عکس پروفایل علم، فناوری و نوآوری در اروپاع

علم، فناوری و نوآوری در اروپا

۵۶۴عضو
عکس پروفایل علم، فناوری و نوآوری در اروپاع
۵۶۴ عضو

علم، فناوری و نوآوری در اروپا

باسمه تعالیبا سلام و عرض ادب این کانال با هدف اطلاع‌رسانی مهمترین اخبار حوزه علم، فناوری و نوآوری در اروپا ایجاد شده است. مشارکت و ارائه نظرات و پیشنهادات اصلاحی موجب امتنان است.با تشکرتماس با ما:Didebanefanavari.com09229832608

۱ اسفند

thumnail
«بکارگیری هوش‌مصنوعی برای تعیین اثربخشی داروهای ضدافسردگی»
محققان مرکز تحقیقات پزشکی در دانشگاه آمستردام، موفق به ابداع یک الگوی جدید مبتنی‌بر هوش‌مصنوعی شده‌اند که قادر است میزان اثربخشی داروهای ضدافسردگی را در بیماران مبتلا به افسردگی تعیین کند. یکی از داروهای رایج برای درمان افسردگی، سرترالین است اما میزان اثربخشی آن در افراد مختلف کاملا متفاوت است و اغلب شش تا هشت هفته زمان لازم است تا اثربخشی نهایی و عوارض این دارو مشخص شود. در روش جدید، یک الگوریتم مبتنی‌بر هوش‌مصنوعی توسعه یافته است که از داده‌های اِم‌آر‌آی استفاده می‌کند و شدت علائم را در افراد تحت درمان با با این دارو و دارونماها (مواد غیردارویی مانند آب مقطر صرفا جهت تلقین دارو) مقایسه می‌کند. نتایج نشان داده است که اگر جریان خون در قشر کمربندی قدامی، یعنی بخشی که در تنظیم احساسات نقش دارد، زیاد باشد، سرترالین یک داروی مناسب برای درمان افسردگی است و در غیر این صورت باید از داروی جایگزین استفاده کرد. گفتنی‌ست این الگوریتم فقط اثربخشی داروی سرترالین را مشخص می‌کند و محققان قصد دارند آن را برای بررسی سایر داروهای افسردگی نیز به‌کار ببرند.
📢 کد خبر: 20240220-1109کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23277#هلند #پزشکی

۱۴:۰۲

thumnail
«ساخت ربات آجرچین»
یک نوآفرین هلندی، موفق به معرفی یک روش جدید برای چیدمان آجرها در عملیات ساختمان‌سازی شده است که براساس آن، یک ربات برای حمل آجرهای سنگین و یک ربات دیگر برای پخش ملات و قرار دادن آن‌ها روی هم استفاده می‌شود. این نوآفرین که در سال ۲۰۲۱ تاسیس شده است، روش جدید را به صورت آزمایشی اجرا کرده و یک نمای خارجی ۱۵ متری را برای یک ساختمان بنا کرده است. بخش عمده‌ای از فعالیت‌های قابل انجام در آجرچینی، تکراری و خطرناک است و به کمک ربات‌های مذکور می‌توان آن‌ها را به سهولت انجام داد. لازم به ذکر است که ربات مذکور، نسخه پیشرفته‌تری از ربات آمریکایی هادریان است که به‌عنوان اولین ربات آجرچین خودکار در جهان، با سرعت چینش هزار آجر در ساعت شناخته می‌شود. گفتنی‌ست این نوآفرین هلندی قصد دارد سرمایه‌ای افزون بر ۲۵ میلیون دلار را به تجهیز و توسعه ربات مذکور تخصیص دهد.
📢 کد خبر: 20240220-5182کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23280#هلند #ربات

۱۴:۰۲

۲ اسفند

thumnail
«کشف یک حالت جدید از مغناطیس برای کاربردهای فناورانه»
محققان سوئیسی، موفق به کشف شکل جدیدی از مغناطیس موسوم به دگرمغناطیس (altermagnetism) شده‌اند که می‌تواند کاربردهای فناورانه گسترده‌ای داشته باشد. رایج‌ترین شکل مغناطیس، مانند اشیای مختلف که روی در یخچال می‌چسبانیم، فِرومغناطیس نامیده می‌شود و هنگامی ایجاد می‌شود که تمامی الکترون‌های موجود در ماده در یک جهت بچرخند. یکی دیگر از شاخه‌های اصلی مغناطیس، به نام ضد فرومغناطیس شناخته می‌شود که وقتی الکترون‌ها در جهت مقابل و یک در میان نسبت به همسایگان خود می‌چرخند، به وجود می‌آید. در دگرمغناطیس که جدیدترین شکل کشف شده از مغناطیس است، الکترون‌ها در جهت‌های متناوب مانند ضد فرومغناطیس می‌چرخند که به این معنی است که مغناطیسی تولید نمی‌کنند، اما انرژی الکترون‌های آن‌ها دارای چرخش در جهات مختلف است و حتی اگر نیروی خارجی وجود نداشته باشد، قدرت مغناطیسی دارند. گفتنی‌ست محققان به کمک اشعه ایکس، این حالت را کشف کرده‌اند و متوجه شده‌اند که می‌توان از آن به‌عنوان یک ابررسانا استفاده کرد.
📢 کد خبر: 20240221-3122کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23297#سوئیس #دگرمغناطیس

۱۵:۱۴

۳ اسفند

thumnail
«تولید انسولین خوراکی به شکل قرص و شکلات»
محققان دانشگاه قطب شمال نروژ با همکاری دانشمندان دانشگاه سیدنی استرالیا، موفق به تولید شکل جدیدی از انسولین شده‌اند. در حال حاضر، حدود ۶۱ میلیون نفر در سراسر اروپا به بیماری دیابت مبتلا هستند و بین ۵ تا ۱۰ درصد از این افراد نیز دیابت نوع ۱ دارند؛ به این معنی که برای کنترل سطح گلوکز خون خود، نیاز به مصرف روزانه انسولین دارند. سه روش رایج برای مصرف انسولین وجود دارد که شامل سرنگ، قلم انسولین و پمپ انسولین است و هر یک از آن‌ها دارای عوارض و چالش‌های خاص است. در روش جدید، یک بَسپار (پلیمر) حاوی نانوذرات به شکل قرص‌ یا شکلات‌های ژله‌ای ساخته شده است که انسولین در آن ذخیره شده و پس از مصرف، به کبد می‌رسد. اگر مقدار قند خون بالا باشد، مقدار زیادی از آنزیم‌های کبدی آزاد می‌شوند و ضمن تجزیه این بَسپار، منجر به آزادسازی انسولین برای تنظیم قند خون می‌گردند. گفتنی‌ست آزمایش این نوع انسولین روی حیوانات با موفقیت انجام شده است و در صورت نتیجه‌بخش بودن آزمایش‌های انسانی، تا سال ۲۰۲۵ جایگزین سرنگ یا پمپ‌های انسولین کنونی برای بیماران دیابتی خواهد شد.
📢 کد خبر: 20240222-1110کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23321#نروژ #پزشکی

۱۷:۱۷

thumnail
«ساخت کامیون مجهز به صفحات خورشیدی»
با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط خودروهای سنگین، کارخانه سوئدی اسکانیا یک کامیون مجهز به صفحات خورشیدی ساخته است که یک جایگزین خوب برای کامیون‌های رایج محسوب می‌شود. دیواره‌های بیرونی کامیون‌های جدید از صفحات خورشیدی پوشیده شده است. در نسخه جدید کامیون که سولارتریل نام دارد، دیواره‌ها با صفحات خورشیدی به مساحت ۶۳ مترمربع پوشانده شده‌اند که حدود ۲۰۰ کیلووات ساعت انرژی در روز تولید و نیروی مورد نیاز موتور کامیون را تامین می‌کند و علاوه‌براین، مصرف سوخت را تا حدود ۴۰ درصد کاهش دهد. لازم به ذکر است که صفحات خورشیدی مورد استفاده در این کامیون‌ها بسیار سبک و در عین حال بادوام هستند تا در صورت برخورد با شاخه‌های درختان یا قرار گرفتن در معرض گَرد و خاک، صدمه نبینند.
📢 کد خبر: 20240222-2109کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23325#سوئد #کامیون

۱۷:۱۷

۴ اسفند

thumnail
«تهیه نقشه انتشار متان برای جلوگیری از افزایش آلودگی زیست‌محیطی»
یک شرکت فرانسوی، ضمن همکاری با گوگل قرار است نقشه‌ای از انتشار متان در جهان تهیه کند. اگرچه دی‌اکسیدکربن یک عامل اصلی برای آلودگی هوا و گرمایش جهانی محسوب می‌شود، اما گاز متان عامل مهمی برای حدود ۳۰ درصد از افزایش دمای کره زمین است و حدود ۴۰ درصد از انتشار متان از فعالیت‌های انسانی در بخش انرژی نشات می‌گیرد. گوگل و EDF قبلا با استفاده از حسگرهای موجود در خودروهای Street View، نقشه انتشار متان را در شهرهای بزرگ ترسیم کرده بودند. در همکاری جدید، ماهواره‌ای موسوم به MethaneSAT ساخته شده است که قرار است در اوایل ماه مارس با موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس پرتاب شود و جامع‌ترین تصاویر را از انتشار متان در سراسر سیاره ارائه دهد. الگوریتم‌های مبتنی بر Google Cloud برای محاسبه انتشار متان در مکان‌های خاص و ردیابی آن در طول زمان توسعه داده شده است و از هوش‌مصنوعی نیز برای شناسایی دقیق زیرساخت‌های نفت و گاز مانند مخزن‌های ذخیره‌سازی و پمپ استفاده می‌شود تا تصویر واضح‌تری از محل انتشار گازهای گلخانه‌ای ارائه گردد.
📢 کد خبر: 20240223-4153کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23337#فرانسه #ماهواره

۱۵:۴۶

۶ اسفند

thumnail
«ساخت یک برج مرتفع با استفاده از فناوری چاپ سه‌بُعدی»
مهندسان سوئیسی، در حال بهره‌گیری از فناوری چاپ سه‌بُعدی برای ساخت یک ساختمان مرتفع موسوم به برج سفید در بلندترین قله این کشور هستند. در این برج، از ۳۲ قطعه بتن چاپ شده توسط فناوری چاپ سه‌بعدی استفاده شده است و فناوری مذکور منجر به کاهش نیاز به استفاده از مصالح و متعاقبا ضایعات ساختمانی می‌شود. کل ساختار برج، با استفاده از یک نرم‌افزار سفارشی طراحی شده است که امکان تعریف دقیق هندسی را فراهم می‌کند و می‌تواند داده‌های لازم را مستقیماً به ربات‌های چاپ ارسال کند. ربات‌های چاپ سه‌بعدی، یک مخلوط نرم شبیه سیمان را به صورت لایه‌ای روی هم قرار می‌دهند تا ساختار اصلی قسمت‌های مختلف برج ساخته و در نهایت سرهم‌بندی شود. لازم به ذکر است که این برج ۳۰ متر ارتفاع دارد و مارپیچی از ستون‌ها در آن تعبیه شده است. انتظار می‌رود فرآیند چاپ این برج ۹۰۰ ساعت به طول انجامد و از ۱۰۲ دستگاه چاپ سه‌بعدی استفاده شود. گفتنی‌ست این برج به طور رسمی در ژوئن ۲۰۲۴ بازگشایی خواهد شد و یک مکان جدید برای برگزاری رویدادها، نمایشگاه‌ها، تئاتر و کنسرت خواهد بود.
📢 کد خبر: 20240225-5183کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23353#سوئیس #فناوری‌چاپ‌سه‌بُعدی

۱۳:۴۷

thumnail
«ساخت یک اسکلت بیرونی شبیه ربات برای کمک به افراد ناتوان یا کم‌توان»
مهندسان ایتالیایی، موفق به ساخت یک اسکلت بیرونی شده‌اند که به افراد کم‌توان و ناتوان در ایستادن و راه رفتن کمک می‌کند. این اسکلت بیرونی که توئین نام دارد و در قسمت پایین‌تنه استفاده می‌شود، با هدایت حرکات و ایستاده نگه داشتن کاربر در جریان درمان توانبخشی، به وی کمک می‌کند تا بدون نیاز به کمک راه برود. تعدادی موتور در قسمت مفاصل زانو و لگن این اسکلت تعبیه شده است که انرژی آن‌ها از یک باتری داخلی تامین می‌شود و به ازای هر ساعت شارژ، چهار ساعت کار می‌کنند. این اسکلت به افرادی که اصلا قادر به حرکت پای خود نیستند، کمک می‌کند تا بنشینند و بایستند اما کاربر همچنان برای حفظ تعادل خود به عصا نیاز دارد. همچنین در مورد افرادی که یک پای سالم و یک پای ناتوان دارند، اسکلت حرکت پای آسیب دیده را تقویت می‌کند تا با حرکت پای سالم مطابقت داشته باشد. گفتنی‌ست این اسکلت از آلیاژ آلومینیوم به جای فولاد ساخته شده و به همین دلیل بسیار سبک است.
📢 کد خبر: 20240225-1111کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23357#ایتالیا #پزشکی

۱۳:۴۸

۷ اسفند

thumnail
«ساخت یک پهپاد جدید برای تحویل کالا به مناطق دورافتاده»
یک نوآفرین نروژی، پهپادهای دوربُرد جدیدی را برای ارائه خدمات به مناطق دورافتاده و حومه شهر توسعه داده است. افراد مناطق حومه شهر می‌توانند با استفاده از یک برنامک (اپلیکیشن) موسوم به کایت، سفارشات خود اعم از دارو و مواد غذایی را ثبت و پس از ۲۴ دقیقه توسط این پهپاد دریافت کنند. پهپاد مذکور که از قابلیت حمل ۱.۵ کیلوگرم بار برخوردار است، می‌تواند در شرایط آب و هوای سخت زمستانی، بادهای شدیدِ تا سرعت ۱۲ کیلومتر در ثانیه و دمای کمتر از منفی ۱۵ درجه سانتی‌گراد کار کند و در عین حال، سطح دی‌اکسیدکربن منتشر شده توسط آن، ۹۵ درصد کمتر از یک خودروی برقی است. گفتنی‌ست این نوآفرین قصد دارد خدمات ارائه شده توسط این پهپاد را به سایر کشورهای اروپایی گسترش دهد.
📢 کد خبر: 20240226-2110کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23376#نروژ #پهپاد

۱۷:۱۱

thumnail
«کشف یک روش جدید برای درمان آرتروز»
محققان آلمانی، با اثبات اینکه مقدار کمی از غضروف برداشته شده از بینی را می‌توان برای ترمیم زانوهای آسیب دیده استفاده کرد، به زودی یک کارآزمایی بالینی را در این زمینه آغاز خواهند کرد. آرتروز بیماری بسیار شایعی است که در تمام مناطق جغرافیایی دیده می‌شود و تحت عناوین دیگر مانند ساییدگی مفصل، ورم مفاصل و استخوان‌ها و آماس مفصلی ‌استخوانی نیز شناخته می‌شود. در این بیماری، غضروف مفاصل تخریب می‌شود و یک التهاب در بافت‌های اطراف به وجود می‌آید. در روش جدید، یک تکه کوچک از غضروف از تیغه بینی فرد دریافت و روی یک صفحه حاوی کلاژن کشت داده می‌شود. سپس، این صفحه به مدت چهار هفته در زانوی آسیب دیده قرار می‌گیرد تا غضروف بازسازی شود. سلول‌های غضروف بینی از نظر انعطاف‌پذیری مکانیکی، بسیار شبیه به سلول‌های غضروف زانو هستند و می‌توانند به راحتی رشد کنند. گفتنی‌ست در صورت موفقیت‌آمیز بودن کارآزمایی، این روش می‌تواند یک درمان جایگزین برای شرایط ناتوان‌کننده حاصل از آرتروز باشد.
📢 کد خبر: 20240226-1112کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23380#آلمان #پزشکی

۱۷:۱۱

۸ اسفند

thumnail
«تصفیه فاضلاب برای استفاده مجدد در امور شهری»
با هدف افزایش صرفه‌جویی در مصرف آب و خودداری از به‌کارگیری آب آشامیدنی برای آبیاری و شست‌وشوی فضاهای شهری، شهر تولوز در فرانسه به اجرای طرح تصفیه آب فاضلاب برای استفاده مجدد در خدمات شهری پرداخته است. در طول این طرح، حداکثر ۲ درصد از فاضلاب تصفیه‌شده در کارخانه به یک کارخانه فیلتراسیون جدید در حومه تولوز ارسال می‌شود. این کارخانه، فاضلاب را با غشایی فیلتر می‌کند که توسط شرکت متخصص در تولید غشاهای الیافی ساخته شده است و ضمن انجام چندین آزمایش برای سنجش کیفیت فاضلاب تصفیه‌شده، یک ایستگاه برای تأمین آب به مخازن توزیع‌کننده در نظر گرفته می‌شود. بدین‌ترتیب از فاضلاب تصفیه‌شده برای آبیاری مناطق سبز و تمیز کردن جاده‌ها استفاده می‌شود. گفتنی‌ست این طرح به تحقق اهداف زیست‌محیطی و اقتصاد دایره‌ای کمک می‌کند.
📢 کد خبر: 20240227-4154کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23409#فرانسه #محیط‌زیست

۱۵:۱۰

thumnail
«ساخت یک ساعت هوشمند برای پیش‌بینی ایست قلبی»
گروهی از محققان دانشگاه رادبود در هلند، موفق به ساخت یک ساعت هوشمند شده‌اند که تغییرات گردش خون را در بیماران قلبی شناسایی می‌کند و احتمال وقوع ایست قلبی را هشدار می‌دهد. این ساعت از حسگرهای موسوم به تغییرحجم‌سنجی نوری (فوتوپلتیسموگرام) استفاده می‌کند که به کمک جریان نور، تغییرات جریان خون را در باریک‌ترین رگ‌ها تشخیص می‌دهد و با ارسال آن به یک نرم‌افزار، زمان احتمالی توقف گردش خون و ایست قلبی را پیش‌بینی می‌کند. محققان، این ساعت را روی ۲۹۱ بیمار آزمایش و تغییرات گردش خون را به وضوح مشاهده کردند و ایست قلبی تقریبا در تمام بیماران با موفقیت پیش‌بینی شد. گفتنی‌ست در هلند، بیش از ۱.۵ میلیون نفر از بیماری قلبی رنج می برند و تاخیر در رسیدگی به این بیماری، نرخ مرگ‌ومیر را افزایش می‌دهد.
📢 کد خبر: 20240227-1113کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23413#هلند #پزشکی

۱۵:۱۱

۹ اسفند

thumnail
«تولید یک باتری جدید با استفاده از نمک خوراکی»
محققان هلندی موفق به تولید یک باتری جدید با استفاده از نمک خوراکی (سدیم) شده‌اند که در مقایسه با باتری‌های لیتیوم-یون رایج، عمر طولانی‌تری دارد و سریع‌تر شارژ می‌شود. باتری‌ها در حال حاضر از موادی مانند لیتیوم و کبالت ساخته می‌شوند که منابع کمیاب هستند و استخراج آن‌ها باعث بروز مشکلات زیست‌محیطی مانند آلودگی و کمبود آب می‌شود. بنابراین، محققان به دنبال یک جایگزین هستند و نمک خوراکی را انتخاب کرده‌اند. یون‌های نمک خوراکی با حرکت بین دو الکترود باعث شارژ ابزار برقی می‌شوند و از آنجایی‌که اندازه این یون‌ها بزرگ است، مقاومت بیشتری در برابر عوامل کاهنده عمر باتری دارند.
📢 کد خبر: 20240228-3123کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23478#هلند #باتری

۱۶:۳۶

thumnail
«ابداع یک روش جدید برای درمان عفونت مقاوم به آنتی‌بیوتیک»
محققان موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان، یک روش جدید را برای درمان عفونت‌های باکتریایی مقاوم به آنتی‌بیوتیک کشف کرده‌اند که در آن از فاژدرمانی (یک سبک نوین برای حمله به باکتری‌ها و نابودسازی آن‌ها) استفاده می‌شود. مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک، به‌عنوان یک تهدید بزرگ برای سلامت بشر مطرح است و محققان در تلاش برای غلبه بر این تهدید هستند. باکتریوفاژها یا به اختصار فاژها، ویروس‌هایی هستند که می‌توانند باکتری‌ها را با کمترین اثر منفی بر روی سلول‌های میزبان انسانی یا حیوانی، از بین ببرند. یافتن فاژ مناسب برای یک عفونت خاص مانند جستجوی یک سوزن در انبار کاه است، اما در روش جدید یک تراشه ساخته شده که مجهز به لیزر و گیرنده‌های اختصاصی است و کوچک‌ترین باکتری‌ها را به دام می‌اندازد و سپس فاژ متناسب با باکتری را به سمت آن هدایت می‌کند تا عملیات تخریب باکتری آغاز گردد. گفتنی‌ست این روش می‌تواند تحولات شگرفی را در زمینه میکروب‌شناسی، پزشکی و همچنین مقابله با بیماری‌های عفونی رقم بزند.
📢 کد خبر: 20240228-1114کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23483#سوئیس #پزشکی

۱۶:۳۶

۱۰ اسفند

thumnail
«ساخت صفحات خورشیدی جدید با بازدهی بیشتر»
محققان سوئدی، موفق به ساخت صفحات خورشیدی سلنیم-گالیم-ایندیم-مس (CIGS) شده‌اند که هزینه تولید آن‌ها اندک و از بازده تبدیل انرژی ۲۳.۶۴ درصد برخوردار است که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. با هدف کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن، تقاضا برای فناوری‌ انرژی‌های تجدیدپذیر مانند صفحات خورشیدی بالاست. یکی از پرمصرف‌ترین مواد مورد استفاده در تولید صفحات خورشیدی، سیلیکون کریستالی است اما بازده صفحات ساخته شده از آن تاکنون تنها ۲۲ درصد است و نزدیک به ۸۰ درصد از انرژی خورشیدی در این صفحات بی‌مصرف باقی می‌ماند. در صفحات خورشیدی CIGS، علاوه‌بر این عنصر، یک لایه نازک از عناصر مس، اندیوم، گالیوم و گوگرد استفاده شده است که توسط یک لایه اضافی از نقره و سدیم پوشانده می‌شوند و ضمن واکنش با یکدیگر، بازدهی صفحات خورشیدی را افزایش می‌دهند. گفتنی‌ست بیشترین بازده مربوط به صفحات خورشیدی تا قبل از ساخت CIGS، معادل ۲۳.۳۵ و متعلق به صفحات خورشیدی ساخته شده توسط یک شرکت در ژاپن بود.
📢 کد خبر: 20240229-5184کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23511#سوئد #صفحات‌خورشیدی

۱۵:۳۴

thumnail
«ساخت پودمان خورشیدی جدید برای تولید همزمان برق و گرما»
محققان بین‌المللی با همکاری محققان دانشگاه فناوری گراتس اتریش، موفق به تولید یک پودمان (ماژول) خورشیدی جدید شده‌اند که می‌تواند با استفاده از پرتوهای نور خورشید؛ برق و گرما تولید کند. یک آینه منحنی‌شکل در این پودمان تعبیه شده است که نور خورشید را روی یک ردیف صفحات فتوولتائیک متمرکز می‌کند و این صفحات به‌نوبه خود، نور را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. سپس، گرما به یک سیال منتقل می‌شود که در پشت صفحات در مجموعه‌ای از لوله‌ها جریان دارد و در صورت نیاز می‌تواند ذخیره یا توزیع شود. از این گرما می‌توان برای کاربردهای مختلف، مانند گرمایش ساختمان‌ها یا فرآیندهای صنعتی در صنایع مختلف مانند غذایی یا نساجی، استفاده کرد. گفتنی‌ست این پودمان را می‌توان در مناطق آفتابی مانند اسپانیا یا خلیج‌فارس که نیروگاه‌های خورشیدی در حال کار هستند، و در مناطق دیگر مانند اتریش به‌عنوان جایگزین سوخت‌های فسیلی در فرآیندهای صنعتی استفاده کرد.
📢 کد خبر: 20240229-4155کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23515#اتریش #پودمان‌خورشیدی

۱۵:۳۵

۱۱ اسفند

thumnail
«کشف یک روش جدید برای مبارزه با بیماری‌های خودایمنی»
محققان موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان، موفق به کشف یک سازوکار جدید شده‌اند که به موجب آن، پروتئین‌های نگهبان (cGAS)، مانع از حمله نادرست سیستم ایمنی به بافت‌های بدن می‌شوند و متعاقبا بیماری‌های خودایمن را شکست می‌دهند. پروتئین مذکور، اغلب دی‌اِن‌اِی سلول‌های مهاجم و معیوب را شناسایی کرده و یک سیگنال به سیستم ایمنی ارسال می‌کند تا با فعال‌سازی گلبول‌های سفید، این سلول‌ها را از بین ببرند. گاهی اوقات، عملکرد این پروتئین نادرست است و سیگنال‌های اشتباه به سیستم ایمنی می‌فرستد که منجر به حمله به سلول‌های خودیِ بافت‌های بدن می‌شود. در روش جدید که از تصویربرداری پیشرفته و تجزیه مولکولی برای مشاهده عملکرد cGAS استفاده شده است، یک مجموعه پروتئین استفاده می‌شود که سلول‌های قابل تخریب را برای cGAS نشانه‌گذاری می‌کند و از حمله آن به سلول‌های خودی جلوگیری می‌نماید. گفتنی‌ست این روش می‌تواند برای درمان بیماری‌های خودایمنی، عفونت‌ها و سرطان مفید باشد.
📢 کد خبر: 20240301-1115کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23527#سوئیس #پزشکی

۱۵:۴۵

thumnail
«تغییر چاپگرهای سه‌بُعدی با استفاده از لیزر برای چاپ سریع‌تر و ارزان‌تر قطعات»
محققان مؤسسه سلطنتی فناوری کی‌تی‌اِچ و دانشگاه استکهلم در سوئد، موفق به تغییر یک چاپگر سه‌بُعدی شدند، به‌گونه‌ای که می‌تواند انواع بَسپارها (پلیمرها) را بدون نیاز به حلّال‌های شیمیایی یا محیط ایزوله، چاپ کند. چاپگرهای سه‌بُعدی که اغلب برای ساخت قطعات مختلف در حوزه‌های ساختمان‌سازی، پُل‌سازی، فضایی و پزشکی استفاده می‌شوند، از جوهرهای خاص استفاده می‌کنند و گاهی اوقات، به‌ویژه برای ساخت ایمپلنت‌های پزشکی، به محیط ایزوله نیاز دارند. این امر، هزینه و زمان بکارگیری چاپگرهای مذکور را افزایش می‌دهد. محققان با استفاده از پالس‌های لیزری، بر این چالش‌ها غلبه کردند و بدون نیاز به محیط ایزوله یا جوهرهای خاص، ایمپلنت‌های پزشکی یا بَسپارهای جدید تولید کردند. این روش همچنین می‌تواند برای نمونه‌سازی دستگاه‌های الکترونیکی استفاده شود و یک جایگزین ارزان‌تر و سازگارتر با محیط‌زیست برای چاپ سه‌بُعدی رایج به حساب آید.
📢 کد خبر: 20240301-5185کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23531#سوئد #چاپگرسه‌بُعدی

۱۵:۴۶

۱۲ اسفند

thumnail
«ساخت یک فیلتر جدید برای تصفیه آب»
محققان موسسه فناوری کارلسروهه در آلمان، موفق به ساخت یک فیلتر جدید با غشایی از جنس نانولوله‌کربنی شده‌اند که می‌تواند برای تصفیه و شیرین‌کردن آب استفاده شود. نانولوله‌های کربنی، یک شکل هندسی ویژه همراه با حفره‌ها و منافذ سطحی دارند که اندازه آن‌ها ۱.۷ تا ۲.۳ نانومتر است و به صورت استوانه‌های پیچ‌خورده کنار هم قرار گرفته‌اند. برخورد نیروهای هیدرودینامیکی، اصطکاک و نیروهای جذب و دفع در دیواره این نانولوله‌ها، آن‌ها را به یک غشای مناسب تبدیل کرده است. نفوذپذیری بالای نانوحفره‌های موجود در این نوع غشا نیز، موجب برهم‌کنش کم و در نهایت اصطکاک اندک شده و سرعت جریان آب را افزایش می‌دهد. محققان از این غشا برای تصفیه هورمون‌های استروئیدی موجود در آب استفاده کردند و شاهد عملکرد مطلوب آن برای حذف هورمون مذکور از آب بودند. گفتنی‌ست محققان قصد دارند این غشا را در ابعاد بزرگ‌تر و برای کاربردهای مقیاس صنعتی تولید کنند.
📢 کد خبر: 20240302-3124کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23585#آلمان #تصفیه‌آب

۱۹:۴۲

thumnail
«تحقق پیش از موعد اهداف انرژی پایدار در کشورهای اتحادیه اروپا»
مطالعات حاکی از آن است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هفتمین هدف توسعه پایدار سازمان ملل را که خواستار دسترسی به انرژی مقرون‌به‌صرفه، قابل اعتماد و پایدار برای همه تا سال ۲۰۳۰ است، پیش از موعد محقق کرده‌اند. اقتصاددانان با ترکیب هفت معیار مختلف، یک معیار واحد از پیشرفت کشورها به سمت این هدف به‌دست آورند. طبق رتبه‌بندی‌ها نزدیک‌ترین کشور به هدف کلی سوئد، پس از آن دانمارک، استونی و اتریش است. در این میان، مالت بیشترین پیشرفت را داشته و دستاوردهای بزرگی نیز در قبرس، لتونی و بلژیک مشاهده شده است. چندین کشور نیز حداقل یکی از شاخص‌ها را تا سال ۲۰۲۱ محقق ساخته‌اند. به‌عنوان مثال، دانمارک، ایرلند و لوکزامبورگ به هدف بهره‌وری انرژی رسیده‌اند. سوئد، فنلاند و لتونی نیز از هدف تامین ۴۰ درصد از مصرف نهایی انرژی خود از انرژی‌های تجدیدپذیر فراتر رفته‌اند که محققان این موضوع را به سدهای برق‌آبی و سوزاندن سوخت‌های جامد مانند چوب نسبت داده‌اند. اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر، گذار خود را از سوخت‌های فسیلی به منابع انرژی پاک‌تر به‌عنوان بخشی از تلاش برای کاهش وابستگی خود به روسیه و تبدیل شدن به اولین قاره کربن‌خنثی در جهان افزایش داده است. اتحادیه اروپا همچنین با صرفه‌جویی بیش از ۱۰۰ میلیارد مترمکعب سوخت تحت برنامه‌ای برای گسترش سریع‌تر منابع انرژی تجدیدپذیر و تقویت اقدامات بهره‌وری انرژی، تقاضای گاز خود را بین آگوست ۲۰۲۲ تا دسامبر ۲۰۲۳ به میزان ۱۸ درصد کاهش داد.
📢 کد خبر: 20240302-4156کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپاt.me/InnovAt_Newsble.ir/InnovAT_News
didebanefanavari.com/23589#اروپا #محیط‌زیست

۱۹:۴۳