عکس پروفایل مرکز اسناد انقلاب اسلامیم

مرکز اسناد انقلاب اسلامی

۱,۴۱۲عضو
عکس پروفایل مرکز اسناد انقلاب اسلامیم
۱.۴هزار عضو

مرکز اسناد انقلاب اسلامی

تارنمای رسمی مرکز اسناد انقلاب اسلامیwww.irdc.ir

۱۲ خرداد

thumnail
undefinedبه بهانه روز جهانی مبارزه با دخانیاتundefinedاعتراض انجمن سینماداران ایران به مصرف سیگار در سینما!
undefinedیکی از اسناد موجود در آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تلاش برای کاهش مصرف سیگار از سوی انجمن سینماداران ایران است. از آنجایی که در آن دوران مصرف سیگار، تخمه و انواع خوراکی در سینماها آزاد بود در این نامه از مدیر سینما خواسته می‌شود که مانع مصرف سیگار در داخل سالن سینما شود و اشاره می‌کند که «از آنجایی که سالن‌های سینماها یک محل عمومی بوده و چنانچه بتوان تماشاچیان را لااقل برای مدت ۲ ساعت هم که شده از کشیدن سیگار منع نمود علاوه بر اینکه به بهداشت محیط سینما بخصوص برای افرادی که سیگار نمی‌کشند کمک می‌شود حداقل مدت دو ساعت از دخول سم به بدن تماشاچیان جلوگیری خواهد شد».
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002LY

۱۰:۵۶

thumnail
undefinedسیری بر اندیشه‌ی اجتماعی امام خمینی؛ بخش اولundefinedعارفِ جامعه‌ساز
undefinedامام براساس یک هستی‌شناسی و انسان‌شناسی عرفانی این مبنا را اتخاذ کرده‌اند که انسان کامل در آخرین سفر خود جامعه‌ساز است. البته باید توجه کرد منظور از این مقام که در تعابیر عرفانی و قرآنی از آن با اصطلاح «امامت» یاد می‌شود، امامت تشریعی است؛ یعنی حقی که از یک سو خداوند متعال به پیامبر برای وضع قوانین می‌دهد و از سوی دیگر عموم جامعه برای رهبری به سمت تعالی به شخص پیامبر می‌دهند و با ولایت تکوینی که محصول سفر دوم است، تفاوت دارد.
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lb

۱۴:۲۸

۱۳ خرداد

thumnail
undefinedمقایسه‌ی تطبیقی نامه‌های امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای
undefinedنامه‌ی اخیر مقام معظم رهبری به دانشجویان و جوانان اروپایی که به دلیل اعتراض به کشتارها و نسل‌کشی مظلومانه‌ی مردم غزه در دانشگاه‌های ایالات متحده و اروپا مشغول تحصن و اعتراض به سیاست‌های دوگانه و سکوت غرب در مقابل جنایت‌های رژیم صهیونیستی هستند، بهانه‌ای شد برای مقایسه و مرور مفاهیم معرفتی نامه‌ی حضرت امام خمینی (ره) به گورباچف رئیس‌جمهور اتحاد جماهیر شوروی و دو نامه‌ای که پیش‌ازاین رهبر معظم انقلاب در اسفندماه ۱۳۹۳ خطاب به جوانان غربی نگاشته‌اند.
undefinedپرونده‌: #طرف_درست_تاریخ
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lc

۱۴:۰۱

۱۴ خرداد

thumnail
#اطلاع‌نگاشتundefinedزندگی امام خمینی در یک نگاه
undefinedبه بهانه ۱۴ خرداد ماه سالروز رحلت امام خمینی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، اطلاع‌نگاشت «زندگی امام خمینی در یک نگاه» در ادامه از نظر می‌گذرد.
@irdc_ir

۱۳:۵۹

thumnail
undefinedبه بهانه‌ی ۳۵ سال جانشینی امام خمینیundefinedمنتقدین و مخالفان آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی او چه می‌گویند؟
undefinedدر آستانه‌ی ۱۴ خرداد و آغاز سی‌وپنجمین سال رهبری آیت‌الله خامنه‌ای، این گزارش در مروری کوتاه به اظهارنظرهای مخالفان نظام جمهوری اسلامی و منتقدین رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی شخصیت و دوران رهبری آیت‌الله خامنه‌ای پرداخته است.
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lj

۱۴:۳۴

thumnail
undefinedسیری بر اندیشه اجتماعی امام خمینی؛ بخش دومundefinedفقه پویا
undefinedبه نظر می­‌رسد امام خمینی در یک روند ۱۰ ساله، نظریه‌ی فقهی خود درباره‌ی ولایت فقیه در زمان غیبت را تکمیل یا بنا به شرایط اجتماعی ابراز کرده است. این روند از نقش فقیه در تقنین یا نظارت بر قانون‌گذاری آغاز می‌شود و سپس با شرح شئون نبی از رسالت تا سیاست در نهایت به تسری این شئون به فقیه خاتمه پیدا می‌کند.
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Ll

۱۶:۱۷

۱۵ خرداد

thumnail
undefinedبه روایت اسناد ساواکundefinedمردم رهبری مذهبی خود را دوست دارند
undefinedبه دنبال سخنان امام‌ خمینی در سیزدهم خرداد ۱۳۴۲ و بازداشت وی به دست ساواک، در ۱۵ خرداد ماه موج عظیمی از اعتراضات مردم در شهرهای مختلف کشور به‌ راه افتاد و از آنجا که بازار و بازاری‌ها در دوره‌های مختلف تاریخ معاصر ایران همگام و همراه روحانیت بودند، به نشانه‌ی اعتراض به دستگیری امام‌خمینی با ورود در خیابان‌های شهر و برگزاری تجمعات در کنار دیگر اقشار مردم خشم خود را علیه جریان دستگیری امام نشان‌ دادند. 
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lk

۱۳:۴۱

thumnail
undefinedاسنادی از ۱۵ خردادundefinedگزارش ساواک از اظهارات مردم پس از ۱۵ خرداد
undefinedقیام ۱۵ خرداد ۴۲، یک جنبش عمومی به رهبری روحانیت شیعه علیه رژیم شاه بود. با اینکه این قیام منتسب به روحانیون و مبارزان سیاسی شیعی بود، اما واکنش طیف‌های مختلف، به‌دلیل ‌‌‌آنکه حکومت محمدرضا پهلوی را دیکتاتوری محض می‌دانستند قابل بررسی است.
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lm

۱۴:۲۹

۱۷ خرداد

thumnail

undefinedری‌شهری از درخواست یک جریان سیاسی برای رد صلاحیت یک کاندیدا می‌گوید
undefinedنخستین وزیر اطلاعات ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ماجرای درخواست یکی از مسئولان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را درباره رد صلاحیت یکی از نامزدها افشا کرده است.
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lf

۱۷:۳۳

۱۸ خرداد

thumnail
undefinedبررسی نامه‌ی رهبر انقلاب به دانشجویان غربی؛
undefinedپاسخ سهیل اسعد به ۵ پرسش درباره نامه رهبری به دانشجویان آمریکایی

undefinedهمه متفق‌القول هستند که تبلیغ چهره‌به‌چهره خیلی مؤثرتر است. به نظر بنده این نامه نسبت به نامه‌های قبلی خیلی چهره‌به‌چهره شده است. از لحاظ محتوا، قبلی‌ها بحث اسلام‌هراسی بود، دروغ‌هایی که غرب در تاریخ مطرح کرد، نگاه غربی‌ها به امت اسلام. الان بحث دقیق‌تر شده است: اهل غزه، اهل فلسطین و مقاومت، فضای جنگ با اسرائیل و مسائل این‌چنینی.
undefinedپرونده‌: #طرف_درست_تاریخ
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lq

۸:۳۱

مرکز اسناد انقلاب اسلامی
undefined undefinedسیری بر اندیشه اجتماعی امام خمینی؛ بخش دوم undefinedفقه پویا undefinedبه نظر می­‌رسد امام خمینی در یک روند ۱۰ ساله، نظریه‌ی فقهی خود درباره‌ی ولایت فقیه در زمان غیبت را تکمیل یا بنا به شرایط اجتماعی ابراز کرده است. این روند از نقش فقیه در تقنین یا نظارت بر قانون‌گذاری آغاز می‌شود و سپس با شرح شئون نبی از رسالت تا سیاست در نهایت به تسری این شئون به فقیه خاتمه پیدا می‌کند. undefined این‌جا بخوانید: https://irdc.ir/0002Ll
thumnail
undefinedسیری بر اندیشه‌ی اجتماعی امام خمینی؛ بخش سومundefinedحکمرانی دینی
undefinedتحولات اجتماعی دو ماه آذر و دی ۱۳۶۶ سطح جدیدی را در نظریه‌ی ولایت فقیه رقم زد. سطحی که احکام فقیه را بر سایر احکام اسلامی چون حج و نماز و... مقدم می‌دانست و معتقد بود بر طبق نظر فقیه حاکم می‌توان از این احکام قطعی اسلام دست کشید.
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lo

۱۲:۱۸

thumnail

undefinedنامه‌ی رهبر انقلاب به دانشجویان غربی در گفتگو با روح‌الامین سعیدی
undefinedدیپلماسی دعوت به حق در نظم نوین جهانی

undefined مبنای نظری این نامه «اصل دعوت در اسلام» است؛ بر مبنای دیپلماسی دعوت که در اسلام و در قرآن کریم هم قابل‌ردیابی است، رهبر معظم انقلاب اسلامی مخاطب خودش را در یک دوران بسیار ویژه و خاص نظام جهانی مورد خطاب قرار داده است.

undefinedپرونده‌: #طرف_درست_تاریخ
undefined این جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Ln

۱۳:۰۰

۱۹ خرداد

thumnail
undefinedبه بهانه‌ی ۱۹ خرداد ماهundefinedمصدق در دادگاه لاهه + تصاویر منتشرنشده

undefinedپس از ملی‌‌شدن صنعت نفت، انگلیس با استناد به معاهده‌ی‌‌ ۱۳۱۲ شمسی که بین تهران و لندن منعقد شده بود و همچنین به بهانه‌ی‌‌ «نقض قوانین بین‌المللی» در «دیوان بین‌المللی دادگستری» از ایران شکایت کرد. هفتم خرداد ۱۳۳۱، دکتر مصدق همراه هیئتی از نمایندگان مجلس و دولت به لاهه رفتند تا در جلسه‌ی نهایی دادگاه لاهه که ۱۹ خرداد تعیین شده بود شرکت کنند.

undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lr

۱۲:۲۳

thumnail
undefinedبه بهانه‌ی سالگرد سفر محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۴۶؛
undefinedماجرای کشته‌شدن یک دانشجوی آلمانی در سفر شاه به آلمان غربی
undefinedدر ۱۶ خرداد ۱۳۴۶/ ۶ ژوئن ۱۹۶۷، محمدرضا پهلوی، شاه ایران و همسرش، فرح دیبا در قالب یک سفر دیپلماتیک وارد آلمان غربی شدند. در روزهای نزدیک به سفر شاه، شب‌نامه‌هایی در محکومیت شاه در محوطه‌ی دانشگاه دست‌به‌دست می‌شد که بر روی جلد آن تصویری از شاه با عنوان «شاه قاتل» نقش بسته بود.
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lp

۱۳:۳۶

thumnail
undefinedخاطره‌ی ناطق‌نوری از انتخابات ریاست‌جمهوری اول
undefinedماجرای سه تفنگدار!
undefinedحجت‌الاسلام ناطق نوری علت انصراف حزب جمهوری اسلامی را از کاندیداتوری جلال‌الدین فارسی، توجه اعضای حزب به مصلحت‌اندیشی امام خمینی دانست.
undefinedناطق نوری در جلد اول کتاب خاطرات خود درباره انتخابات اولین رئیس‌جمهوری پس از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گوید:
در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری، حزب جلال‌الدین فارسی را کاندیدا کرد و جریان‌های دیگر بنی‌صدر را اعلام کردند. یک‌دفعه سروصدا بلند شد که ایشان ایرانی‌الاصل نیست و افغانی است...

undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002La

۱۴:۳۳

۲۰ خرداد

thumnail
undefinedخاطره‌ی منتشرنشده از عفت شجاع
undefinedماجراهای دیدار شهید صیاد و بنی صدر
undefinedعفت شجاع همسر شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۳ دار فانی را وداع گفت. مرحومه عفت شجاع در دوران حیات طی جلساتی خاطرات خود از دوران زندگی با شهید صیاد شیرازی را در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به ثبت و ضبط رسانده است. از این رو بخشی از خاطرات همسر شهید صیاد شیرازی درباره دیدارهای بنی‌صدر و شهید صیاد در ادامه از نظر می‌گذرد.

undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Ls

۱۲:۲۵

thumnail
undefinedبه مناسبت ۲۰ خرداد سالگرد شهادت آیت‌الله سعیدی
undefinedعالِمی که زنان مبارز انقلابی تربیت کرد

undefinedدر دهه‌ی چهل و در دورانی که نیمی از مردان جامعه‌ی ایرانی سواد خواندن و نوشتن نداشتند، آیت‌الله سعیدی با برگزاری جلسات آموزشی برای بانوان، زمینه را برای فعالیت‌های مبارزاتی آن‌ها فراهم کرد.
undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lt

۱۵:۲۳

۲۱ خرداد

thumnail
undefinedبه بهانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری
undefinedماجرای مخالفت هاشمی با نخست‌وزیری خلخالی

undefinedناگهان صادق خلخالی را دیدم که بی ‌هیچ پرده‌پوشی، هاشمی رفسنجانی را با این پرسش مخاطب ساخت که: «چرا من نباید نخست‌وزیر شوم؟» هاشمی با لبخندی به او گفت: «نیروهای اداری، با تو کار نمی‌کنند.» روشن بود که آن پاسخ حرف ‌دل رفسنجانی نبود. اگر او در پاسخ شفاف‌تر سخن می‌گفت، چه‌بسا رنجش پیش می‌آمد، اما سماجت خلخالی بیش از آن بود که به آن طفره‌روی قانع‌ شود.

undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lu

۱۴:۵۱

۲۲ خرداد

thumnail
undefinedنقش نمایندگان مجلس شورای ملی در تسهیل روابط رژیم پهلوی و اسرائیلundefinedتشکیل دولت اسرائیل تقریباً با مجلس دوره‌ی پانزدهم مجلس شورای ملی همزمان بود، از همین رو نمایندگان دوره‌های ۱۵-۲۴ مجلس شورای ملی به مناسبت‌های مختلف، روابط ایران و اسرائیل را دنبال و با توجه به سیاست حکومت درباره‌ی مناسبات، روابط و رخدادهای مرتبط با اسرائیل اظهار نظر می‌کردند.

undefined این‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lv

۱۴:۵۵

۲۳ خرداد

thumnail
undefinedنادیده‌های انتخابات ریاست‌جمهوری - ۱
undefinedجلال‌الدین فارسی؛ کاندیدایی که به انتخابات نرسید

undefinedاولین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران یک نامزد انصرافی داشت؛ جلال‌الدین فارسی، کاندیدای اول حزب جمهوری اسلامی. روز ۹ دی ۱۳۵۸، روزنامه‌ی جمهوری اسلامی - ارگان حزب - فقط نام یک نامزد را برد: جلال‌الدین فارسی. دو روز بعد آیت‌الله سیدمحمد بهشتی، دبیرکل حزب جمهوری اسلامی، رسماً او را به‌عنوان نامزد این حزب برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۵ بهمن ۱۳۵۸ معرفی کرد.

undefinedاین‌جا بخوانید:https://irdc.ir/0002Lw

۷:۴۱