عکس پروفایل بنیاد ملی علم ایران (INSF)ب

بنیاد ملی علم ایران (INSF)

۴,۹۲۶عضو
عکس پروفایل بنیاد ملی علم ایران (INSF)ب
۴.۹هزار عضو

بنیاد ملی علم ایران (INSF)

(صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور سابق)

۱۱ فروردین

thumnail
undefined بررسی مشکلات ماهیان خاویاری دریای خزر
undefined«اثرات استرس‌های زیست‌محیطی و آلاینده‌ها بر بیومارکر HSP۷۰ و شاخص‌های ایمنی تحت تأثیر ترکیب القاء‌کننده HSP در بچه تاس‌ماهیان» عنوان رساله دکتری لیلا وحدتی راد است که با راهنمایی بهروز حیدری و حمایت بنیاد ملی علم ایران به پایان رسانده است.
undefined برای جبران کاهش تکثیر طبیعی، تکثیر مصنوعی و رهاسازی بچه‌ماهیان انجام می‌شود اما در زمان رهاسازی به علت تغییر شرایط زیست‌محیطی، بچه ماهیان خاویاری با استرس‌های مختلفی روبرو هستند که می‌تواند باعث ضعیف‌شدن سیستم ایمنی آن‌ها و ایجاد بیماری‌های مختلف شود و منجر به تلفات قابل توجهی در همان مراحل اولیه رهاسازی شود. بنابراین افزایش مقاوم‌سازی ماهیان خاویاری می‌تواند کمک زیادی به حفظ ذخایر آن‌ها در برابر استرس‌های مختلف از جمله بیماری‌های باکتریایی، تنش شوری، دمایی و آلودگی‌های زیست‌محیطی کند.
undefined پایداری در تولید خاویار دریای خزر و حفظ جایگاه آن در بازار‌های جهانی در کنار توجه به افزایش بهره‌وری واحد‌های پرورش آبزیان و به‌کارگیری علوم و فناوری‌های جدید از جمله اهدافی است که در انجام این طرح دنبال شد.
undefined جزئیات undefined
undefinedhttps://insf.org/fa/news/603
@insf_pr

۱۱:۴۷

thumnail
undefined سقف مبالغ حمایتی بنیاد ملی علم ایران برای سال ۱۴۰۳ اعلام شد
undefinedدر راستای حمایت هرچه بیشتر از پژوهشگران و اعضای هیئت‌علمی کشور حمایت‌های بنیاد ملی علم ایران برای سال ۱۴۰۳ افزایش قابل توجهی یافت.
undefined برای آگاهی یافتن از سقف مبالغ حمایتی سال ۱۴۰۳ برای انواع طرح‌ها به این لینک مراجعه نمایید.
undefined جزئیات undefined
undefinedhttps://insf.org/fa/news/679
@insf_pr

۱۲:۲۹

۱۲ فروردین

thumnail
دیگر علی ز بستر خود پا نمی شودزخمِ سرِ شکسته مداوا نمی شود دربی که تا کنون به کسی "نه" نگفته بوداین چند روز روی کسی وا نمی شود دیگر طبیب زحمتِ بیخود نکش، برو!دردِ علی که بهتر از اینها نمی شود سی سالِ پیش جان علی را گرفته اند...خنجر که مردِ کشتن مولا نمی شود! قبری در آسمان بکنید ای فرشته هاماه شکسته روی زمین جا نمی شود...

۱۸:۰۱

۱۵ فروردین

thumnail
undefined استفاده از داده‌های سنجش از دور برای مکان‌یابی احداث نیروگاه‌های خورشیدی
undefined«واکاوی زمانی و مکانی آلبدوی ایران با بهره‌گیری از داده‌های سنجش از دور» عنوان رساله دکتری‌ امیدرضا کفایت‌مطلق است که با راهنمایی محمود خسروی و حمایت بنیاد ملی علم ایران انجام داده است.
undefined امروزه بحران‌های سیاسی، اقتصادی و مسائلی نظیر محدودیت دوام ذخایر فسیلی، نگرانی‌های زیست‌محیطی، افزایش جمعیت، رشد اقتصادی و ضریب مصرف، مشکلاتی هستند که فکر محققان را در یافتن راهکار‌های مناسب برای حل معضلات انرژی در جهان درگیر کرده است. همچنین، بهره‌برداران از منابع فسیلی دریافته‌اند که برداشت امروز از ذخایر فسیلی، منجر به بهره‌وری کمتر فردا و در نهایت خالی شدن منابع در مدت زمان کم می‌شود.
undefined در این میان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر یعنی استفاده از منابع انرژی مانند انرژی خورشید، انرژی باد، انرژی امواج دریا که در مقایسه با طول عمر انسان‌ها به صورت مداوم در حال جایگزینی است و از بهترین راهکار‌های در دسترس انسان به شمار می‌رود.
undefined جزئیات undefined
undefined https://insf.org/fa/news/605
@insf_pr

۱۰:۱۴

۱۶ فروردین

thumnail
#کافه_علم_و_فناوری
undefined ۱۰ روند برتر فناوری استراتژیک برای سال ۲۰۲۴
undefinedگارتنر، فهرستی از ۱۰ روند فناوری استراتژیک برتر خود را که سازمان‌ها باید در سال ۲۰۲۴ مورد توجه قرار دهند، اعلام کرد.
۱- هوش مصنوعی دمکراتیک‌شده۲- اعتماد، ریسک و مدیریت امنیت هوش مصنوعی۳- توسعه هوش مصنوعی تقویت‌شده۴- برنامه‌های کاربردی هوشمند۵- نیروی کار متصل تقویت‌شده۶- مشتریان ماشینی۷- فناوری پایدار۸- مهندسی پلتفرم۹- پلتفرم‌های ابری صنعت۱۰- مدیریت مستمر مواجهه با تهدیدundefined
undefined توضیحات
@insf_pr

۱۲:۱۱

۱۸ فروردین

thumnail
undefined تولید قاصدک روسی برای تولید لاستیک طبیعی
undefined«تأثیر الیسیتورها بر تولید لاستیک طبیعی در کشت ریشه موئین قاصدک روسی» عنوان طرحی است که مریم صالحی در قالب پسادکتری با راهنمایی محمدرضا نقوی و حمایت بنیاد ملی علم ایران به پایان رسانده است.
undefined لاستیک طبیعی به دلیل انعطاف‌پذیری، مقاومت در برابر سایش و ضربه، برای استفاده در لاستیک هواپیما و لاستیک کامیون که در معرض تنش‌های عظیم قرار دارد، ایده‌آل است. تاکنون هیچ لاستیک مصنوعی قادر به رقابت با لاستیک طبیعی در این زمینه‌ها نبوده‌است.
undefinedلاتکس یا همان شیرابه درخت لاستیک پارا، منبع اصلی تولید لاستیک طبیعی تجاری در جهان است. این لاتکس در بهبود زخم و مقاومت به بیماری هم کاربرد دارد. علاوه بر این، السیتور هم می‌تواند موجب افزایش تولید لاستیک در کشت ریشه موئین آن شود.
undefined جزئیات undefined
undefined https://insf.org/fa/news/623
@insf_pr

۱۰:۵۷

thumnail
undefined نمایشگاه ملی آبادیران به ایستگاه دوم رسید
undefinedدومین دوره نمایشگاه برنامه ملی آبادیران با هدف رفع نیازهای فناورانه و مسأله‌محوری در حوزه آبادانی و پیشرفت فناورانه در تاریخ 22 تا 25 خردادماه 1403 در مصلی امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.
undefinedعلاقه‌مندان جهت ثبت‌نام در این نمایشگاه می‌توانند از تاریخ 26 اسفندماه 1402 به سایت برنامه ملی آبادیران به نشانی www.abaadiran.ir مراجعه و نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
undefined متن کامل خبر
@insf_pr

۱۵:۲۲

۱۹ فروردین

thumnail
undefined نانو حامل دارورسان برای کاهش عوارض داروهای درمان سرطان
undefined«تهیه و ارزیابی in-vitro و in-vivo نانوذرات مزوحفره سیلیکا به عنوان نانوحامل دارورسان جهت عبور متوتروکسات از سد خونی-مغزی» عنوان طرح پسادکتری نسیم شادمانی پاسکیابی است که مهرداد حمیدی به عنوان استاد راهنما در آن فعالیت داشته و بنیاد ملی علم ایران هم از این طرح حمایت کرده است.
undefined از گذشته تاکنون، درمان کارآمد غیر تهاجمی تومورهای مغزی به علت دسترسی اندک بسیاری از ترکیبات دارویی به سیستم اعصاب مرکزی در نتیجه وجود سد خونی- مغزی، یکی از مشکلات چالش‌برانگیز در انتقال دارو بوده است که برای غلبه بر این مشکل و دارورسانی مؤثر به مغز، محققان، راهکارهای مختلفی را مطرح کرده‌اند. یکی از مهمترین راهکارها، استفاده از نانوذرات به عنوان حامل‌های دارویی است و به همین منظور از طیف وسیعی از نانوذرات، نانوذرات پلیمری، لیپوزوم‌ها و میسل‌ها گرفته تا دندریمرها، نانوژل‌ها، نانوامولسیون‌ها استفاده شده است. 
undefined جزئیات undefined
undefined https://insf.org/fa/news/591
@insf_pr

۱۲:۲۵

thumnail
#کافه_علم_و_فناوری
undefined شش کلان‌روند که دهه‌های آینده را شکل خواهند داد
undefinedکلان‌روندها تحولات بلندمدت و با اهمیت جهانی هستند - برای مثال، تغییرات آب و هوا، کاهش تنوع زیستی یا پیری جامعه. آن‌ها چالش‌های بزرگی برای سیاست، جامعه و اقتصاد ایجاد می‌کنند، اما اغلب فرصت‌های بزرگی را نیز ارائه می‌دهند.
مؤسسه رولاند برگر نزدیک به دو دهه است که با کلان‌روندها سر‌و‌کار داشته و به‌طور منظم، ارزیابی کلی و به روز از خلاصه روندها ارائه می‌دهد. خلاصه روند رولاند برگر ۲۰۵۰ یک مطالعه روند جهانی است که بر تحولات پایدار و بلندمدت تمرکز دارد.undefined
undefined ادامه مطلب
@insf_pr

۲۰:۵۷

۲۱ فروردین

thumnail
undefined عملکرد آسفالت‌های راه‌ها بررسی می‌شود
undefined«بررسی عملکرد خستگی مخلوط آسفالتی با رویکرد چند مقیاسی» عنوان رساله دکتری مجتبی خدادادی است که با راهنمایی علی خدایی و حمایت بنیاد ملی علم ایران انجام داده است.
undefined هدف اصلی در این پژوهش، بررسی عملکرد خستگی مخلوط آسفالتی در مقیاس‌های مختلف بوده تا بتوان با داشتن اطلاعات در مقیاس‌های پایین، به عملکرد مخلوط نهایی پی برد. مقایسه بین عمر مقیاس‌های مختلف مخلوط آسفالتی از دیگر اهداف انجام این طرح بود. همچنین در این طرح، توانایی مدل‌سازی‌های عددی در پیش‌بینی عملکرد مخلوط آسفالتی و راه‌حل‌های بهینه‌سازی برای رسیدن به جواب نزدیک‌تر به نتایج آزمایشگاهی، بررسی شد.
undefined جزئیات undefined
undefined https://insf.org/fa/news/607
@insf_pr

۹:۳۳

thumnail
رمضان می رود و پشت سرش هم دل مارفت تا سال دگر زنده بمانيم يا نه …

۱۴:۳۴

thumnail

۱۶:۵۲

۲۲ فروردین

thumnail
undefined پشتیبانی آنلاین از پژوهشگران با سامانه تیکتینگ
undefinedبا هدف تسریع در فرایند پاسخ‌دهی به سؤالات پژوهشگران از نیمه اول دی‌ماه ۱۴۰۲ بخش تیکت در سامانه کایپر فعال شده است.
undefinedاز پژوهشگران تقاضا می‌شود به‌جای تماس تلفنی با ارسال تیکت به واحد مربوطه پاسخ خود را دریافت کنند. با رعایت اختصار و پرداختن به سوالات اصلی ، به همکاران ما در پاسخگویی هرچه بهتر و دقیق‌تر کمک قابل توجهی خواهید کرد.
undefined جزئیات undefined
undefinedhttps://insf.org/fa/news/684
@insf_pr

۲:۳۴

۲۵ فروردین

thumnail
undefined بررسی مهارکننده‌های دارویی در درمان سرطان کولورکتال
undefined«بررسی پتانسیل درمانی مهار‌کننده دارویی EW-۷۱۹۷ در کولیت و سرطان کولورکتال» عنوان رساله دکتری مریم مرادی بیناباج که با راهنمایی مجید خزاعی و حمایت بنیاد ملی علم ایران انجام داده است.
undefined بیماری‌های التهابی روده (IBD)، دسته‌ای از بیماری‌های مزمن دستگاه گوارشی است که منجر به آسیب و التهاب کولون و دیگر بخش‌های دستگاه گوارشی می‌شوند. دو نوع اصلی این بیماری شامل بیماری کرون و کولیت السراتیو است. التهاب روده در کولیت می‌تواند منجر به نوعی از سرطان به نام سرطان کولون شود.
undefined جزئیات undefined
undefined https://insf.org/fa/news/604
@insf_pr

۷:۴۳

thumnail
#کافه_علم_و_فناوری
undefined نگاهی بر فناوری‌های نوین سلامت در دنیا و ایران
undefinedپیشرفت‌های اخیر در علوم پزشکی ازجمله روش‌های نوین درمانی، داروهای جدید و ساخت تجهیزات پزشکی، نقش مهمی در بهبود زندگی بیماران و نظام‌های سلامت داشته‌اند. امروزه فراورده‌های دارویی و روش‌های درمانی نوین با هدف تقویت، بهبود و درمان افراد با بیماری‌های خاص که درمانی برای آن‌ها وجود نداشته، ابداع شده‌اند که ادامه زندگی برای این بیماران را امکان‌پذیر ساخته‌اند.
برخی از فناوری‌های نوظهور و نوین که تحولات بزرگی را در حوزه سلامت رقم زده‌اند شامل نظام‌های مراقبت بیمارمحور، دوقلوی دیجیتال، اینترنت اشیا، سیستم پشتیبان تصمیم‌گیری بالینی، سیستم رایانه‌ای ثبت دستورات پزشکی، هوش مصنوعی و... هستند.undefined
undefined ادامه مطلب
@insf_pr

۱۴:۰۱

۲۶ فروردین

thumnail

۱:۰۲

thumnail
undefined آب‌شیرین‌کن خورشیدی در راه تولید
undefined«طراحی و ساخت سیستم نوین آب‌شیرین‌کن خورشیدی به روش رطوبت‌زنی - رطوبت‌گیری مجهز به پمپ حرارتی» عنوان طرح پژوهشی محمد بهشاد شفیعی استاد دانشگاه صنعتی شریف است که با حمایت بنیاد ملی علم ایران در حال انجام آن است.
undefinedامروزه به‌منظور استفاده بهینه از انرژی، ترکیب انواع مختلف سیستم‌های نمک‌زدایی با پمپ‌های حرارتی موردتوجه بسیاری از محققین قرار گرفته است؛ لذا پمپ‌های حرارتی جایگزین‌های مناسبی برای بازیابی حرارت از منابع مختلف در کاربردهای صنعتی، تجاری و خانگی است.
undefined جزئیات undefined
undefined https://insf.org/fa/news/650
@insf_pr

۹:۵۳

۲۸ فروردین

thumnail
undefined تولید کود و سم کم‌ضرر از پسماند نخلستان‌ها
undefined«شناسایی و ارزیابی کارایی مایع و جامد حاصل از پیرولیز برگ نخل خرما برای کاربری در کشاورزی» عنوان طرح پژوهشی قنبر ابراهیمی استاد دانشگاه تهران است که با حمایت بنیاد ملی علم ایران این طرح را به پایان رسانده است.
undefinedحجم سالیانه برگ‌های هرس‌شده نخل خرما بسیار زیاد است و علاوه‌بر آن تنه‌های افتاده نخل خرما، حجم عظیمی از پسماند را تشکیل می‌دهند که البته مورد بهره‌برداری مفیدی قرار نمی‌گیرند. یافته‌های پژوهشگران نشان می‌دهد که پسماند نخلستان‌ها ماده خام مستعدی برای تولید فرآورده‌هاست؛ ولی هدف قراردادن این بهره‌برداری‌ها می‌تواند حاصلخیزی خاک نخلستان‌ها را تضعیف کند.
undefined جزئیات undefined
undefined https://insf.org/fa/news/628
@insf_pr

۱۳:۴۶

۲۹ فروردین

thumnail
undefined تمدید فراخوان «برنامه جامع تاب‌آوری شهری در برابر مخاطرات طبیعی، تغییرات اقلیم، تنش‌های آبی و انرژی با رویکرد سیستمی و تعامل ذینفعان متعدد»
undefinedدر راستای ارزیابی و بهبود تاب‌آوری شهرهای کشور، بنیاد ملی علم ایران (INSF) حمایت از تحقیقات «برنامه جامع تاب‌آوری شهری» را به عنوان یکی از «برنامه‌های جامع تحقیقاتی مرتبط با اقدامات سیاستی» در دستور کار خود قرار داده است.
undefinedمهلت ارسال پیشنهاده برای این فراخوان که سابق بر این تا ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ بود، تا ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ تمدید شد.

undefined جزئیات undefined
undefined https://insf.org/fa/news/692
@insf_pr

۵:۳۶

thumnail
undefined سالم‌سازی همبرگر با کاهش سدیم
undefined«بهبود طعم شوری در همبرگر با تکنیک نوین تمایز طعم توسط امولسیون دوگانه آب در روغن در آب» عنوان طرحی است که محمدهادی اسکندری در قالب پسادکتری با راهنمایی هادی هاشمی گهرویی و حمایت بنیاد ملی علم ایران به پایان رسانده است.
undefinedمصرف بیش از حد سدیم همچنان یک خطر اپیدمی است. استفاده از آب نمک یا پودر نمک با غلظت بالا در محصولات غذایی مختلف، از یک سو برای کنترل رشد میکروارگانیسم‌های نامطلوب و از سوی دیگر برای ایجاد عطر و طعم مطلوب، سبب شده است که خطر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی - عروقی و اختلال عملکرد کلیه افزایش پیدا کند.
undefinedکاهش تدریجی و گام‌به‌گام غلظت نمک، رویکردی مفید برای دستیابی به هدفی بزرگتر یعنی تغییر ذائقه مصرف‌کنندگان به غذاهای کم‌سدیم است. استراتژی‌های مختلفی برای کاهش نمک با جایگزینی سدیم کلرید با سایر نمک‌ها، کاهش درصد نمک، تغییر سایز کریستال‌های نمک و توزیع ناهمگن نمک با ایجاد چند لایه با غلظت‌های مختلف پیشنهاد شده است.
undefined جزئیات undefined
undefinedhttps://insf.org/fa/news/683
@insf_pr

۹:۱۳