عکس پروفایل خانه خبر فرهنگ و هنر آذربایجان شرقیخ
۴۳۷ عضو

خانه خبر فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

۲ بهمن

thumnail
مساجد همواره در خط مقدم فرهنگ‌سازی قرار دارند
ویژه برنامه جشن های فرهنگی و هنری روستا و عشایر در قالب نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی و تولیدات روستایی در روستای فیروز سالار بخش گوگان برگزار شد."محمد هادی‌نیا" مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان در آیین افتتاح این رویداد فرهنگی و هنری، با بیان اینکه مساجد همواره در خط مقدم فرهنگ‌سازی قرار دارند گفت: در این زمینه می‌بایست از کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد حمایت گردد چرا که ابزار هنر و فرهنگ مهم‌ترین عامل برای ترویج و توسعه سبک زندگی اسلامی است.
هادی‌نیا در ادامه ضمن تاکید بر انجام کارهای فرهنگی و تبلیغی در مساجد و احیای نقش محوری این مراکز در زندگی روزمره گفت: فعالیت کانونهای فرهنگی هنری مساجد در کشور نشان می دهد که تأسیس این کانون ها در مساجد موجب افزایش حضور جوانان و نوجوانان در مساجد و سمت گیری صحیح و اسلامی افکار و عقاید این قشر تاثیر گذار شده است.
@azarshnews

۹:۴۸

thumnail
نمایشگاه خوشنویسی "حدیث دلدادگی" در تبریز
نمایشگاه خوشنویسی با عنوان "حدیث دلدادگی" آثار "محمد حسین‌نژاداصل" در تبریز برپا شد.در این نمایشگاه 40 اثر خوشنویسی با موضوع آزاد و به شیوه نستعلیق به نمایش گذاشته شده است.
گفتنی است محمد حسین‌نژاد‌اصل متولد 1355 و کارشناس ارشد مهندسی عمران است.
وی مدرس و عضو شورای انجمن خوشنویسان تبریز بوده و دارای درجه استادی از انجمن خوشنویسان ایران است.
حسین‌نژاد تاکنون در بیش از 60 نمایشگاه گروهی حضور یافته و این نمایشگاه نیز نخستین نمایشگاه انفرادی وی می‌باشد.
وی کسب 9 مقام ملی و یک مقام بین‌المللی در رشته خوشنویسی را در کارنامه هنری خود دارد.
نمایشگاه یاد شده تا بیست و نهم دی ماه جاری در نگارخانه استاد یاسمی خانه فرهنگ تبریز برپاست.
@azarshnews

۹:۴۹

thumnail
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسکو طرح دست‌گردان مجلات و نشریات را برگزار می‌کند
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسکو طرح دست‌گردان مجلات و نشریات را به منظور افزایش سرانه‌ی مطالعه در سطح شهرستان اسکو برگزار می‌کند ."محمدعلی قلی‌زاده" با بیان این خبر اظهار داشت: با شروع فصل زمستان و گذران اوقات بیشتر در منازل، این اداره در نظر دارد با همکاری کتابخانه‌ی عمومی شهرستان و مساعدت کتابخانه‌ی عمومی پروین اعتصامی (تبریز)، این طرح را با شعار محوری «مجلات و نشریات مهمان زمستانی خانه‌های شما» برگزار نماید.
وی هدف از برگزاری این طرح را افزایش سرانه‌ی مطالعه و استفاده‌ی بهینه‌ از منابع تخصیص‌یافته برای نشریات عنوان کرد و گفت: در این طرح نشریات و مجلاتی که در راستای به‌روزرسانی از مخازن کتابخانه‌های عمومی خارج شده‌اند، در اختیار افراد قرار داده می‌شود تا به مدت دو هفته مورد مطالعه قرار گیرند و در اتمام موعد مقرر با عودت این نشریات بسته‌ی دیگری را برای مطالعه دریافت می‌کنند.
دبیر انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان اسکو افزود: در این بسته‌ها نشریات مختلف آموزشی، علمی، خانوادگی، کودکان و ... قرار داده شده است تا بستر مطالعه و گفت‌وگو را در فضایی باز کند که تا حد زیادی تحت‌الشعاع دنیای مجازی قرار گرفته است و زمینه‌ی گفت‌وگو را از بین برده است.
وی در پایان با بیان این که این طرح به صورت آزمایشی در سطح کارکنان ادارات شهرستان به اجرا درمی‌آید، اظهار امیدواری کرد با رفع نواقص این طرح در آینده صورت عمومی به اجرا درآید.
@azarshnnews

۹:۵۰

thumnail
کتاب "نغمه‌ی عشق" در تبریز رونمایی شد
کتاب "نغمه‌ی عشق" آثار استادان و هنرمندان خوشنویس تبریز با موضوع نماز رونمایی شد.در این کتاب که توسط انجمن خوشنویسان تبریز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به زیور طبع آراسته شده 87 اثر از 87 نفر از استادان و هنرمندان خوشنویس به شیوه‌های نستعلیق، شکسته نستعلیق،‌ نسخ و ثلث گنجانده شده است.
در مقدمه این کتاب آمده است: "در آفاق هنر جهان و ایران، معدود هنری را می‌توان نام برد که در عین فخامت، همّ و غم‌اش به تصویر کشیدن جلال و جبروت و جلوه‌های آیات الهی باشد و این هنر شریف و عزیز بدون شک خوشنویسی است.
این کتاب به همت انجمن خوشنویسان استان با ظاهری بدیع و ابتکاری نو و با هدف مستفیض شدن از فضیلت کتابت با محوریت نماز و نیایش به زیور طبع آراسته شده است و با ارائه رسم‌الخطی زیبا از بزرگان خوشنویسی سعی داشته تا زمینه‌ را برای تدبر در فریضه نماز از بعد هنر فراهم آورد."
گرد آوری این کتاب را استاد یونس نصیری بر عهده داشته و ناشر آن انتشارات خانه فرهنگ و هنر نگاره است.
@azarshnews

۹:۵۱

thumnail
بزرگداشت روز آذری های مسلمان جهان
🔹 شنبه اول بهمن ماه 1401 ساعت 17🔹 تبریز، خیابان امام خمینی(ره)، پردیس سینمایی قدس، حوزه هنری، طبقه اول، سالن استاد شهریار
@azarshnews

۱۰:۳۰

thumnail
از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مطرح شد؛ضرورت ایجاد، پشتیبانی و تقویت هسته‌های مردمی در حوزه فرهنگ و هنر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی ایجاد، پشتیبانی و تقویت هسته‌های مردمی در حوزه فرهنگ و هنر را از رویکردهای اصلی این اداره کل عنوان کرد."سیدمحمدحسین بلاغی" در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین "حسینی کوهساری" مسئول مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه های علمیه گفت: این سخن بیاد ماندنی سردار دل‌ها که گفتند جمهوری اسلامی حرم است امروز حجت را بر همه ما تمام و رسالتمان را سنگین‌تر کرده است و همین یک جمله ضرورت توجه به فعالیتهای فرهنگی و اساس فرهنگ در ایران اسلامی را روشن می‌سازد.
وی تاکید کرد: امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان محور مقاومت و ایستادگی است و باید قطب فعالیتهای فرهنگی تبلیغی نیز باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: در برهه کنونی چشم امید همه آزادیخواهان و خداجویان واقعی در جهان به نظام جمهوری اسلامی ایران است.
بلاغی گفت: از رویکردهای اصلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، ایجاد، پشتیبانی و تقویت هسته‌های مردمی در حوزه فرهنگ و هنر است.
وی افزود: در این راستا علاوه بر ایجاد زمینه برای رویکرد دینی هنرمندان و اصحاب فرهنگ، ورود و حضور متدینین در عرصه‌های مختلف فرهنگی، هنری، تمدنی و رسانه‌ای می‌تواند راهگشا باشد.
🔻ادامه خبر:https://azarsh.farhang.gov.ir/fa/news/672806/
@azarshnews

۱۰:۳۱

thumnail
بهره‌گیری از ظرفیت بالای تبریز در عرصه بین‌الملل از رویکردهای نهادهای فرهنگی باشد
مسئول مرکز ارتباطات و امور بین الملل حوزه های علمیه کشور در دیدار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت بالای تبریز در عرصه بین‌الملل تاکید کرد.حجت الاسلام والمسلمین "حسینی کوهساری" در این دیدار، اظهار داشت: آذربایجان‌شرقی به دلیل هم مرز بودن با چند کشور همسایه و در عین حال با توجه به برخی مشترکات دینی و فرهنگی میان این کشورها با کشور ایران، از ظرفیت بالایی در حوزه تعاملات میان ملت‌ها و گسترش فرهنگ ناب اسلامی و ایرانی برخوردار است.
وی افزود: طلاب و علمایی که در این منطقه فعالیت می‌کنند با توجه به تسلط زبانی و همچنین آشنایی با فرهنگ کشور‌های همسایه در صورت ایجاد بستر مناسب می‌توانند نقش قابل توجهی در عرصه تبلیغ و ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی ایفا کنند.
مسئول مرکز ارتباطات و امور بین الملل حوزه های علمیه کشور، آذربایجان و در راس آن تبریز را خاستگاه بزرگان بسیاری در حوزه‌های مختلف ازجمله در حوزه علوم دینی برشمرد و گفت: امیدواریم اقداماتی شایسته برای معرفی این چهرها‌ی جهانی انجام گیرد.
🔻ادامه خبر:https://azarsh.farhang.gov.ir/fa/news/672804/
@azarshnews

۱۰:۳۲

thumnail
گسترش خدمات بیمه ای درتفاهم صندوق هنر با تامین اجتماعی/ ایجاد امنیت شغلی برای تداوم فعالیت هنرمندان با گسترش خدمات بیمه‌ای
مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در نشست با مدیرعامل و مدیران سازمان تأمین اجتماعی با تقدیر از خدمات این سازمان به جامعه فرهنگ،هنر و رسانه کشور، تاکید کرد: مصمم هستیم با همکاری دو‌جانبه با سازمان تأمین اجتماعی همه تلاش خود را در جهت گسترش خدمات بیمه‌ای بکار بسته تا بتوانیم امنیت شغلی را برای تداوم فعالیت حرفه‌ای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه فراهم آوریم.سید مجید پوراحمدی در نشست با موسوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ، با تشریح فعالیت ها و نوع ارایه خدمات این صندوق به اعضا ، خاطرنشان کرد: خدمت، حمایت، ارائه تسهیلات، کمک، مساعدت و رفع دغدغه و مشکلات هنرمندان عضو این صندوق از وظایف ذاتی این مجموعه است که با جدیت از گذشته آغاز شده و باعزمی راسخ در این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت مردمی ادامه خواهد داشت.
🔻ادامه خبر:https://azarsh.farhang.gov.ir/fa/news/672952/
@azarshnews

۱۰:۳۳

thumnail
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی خبر داد:9 اردیبهشت بخش بیرونی مقبره الشعرا افتتاح می شود / مقبره الشعرا برای بازدید گردشگران آماده می‌شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: قراردادهای سازه‌ای این پروژه در حال انجام است و بعد از آن آماده سازی کف و صفه انجام خواهد گرفت، در اردیبهشت 1402 بخش اعظمی از ورودی، نمای بیرونی صفه مقبره الشعرا تکمیل و برای بازدید گردشگران آماده خواهد شد."سیدمحمدحسین بلاغی" در رابطه با آخرین وضعیت مقبره الشعرا، گفت: مجموعه مقبره الشعرای تبریز به عنوان یکی از میراث ‌های گرانبهای فرهنگی و معنوی استان ما در دنیا مطرح است، در سال های گذشته تمامی تلاش‌ها برای ساماندهی این مجموعه انجام و در دوران های مختلف در مدیریت این مجموعه با رخوت و ضعف مواجه شده ایم و تعارض هایی بین دستگاه ها صورت گرفته است.
ادامه خبر:https://azarsh.farhang.gov.ir/fa/news/673044/
@azarshnews

۱۰:۳۴

۳ بهمن

thumnail
هفدهمین جشنواره بین المللی شعر ترکی - آذری رضوی
از سری برنامه‌های بیستمین جشنواره‌ بین‌المللی امام رضا علیه‌السلام
🔹 آخرین مهلت ارسال آثار: 30 بهمن 1401🔹 تاریخ اختتامیه جشنواره: نیمه اول خرداد 1402
✅ کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام :http://www.shamstoos.ir/fa/farakhanha/shertorki
@azarshnews

۱۱:۲۳

۸ بهمن

thumnail
نوشته وزیر فرهنگ در فضای مجازی پس از حضور در کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار
محمدمهدی اسماعیلی در جدیدترین یادداشت‌ خود در فضای مجازی ضمن اشاره به حضورش در نخستین کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار به برخی دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی در حوزه بانوان پرداخت.محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جدیدترین نوشته خود در فضای مجازی نوشت: «به ابتکار جمهوری اسلامی ایران همایش زنان تاثیرگذار در تهران با حضور مهمانانی از ۶۰ کشور برگزار شد. در صحبت های کوتاهم در این نشست به حضور زنان افتخار آفرین، عفیف و پرشور ایرانی در حوزه های کتاب، رسانه، سینما، تئاتر و موسیقی و فعالیت های قرآنی، در سایه نهضت اسلامی امام راحل اشاره کردم. تنها در بخش نشر، سال ۱۳۵۸ فقط از ۱۱ بانو کتاب منتشر شده بود که این آمار پس از انقلاب و تاکنون به نزدیک به ۳۰ هزار بانوی فعال در این حوزه رسیده است.»
گفتنی است، نخستین کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار روز جمعه ۳۰ دی‌ ماه در سالن اجلاس سران با استقبال رسمی انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور از همسران رؤسای دولت‌های کشورهای مختلف برگزار شد و در این مراسم همسران روسای جمهور و نخست‌وزیر ارمنستان، بورکینافاسو، قرقیزستان، صربستان، همسر رئیس‌جمهور اسبق گینه، همسر رئیس‌جمهور اسبق نیجر، فرستاده ویژه بانوی اول جمهوری فدرال نیجریه، بانوی اول سابق سریلانکا و همسر رئیس حزب حاکم، فرستاده ویژه رئیس جمهور سوریه، رئیس شورای مرکزی اتحادیه زنان ترکمنستان حضور داشتند.
@azarshnews

۵:۰۵

thumnail
قرارگاه فرهنگی، هنری و رسانه‌ای در تبریز ایجاد می شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: قرارگاه فرهنگی، هنری و رسانه‌ای در تبریز ایجاد می شود .سیدمحمدحسین بلاغی” در جلسه شورای اسلامی تبریز با بیان اینکه در حوزه های فرهنگ و هنر از جریان مردم محور فاصله گرفته ایم، گفت: تشکیل هسته های مردمی در این حوزه ها ضروری است.
وی افزود: تصدی گری دولتی در این حوزه‌ها به معنی فاصله گرفتن از فرهنگ و هنر مردمی بوده و باید از ظرفیت مردم در این حوزه ها استفاده شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه تمام ابزارهای رسانه‌ای جهان در حال حمله به ارزش‌های جامعه هستند، گفت: عدالت فرهنگی تنها به معنی ایجاد و احداث مراکز فرهنگی نیست بلکه جایگاه دادن به فرهنگ و هنر مردمی نیز حائز اهمیت است.
بلاغی، با بیان اینکه قرارگاه فرهنگی، هنری و رسانه‌ای با کمک شهرداری و شورای اسلامی تبریز ایجاد می شود، ادامه داد: در حوزه های فرهنگ و هنر همواره به صورت جزیره‌ای عمل شده و هم‌افزایی کمتری در این زمینه ایجاد شده است.
وی یادآوری کرد: در این حوزه ها باید هسته‌های مردمی هنری و فرهنگی را پای کار آورد و از تصدی گری فاصله گرفت و در خصوص ذائقه‌شناسی به مردم محوری و کار جمعی اهتمام ویژه‌ای داشت.
🔻 ادامه خبر:https://azarsh.farhang.gov.ir/fa/news/673177/
@azarshnews

۵:۰۶

thumnail
باید روایتی هنرمندانه از پهلوانان و قهرمانان ایران داشته باشیم
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌‌شرقی در دیدار مدیرکل ورزش و جوانان استان گفت: باید روایتی هنرمندانه از پهلوانان و قهرمانان ایران داشته باشیم."سیدمحمدحسین بلاغی" در این دیدار اظهار داشت: حماسه‌هایی که قهرمانان و پهلوانان در عرصه ورزش در جهان خلق می‌کنند برای ماندگاری و تاثیرگذاری در ذهن نسل جوان نیازمند تبیین هنرمندانه هستند و جامعه هنری و ادبی رسالت این تبیین را بر عهده دارد.
وی افزود: رخدادهای این حوزه که غالبا به صورت ادبیات شفاهی وجود دارد می‌بایست مکتوب شده و در اختیار نسل‌های بعدی قرار گیرد.
بلاغی با اشاره به ساخت انیمیشن‌هایی در رابطه با شهید ابراهیم هادی و موضوع پهلوانی وی، گفت: کودکان، نوجوانان و جوانان اصلی‌ترین گروههای مخاطب دنیای ورزش و هنر هستند و باید با یک همراهی و اهتمام و ترکیب این دو موضوع آثاری شایسته خلق شود.
وی بر لزوم توجه به شیوه روایت‌ها در موضوعات مختلف علی‌الخصوص در حوزه فرهنگ پهلوانی تاکید کرد.
در این دیدار همچنین مدیرکل ورزش و جوانان استان نیز طی سخنانی بر اهمیت همراهی و همکاری سازمان ورزش و جوانان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای فرهنگسازی شایسته در این عرصه تاکید کرد.
@azarshnews

۵:۰۶

thumnail
حضور چهار گروه نمایشی از آذربایجان‌شرقی در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
چهار گروه نمایشی از آذربایجان‌شرقی به مرحله نهایی بخش خیابانی چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه یافته‌اند.با اعلام نظر داوران نمایش "مام" به کارگردانی "مهدی صالحیار" از تبریز، نمایش "بازی" به کارگردانی "علیرضا قاسمی" از بناب، نمایش " یک فنجان قهوه برای عشق" به کارگردانی "جهانگیر چالاکی" از بناب و نمایش "تکم" به کارگردانی "معین جعفری" از اهر به بخش خیابانی چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه یافته‌اند.
براساس این گزارش چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از اول تا یازدهم بهمن‌ماه جاری در تهران برگزار می‌شود.
@azarshnews

۵:۰۷

thumnail
تقویت جریان‌های فرهنگی و هنری مبتنی بر ارزشهای اجتماعی و مفاهیم دینی در اولویت ادارات ارشاد شهرستانی باشد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در جلسه شورای اداری اداره کل،‌ خطاب به مدیران ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانها گفت: تقویت جریان‌های فرهنگی و هنری مبتنی بر ارزشهای اجتماعی و مفاهیم دینی و تربیت هنرمندان متعهد در اولویت ادارات ارشاد شهرستانی باشد."سیدمحمدحسین بلاغی" در این جلسه با اشاره به اهمیت و جایگاه فرهنگ و فرهنگسازی در جامعه، اظهار داشت: در برهه کنونی و مناسبات جهانی، احتمال درگیری نظامی به صفر رسیده و دشمنان بر حمله به حوزه فرهنگ متمرکز شده‌اند.
وی افزود: از این رو اهتمام ما باید بر تقویت جریان‌های فرهنگی و هنری مبتنی بر ارزشهای اجتماعی،‌ اسلامی،‌ انقلابی و مفاهیم اخلاقی باشد تا از این آسیب‌ها مصون باشیم.
بلاغی در ادامه به لزوم تقویت هسته‌های مردمی فرهنگ و هنر در استان و شهرستانها اشاره کرد و گفت: باید تدبیری اندیشیده شود تا فاصله ایجاد شده از جریان‌های مردم محور به حداقل برسد و هسته‌های مردمی در حوزه فرهنگ و هنر فعال شود.
🔻ادامه خبر:https://azarsh.farhang.gov.ir/fa/news/673304/
@azarshnews

۵:۰۸

thumnail
فراخوان حمایت از طرح های برتر فرهنگی و هنری و دینی استان آذربایجان شرقی
🔻محورهای اصلی:🔸ارتقاء فرهنگ عمومی🔸فرهنگ کتاب و کتابخوانی🔸آسیب های اجتماعی🔸استحکام بنیان خانواده🔸تسهیل، تقویت و گسترش فرهنگ ازدواج و تسهیل ازدواج جوانان

🔴 آخرین مهلت ثبت نام و ارسال طرح : پنجشنبه سیزدهم بهمن ماه هزار و چهارصد و یک
🔷 کسب اطلاعات بیشتر و ارسال طرح:پیشخوان فرهنگ و هنر آذربایجان شرقیhttps://azarsh.ir/
@azarshnews

۵:۰۹

thumnail
آزمون استادی و فوق ممتاز خوشنویسی در تبریز برگزار شد
با حضور اساتید خوشنویسی استان و هنرمندان این عرصه، آزمون استادی و فوق ممتاز خوشنویسی در تبریز برگزار شد.در این آزمون هنرمندان خوشنویس در شیوه‌های نستعلیق،‌ شکسته نستعلیق،‌نسخ ئ ثلث به خلق اثر پرداختند.
آزمون یاد شده در تالار خاقانی خانه فرهنگ تبریز برگزار شد.
گفتنی است، انجمن خوشنویسان تبریز فعالیت خود را از سال ۱۳۴۷ با نام کلاسهای آزاد خوشنویسی در تبریز آغاز کرده و از سال ۱۳۵۱ به نام انجمن خوشنویسان تبریز به فعالیت خود ادامه داده و هنرمندان برجسته ای را در سطح ملی و جهانی پرورانده است.
@azarshnews

۶:۱۵

thumnail
گزارش تصویریبرگزاری آزمون استادی و فوق ممتاز خوشنویسی در تبریز
🔰تصاویر بیشتر :https://azarsh.farhang.gov.ir/fa/album/44299/
@azarshnews

۶:۱۶

thumnail
عیادت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی از هنرمند انقلابی استان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با حضور در منزل استاد شریفی از وی عیادت کرد."سیدمحمدحسین بلاغی" با حضور در منزل هنرمند متعهد،‌ارزشی و انقلابی استاد مرتضی شریفی، جویای احوال وی شد.
وی دی این دیدار صمیمی برای استاد شریفی آرزوی سلامتی و بهبودی کرده و با اهدای لوح تقدیری از سالها زحمات وی در عرصه‌ی هنر دینی و انقلابی تقدیر کرد.
در این دیدار معاون هنری و سینمایی و مدیر روابط عمومی اداره کل نیز بلاغی را همراهی کردند.
گفتنی است استاد مرتضی شریفی از نقاشان سوررئالیست تبریز و متولد 1318 است. وی از هنرمندان برجسته متعهد،‌ارزشی و انقلابی حوزه هنری استان است که در طول سالها فعالیت خود گامهای موثری را در راستای اشاعه هنر دینی و انقلابی برداشته است.
استاد شریفی بیش از 30 سال مدرس هنر نقاشی بوده و عضو هیئت موسس انجمن هنرهای تجسمی استان بود. وی داوری جشنواره‌های متعدد هنرهای تجسمی را بر عهده داشته و در دهه‌های 70 – 60 مسئولیت واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری استان را بر عهده داشت.
@azarshnews

۶:۱۷

thumnail
دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با استاد ابراهیم پشت‌پناه
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با هنرمند و نقاش پشکسوت استان استاد ابراهیم پشت‌پناه دیدار و گفت و گو کرد."سیدمحمدحسین بلاغی" در این دیدار، هنرمندان را سرمایه‌های فرهنگی جامعه عنوان کرد و گفت: حضور اهالی فرهنگ و هنر و همراهی آنان موجب تعالی هنر خواهد شد.
وی هنر نقاشی را هنری فاخر برشمرد و بر لزوم تکریم و تقدیر از هنرمندان پیشکسوت این عرصه تاکید کرد.
بلاغی در این دیدار همچنین از آثار استاد پشت‌پناه بازدید کرد.
گفتنی است استاد ابراهیم پشت پناه از اساتید برجسته نقاشی است که در سال ۱۳۱۰ در تبریز بدنیا آمد. وی آثار بسیاری را در حوزه نقاشی خلق کرده است.
ابراهیم پشت پناه ، علاوه بر کارهایی که از طبیعت انجام داده، به نسخه برداری از شاهکار بینظیر استاد کمال الملک (تابلو تالار آئینه) نمود و به مدت ده سال روی این تابلو به عنوان یک نمونه منحصر به فرد پژوهشی و در جایگاه شرح و تفضیلی از تابلو اصلی، کار کرد.
عمر با برکت استاد پشت پناه، همواره با تدریس و خلق همراه بود وامروز، شهر تبریز و هنر کشورمان، مزین به هنرجویانی است که از محضر این معلم تلاشگر بهره برده اند.
@azarshnews

۶:۵۳