عکس پروفایل علم، فناوری و نوآوری در اروپاع

علم، فناوری و نوآوری در اروپا

۵۹۵عضو
عکس پروفایل علم، فناوری و نوآوری در اروپاع
۵۹۵ عضو

علم، فناوری و نوآوری در اروپا

باسمه تعالیبا سلام و عرض ادب این کانال با هدف اطلاع‌رسانی مهمترین اخبار حوزه علم، فناوری و نوآوری در اروپا ایجاد شده است. مشارکت و ارائه نظرات و پیشنهادات اصلاحی موجب امتنان است.با تشکرتماس با ما:Didebanefanavari.com09229832608

۱۶ فروردین

thumnail
«ساخت یک دوربین نیمه‌شفاف جدید با قابلیت دید بدون مانع»
محققان مؤسسه علم و فناوری بارسلونا در اسپانیا، موفق به تولید نخستین حسگر تصویر نیمه‌شفاف (semi-transparent image sensor) شده‌اند. این حسگر شامل آشکارسازهای نوری نیمه‌شفاف و تعدادی الکترود است که روی یک بستر کاملاً شفاف قرار گرفته‌اند. آشکارسازها، بخشی از نور را جذب می‌کنند و به بخش دیگری از آن اجازه عبور می‌دهند. حسگرهای تصویری با توجه به قابلیت دریافت اطلاعات انبوه، اهمیت زیادی دارند. رویکردهای رایج برای اجرای حسگرهای تصویر، به دلیل نزدیکی به چشمان کاربر، مانع از دید آن‌ها می‌شوند. یک فناوری جدید برای غلبه بر این مشکل، افزودن نقاط کوچک سولفید سرب به صفحات گرافن است. این نقاط، تعدادی الکترون‌ از خود ساطع می‌کنند که در سراسر لایه‌های کربن جریان می‌یابند و در اثر برخورد فوتون‌ها، جریان نور نامرئی تولید می‌کنند. گفتنی‌ست از این حسگرها می‌توان در ردیاب چشمی کلاه‌های واقعیت مجازی، دستگاه‌های کمکی خودرو و لنزهای تماسی استفاده کرد.
undefined کد خبر: 20240404-5189کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24490#اسپانیا #آشکارسازنوری

۲۲:۴۳

۱۷ فروردین

thumnail
«راه‌اندازی باتری شِنی با قابلیت تامین انرژی»
محققان فنلاندی، یک باتری شِنی بزرگ در مقیاس صنعتی ساخته‌اند و راه‌اندازی کرده‌اند که از توان خروجی ۱ مگاوات برق و ۱۰۰ مگاوات‌ساعت انرژی گرمایی برخوردار است و در کشور سردی مانند فنلاند، یک منبع مهم برای تامین انرژی محسوب می‌شود. این باتری یک سیلوی بزرگ فولادی مملو از ماسه (یا یک ماده جامد مشابه) است که جریان برق مازاد حاصل از شبکه، در آن از طریق یک مبدل حرارتی مدفون در مرکز، گرم می‌شود. این باتری شِنی دارای ارتفاع ۱۳ متر و عرض ۱۵ متر است و در مقایسه با باتری شِنی قدیمی با توان حرارتی ۱۰۰ کیلووات و ظرفیت ۸ مگاوات ساعت که قبلا در این کشور راه‌اندازی شده بود، انرژِی گرمایی بیشتری را فراهم می‌کند. باتری جدید همچنین میزان انتشار آلاینده‌ها را تا ۱۶۰ تُن در سال کاهش می‌دهد. گفتنی‌ست باتری‌های شنی در کنار باتری‌های لیتیوم-یون، باتری‌های نمکی و باتری‌های جریان، یکی از گزینه‌های موثر ذخیره‌سازی انرژی هستند.
undefined کد خبر: 20240403-4168کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24446#فنلاند #باتری

۱۰:۲۶

thumnail
«تولید پارچه هوشمند با قابلیت انتقال حس لامسه»
محققان دانشگاه زارلند در آلمان، موفق به تولید نوعی پارچه هوشمند شده‌اند که برقراری تماس لمسی از راه دور با والدین را برای کودکان بستری در محیط ایزوله، امکان‌پذیر می‌کند. این پارچه هوشمند که بسیار نازک است و تنها ۵۰ میکرومتر ضخامت دارد، از سیلیکون ساخته شده و مانند پوست ثانویه عمل می‌کند. یک لایه رسانای الکتریکی بسیار انعطاف‌پذیر، بر روی هر طرف سیلیکون بسیار نازک چاپ می‌شود و ساختاری موسوم به الاستومر دی‌الکتریک را به وجود می‌آورد. هنگامی که ولتاژ به لایه الاستومری وارد می‌شود، الکترودها یکدیگر را جذب و لایه‌ها را فشرده می‌کنند و باعث می‌شوند که یک طرف منبسط و قابل لمس شود. لایه‌های این پارچه مانند یک حسگر و محرک عمل می‌کنند، به‌گونه‌ای که حس لامسه را دریافت و آن را منتقل می‌کنند. به عبارت دیگر، ردی از تماس والدین با این پارچه، در لایه‌های آن باقی می‌ماند و هنگامی که کودک آن را لمس می‌کند، قادر به حس تماس والدین خود است. گفتنی‌ست حس لامسه باعث ترشح هورمون‌های مفیدی مانند اکسی‌توسین، سروتونین و دوپامین می‌شود، اضطراب را کاهش می‌دهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و درد را تسکین می‌دهد.
undefined کد خبر: 20240405-3138کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24522#آلمان #پارچه‌هوشمند

۱۷:۳۱

thumnail
«ساخت یک یخچال با بهره‌گیری از فناوری جدید»
محققان دانشگاه زارلند در آلمان، موفق به ساخت نخستین یخچال جهان شده‌اند که با کمک ماهیچه‌های ساخته شده از نیتینول (یک آلیاژ نیکل-تیتانیوم)، خنک می‌شود. یک فناوری جدید گرمایش و سرمایش در این یخچال استفاده شده است که براساس اصل الاستوکالری کار می‌کند. طبق اصل مذکور، گرما از یک ناحیه با کمک کشیدن سیم‌ها و آزاد شدن دوباره آن‌ها، خارج می‌شود. سپس سیم‌های متشکل از نیتینول فوق‌الاستیک که ماهیچه‌های مصنوعی نام دارند، گرما را در محفظه خنک‌کننده جمع‌آوری کرده و آن را در هوای اطراف آزاد می‌کنند. فرآیند الاستوکالری، دستیابی به تفاوت‌های دمایی پیرامون ۲۰ درجه سلسیوس را بدون نیاز به استفاده از یخچال‌های مخرب جوّ امکان‌پذیر می‌کند. گفتنی‌ست با توجه به کمبود انرژی و نیاز روزافزون به ابزاری با قابلیت سرمایش و گرمایش بهینه، این یخچال یک ابزار بسیار مناسب با بازده بیش از ده برابر یخچال‌های رایج است.
undefined کد خبر: 20240405-5190کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24526#آلمان #یخچال‌هوشمند

۱۷:۳۲

۱۹ فروردین

thumnail
«تولید رنگ جدید با قابلیت پاکسازی آلاینده‌ها از سطوح»
گروهی از محققان دانشگاه وین در اتریش، موفق به تولید نوعی رنگ با استفاده از نانوذرات اکسید تیتانیوم شده‌اند که می‌تواند آلاینده‌های موجود در سطوح را با کمک نور خورشید پاک کند. این رنگ از خاصیت فتوکاتالیست استفاده می‌کند که به کاتالیزورهای فعال‌شونده در حضور نور اشاره دارد. فتوکاتالیست‌ها معمولاً اکسیدهای جامد نیمه‌رسانا هستند که با جذب فوتون‌ها، یک جفت الکترون در آن‌ها ایجاد می‌شود که با مولکول‌های موجود در سطح ذرات واکنش می‌دهد. محققان، رنگ جدید حاوی نانوذرات اکسید تیتانیوم را با رنگ‌های تجاری رایج ترکیب و یک سطح را نقاشی کردند. سپس، سطح مذکور با آلاینده‌ها شستشو داده شد و 96 درصد از آن‌ها بدون تخریب رنگ و در واکنش با نور خورشید، تجزیه شد.
undefined کد خبر: 20240407-3139کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24582#اتریش #رنگ

۱۴:۴۵

thumnail
«ساخت یک نانوابزار با قابلیت تولید برق از آب شور»
محققان موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان در سوئیس، موفق به ساخت یک دستگاه شده‌اند که می‌تواند با الهام از فرآیند تبخیر در گیاهان، از آب شور و آب لوله‌کشی‌ شهری، برق تولید کند. تبخیر یک فرآیند طبیعی است و تقریبا نیمی از انرژی خورشید که به زمین می‌رسد، صرف فرآیند تبخیر می‌شود. محققان با بهره‌گیری از ظرفیت انرژی تبخیر از طریق اثر هیدروولتائیک، این دستگاه را ساخته‌اند. تبخیر یک جریان مداوم در درون نانوکانال این دستگاه ایجاد می‌کند، که این جریان نقش پمپ را ایفا کرده و به حرکت سیال درون آن کمک می‌کند. این اثر در میکرولوله‌های درون شاخ و برگ گیاهان مشاهده می‌شود، جایی که به لطف ترکیبی از فشار مویرگی و تبخیر طبیعی، حرکت آب در کل گیاه رخ می‌دهد. محققان همچنین از روش لیتوگرافی کلوئیدی نانوکره در ساخت این دستگاه استفاده کرده‌اند که به کمک آن، می‌توان شبکه یک هگزاگونال از نانوستون‌های سیلیکون را با دقت در فضایی مشخص ایجاد کرد. فضای بین ستون‌ها، کانال‌هایی ایده‌آل برای تبخیر سیال ایجاد می‌کند. در این فضای محدود، فقط یون‌هایی با بار مخالف باقی می‌مانند که این به معنای تولید جریان و ولتاژ است. با افزایش غلظت‌ یون‌های سیال، بار سطحی الکترود نانوابزار نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه می‌توانیم از سیالات با غلظت بالاتر نمک استفاده کنیم که این به معنای ساده‌سازی دستگاه‌های تولید برق است که می‌تواند از آب لوله‌کشی‌ یا حتی آب شور نیز استفاده کند.
undefined کد خبر: 20240407-5191کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24585#سوئیس #نانوابزار

۱۴:۴۶

۲۱ فروردین

thumnail
«بکارگیری ضایعات درخت آووکادو برای ساخت بسته‌بندی مواد غذایی»
محققان اسپانیایی، موفق به استفاده از بقایای حاصل از هرس درخت آووکادو برای ساخت بسته‌بندی مواد غذایی شده‌اند که استحکام بالایی دارند و زیست‌تخریب‌پذیر هستند. منطقه جنوبی اسپانیا، اندلس، سرشار از درختان میوه به‌ویژه آووکادو است. بقایای هرس آووکادو در مقایسه با سایر محصولات جانبی آووکادو مانند خمیر و دانه، دارای محتوای سلولز بالایی است. سلولز، یک بَسپار (پلیمر) زیستیِ موجود در گیاهان است که می‌توان آن را فراوری کرد تا به الیاف تبدیل شود. مقداری لیگنین (Lignin) نیز باقی می‌ماند که یکی دیگر از اجزای اصلی این بقایا است. سپس، کامپوزیتی از پلی‌اتیلن زیستی و فیبر لیگنوسلولزی تهیه می‌شود. بسته‌بندی مواد غذایی که از این کامپوزیت ساخته شده‌اند، تحت فشارهای مکانیکی قرار گرفته‌اند و در دمای ۲۵ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی ۵۰ درصد مقاومت خود را حفظ کرده‌اند.
undefined کد خبر: 20240409-4170کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24632#اسپانیا #پلاستیک

۱۳:۳۱

thumnail
«شبیه‌سازی پدیده انفجار بزرگ برای درک جهان طبیعت»
با هدف بازآفرینی انفجار بزرگ (Big Bang) و بهبود درک آنچه که در طبیعت رخ می‌دهد، محققان سازمان پژوهش‌های هسته‌ای اروپا (سِرن) پنجم آوریل سه پرتو پروتون را در برخورددهنده هادرونی بزرگ (LHC) قرار دادند و ذرات با انرژی بالایی به هم کوبید شدند تا ذرات بزرگ جدیدی را منفجر کنند. برخورددهنده هادرونی بزرگ قرار است پرتو‌ها را به مدت سه روز در حرکت نگه دارد تا گروه بتوانند انرژی مورد نیاز برای تحلیل را جذب کنند. این شتاب‌دهنده که در عمق ۹۱ متری زیرِ زمین در مرز فرانسه و سوئیس قرار دارد و اولین بار در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ فعال شد، با کوبیدن پروتون‌ها به یکدیگر کار می‌کند تا آن‌ها را از هم جدا سازد و ذرات زیر اتمی موجود در آن‌ها و نحوه تعامل آن‌ها را نشان دهد. هدف از این آزمایش، رسیدن به انرژی ۶.۸ تراالکترون ولت بود که هرگز در یک شتاب‌دهنده ذرات به دست نیامده است. اگرچه این مقدار انرژی ممکن است بسیار کم به نظر برسد، اما برای یک پروتون، مقدار انرژی بسیار زیادی محسوب می‌شود. در این آزمایش، برخورددهنده هادرونی بزرگ به محققان کمک می‌کند تا پیش‌بینی‌های گوناگون را درباره فیزیک ذرات آزمایش کنند. از جمله این پیش‌بینی‌ها می‌توان به بررسی ویژگی‌های ذره بوزون هیگز اشاره کرد که قطعه گمشده‌ای در تلاش برای درک نحوه عملکرد جهان است. گفتنی‌ست محققان بر این باورند که در کسری از ثانیه پس از انفجار بزرگ، یک میدان انرژی نامرئی به نام میدان هیگز (Higgs field) شکل گرفت. هنگامی که ذرات در حال عبور از میدان بودند، جرم، اندازه و شکل گرفتند و توانستند اتم‌های سازنده انسان‌ها و همه اشیای موجود در جهان را تشکیل دهند.
undefined کد خبر: 20240409-3140کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24636#سِرن #انفجاربزرگ

۱۳:۳۲

۲۲ فروردین

thumnail
«ساخت پهپاد با الهام از سوسک برای کاوش در جنگل‌ها»
محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ در سوئیس، موفق به ساخت یک پهپاد با الهام از ساختار بدن سوسک شده‌اند که می‌تواند برای بازرسی در مناطق جنگلی استفاده شود. نظارت بر محیط‌زیست در مناطق با پوشش گیاهی متراکم یک چالش بزرگ برای محققان است، زیرا اگرچه می‌توان شاخ و برگ‌ها را به صورت جداگانه نمونه‌برداری و بررسی کرد، اما اغلب امکان ورود به مناطق متراکم وجود ندارد. در مناطق مذکور، تعداد شاخ و برگ گیاهان زیاد است و انعطاف‌پذیری آن‌ها هنگام عبور پهپاد، باعث لرزش آن شده و داده‌های مناسب جمع‌آوری نمی‌شود. محققان برای مقابله با این چالش، از ساختار بدن سوسک الهام گرفته‌اند که دارای یک ساختار ساده و متشکل از موادی با اصطکاک اندک است و می‌تواند شاخه‌های با برگ و بدون برگ را کنار بزند و مسیر خود را طی کند. گفتنی‌ست پهپاد مذکور به هوش فضایی (spatial intelligence) نیز مجهز شده است و قابلیت بازخورد لمسی دارد تا بتواند هنگام تماس با محیط اطراف خود، واکنش نشان دهد.
undefined کد خبر: 20240410-4171کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24657#سوئیس #پهپاد

۲۰:۲۹

۲۴ فروردین

thumnail
«توسعه یک فناوری جدید برای شارژ پهپاد و کوادکوپتر با نشستن روی سیم‌های برق»
مهندسان دانشگاه ساوثرن در دانمارک، موفق به ابداع یک فناوری جدید شده‌اند که براساس آن، پهپادها و کوادکوپترها با نزدیک شدن به سیم‌های برق شارژ می‌شوند. مهندسان با یک پهپاد فیبر کربنی شروع به کار کردند، سپس یک سامانه پیشرانه کوادکوپتر الکتریکی، یک باتری لیتیوم هفت هزار میلی‌آمپرساعتی و قطعات الکترونیکی مانند یک ریزرایانه، واحد رادار موج میلی‌متری و یک دوربین فیلمبرداری را به آن اضافه کردند. آن‌ها یک گیره برقی غیرفعال نیز در بالای پهپاد نصب کردند. هنگامی که نرم‌افزار پهپاد متوجه شود که باتری آن در حال خالی شدن است، از دوربین و رادار خود برای شناسایی نزدیک‌ترین سیم برق استفاده و به طور مستقیم به سمت آن سیم پرواز می‌کند. سرانجام با رسیدن به سیم برق، راهنمای کابلی پهپاد، سیم را به داخل گیره هدایت می‌کند و از برق آن برای شارژ شدن استفاده می‌کند. گفتنی‌ست که پس از گرفتن سیم، یک مدار کنترل مغناطیسی برای نیرو دادن به گیره وارد می‌شود و همانطور که پهپاد در زیر سیم معلق است، آن را محکم در اطراف سیم نگه می‌دارد. سپس یک شارژر القایی در بالای پهپاد شروع به دریافت جریان از سیم برق می‌کند. در نهایت هنگامی که باتری پهپاد به طور کامل شارژ شد، دستگیره باز می‌شود و پهپاد می‌تواند وظایف خود را از سر گیرد. لازم به ذکر است که فقط کمی از نیروی رانش پهپاد برای اتصال به سیم برق در ابتدا مورد نیاز است. علاوه‌براین، اگر ولتاژ سیم برق کافی باشد، به عنوان منبع تغذیه برای مدار کنترل عمل می‌کند، در غیر این صورت از باتری پهپاد استفاده می‌شود. در آزمایشات میدانی که روی خطوط برق در فرودگاه دانمارک انجام شد، یک پهپاد آزمایشی ۴.۳ کیلوگرمی توانست بیش از دو ساعت کار کند و باتری خود را پنج بار بین ماموریت‌های بازرسی شارژ کند.
undefined کد خبر: 20240410-2120کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24653#دانمارک #پهپاد

۸:۳۹

thumnail
«بکارگیری هوش‌مصنوعی برای تسریع جمع‌آوری زباله»
با هدف تسریع فرآیند جمع‌آوری زباله، شهرداری مادرید از هوش‌مصنوعی برای نظارت بر زباله‌های دفع شده در خارج از سطل‌های زباله استفاده می‌کند. در این روش، یک سامانه مبتنی‌بر هوش‌مصنوعی که مجهز به الگوریتم‌های یادگیری ماشین است، آموزش دیده است تا زباله‌های مختلف بزرگ و کوچک را تشخیص دهد و به‌سرعت نشانی مکان آن‌ها را به مرکز نظارت منتقل کند. سپس، سامانه به کمک تعدادی حسگر محل قرارگیری نزدیک‌ترین وسیله نقلیه دفع زباله را پیدا و وظیفه جمع‌آوری عمده زباله‌ها را به آن محول می‌کند. گفتنی‌ست شهرداری اعلام کرده است که این سامانه، کل فرایند جمع‌آوری زباله را تا ۵۰ درصد سرعت می‌بخشد. پیش از این، دور گشت‌زنی زباله پنج ساعت طول می‌کشید، اما اکنون می‌توان آن‌ها را تنها در دو ساعت تکمیل کرد.
undefined کد خبر: 20240412-5192کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24677#اسپانیا #هوش‌مصنوعی

۱۸:۰۱

thumnail
«ساخت نانومیله‌های سیلیکونی با قابلیت از بین بردن ویروس‌ها»
گروهی از محققان اسپانیایی و استرالیایی، موفق به تولید نانومیله‌های سوزنی با پوشش سیلیکون شده‌اند که هنگام برخورد با غشای ویروس‌ها، آن‌ها را از بین می‌برند و به کنترل شیوع بیماری‌ها در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و سایر محیط‌های پرخطر کمک می‌کنند. محققان یک پوشش از جنس سیلیکون را روی نانومیله‌ها قرار دادند و آنچه که به دست آمد، سطحی با ضخامت دو نانومتر (۳۰ هزار برابر نازک‌تر از موی انسان) و ارتفاع ۲۹۰ نانومتر است. گفتنی‌ست محققان، این نانومیله‌ها را در آزمایشگاه روی ویروس HPIV3 که منجر به بروز برونشیت، ذات‌الریه و خروسک می‌شود، آزمایش و مشاهده کردند ۹۶ درصد از این ویروس یا متلاشی شد یا به حدی آسیب دید که دیگر قادر به تکثیر برای ایجاد عفونت نبود.
undefined کد خبر: 20240412-1121کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24681#اسپانیا #پزشکی

۱۸:۰۲

۲۵ فروردین

thumnail
«بکارگیری لیزر به‌منظور دستیابی به حالت‌های کوانتومی در دمای اتاق برای اولین بار»
محققان دانشگاه استکهلم در سوئد با همکاری محققان دانشگاه کافوسکاری در ایتالیا، برای نخستین بار موفق به استفاده از نور لیزر برای دستیابی به حالت‌های کوانتومی در دمای اتاق شدند که می‌تواند روش‌ها و زیرساخت‌های محاسبات و ذخیره داده را تغییر دهد. ذرات در سطح کوانتومی، از قوانین کلاسیک فیزیک سرپیچی می‌کنند و می‌توانند رفتار مغناطیسی یا اَبَررسانایی را نشان دهند. در این روش، یک سنگ قیمتی موسوم به تیتانت استرانسیوم، با استفاده از نور لیزر با شدت و فرکانس خاص، به یک سنگ مغناطیسی تبدیل شد که توانایی نور لیزر را برای القای مغناطیس در یک ماده غیرمغناطیسی در دمای اتاق، نشان می‌دهد. این گروه نه تنها یک ماده غیرمغناطیسی را مغناطیسی کرد، بلکه نشان داد که به رویکرد کارآمدی دست یافته است که می‌تواند برای سایر عایق‌ها اعمال شود و نیاز به استفاده از فلزات برای خواص مغناطیسی آن‌ها را کاهش ‌دهد. گفتنی‌ست این کار، منجر به ایجاد سوئیچ‌های مغناطیسی فوق‌العاده سریع می‌شود که می‌توانند برای انتقال سریع‌تر اطلاعات و ذخیره‌سازی بسیار بهتر داده‌ها و همچنین برای رایانه‌هایی که به ‌طور قابل‌توجهی سریع‌تر و کارآمدتر هستند، استفاده شود.
undefined کد خبر: 20240413-3141کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24688#سوئد #کوانتوم

۱۶:۰۷

thumnail
«ساخت یک ربات زیردریایی برای انجام ماموریت‌های بازرسی»
یک شرکت بلژیکی، موفق به ساخت یک ربات زیردریایی موسوم به یووان شده است. این ربات، امور پرخطر برای نیروی انسانی نظیر بازرسی‌های زیر آب مانند سکوهای نفتی یا لوله‌های زیر دریا را انجام می‌دهد. ربات‌های زیردریایی خودران، معمولاً توسط یک کارور (اپراتور) روی سطح زمین و از راه دور کنترل می‌شوند و امکان ثبت فیلم در لحظه از طریق دوربین را دارند. چالش‌های مربوط به توسعه این نوع ربات‌ها، وجود کابل ارتباطی برای اتصال به سطح است که معمولاً حرکت آن را با مشکل مواجه می‌کند. در صورتیکه کابل مورد نظر به یک مانع گیر کند، ممکن است حرکت این ربات غیرممکن شده و یا برای همیشه درون دریا گم شود. ربات جدید با ۴۰ سانتی‌متر ارتفاع، ۴۰ سانتی‌متر عرض، ۵۰ سانتی‌متر طول و ۱۵ کیلوگرم وزن، نیازی به کابل‌ ندارد و از دوربین‌های یکپارچه، سامانه اندازه‌گیری (IMU) و سایر فناوری‌ها برای دنبال کردن خودکار یک مسیر برنامه‌ریزی شده استفاده می‌کند. ربات مذکور با بیشینه سرعت ۵.۵ کیلومتر در ساعت، ۸ رانشگر دارد که به آن کمک می‌کنند تا در یک نقطه شناور شده و یا در جهات مختلف حرکت کند و نقشه‌های سه‌بُعدی را از محیط اطراف تهیه کند. گفتنی‌ست بدنه این ربات از جنس اکریلیک است و می‌تواند تا عمق ۷۵ متر حرکت کند.
undefined کد خبر: 20240413-5193کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24692#بلژیک #ربات

۱۶:۰۷

۲۷ فروردین

thumnail
«ابداع یک ربات جدید با قابلیت جهش در سیارک‌ها»
محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ، موفق به تولید یک ربات شده‌اند که می‌تواند در فضا با گرانش اندک، حرکات جهشی داشته باشد. سیارک‌ها دارای سطح ناهموار و گرانش اندک هستند و به همین دلیل، به سامانه‌های پیشرانش نوآورانه نیاز دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این ربات ۵.۲ کیلوگرمی، قابلیت جهت‌یابی دقیق آن است که توسط حرکات هوشمندانه پاهای ربات و بدون نیاز به چرخ طیار (flywheel) انجام می‌شود. با کمک این ویژگی، کاوشگر می‌تواند روی پاهای خود فرود بیاید و در نتیجه خطر (ریسک) جهش غیرقابل‌کنترل از بین می‌رود. ربات همچنین ۳ پایه دارد که از آن‌ها برای تنظیم بدنه حین پرواز و آماده شدن برای فرود در جای ژیروسکوپ استفاده می‌کند. ربات مذکور می‌تواند بجهد و با استفاده از پایه‌های خود برای حرکت دقیق روی سطح زمین، وضعیت خود را تثبیت کند. گفتنی‌ست این ربات اخیرا در یک پرواز سهموی آژانس فضایی اروپا در سناریوهای گرانش صفر آزمایش شده است و به محققان اجازه می‌دهد تا ماموریت‌های متعدد را با دقت بسیار بالا روی سیارک‌ها انجام دهند.
undefined کد خبر: 20240415-5194کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24746#سوئیس #ربات

۱۷:۵۶

thumnail
«راه‌اندازی کارخانه بازیافت زباله در سوئد»
شهرداری استکهلم سوئد، بزرگ‌ترین کارخانه بازیافت پلاستیک جهان را راه‌اندازی کرده است که با استفاده از فناوری‌های گوناگون اعم از اشعه مادون‌قرمز، لیزر و هوش‌مصنوعی به دسته‌بندی و بازیافت زباله‌ها کمک می‌کند. این کارخانه که در ۲۰۰ کیلومتری جنوب غربی استکهلم واقع شده است، تحت عنوان کارخانه پسماند صفر شناخته می‌شود و می‌تواند حجم عظیمی از زباله‌های پلاستیکی را از خانوار دریافت و بازیافت کند. تسمه‌های نقاله در این کارخانه، به اشعه مادون قرمز مجهز شده‌اند که زباله‌های مختلف از جمله پلی‌استایرن و پی‌وی‌سی را دسته‌بندی می‌کنند و سپس با انفجار شدید هوا برحسب نوع پلاستیک، قطعات را بازیافت می‌کنند. لازم به ذکر است که کارخانه‌های قدیمی، بیش از ۵۰ درصد از زباله‌های پلاستیکی را می‌سوزاندند اما در حال حاضر این رقم به کمتر از ۵ درصد تقلیل یافته است و ضمن کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، منجر به استفاده مجدد از پلاستیک‌ها در ساخت اشیای گوناگون می‌شود. گفتنی‌ست آلمان و نروژ نیز قصد دارند یک کارخانه مشابه را برای دستیابی به اهداف کربن‌خنثی تاسیس کنند.
undefined کد خبر: 20240415-5195کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24750#سوئد #بازیافت

۱۷:۵۷

۲۸ فروردین

thumnail
«ساخت صفحات خورشیدی جدید با کارایی بالا»
گروهی از فیزیکدانان و مهندسان در دانشگاه فنی دانمارک، موفق به ساخت صفحات خورشیدی از جنس سلنیوم-سیلیکون شده‌اند که می‌تواند کارایی صفحات خورشیدی را تا ۴۰ درصد افزایش دهد. صفحات خورشیدی رایج که تنها از لایه‌های سیلیکون ساخته شده‌اند، فقط ۲۷ درصد از انرژی نور خورشید را جذب می‌کنند اما محققان دریافته‌اند که افزودن لایه‌هایی از مواد دیگر، منجر به افزایش ظرفیت جذب این صفحات می‌شود. در این راستا، سلنیوم به‌عنوان یک ماده نیمه‌رسانا مدنظر قرار گرفته است و صفحات خورشیدی با یک لایه بر پایه از سیلیکون ساخته شده‌اند، سپس چند لایه اکسید به آن افزوده شده است و در نهایت یک لایه نازک سلنیوم روی آن‌ها قرار گرفته است. گفتنی‌ست هنگامی که این نوع صفحات خورشیدی در برابر نور خورشید قرار می‌گیرند، می‌توانند ۱.۶۸ ولت برق تولید کنند و بازده تبدیل آن‌ها معادل ۲.۷ درصد است.
undefined کد خبر: 20240416-3142کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24774#دانمارک #صفحات‌خورشیدی

۱۵:۱۰

thumnail
«ساخت یک نانوابزار جدید برای جداسازی ویروس ایدز»
محققان دانشگاه لایپزیگ و دانشگاه اولم در آلمان، موفق به ابداع یک روش جدید برای جداسازی ویروس اِچ‌آی‌وی از نمونه‌های آزمایشگاهی شده‌اند که فرآیند تشخیص این بیماری را تسریع می‌کند. در این روش، میکرو‌ذرات مغناطیسی روی نانوالیاف پپتیدی قرار گرفته‌اند. نانوالیاف پپتیدی، ساختارهای کوچک و شبیه سوزن هستند که از ۱۲ اسید آمینه تشکیل شده‌اند و هنگام حل شدن در حلاّل‌های قطبی، نانوفیبرهای جدید را تشکیل می‌دهند. در یک آزمایش انجام شده توسط محققان، این نانوفیبرها بدون نیاز به سانتریفیوژ، به ذرات ویروس متصل شدند و با حساسیت بالا، آن‌ها را به دام انداختند. گفتنی‌ست از این روش می‌توان در فرآیندهای جدید مهندسی ژنتیک نیز استفاده کرد.
undefined کد خبر: 20240416-1122کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24777#آلمان #پزشکی

۱۵:۱۱

۳۱ فروردین

thumnail
«ساخت یک ابزار هوشمند برای حفاظت از املاک و منازل»
یک نوآفرین اسلوانیایی، موفق به ساخت نخستین ابزار امنیتی هوشمند دنیا شده است که ضمن پایش افراد مشکوک، می‌تواند با دقت بالا گلوله رنگ و حتی گاز اشک‌آور به سمت آن‌ها پرتاب و به صورت فعال از ایمنی املاک کاربران دفاع کند. امروزه، سامانه‌های امنیتی برای منازل بسیار ساده و هوشمند هستند و همه افراد می‌توانند آن‌ها را در منازل خود نصب کنند تا هنگامی که در محل کار یا تعطیلات هستند، مراقب منزل خود باشند. با هدف پیشرفته‌سازی سامانه‌های مذکور، یک ابزار جدید موسوم به Meet PaintCam Eve ابداع شده است که از یک سامانه هدف‌گیری خودکار، فناوری تشخیص چهره و تصمیم‌‌گیری مبتنی‌بر هوش‌مصنوعی برخوردار است و طبق برنامه تعریف شده برای آن، می‌تواند افراد مشکوک در اطراف یک ملک را طی روز یا شب شناسایی کند. این ابزار حتی به افراد مذکور هشدار می‌دهد و اگر آن‌ها توجهی نکنند یا در بازه زمانی مشخص واکنش نشان ندهند، شلیک گلوله‌های رنگی (پینت‌بال) آغاز می‌شود تا در فرصت مناسب پلیس بتواند آن‌ها را دستگیر کند. اگر شلیک گلوله موثر نباشد، سامانه شروع به انتشار گاز اشک‌آور می‌کند.
undefined کد خبر: 20240418-5196کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24823#اسلوانیا #سامانه‌امنیتی

۶:۳۶

thumnail
«ابداع یک سامانه ناوبری نوآورانه برای غواصان»
یک شرکت آلمانی، موفق به تولید یک سامانه ناوبری شده است که به غواصان اجازه می‌دهد موقعیت واقعی خود را روی نقشه دیجیتال ردیابی کنند. این سامانه شامل یک واحد ردیاب، یک کنسول غواص و یک شناور خط پایه کوتاه (ultra-short baseline) است. شناور، روی سطح می‌ماند و به طور مداوم موج‌های صوتی را از طریق آب ارسال می‌کند. این اصوات توسط واحد ردیاب که بر روی مخزن هوای غواص نصب شده است، دریافت می‌شود. ردیاب به طور خودکار با یک صوت پاسخ می‌دهد که توسط شناور دریافت می‌شود. با تحلیل مدت زمانی که بین ارسال هر صوت اولیه و دریافت پاسخ آن می‌گذرد و همچنین با بررسی جهتی که پاسخ از آن آمده است، می‌توان موقعیت فعلی غواص را نسبت به شناور تعیین کرد. شناور دارای دسترسی به جی‌پی‌اس است و مکان غواص را بر روی نقشه منطقه، توسط یک ریزرایانه یکپارچه تعیین می‌کند. غواصان همچنین می‌توانند مکان سایر غواصان گروه خود را بررسی کنند، زیرا شناور می‌تواند همزمان با حداکثر پنج ردیاب ارتباط برقرار کند. این شناور از یک گیرنده بی‌سیم داخلی برای انتقال داده‌های خود استفاده می‌کند و می‌تواند مکان همه غواصان را در رایانک یا رایانه کیفی ردیابی کند. کنسول نیز به غواصان اجازه می‌دهد پیام‌های متنی ساده و از پیش برنامه‌ریزی‌شده را به یکدیگر ارسال و دریافت کنند و داده‌ها را از طریق پالس‌های صوتی منتقل کنند. گفتنی‌ست این سامانه دارای بُرد ارتباطی زیر آب به اندازه ۱.۵ کیلومتر، دقت موقعیت‌یابی در حدود ۱۰ سانتی‌متر و مدت زمان کارکرد باتری تا هشت ساعت است. بیشینه عمق قابل استفاده برای ردیاب و کنسول نیز ۵۰ متراست.
undefined کد خبر: 20240418-2121کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/24827#آلمان #غواصی‌هوشمند

۶:۳۷