود، ۳۰ درصد کمتر است. گفتنی‌ست از این تراشه می‌توان در دستگاه‌های اینترنت اشیاء، تجهیزات در کارخانه‌ها، پوشیدنی‌های پزشکی و باتری‌ها استفاده کرد.
undefined کد خبر: 20240604-5279کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/25954

۱۱:۱۲