عکس پروفایل علم، فناوری و نوآوری در هندع

علم، فناوری و نوآوری در هند

۷۵۶عضو
عکس پروفایل علم، فناوری و نوآوری در هندع
۷۵۶ عضو

علم، فناوری و نوآوری در هند

باسمه تعالیبا سلام و عرض ادب این کانال با هدف اطلاع‌رسانی مهمترین اخبار حوزه علم، فناوری،صنعت و اقتصاد هند راه‌اندازی شده است. مشارکت و ارائه نظرات و پیشنهادات اصلاحی موجب امتنان است.با تشکرتماس با ما:Didebanefanavari.com09229832608

۱۲ بهمن

thumnail
«ابداع یک روش جدید برای ترکیب و بازیافت انواع پلاستیک‌»
محققان موسسه فناوری هند مَدرَس، با کمک محققان دانشگاه‌های کلمبیا و کلرادو، موفق به ابداع یک روش جدید برای ترکیب و بازیافت انواع پلاستیک‌ شدند که می‌تواند صنعت بازیافت پلاستیک را متحول کند. در روش‌های رایج برای بازیافت پلاستیک، امکان ترکیب انواع پلاستیک با جنس‌های مختلف وجود ندارد، زیرا ساختارهای بَسپار (پلیمر) موجود در آن‌ها به لحاظ شیمیایی واکنش‌ناپذیر هستند. در روش جدید، یک ماده اتصال‌دهنده خاص (UDC) با طراحی ویژه ابداع شده است که مانند یک حلّال قوی عمل می‌کند و می‌تواند ساختار شیمیایی پلاستیک‌های مختلف را به یکدیگر پیوند زند و بدین‌ترتیب، نیاز به تفکیک پلاستیک‌ها را از بین می‌برد. این روش، مشابه مخلوط کردن دو ماده دفع‌کننده یکدیگر مانند روغن و آب است که توسط اتصال‌دهنده جدید به سهولت انجام می‌گیرد و بازیافت پلاستیک‌ها را نیز تسهیل می‌کند.
undefined کد خبر: 20240201-3187کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/22819

۱۴:۵۵

thumnail
«صادرات موشک‌های براهموسِ هند به فیلیپین»
سازمان تحقیق و توسعه دفاعی هند (DRDO)، در ژانویه ۲۰۲۲ یک قرارداد با مقامات فیلیپین امضاء کرده بود که به موجب آن، سرمایه‌ای افزون بر ۳۷۵ میلیون دلار به خرید موشک‌های براهموسِ هند تخصیص یافت. در این راستا، قرار است طی ۱۰ روز آینده، این موشک‌ها در اختیار فیلیپین قرار گیرند. موشکِ کروز مافوق‌صوتِ دوربرد و قدرتمند براهموس که محصول یک همکاری مشترک نظامی بین دهلی‌نو و مسکو است را می‌توان از زیردریایی، کشتی، هواپیما یا از زمین شلیک کرد و بُرد ۲۹۰ کیلومتری این موشک، در نسخه ارتقاء یافته به ۴۵۰ تا ۵۰۰ کیلومتر افزایش یافته است. همچنین ادعا می شود که موشک براهموس با وزن ۳ تُن و طول ۸.۴ متر، سریع‌ترین موشک کروز ضد کشتیِ عملیاتیِ جهان است. رئیس DRDO با اشاره به اینکه موشک‌های براهموس توجه خریداران زیادی را به خود جلب کرده است، اظهار داشت که تایلند، ویتنام و اندونزی نیز برای دستیابی به این موشک‌ها ابراز علاقه کرده‌اند. بدین‌ترتیب، طی سال‌های آینده صادرات این موشک سهم عمده‌ای از سبد صادراتی هند را به خود اختصاص خواهد داد.
undefined کد خبر: 20240201-6111کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/22823

۱۴:۵۵

۱۴ بهمن

thumnail
«تولید یک دستگاه قابل حمل برای سنجش کیفیت آب و خاک»
محققان موسسه فناوری هند مَدرَس، یک ابزار قابل حمل را برای تشخیص فلزات سنگین در خاک و آب تولید کرده‌اند که استفاده از آن بسیار ساده است و حتی افراد مبتدی می‌توانند به کمک آن، کیفیت خاک و آب را تعیین کنند. داده‌ها حاکی از آن است که منابع آب آشامیدنی در بیش از ۳۶ هزار مکان روستایی در هند، تحت تأثیر آلودگی فلوراید، آرسنیک و فلزات سنگین قرار دارد. وجود فلزات سنگین، همچنین با افزایش شوری خاک بر کیفیت خاک تأثیر می‌گذارد که به نوبه خود، کیفیت محصولات کشاورزی را کاهش می‌دهد و سلامت انسان را تهدید می‌کند. در روش‌های رایج، یک روش پیشرفته موسوم به طیف‌سنجی پلاسمای جفت شده القایی وجود دارد که نیازمند برخورداری از تجهیزات و آزمایشگاه‌های پیشرفته است و به همین دلیل، کاربرپسند نیست. در روش جدید، یک دستگاه قابل حمل ساده تولید شده است که غلظت فلزات را در نمونه‌های آب و خاک جمع‌آوری شده، تعیین می‌کند و از طریق یک برنامک تلفن‌همراه به اطلاع کاربر می‌رساند.
undefined کد خبر: 20240203-5271کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/22887

۱۵:۰۶

۱۵ بهمن

thumnail
«کشف یک فلز کمیاب در رودخانه سَتلُج»
گروهی از محققان موسسه فناوری هند روپار، موفق به کشف یک فلز کمیاب موسوم به تانتالیوم (Tantalum) از شن و ماسه‌های رودخانه سَتلُج یا سرخ‌رود (رودی به طول ۱۵۰۰ کیلومتر در طول پاکستان و شمال هند) شده‌اند که یک فلز نیمه‌رسانا با خواص کوانتومی است. این گروه در حال بررسی شن‌های رودخانه برای کشف ویژگی‌های آن از جمله دینامیک سنگ‌ها و مواد معدنی بودند که در آزمایشات خود، به صورت تصادفی فلز مذکور را کشف کردند. گفتنی‌ست تانتالیوم یک فلز براق، سخت و به رنگ آبی خاکستری است که به‌شدت در برابر اسیدها مقاوم است و از رسانای الکتریکی و حرارتی خوبی برخوردار است. این ماده به‌عنوان یکی از ۱۲ ماده معدنی حیاتی و راهبردی شناخته می‌شود و در ساخت قطعات الکترونیکی به کار می‌رود.
undefined کد خبر: 20240203-3188کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/22883

۱۸:۵۵

۱۶ بهمن

thumnail
«توافق هند و فرانسه بر توسعه‌ همکاری‌ها در عرصه پرتاب ماهواره»
در جریان سفر اخیر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به هند، دو کشور، در اقدامی مهم، جهت تقویت حضور خود در بازار جهانی پرتاب ماهواره، یادداشت‌تفاهم امضا کردند. در این راستا شرکت NewSpace India (NSIL) از هند و مجموعه Arianespace SAS از فرانسه، در یک مشارکت راهبردی، از نقاط قوت خود برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده جهانی برای پرتاب ماهواره‌های تجاری استفاده خواهند کرد. ماهواره‌بر LVM-3 و آریان-۶ دو‌ نماینده پیشرو از دو‌طرف در این همکاری خواهند بود. این توافق یکی از چندین قراردادی بود که در جریان این سفر نهایی شد و بیانگر عمیق‌تر شدن همکاری فضایی بین هند و فرانسه است.
undefined کد خبر: 20240205-6112کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/22919

۱۶:۳۱

۲۰ بهمن

thumnail
«برنامه هند در احداث ایستگاه فضایی بومی کشور»
سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) از برنامه خود برای ساخت ایستگاه فضایی بومی این کشور، موسوم به بهاراتیا آنتاریکش (BAS) خبر داد. این ایستگاهِ چند پودمانی، در حال حاضر در مرحله طراحی مفهومی است و ایسرو در حال مطالعه دقیق معماری کلی، از جمله تعداد و انواع پودمان‌ها (ماژول) و دریچه‌های اتصال مورد نیاز است. ایستگاه مذکور جرمی در حدود ۲۵ تُن خواهد داشت و طبق طرح‌های اولیه دارای پودمان‌های فرماندهی خدمه، زیستگاه، پیشرانه و ملاقات مداری خواهد بود. نمونه اولیه قرار است تا سال ۲۰۲۸ ایجاد شود و آزمایش‌های توسعه از اوایل سال ۲۰۲۵ آغاز شود. نسخه بزرگتر و نهایی ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۳۵ تکمیل خواهد شد. به اذعان رئیس ایسرو، ماموریت گاگانیان که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۶ انجام شود، نه تنها توانایی هند برای فرستادن انسان به فضا را نشان می‌دهد، بلکه فناوری‌هایی که برای موفقیت BAS بسیار مهم هستند را اثبات خواهد کرد. همچنین تکمیل ایستگاه فضایی هند، به طور بالقوه منجر به توسعه فعالیت‌های اقتصادی مبتنی‌بر منابع ماه تا سال ۲۰۴۰ می‌شود.
undefined کد خبر: 20240209-2222کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/22997

۱۶:۰۹

۲۱ بهمن

thumnail
«تعمیق مشارکت هند و استرالیا در عرصه فضایی»
به منظور تقویت همکاری‌ها و کمک به توسعه صنعت فضاییِ دو کشورِ مهم منطقه هند و اقیانوسیه؛ انجمن صنایع Satcom‌ هند (SIA-هند) و انجمن صنایع فضایی استرالیا (SIAA)، یادداشت‌تفاهمی امضا کرده‌اند. رسیدگی به حوزه‌های مهمی نظیر مدیریت زباله‌های فضایی، توسعه فناوری‌های ماهواره‌ای، ادغام راهبردهای دفاعی-فضایی، ایجاد یک بستر برای تبادل متخصصان، شراکت بین کسب‌و‌کار‌ها، تقویت نوآوری، ظرفیت‌سازی، توسعه مهارت‌ها و ابتکارات تحقیقاتی، همسویی بخش‌های فضایی و غیره از جمله اهداف مورد تاکید دو طرف است. این توافقنامه در حاشیه کنفرانس DefSAT 2024 تنظیم شده است که نزدیک به ۵۰۰ کارشناس و رهبر از بخش‌های مختلف را گرد هم می‌آورد تا در مورد آینده صنایع دفاعی و فضایی بحث کنند. این همکاری، با مشارکت گسترده‌تر بین هند-اقیانوس آرام و اعضای QUAD (ژاپن، ایالات متحده، هند و استرالیا) همسو است و ظرفیت کشورها را برای همکاری با یکدیگر بر اساس منافع مشترک برجسته می‌کند.
undefined کد خبر: 20240210-6113کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23023

۱۵:۴۴

۲۴ بهمن

thumnail
«کشف یک روش جدید برای درمان سرطان خون»
محققان هندی، موفق به استفاده از روش جدیدی موسوم به کارتی‌سِل درمانی (CAR T cell therapy) برای درمان سرطان خون شده‌اند. در این روش، لنفوسیت‌های T (نوعی از سلول‌های سیستم ایمنی) از خون بیمار گرفته شده و پس از وارد کردن یک ساختار ژنتیکی به درون آن، مجدد به بدن بیمار برگردانده می‌شود. این سلول‌ها می‌توانند به سلول‌های سرطانی حمله کرده و آن‌ها را از بین ببرند. لازم به ذکر است که ژنِ یک گیرنده خاص موسوم به آنتی‌ژن کارتی‌سِل (CAR)، به طور خاص به یک پروتئین به نام CD19 متصل می‌شود که اغلب در سطح سلول‌های سرطان خون و لنفوم تولید می‌شود. گفتنی‌ست این روش برای درمان انواع سرطان‌های خون از جمله لنفوم، لوسمی و مولتیپل میلوما استفاده می‌شود.
undefined کد خبر: 20240213-1140کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23110

۱۳:۲۷

۲۷ بهمن

thumnail
«ابداع یک ابزار جدید برای شناسایی باکتری‌های مقاوم به درمان»
محققان مؤسسه علوم هند و مرکز تحقیقات علمی پیشرفته جواهرلعل‌نهرو، موفق به ابداع یک ابزار جدید برای شناسایی باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک شده‌اند. مقاومت به آنتی‌بیوتیک، یکی از مهم‌ترین چالش‌های محققان پزشکی است، زیرا طی دهه اخیر باکتری‌های خاص مانند اشریشیاکلی و استافیلوکوک منجر به مرگ میلیون‌ها نفر شده‌اند و انتظار می‌رود تعداد آن‌ها افزایش یابد. محققان برای مقابله با این چالش، یک ابزار جدید توسعه داده‌اند که از کاغذ درخشان برای برای تشخیص وجود باکتری استفاده می‌کند. این کاغذ از جنس هیدروژل و حاوی مولکول‌های کربوکسیلیک اسید و تربیوم‌کولات است. هنگامی که این مولکول با باکتری‌ها برخورد می‌کند، کاغذ به رنگ سبز درخشان درمی‌آید و بدین‌ترتیب، باکتری مقاوم به آنتی‌بیوتیک تشخیص داده می‌شود. گفتنی‌ست محققان از این ابزار در تعدادی از آزمایشات بیماران استفاده کرده‌اند و قصد دارند حوزه کاربرد بالینی آن را افزایش دهند.
undefined کد خبر: 20240216-1141کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23175

۱۴:۵۲

۲۹ بهمن

thumnail
«پرتاب موفق یک ماهواره هواشناسی پیشرفته هند»
شنبه ۱۷ فوریه، سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) ماهواره هواشناسی جدید INSAT-3DS را سوار بر ماهواره‌بر GSLV-MkII، از مرکز فضایی ساتیش داوان در سریهاریکوتای ایالت آندرا، به مدار زمین آهنگ (ژِئو) پرتاب کرد. هدف این ماهواره‌ی ۲۲۷۴ کیلوگرمی، تقویت نظارت بر محیط‌زیست، انجام مشاهدات پیشرفته هواشناسی و اقیانوسی، پیش‌بینی آب‌وهوا و امدادرسانی در بلایای طبیعی هند است. قرار است این ماهواره با ماهواره‌هایِ عملیاتیِ INSAT-3D و INSAT-3DR در مدار شبکه شود. ماهواره پرتاب شده، با عمر عملیاتی ۱۰ سال؛ جدیدترین ماهواره اضافه شده به ماهواره‌های نسل سوم هند در مدار زمین آهنگ است و داده‌های دقیق آن در حوزه‌هایی همچون کشاورزی هوانوردی و غیره قابل استفاده است. گفتی‌ست موشک حامل GSLV-MkII از سال ۲۰۰۱ تاکنون ۱۵ ماموریت انجام داده که ۱۱ مورد از آن‌ها موفقیت‌آمیز بوده‌است. این دومین پرتاب سال جاری هند بعد از پرتاب موفقیت‌آمیز ماموریت XPoSat ایسرو در اول ژانویه ۲۰۲۴ بود.
undefined کد خبر: 20240218-2223کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23210

۱۵:۲۷

۳۰ بهمن

thumnail
«بکارگیری زباله‌های الکترونیکی برای استخراج مس»
با هدف تحقق اقتصاد چرخه‌ای و کمک به پایداری زیست‌محیطی، دو شرکت هندی یک قرارداد امضاء کرده‌اند که به موجب آن قرار است زباله‌های الکترونیکی برای استخراج مس مورد استفاده قرار گیرند. در این روش، ابتدا تمام ضایعات الکترونیکی قبل از تفکیک، در کوره قرار می‌گیرند. در این کوره، ضایعات ذوب می‌شوند و از مواد حاصله شمش و قرص‌های مس ساخته خواهد شد. سپس قرص‌ها و شمش‌های مس در دستگاه الکترولیز قرار می‌گیرند و گرافن به آن‌ها افزوده می‌شود و فلزات ارزشمند مانند طلا یا مس از آن‌ها استخراج می‌گردد. تحقیقات نشان داده است که به ازای هر گرم گرافن، می‌توان دو گرم طلا از زباله‌های الکترونیکی استخراج کرد. مس را می‌توان به نانوذرات اکسید مس تبدیل کرد که ظرفیت مناسبی برای استفاده به عنوان کاتالیزور در فرآیندهای مختلف صنعتی دارند و می‌توان از آن‌ها به‌عنوان پوشش‌های ضدباکتریایی برای دستگاه‌های پزشکی و الکترونیکی، حسگرها و همچنین تولید جوهرهای رسانا و تصفیه آب استفاده کرد.
undefined کد خبر: 20240219-4153کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23247

۱۸:۴۰

thumnail
«عزم هند در بومی‌سازی موشک کوتاه‌برد»
مؤسسه فناوری هند مدرس در همکاری با شرکت مهمات‌سازی هند (Munitions India)، اولین مهمات هوشمند ۱۵۵ میلیمتری بومی هند با بیشینه برد ۳۸ کیلومتر را طراحی خواهند کرد. هدف از این قرارداد، دستیابی به توانمندی بومی‌سازی در بخش‌های کلیدی دفاعی عنوان شده است. در این راستا قرار است دقت این سلاح به محدوده خطای احتمالی دایره‌ای (CEP) ۱۰ متر افزایش یابد. در حال حاضر، مهمات توسعه یافته در هند دارای دایره دقت ۵۰۰ متر هستند. از دیگر اهداف مهم مدنظر، افزایش میزان تخریب در نقطه برخورد پایانی، ارتقای زیرسامانه‌ها و نیز بهره‌گیری از سامانه ناوبری ماهواره‌ای منطقه‌ای هند (IRNSS) است. این پروژه، یک جهش بزرگ برای کشور در دستیابی به چشم‌انداز آتمانیربهار بهارات (هند خودکفا) خواهد بود.
undefined کد خبر: 20240219-3189کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23252

۱۸:۴۰

۱ اسفند

thumnail
«مرور برنامه‌های بلندپروازنه هند در زمینه فضایی»
پس از فرود موفق چاندریان-۳ در نزدیکی قطب جنوبی ماه در آگوست ۲۰۲۳، این کشور در حال طراحی نقشه راه توسعه اکتشافات ماه با هدف نهایی اعزام فضانورد روی این کره تا ۲۰۴۰ است. این طرح جامع شامل مطالعات امکان‌سنجی برای مأموریت‌های رباتیک بیشتر شامل مدارگردها، فرودگرها و کاوشگرها (Rover) می‌شود تا راه را برای اهداف پیشرفته‌ای مانند جمع‌آوری و بازگرداندن نمونه‌ از ماه و نهایتا فرود انسان بر سطح این کره هموار کنند. پیش‌بینی می‌شود که چاندریان-۴ یک مأموریت بازگشت نمونه از ماه باشد و در ماموریت‌های بعدی مانند چاندریان-۵ و چاندریان-۶، حضور بلندمدت در ماه و امکان ایجاد زیستگاه روی این کره بررسی شود. یکی از اجزای اصلی مأموریت‌های آینده، کسب توانمندی در حوزه ملاقات و اتصال مداری است که برای تسلط بر فناوری‌های مورد نیاز جهت بازگشت نمونه و انتقال بار و خدمه بسیار ضروری است. این ماموریت قرار است ذیل طرح SPADEX، تا پایان سال ۲۰۲۴ انجام شود. همچنین دولت متعهد به تخصیص بودجه لازم برای احداث ایستگاه فضایی بومی هند شده که قرار است تا سال ۲۰۳۵ در مدار زمین احداث شود.
undefined کد خبر: 20240220-6114کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23285

۱۴:۰۳

۷ اسفند

thumnail
«تولید مواد جدید به‌عنوان عایق ضدحرارتی»
گروهی از مهندسان موسسه فناوری هند بمبئی، موفق به ساخت یک نوع مواد پوششی جدید شده‌اند که نازک و کم‌هزینه است و می‌تواند ضمن انعکاس نور خورشید، میزان گرمای جذب شده توسط اشیاء را کاهش دهد و به‌عنوان یک عایق حرارتی عمل کند. این ماده از یک کامپوزیت آب‌گریز تشکیل شده که مواد دیگری موسوم به سیلیکا و نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم در آن ترکیب شده است که قدرت بالایی در انعکاس نور خورشید، به‌ویژه اشعه‌های مادون قرمز دارند. محققان، یک سطح پوشانده شده توسط این مواد را در مکانی با دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد قرار دادند و اشعه یک لامپ مادون‌قرمز را بر آن تاباندند. پوشش مذکور باعث شد دمای سطح ۱۵ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا کند و بیش از ۷۲ درصد اشعه مادون‌قرمز انعکاس یابد. علاوه‌براین، پوشش مذکور در محلول کلرید سدیم قرار گرفت و تا ۹۹ درصد در برابر هرگونه خوردگی توسط املاح محافظت شد. این نشان می‌دهد که پوشش می‌تواند سطوح فلزی را از اثرات زیان‌آور محیط محافظت کند، طول عمر آن‌ها را افزایش و هزینه‌های نگهداری را کاهش دهد. گفتنی‌ست محققان به دنبال افزودن ویژگی‌های جدید مانند مقاومت در برابر آتش و سازگاری بیشتر با محیط‌زیست، به این مواد هستند.
undefined کد خبر: 20240226-3190کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23371

۱۷:۱۰

۹ اسفند

thumnail
«تولید یک ماده جدید برای افزایش بازدهی لوازم الکترونیکی»
محققان موسسه فناوری هند گواهاتی با همکاری محققان دانشگاه فناوری وین، موفق به تولید مواد نیمه‌رسانا از طریق ترکیب اکسید گالیوم و قلع شده‌اند که ظرفیت قابل‌توجهی در بهبود قدرت لوازم الکترونیکی دارد. این ماده که اتلاف انرژی را بسیار کاهش می‌دهد و ولتاژ اصلی لوازم برقی را تامین می‌کند، می‌تواند در برابر دماهای بسیار بالا تا ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد مقاومت کند و در ابزاری مانند وسایل‌نقلیه برقی، دستگاه‌های اتوماسیون و ابزارآلات صنعتی استفاده شود. محققان قبلا از موادی مانند نیترید گالیم و کاربید سیلیکون به‌عنوان منبع تغذیه لوازم الکترونیکی استفاده کرده‌اند، اما قدرت آن‌ها کافی نبوده و هزینه بسیار بالایی دارند. قدرت رسانایی ماده جدید بالاست و یک عایق مناسب در برابر حرارت نیز محسوب می‌شود.
undefined کد خبر: 20240228-3191کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23474

۱۶:۳۴

thumnail
«آزاد شدن سرمایه‌گذاری و فعالیت شرکت‌های خارجی در صنعت فضایی هند»
دولت هند در یک تصمیم بزرگ، اصلاحیه مهمی را در زمینه سیاست سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) در حوزه صنعت فضایی تصویب کرده است که نویدبخش سوق دادن هند به عصر بعدی اکتشافات و تجاری‌سازی فضا است‌. این حرکت قرار است با باز کردن راه‌های جدید برای جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت خارجی و نیز بخش خصوصی، صنعت فضایی هند را متحول کند و در نتیجه حرکت کشور را به سمت تبدیل شدن به یک محرک فضایی جهانی (powerhouse) تسریع کند. پیش از این، جذب FDI در استقرار و بهره‌برداری از ماهواره‌ها تنها پس از تایید دولت مجاز بود اما اکنون آستانه‌های FDI برای زیربخش‌ها و فعالیت‌های مختلف در حوزه فضایی آزاد شده است. بر اساس سیاست اصلاحی، اکنون جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، تا ۱۰۰ درصد در بخش فضایی مجاز است. همچنین ۷۴ درصد فرایندهای لازم برای ساخت و بهره‌برداری از ماهواره‌ها و نیز ۴۹ درصد فرایندها برای ساخت موشک‌های حامل ، فضاپیماها و غیره، بصورت خودکار تایید می‌شوند.
undefined کد خبر: 20240228-6115کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23470

۱۶:۳۴

۱۰ اسفند

thumnail
«تولید یک قرص جدید برای پیشگیری از ابتلای مجدد به سرطان»
محققان هندی، موفق به تولید یک قرص جدید شده‌اند که می‌تواند از تشکیل تومور و ابتلای مجدد به سرطان جلوگیری کند و همچنین برای کاهش عوارض جانبی پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی استفاده شود. هنگامی که سلول‌های سرطانی از بین می‌روند، ذرات کوچکی موسوم به کروماتین از خود برجای می‌گذارند که قطعات کوچک از کروموزوم‌ها هستند و می‌توانند ضمن ترکیب با کروموزم‌های سالم، سلول‌های سالم را به سلول‌های سرطانی تبدیل کنند. قرص جدید، حاوی رزوراتول (یک ترکیب آنتی‌اکسیدان) و مس است و هنگامی که به صورت خوراکی مصرف می‌شود، رادیکال‌های اکسیژن در معده تولید می‌کند که به سرعت جذب جریان خون می‌شود. این رادیکال‌ها از حرکت کروماتین و سلول‌های سرطانی از یک قسمت بدن به قسمت دیگر (متاستاز) جلوگیری می‌کنند. این قرص همچنین می‌تواند مواد سمّی حاصل از داروهای شیمی‌درمانی در بدن را از بین ببرد.
undefined کد خبر: 20240229-1142کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23507

۱۵:۳۴

۱۱ اسفند

thumnail
«عزم هند برای همکاری با فرانسه در زمینه تولید و سرهم‌بندی بالگرد»
گروه تاتا به‌عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ هند، یک قرارداد جدید را با ایرباس فرانسه امضاء کرده است که به موجب آن قرار است بالگردهای غیرنظامی در هند سرهم‌بندی شود. تاتا و ایرباس که قبلاً هواپیماهای ترابری C-295 را در گجرات تولید کرده بودند، طبق قرارداد جدید قصد دارند خط سرهم‌بندی (مونتاژ) بالگردهای H125 را در هند ایجاد کنند و روابط راهبردی بین خود را تقویت نمایند. سفیران هند و فرانسه، برای افزایش همکاری‌ها در زمینه انتقال کامل فناوری، طراحی، توسعه، صدور گواهینامه و تولید موتورهای جت جنگنده بین این دو کشور ابراز تمایل کردند و خاطرنشان نمودند که این اقدام بالقوه، روابط رو به رشد دفاعی بین هند و فرانسه را تقویت خواهد کرد. مذاکرات جامع بین نارندرا مودی و امانوئل مکرون، همچنین منجر به رونمایی از یک نقشه راه صنعتی-دفاعی بلندپروازانه شده است که بر توسعه مشترک سخت‌افزارهای نظامی، از جمله برنامه فضاپایه آگاهی از وضعیت و قراردادهای مختلف در حوزه دفاعی، فضایی، مراقبت‌های بهداشت و سلامت و تحقیقات علمی تاکید دارد. نقشه راه مذکور، زمینه را برای همکاری فناوری در حوزه هوافضا، جنگ‌های زمینی، رباتیک، دفاع سایبری و هوش‌مصنوعی فراهم می‌کند.
undefined کد خبر: 20240301-6116کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23534

۱۷:۰۵

۱۲ اسفند

thumnail
«عزم هند برای انجام مأموریت جدید کاوش در ماه تا سال ۲۰۲۸»
بازگرداندن نمونه‌هایی از خاک و سنگ ماه، هدف بلندپروازانه‌ای است که هندی‌ها قصد دارند تا ۴ سال دیگر و طی مأموریت چاندرایان-۴، موسوم به مأموریت کاوش قطبی ماه، یا لوپکس (LUPEX) به آن دست پیدا کنند. البته با موفقیت‌ها و تجربیات تاریخی‌ای که در مأموریت چاندرایان-۳ حاصل شد، این هدف دیگر دور از دسترس ایسرو، سازمان تحقیقات فضایی هند نیست. طی مأموریت آتی، یک ماه‌نورد ۳۵۰ کیلوگرمی در سطح قمر زمین قرار خواهد گرفت. بدیهی است که مأموریت جدید سازمان فضایی هند بسیار پیچیده‌تر از مأموریت قبلی خواهد بود زیرا مستلزم توسعه‌ی پودمان‌های بیشتر، جمع‌آوری و نگهداری نمونه، برخاست مجدد از سطح ماه، الحاق با مدارگرد و جدایش از آن، انتقال به مدار زمین، و بالاخره بازگشت مداری خواهد بود. بعضی از منابع خبری، از مشترک بودن این مأموریت، بین هند و سازمان فضایی ژاپن، جاکسا خبر داده‌اند. گفتنی‌ست هند قصد دارد، تا سال ۲۰۴۰ میلادی، اولین فضانورد خود را نیز به کره‌ی ماه اعزام کند.
undefined کد خبر: 20240302-2224کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23576

۱۹:۴۰

thumnail
«ساخت پانسمان با استفاده از ضایعات درخت موز»
محققان هندی، موفق به تولید یک پانسمان سازگار با محیط‌زیست با کمک ساقه‌های خشک درخت موز شده‌اند. هنگامی که الیاف ساقه‌های خشک درخت موز با بَسپارهای (پلیمرهای) ویژه مانند کیتوزان و صمغ گوار ترکیب می‌شود، یک ماده جدید با استحکام مکانیکی عالی و خواص آنتی‌اکسیدان به دست می‌آید که می‌تواند باکتری‌های مختلف را نیز از بین ببرد. گفتنی‌ست هند بزرگ‌ترین کشور پرورش‌دهنده موز در جهان است و ساقه‌های خشک درخت موز یکی از ضایعات کشاورزی در این کشور محسوب می‌شود که می‌توان از آن برای ساخت این پانسمان ساده، مقرون‌به‌صرفه و عاری از مواد شیمیایی سمّی استفاده کرد.
undefined کد خبر: 20240302-1143کانال علم، فناوری و نوآوری در هندt.me/IndiaSciTechble.ir/IndianTech
didebanefanavari.com/23581

۱۹:۴۱