عکس پروفایل شاناش

شانا

۳۹۶عضو
عکس پروفایل شاناش
۳۹۶ عضو

شانا

شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی
وب سایت:https://www.shana.ir
اینستاگرام:Instagram.com/shananewsroom
توییتر:Twitter.com/shananewsroom

۱ مرداد

thumnail
صادرات فرآورده مازاد پالایشگاه آبادان مطابق قانون بودجه بوده است/ وضع مطلوب ذخایر نیروگاهی کشور
undefinedجلیل سالاری، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش گفت:
undefinedاقدام‌ پالایشگاه آبادان برای صادرات فرآورده‌های تولیدی مازاد کاملاً قانونی و مطابق قانون بودجه بوده است؛ پالایشگاه فراسرزمینی نشانه بالندگی صنایع پالایشی کشور بود و از طریق دیپلماسی انرژی، زمینه رشد شرکت‌های خصوصی فعال در این صنعت فراهم آمد.
undefinedبرنامه تولید پالایشگاه آبادان ۳۷۰ هزار بشکه است و بر همین اساس نیز به سازمان هدفمندی یارانه‌ها تعهد دارد و سازمان هدفمندی این اختیار را می‌دهد که اگر این پالایشگاه بیش از ۳۷۰ هزار و تا ۴۳۰ هزار بشکه فرآورش داشته باشد، ۲۳۰ هزار بشکه از این مقدار فرآورش را به پروژه خود اختصاص دهد و اگر فرآورش پالایشگاه به بیش از ۴۳۰ هزار بشکه افزایش یافت (با توجه به فاز تکمیلی فاز ۲)، می‌تواند ۴۷۰ میلیون یورو مازاد بر سقف برنامه را صرف اجرا و تکمیل فاز دوم (پروژه کیفی‌سازی) کند.
undefinedمقدار ذخایر سوخت کشور در حد مطلوب است و با توجه به نیاز مجموعه، ذخیره‌سازی انجام می‌شود.
shana.ir/news/644451
@Shananewsroom

۱۲:۰۸

thumnail
رشد ۲۷۴ درصدی وصول درآمدهای نفتی در دولت شهید رئیسی
undefinedوصول درآمدهای نفتی ایران در سال ۱۴۰۲ در حالی به بیش از ۲۸ میلیارد دلار رسید که ایران همچنان با شدیدترین تحریم‌های نفتی دست‌وپنجه نرم می‌کند. این در حالی است که وصول این درآمدها در سال ۱۳۹۹ براساس آمار بانک مرکزی ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده و نشان‌دهنده رشدی حدود ۲۷۴ درصدی در دولت سیزدهم است.
undefinedبا روی کار آمدن دولت سیزدهم و با وجود تداوم تحریم‌های پیشین و اعمال دور تازه تحریم‌ها، تولید و صادرات نفت ایران با افزایش همراه شد و از محل همین افزایش، درآمدهای نفتی نیز در این دولت در مقایسه با سال پایانی دولت دوازدهم رشدی حدود ۳ برابری را به ثبت رساند.
undefinedدولت شهید رئیسی توانست بدون تکیه بر عوامل خارجی و با اعتماد به توان و تخصص ایرانی، تولید نفت را بیش از ۶۰ درصد افزایش دهد، ۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز اضافه کند، ظرفیت تولید پالایشی کشور را ارتقا بخشد و درمجموع با رشد صادرات، درآمد بیشتری برای کشور ایجاد کند.
shana.ir/news/644452
@Shananewsroom

۱۲:۰۹

thumnail
پالایشگاه دانگوته نیجریه به‌دنبال خرید نفت از لیبی است
undefinedپالایشگاه دانگوته نیجریه برای تأمین خوراک خود در حال مذاکره با لیبی است.
undefinedاز زمان آغاز فعالیت پالایشگاه دانگوته در ژانویه، این مجموعه پالایشی نتوانسته است به‌ اندازه کافی از داخل نفت خام دریافت کند، درحالی‌که نیجریه بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت آفریقاست.
undefinedمدیر ارشد پالایشگاه دانگوته گفت: بازرگانان و شرکت‌های نفتی خارجی از بزرگ‌ترین خریداران گازوئیل پالایشگاه دانگوته هستند.
undefinedادوین افزود: دو شرکت معامله‌گر بزرگ نفت سوئیسی ترفیگورا و ویتول، شرکت‌های بی‌پی و توتال‌انرژی از خریداران اصلی هستند که محموله‌های گازوئیل را به خارج از نیجریه صادر می‌کنند.
shana.ir/news/644450
@Shananewsroom

۱۲:۰۹

thumnail
بررسی اصلاح آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۵ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی
undefinedدرخواست وزارت نفت برای اصلاح آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۵ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی در چهارمین نشست کمیسیون تخصصی شورای‌ عالی انرژی کشور در سال ۱۴۰۳ بررسی شد.
undefinedبه گزارش شانا به‌نقل از سازمان برنامه و بودجه، گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی درباره پروژه تدوین نقشه راه انرژی کشور و گزارش اقدام‌های مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی در این زمینه‌ در نشست کمیسیون تخصصی شورای‌ عالی انرژی کشور امروز (دوشنبه، یکم مرداد) به ریاست محمدصادق کریمی، رئیس امور انرژی سازمان برنامه و بودجه و با حضور اعضای این کمیسیون و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، ارائه و بررسی شد.
undefinedدر این نشست همچنین درخواست وزارت نفت برای اصلاح آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۵ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و احکام طرح پیشنهادی وزارت امور اقتصاد و دارایی درباره شیوه‌های مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینه طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی بررسی شد.
@Shananewsroom

۱۲:۰۹

thumnail
سهم ۱۰۰ درصدی بومی‌ها در اشتغال پایانه‌های نفتی خارک
undefinedنیروهای بومی در گذشته کمتر مورد توجه شرکت‌های مستقر در جزیره خارک قرار می‌گرفتند، اما با عزم جدی مدیریت پایانه‌های نفتی ایران، سهم خارکی‌ها در اشتغال در این شرکت به ۱۰۰ درصد رسید.
undefinedعباس غریبی، مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران گفت:
undefinedبه‌منظور اجرای عدالت در جذب و اشتغال بومیان جزیره، کمیته‌ای متشکل از مسئولان مرتبط با حوزه اشتغال راه‌اندازی شد تا با رعایت قوانین و مقررات و مصوبات ابلاغی، در حوزه جذب نیروی بومی در پیمان‌ها اقدام شود.
shana.ir/news/644454
@Shananewsroom

۱۲:۱۰

thumnail
روایت رسانه روس از گام بلند ایران برای تبدیل شدن به قطب گازی منطقه
undefinedپایگاه تحلیلی «فدرال سیتی» با انتشار تحلیلی درباره تفاهم‌نامه انتقال گاز طبیعی روسیه به کشورمان، اجرایی‌شدن این تفاهم‌نامه را گام بلندی در مسیر تبدیل‌شدن ایران به قطب گازی منطقه اعلام کرد و افزود:
undefinedتفاهم‌نامه امضاشده بین شرکت‌های ملی گاز ایران و گازپروم روسیه، احداث بزرگ‌ترین خط لوله گاز از مسیر دریای خزر با ظرفیت حداکثر ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز در روز را پیش‌بینی کرده است.
undefinedبا ساخت این خط لوله انتقال گاز، پمپاژ ۱۱۰ میلیارد مترمکعب گاز در سال امکان‌پذیر خواهد بود، البته چنین حجم عظیمی تنها در صورتی می‌تواند مورد تقاضا باشد که همکاری اقتصادی نزدیک بین مسکو و تهران برقرار شود.
undefinedهمکاری‌های دوجانبه نه‌تنها در بخش انرژی در حال توسعه است، بلکه در کریدور شمال – جنوب نیز این همکاری‌ها فعالانه ادامه دارد.
shana.ir/news/644456
@Shananewsroom

۱۲:۱۰

thumnail
خط لوله بندرعباس- سیرجان- رفسنجان به‌زودی به بهره‌برداری رسمی می‌رسد
undefinedطرح احداث خط لوله جدید ۲۶ اینچ انتقال فرآورده بندرعباس- سیرجان- رفسنجان به‌زودی به بهره‌برداری رسمی می‌رسد.
undefinedبا بهره‌برداری از این خط لوله ۴۵۵ کیلومتری، ظرفیت انتقال روزانه ۳۰۰ هزار بشکه فرآورده تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به مرکز کشور فراهم می‌شود.
undefinedبه دنبال بهره‌برداری از این خط لوله، روزانه ۴۸ میلیون لیتر به ظرفیت انتقال فرآورده کشور افزوده می‌شود.
shana.ir/news/644459
@Shananewsroom

۱۳:۲۶

thumnail
۲۲ مشعل دیگر در منطقه شرق کارون خاموش می‌شود
undefinedعلی‌اکبر حسینی محراب، استاندار خوزستان از دولت سیزدهم به‌عنوان یکی از دولت‌هایی که متعهدانه در تلاش برای خاموشی مشعل‌های نفتی خوزستان گام برداشته یاد کرد و گفت:
undefinedامسال ۲۲ مشعل دیگر در منطقه شرق کارون با بهره‌برداری از طرح‌های مختلف، خاموش خواهد شد.
undefinedارزش این طرح‌ها، بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.
shana.ir/news/644460
@Shananewsroom

۱۳:۳۷

thumnail
افزایش صادرات نفت و وصول درآمدهای ارزی در دولت سیزدهم/ دلال‌های بازار ارز حذف شدند
undefinedبهروز محبی نجم‌آبادی، نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت:
undefinedپیش از آغاز به کار دولت شهید رئیسی، صادرات نفت کشور حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز بود، اما پس از سه سال عملکرد دولت سیزدهم این مقدار به بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسید.
undefinedافزون بر تولید و صادرات نفت، مطالبه‌های نفتی خود را نیز با وجود همه تحریم‌ها وصول کرده‌ایم که تاثیر بسزایی در بهبود وضع ذخایر ارزی کشور داشته است.
shana.ir/news/644462
@Shananewsroom

۱۳:۴۳

thumnail
تفاهم‌نامه انتقال آب خلیج فارس به پتروشیمی شیراز امضا شد
undefinedگروه سرمایه‌گذاری غدیر با هدف تأمین پایدار آب مورد نیاز مجتمع پتروشیمی شیراز و حرکت به سمت خودکفایی در تولید انرژی، تفاهم‌نامه انتقال آب از خلیج فارس را امضا کرد.
undefinedمهدی عبوری، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری غدیر در آیین امضای این تفاهم‌نامه با تأکید بر اهمیت تأمین پایدار انرژی گفت:
undefinedگروه سرمایه‌گذاری غدیر با توجه به ناترازی و کمبود انرژی در حوزه‌های مختلف، تلاش می‌کند تا در تأمین انرژی به خودکفایی برسد. به همین منظور، پروژه‌هایی در حوزه آب، برق و گاز تعریف شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به بهره‌برداری از پروژه فولاد غدیر نی‌ریز به‌عنوان نخستین طرح انتقال آب از خلیج فارس به صنایع مستقر غدیر در استان فارس و تفاهم‌نامه اخیر مجتمع پتروشیمی شیراز اشاره کرد.
shana.ir/news/644463
@Shananewsroom

۱۴:۲۳

thumnail
باید همگرایی را میان همه فعالان و ارکان صنعت پتروشیمی نهادینه کرد
undefinedمرتضی شاهمیرزایی ،مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر ضرورت توجه به مسئولیت‌ اجتماعی در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی گفت:
undefinedبا هدف توسعه متوازن صنعت پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزش باید همگرایی را میان همه فعالان و ارکان صنعت نهادینه کرد و با عزمی ملی به سوی توسعه گام برداشت.
undefinedشوراهای راهبردی در عسلویه و ماهشهر همواره با جدیت در بحث تعهد به مسئولیت‌ اجتماعی این صنعت، اقدام‌های مؤثری را تحقق بخشیده‌اند و دیگر مناطق مانند مکران نیز می‌توانند در این زمینه اقدام‌های راهبردی و اثربخشی را اجرایی کنند.
shana.ir/news/644461
@Shananewsroom

۱۴:۲۹

۲ مرداد

thumnail
قرارداد گازی با روسیه، ایران را به قطب تأمین گاز منطقه بدل می‌کند
undefinedامید کریمیان، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به قرارداد گازی ایران و روسیه به «شانا» گفت:
undefinedبی‌شک این قرارداد می‌تواند در تبدیل ایران به قطب تأمین گاز منطقه نقش اساسی داشته باشد.
undefinedامضای قرارداد گازی بین ایران و روسیه می‌تواند منافعی برای دو طرف داشته باشد و در شرایطی که دو کشور از طرف غرب تحریم شده‌اند، در خنثی‌سازی تحریم‌ها اثرگذار است.
shana.ir/news/644332
@Shananewsroom

۶:۰۱

thumnail
شرکت‌های پتروشیمی باید هرچه سریع‌تر طرح‌های خود را برای اجرا در فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی نهایی کنند
undefinedمرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های مطلوب برای اجرای فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، گفت:
undefinedهلدینگ‌ها و شرکت‌های پتروشیمی باید هرچه سریع‌تر طرح‌های خود را برای اجرا در این منطقه تعریف و نهایی کنند.
undefinedظرفیت‌های بسیار مناسبی برای تکمیل زنجیره ارزش در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی دیده شده است و توسعه فاز دوم این منطقه به خلق ارزش‌ افزوده بیشتری منجر خواهد شد.
shana.ir/news/644465
@Shananewsroom

۶:۰۸

thumnail
نبض صنعت نفت در دستان پرتوان نخبگان ایرانی
undefinedپالایشگاه نفت تهران میزبان اعضای بنیاد ملی نخبگان بود تا بتواند با بهره‌گیری از این سرمایه‌های ملی، نقشی شکوهمندانه‌ از توان ایرانی و پیوند آن با صنعت نفت را به‌ تصویر بکشد.
undefinedعلیرضا سلطانی، مشاور مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، در حاشیه این بازدید گفت:
undefinedاین بازدیدها ‌با هدف استفاده و بهره‌مندی از ظرفیت‌های فنی، مهندسی و علمی نخبگان کشور در مجموعه‌های پالایشی کشور ازجمله پالایشگاه تهران، و آشنایی نخبگان کشور با دستاوردها، پیشرفت‌ها، چالش‌ها و مسائل بخش‌های مختلف مجموعه صنعت نفت، همچنین پیشرفت و توسعه این صنعت با کمک ظرفیت‌های فکری و علمی این نخبگان انجام می‌شود.
undefinedمحمود نیک‌بخت، رئیس پژوهش و توسعه شرکت پالایش نفت تهران، در نشستی تأکید کرد:
undefinedباید جایگاه نخبگان رعایت و سازوکار ویژه‌ای برای این افراد در وزارت نفت در نظر گرفته شود؛ زیرا افراد نخبه نباید کارمند باشند، بلکه باید به‌عنوان کارآفرین در صنعت نفت فعالیت کنند.
shana.ir/news/644134
@Shananewsroom

۷:۲۱

thumnail
افزایش ۲۵ درصدی پرداخت علی‌الحساب مستمری بازنشستگان صنعت نفت
undefinedعبدالحسین بیات، رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در نشست شورای عالی خدمات گفت:
undefinedدر سه‌ ماه گذشته، ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان علی‌الحساب مستمری به بازنشستگان صنعت نفت پرداخت شد که نسبت به عدد پارسال، ۲۵ درصد افزایش یافته است.
undefinedباید فرهنگ نگاه به انواع صندوق‌های بازنشستگی تغییر کند. در این چارچوب، صندوق بازنشستگی صنعت نفت با اجرای تفکر بنگاه اقتصادی نسبت به صندوق‌های مشابه پیشگام است.
shana.ir/news/644496
@Shananewsroom

۷:۲۲

thumnail
تثبیت قیمت نفت در بازارهای جهانی
undefinedاحتیاط سرمایه‌گذاران درباره مازاد عرضه و تضعیف تقاضای نفت، قیمت‌های جهانی این کالای راهبردی را ثابت نگه داشت.
undefinedقیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال برای تحویل در ماه سپتامبر ساعت ۳ و ۲۰ دقیقه بامداد روز سه‌شنبه با ۲ سنت افزایش به ۸۲ دلار و ۴۲ سنت به ازای هر بشکه رسید. نفت خام شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا هم برای تحویل در ماه سپتامبر با ۲ سنت کاهش، ۷۸ دلار و ۳۸ سنت برای هر بشکه دادوستد شد.
undefinedتحلیلگران بانک سیتی بر این باورند که سیاست‌ها و دیدگاه‌های هریس و دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه، تأثیر چندانی بر فعالیت‌های نفت و گاز ندارد.
undefinedپریانکا ساچدوا، تحلیلگر ارشد بازار در مؤسسه فیلیپ نوا، گفت: هرگونه افزایش قیمت نفت بیشتر به‌دلیل تثبیت بازار نفت و کاهش فعالیت خرید بود.
shana.ir/news/644498
@Shananewsroom

۹:۰۰

thumnail
حضور فعال دانشگاه صنعت نفت در نمایشگاه بین‌المللی سوریه
undefinedنمایشگاه توانمندی‌های علمی دانشگاه‌های ایران با مشارکت ۱۲ دانشگاه بزرگ و مهم ایران در دانشکده حقوق دانشگاه دمشق سوریه برپا شد.
undefinedوزیر علوم سوریه بر اهمیت بهره‌گیری از تجربه و ابعاد کاربردی دانشگاه‌های حاضر در این نمایشگاه تأکید کرد و گفت: برپایی این‌گونه نمایشگاه‌ها می‌تواند فرصتی برای دانشجویان سوریه‌ای باشد تا از خدمات ارائه‌شده از سوی این دانشگاه‌ها، سیستم آموزشی، برنامه‌های درسی، شهریه‌ها و چگونگی ثبت‌نام آن‌ها اطلاع یابند.
undefinedمهدی فیروزکوهی، رایزن علمی سفارت ایران در دمشق تصریح کرد: این نمایشگاه براساس بررسی نیازهای بازار آموزش در سوریه و با توجه به مرحله بهبودی که سوریه شاهد آن است، برگزار شده است.
shana.ir/news/644497
@Shananewsroom

۹:۰۰

thumnail
اندونزی در اندیشه پیوستن به خریداران نفت روسیه
undefinedبرخی منابع اطلاع دادند که اندونزی برای نخستین بار پس از سال‌ها به‌دنبال خرید نفت خام از روسیه است.
undefinedتحریم‌های غرب علیه بخش انرژی روسیه ازجمله تحریم اتحادیه اروپا بر نفت این کشور و سازوکار سقف قیمتی، چین، هند و ترکیه را به خریداران اصلی نفت روسیه بدل کرده است.
undefinedپرتامینا درخواست خود را برای خرید نفت اورال روسیه به همراه انواع نفت ترش «کرکوک»، «جوبیلی»، «الشاخین» و انواع دیگر برای ورود ۱۵ تا ۱۷ سپتامبر (۲۵ تا ۲۷ شهریور) به پالایشگاه سیلا کپ (Cilacap) ارائه کرده است.
undefinedیکی از منابع آشنا با برنامه‌های پرتامینا گفت: این شرکت اندونزیایی تنها در صورتی ممکن است نفت روسیه را خریداری کند که طبق مقررات سقف قیمت فروخته شود.
shana.ir/news/644499
@Shananewsroom

۹:۰۰

thumnail
جشن خاموشی مشعل‌ها را به همت پتروشیمی‌ها در سال آینده می‌گیریم/ به قله کسب دانش‌ فنی همه کاتالیست‌های صنعت نفت دست یافتیم
undefinedمرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های صنعت پتروشیمی در جمع‌آوری گازهای مشعل در کشور گفت:
undefinedانتظار می‌رود با همکاری تنگاتنگ شرکت ملی نفت ایران با پتروشیمی‌ها، شاهد خاموشی‌ همه مشعل‌ها تا سال آینده باشیم و از سوزاندن ثروت ملی جلوگیری کنیم.
undefinedپانزدهمین دوره این رویداد با حضور صاحب‌نظران، دانشمندان، مخترعان، سیاست‌مداران داخلی و خارجی و بعضی از دیپلمات‌های خارجی به‌صورت برخط در ۱۴ و ۱۵ مرداد برگزار می‌شود. در این دوره تلاش می‌شود دستاوردها و تازه‌ترین تحولات صنعت پتروشیمی برای ارتقای جایگاه این صنعت در جهان ارائه شود.
shana.ir/news/644464
@Shananewsroom

۹:۰۱

thumnail
آیین تحلیف رئیس‌جمهور منتخب هفته آینده برگزار می‌شود
undefinedسخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از برگزاری آیین تحلیف رئیس‌جمهور منتخب در هفته آینده خبر داد.
undefinedبه گزارش شانا به‌نقل از ایرنا، علیرضا سلیمی درباره نشست غیرعلنی امروز (سه‌شنبه، دوم مرداد) مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه هفته آینده مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس‌جمهور منتخب برگزار می‌شود، نشست غیرعلنی مجلس درباره جزئیات این مراسم و چگونگی استقبال از میهمانان خارجی و دیگر مسائل برگزار شد.
undefinedمراسم تنفیذ رئیس‌جمهور منتخب روز یکشنبه (هفتم مرداد) با حضور رهبر معظم انقلاب و سایر مقام‌های کشوری و لشکری در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد، همچنین پس از مراسم تنفیذ، مراسم تحلیف رئیس‌جمهور روز سه‌شنبه (نهم مرداد) با حضور رئیس دیوان‌عالی کشور، اعضای شورای نگهبان قانون اساسی و رئیس قوه قضائیه در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.
@Shananewsroom

۱۰:۵۵