عکس پروفایل علم، فناوری و نوآوری در چینع
۱۲.۱هزار عضو

علم، فناوری و نوآوری در چین

باسمه تعالی با سلام و عرض ادب این کانال برای اطلاع‌رسانی اخبار مهم علم و فناوری در چین راه‌اندازی شده است. نظرات شما دوست گرامی، در جذابیت و قابلیت بهره‌برداری از این کانال موثر خواهد بود. با تشکر تماس با ما: Didebanefanavari.com 09229832608

۲۳ اسفند ۱۴۰۱

thumnail
«توسعه فناوری چاپ تمام‌رنگی بدون جوهر»
با برخورد نور به ساختارهای منظم در اجسام ظریف مانند بال‌های حشرات و پرندگان، واکنش‌های شکست، بازتابش منتشر و پراش نور رخ‌ می‌دهد که موجب ایجاد رنگ‌های ساختاری می‌شود. دانشمندان چینی از این پدیده الهام گرفته و فناوری چاپ تمام‌رنگی بدون جوهر را توسعه داده‌اند. گروه تحقیقاتی در دانشگاه وست‌لِیک چین یک کاغذ سرامیکی سه‌لایه با ضخامت حدود ۱۱۰ نانومتر ساخته‌اند. با تابش یک لیزر فوق‌سریع روی سطح میانی این کاغذ، ‌لایه‌های نازک و شفاف اضافی از جنس اکسید آلومینیوم تشکیل می‌شود که با کمک خاصیت دیگر لایه‌ها، باعث تنظیم جذب نور طبیعی می‌شود؛ با تغییر ضخامت لایه اضافی ایجاد شده، نور طبیعی از طریق اثر تداخل پیچیده، باعث انعکاس رنگ‌های خاص و تشکیل رنگ‌های مختلف ساختاری می‌شود. در این فناوری جدید چاپ، رنگ‌ها دارای دوام طولانی و وضوح‌بالا است و بر خلاف چاپگرهای جوهرافشان یا لیزری رنگی، برای محیط‌زیست و سلامت انسان مضر نیستند.
📢 کد خبر: 20230313-3148کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12435

۱۴:۱۸

۲۴ اسفند ۱۴۰۱

thumnail
«توسعه بَسپارهای حافظه‌دار برای دستگاه‌های پزشکی با کمک چاپ چهاربعدی»
محققان چینی یک پلیمر (بَسپار) حافظه‌دار زیست‌تخریب‌پذیر (smp) را با استفاده از فناوری چاپ چهاربعدی ساخته‌اند که برای استفاده در دستگاه‌های زیست‌پزشکی مناسب است.در چاپ چهار‌بعدی فرایند چاپ همانند چاپ سه‌بعدی لایه‌لایه انجام می‌شود با این تفاوت که به دلیل استفاده از مواد خاص و طراحی‌های پیچیده، قطعات چاپ شده در اثر عوامل خارجی قابلیت تغییر شکل دارند. حاصل این پژوهش نیز چاپ فیلتر‌های (پالایه‌) بزرگ‌سیاهرگ زیرین است که به‌عنوان یک درون‌کاشت می‌تواند از آمبولی کشنده ریه جلوگیری کند. بَسپارهای حافظه‌دار زیست‌تخریب‌پذیر با قابلیت انتقال مناسب دماهای مختلف و خواص مکانیکی ویژه، در زمینه زیست‌پزشکی تقاضای بالایی دارند.
📢 کد خبر: 20230313-5467کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12439

۱۴:۵۵

thumnail
«پیشرفت محققان چینی در مطالعه اصطکاک فوق کم در مقیاس نانو»
به گفته آکادمی علوم چین، محققان چینی با توسعه مطالعات مربوط به اصطکاک فوق‌العاده کم (ultralow friction) در مقیاس نانو توانسته‌اند درک بهتری از سازوکار اصطکاک و کاربردهای مهندسی آن را ارائه کنند. گروه تحقیقاتی مطالعه با بررسی سامانمند خواص سایشی نیوبیم دی‌سلنید (NbSe2) را در سطح نانو دریافتند که یک لایه ۰٫۸ نانومتری باکیفیت بالای این ابر رسانا، دارای اصطکاک بسیار کمتر و مقاومت سایشی بیشتری در مقایسه با لایه‌های متعدد و سنگین‌تر خود است. نیوبیم دی‌سلنید، یک روان‌کننده جامد نوین است که خواص روان‌کنندگی و ضدسایشی خود را در شرایط مرطوب نیز حفظ می‌کند. خاصیت روان‌کنندگی بالا و مقاومت در برابر سایش، برای کارکرد طولانی‌مدت ماشین‌آلات ضروری است و موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه نگهداری می‌شود. همچنین درک بهتر سازوکارهای آن‌ها باعث توسعه تولید تجهیزات پیشرفته، فناوری دیسک سخت، اکتشافات فضایی و ساخت‌های دقیق می‌شود. هم اکنون تقاضای بالایی برای مواد اتمی نازک، فوق روان‌کننده و مقاوم در برابر سایش در سامانه‌های الکترومکانیکی (میکرو و نانو) وجود دارد.
📢 کد خبر: 20230314-3149کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12465

۱۴:۵۶

۲۵ اسفند ۱۴۰۱

thumnail
«تحویل بزرگ‌ترین کشتی باربر دنیا در چین»
بزرگ‌ترین کشتی باربر دنیا موسوم به MSC Tessa با ظرفیت ۲۴۱۱۶ واحدِ ۲۰ فوتی، با هدف حمل‌ونقل در مسیر آسیا-اروپا، در ساحل شانگهای به شرکت کشتیرانی مدیترانه تحویل داده شد. گفته می‌شود این کشتی از نظر ظرفیت و مطابقت با فناوری جدید، رکورد کشتی Ever Alot با ظرفیت ۲۴۰۰۴ واحدِ ۲۰ فوتی را شکسته و عرشه آن به اندازه ۴ زمین فوتبال استاندارد است و قابلیت حمل بیش از ۲۴۰ هزار تن محموله را دارد. از ویژگی‌های نوآورانه این کشتی می‌توان به استفاده از سامانه کاهش پَسای حبابی (bubble drag) و یک سامانه موتوری خاص برای اولین بار در دنیا اشاره کرد که به قابلیت حمل بار بیشتر، مصرف سوخت کمتر و تولید دی‌اکسید‌کربن کمتر (تقریباً سالانه ۶ هزار تن) منجر می‌شود. شایان ذکر است ۳ کشتی دیگر نیز در ماه‌های آتی تحویل داده خواهند شد.
📢 کد خبر: 20230315-21106کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12482

۱۱:۲۷

thumnail
«حفاری عمیق‌ترین چاه نفتی آسیا در چین 🎥»
بزرگ‌ترین شرکت پالایشگاهی چین، سینوپک، موفق به حفاری عمیق‌ترین چاه نفتی آسیا به عمق ۸۹۳۷/۷۷ متر با ظرفیت تولید هزار تُن شده است. حین مرحله آزمایشی، روزانه ۴۹۶/۴ تُن نفت خام و ۶۵۳ هزار متر مکعب گاز طبیعی برداشت شده که مجموعاً معادل ۱۰۱۷ تُن نفت است. ناگفته نماند تاکنون ۴۹ حلقه چاه فوق عمیق، با عمق بیش از ۸ هزار متر در میدان‌های نفت و گاز سینوپک (موسوم به شون‌بِی) حفر شده است.
📢 کد خبر: 20230316-3150کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12503

۱۷:۰۴

۲۷ اسفند ۱۴۰۱

thumnail
«شانزدهمین موفقیت پیاپی موشک حامل لانگ‌مارچ-۱۱»
چهارشنبه ۱۵ مارس، چین ماهواره آزمایشی شی‌یِن-۱۹ را با کمک ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۱۱ از پایگاه پرتاب جیوچوئَن با موفقیت در مدار تزریق کرد و بدین ترتیب ۱۶اُمین پرتاب موفق پیاپی این ماهواره‌بر ثبت شد. از داده‌های این ماهواره برای پایش زمین، برنامه‌ریزی شهری، پیشگیری و کاهش بلایا استفاده خواهد شد. با این پرتاب، ۴۶۷ اُمین ماموریت با کمک ماهواره‌برهای خانواده لانگ‌مارچ رقم‌خورد.
📢 کد خبر: 20230318-21107کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12533

۱۱:۲۳

thumnail
«اتمام مأموریت دریایی کشتی چین در اقیانوسیه»
کشتی تحقیقاتی چین پس از اتمام اولین مأموریت بین‌المللی علمی خود در اعماق آب‌های حوالی اقیانوسیه به مدت ۱۵۷ روز با طی مسافت تقریباً ۴۰ هزار کیلومتر، به کشور بازگشت. گفته می‌شود زیردریایی این کشتی موسوم به فِندوژه (Fendouzhe) موفق به انجام ۶۳ عملیات شده و در چهار مورد به اعماق تقریباً ۱۰ هزار متر فرو رفته است. از دستاوردهای این طرح می‌توان به اولین غواصی گسترده در حوزه گودال کرمادک (Kermadec trench) و گردآوری ریزاندامگان، سنگ‌ها، سنگال‌ها (کنکرسیون‌ها)، رسوب و آب از اعماق اقیانوس‌ها اشاره کرد. گفتنی‌ست مأموریت این کشتی در اکتبر ۲۰۲۲ با همکاری ۱۰ سازمان داخلی و بین‌المللی آغاز شد.
📢 کد خبر: 20230318-6407کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12529

۱۱:۲۴

۲۸ اسفند ۱۴۰۱

thumnail
«کشف ژن مغلوب مقاوم به ویروس در گندم»
محققان چینی ژنی را کشف کردند که می‌تواند مقاومت گندم را در برابر بیماری موزاییک زرد افزایش دهد. بیماری موزاییک زرد گندم در چین شایع است و توسط یک ویروس از خاک منتقل می‌شود. بهترین دفاع در برابر این بیماری، کشت گونه‌های مقاوم گندم است که پیداکردن خزانه ژنی با خواص ضدویروسی را ضروری می‌کند. محققان مؤسسه علوم زراعی چین با استفاده از فناوری ویرایش ژنوم، یک ژن عامل شروع ترجمه به نام TaeIF4E را مهار کرده و جوره‌های (Variety) جهش‌یافته تک، دو و سه‌گانه آن را کشت کردند. این مطالعه نشان داد که پس از آلوده‌شدن به ویروس موزاییک زرد گندم، فقط جوره جهش‌یافته سه‌گانه مقاومت کامل به ویروس داشته و تنظیم بذر طبیعی بدون مشکل عملکردی را نشان داده است. بر اساس این مطالعه، ژن TaeIF4E در بیماری موزاییک زرد گندم به‌عنوان یک عامل حساسیت شرکت می‌کند که با ویرایش ژنومی این ژن در میان گونه‌های اصلی گندم می‌توان به خواص ضدویروسی دست‌یافت.
📢 کد خبر: 20230319-1176کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12554

۱۶:۲۹

thumnail
«پرتاب موفق ماهواره‌ سنجش از دور گائوفن-۱۳»
عصر جمعه ۱۷ مارس، چین ماهواره گائوفن-۱۳-۰۲ را با کمک ماهواره‌بر لانگ‌مارچ-۳بی از پایگاه پرتاب شی‌چانگ با موفقیت در مدار تزریق کرد. از این ماهواره برای تحقیقات علمی، بررسی منابع زمینی، نقشه‌برداری، مدیریت شهری، تایید مالکیت اراضی، طراحی شبکه جاده‌ای، تخمین محصولات کشاورزی، پیشگیری و کاهش صدمات بلایای طبیعی استفاده خواهد شد. گفتنی‌ست با این پرتاب، ۳۶۸اُمین ماموریت با کمک ماهواره‌برهای لانگ‌مارچ رقم خورد.
📢 کد خبر: 20230319-21108کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12562

۱۶:۳۲

۲۹ اسفند ۱۴۰۱

thumnail
«تکمیل حفاری عمیق‌ترین چاه نفت افقی آسیا»
پتروچاینا اعلام کرد که حفاری چاهی را در عمق ۹۳۹۶ متری به پایان رسانده است و آن را به عمیق‌ترین چاه افقی در آسیا تبدیل کرده است. این چاه در میدان نفتی فومِن، بزرگ‌ترین میدان نفتی فوق عمیق چین، در حوضه آبریز رود تاریم در شمال غربی چین واقع شده است. به گفته پتروچاینا، میدان نفتی فومِن دارای بیش از یک میلیارد تن منابع نفت و گاز است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ سالانه ۵ میلیون تن نفت و گاز تولید کند. میادین نفتی تاریم دارای ۳۲ میدان است که بیش از ۸۰ درصد کل منابع نفت و گاز آن در محدوده فوق عمیق قرار دارد.
📢 کد خبر: 20230319-3151کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12558

۷:۱۶

thumnail
«حرکت اولین قطار باری مستقیم از پکن به اروپا»
یک قطار باری با ۵۵ کانتینر (هر یک به طول حدوداً ۱۲ متر)، جهت حمل مصالح ساختمانی، لوازم برقی و پوشاک، برای اولین بار بطور مستقیم از پایتخت چین به مقصد مسکو حرکت کرد که مسافت تقریباً ۹ هزار کیلومتری را در ۱۸ روز طی خواهد کرد. گفتنی‌ست این قطار هنگام بازگشت از مسکو، محصولات غذایی و مواد خام صنعتی به چین خواهد آورد. چشم‌انداز کشورهای چین و روسیه در ۲۰۱۹ افزایش حجم مبادلات تجاری دو‌جانبه تا ۲۰۰ میلیارد دلار تا ۲۰۲۴ تعیین شد. شایان ذکر است هم‌اکنون در ۱۰ سالگی طرح یک کمربند یک راه، قطارهای باری چین-اروپا، با ۶۵ هزار سفر، ۱۰۸ شهر چین را به ۲۰۸ شهر در ۲۵ کشور اروپایی متصل کرده‌اند که طرح پکن-مسکو نیز از آنهاست. گفته می‌شود طی این سال‌ها، رشد تعداد قطارها ۶ درصد و تعداد کانتینرها ۱۳ درصد بوده است. رشد تجارت دو‌جانبه بین چین و دیگر کشورها به سرعت در حال افزایش است و در ۲۰۲۲ با رکورد ۱/۲۸ تریلیون یوان (۱۹۰ میلیارد دلار) به رشد سالانه ۳۴/۴ درصد دست یافت.
📢 کد خبر: 20230320-21109کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12594

۱۲:۴۴

۱ فروردین

thumnail

۷:۳۸

thumnail
«کمک سرمایه‌گذاران دولتی به برترین سازنده تراشه‌های حافظه چینی»
برترین سازنده تراشه‌های حافظه چینی، شرکت فناوری‌های حافظه یانگ تسه (YMTC) که سال گذشته به فهرست سیاه تجاری ایالات متحده اضافه شده بود تاکنون حدود ۷ میلیارد دلار سرمایه از سوی سرمایه‌گذاران تحت حمایت دولت چین دریافت کرده است که خود نشانه‌ای است که پکن در بحبوحه تنش‌های فزاینده با ایالات متحده، تلاش‌های خود برای تقویت تولید تراشه‌های داخلی را دوچندان کرده است. طبق داده‌های بستر ثبت کسب‌وکار چین، میزان سرمایه ثبت شده شرکت با رشد دوبرابری نسبت به سال قبل، به بیش از ۱۵ میلیارد دلار رسیده است. علی‌رغم مشکلات، سال گذشته YMTC با پشت سر گذاشتن بزرگان صنعت همچون سامسونگ و میکرون، توانست نسخه پیشرفته‌ای از حافظه (NAND) را به بازار عرضه کند. این حافظه نوعی فناوری ذخیره‌سازی غیرفرار است که داده‌ها را حتی بدون برق حفظ می‌کند که آن را برای بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی مانند تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و رایانه‌ها ایده‌آل می‌کند.
📢 کد خبر: 20230320-5468کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12590

۱۴:۲۰

thumnail
«استفاده از مواد کاربردی فلورسنت در درمان سرطان»
در بیمارستان دوم دانشگاه لَنجو و دانشگاه نَن‌چانگ محققان توانسته‌اند به درمانی جدید، مقرون‌به‌صرفه و کارآمد برای درمان سرطان دست یابند. باتوجه‌به اینکه برای تشخیص و درمان سرطان به حسگرهای فلورسنت و تصویربرداری زیستی نیاز است، در این مطالعه نیز روش درمان بر پایه مواد عملکردی فلورسنت توسعه یافته است. گروه مطالعه مجموعه‌ای از لومینوژن‌ها بر پایه سیانو‌اِستایرن (AIEgens) را طراحی و سنتز کرده‌اند که با این رویکرد جدید، روشی برای توسعه مواد فلورسنت حساس، پایدار و قابل‌تنظیم ارائه شده که به تصویربرداری هدفمند از اندامک و نیز درمان فتودینامیک سلول‌های سرطانی کمک خواهد کرد.
📢 کد خبر: 20230321-1177کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12623

۱۴:۲۱

۲ فروردین

thumnail
«پیشرفت کشاورزی هوشمند در دشت‌های مرکزی چین»
با آغاز کشاورزی بهاره در استان خوبِی چین، گلخانه‌های سبزیجات در شهر سَنخه، متفاوت از کشاورزی سنتی، با فناوری‌های هوشمند شروع به‌کار کرده‌اند. در یک پارک کشاورزی نوین با مساحت بیش از ۱۳ هکتار، تحقیقات کشاورزی، تولید و گردشگری کشاورزی را با هم ترکیب شده است. در این مجموعه سامانه‌های آبیاری قطره‌ای، ایستگاه‌های آب‌وهوا و شبکه‌های آفتاب‌گیر به طور خودکار برای تنظیم محیط برای سازگاری با سبزیجات کار می‌کنند. بر خلاف خاک سنتی، برای کشت از کاه نارگیل استفاده شده که پس از سال‌ها کشت در برابر آفات و بیماری‌ها کمتر آسیب‌پذیر است. عوامل محیطی مانند نور، رطوبت و دما از طریق یک سامانه محیطی تمام عملکردی شناسایی شده و تنظیمات متناظر هوشمندانه‌ای برای اطمینان از رشد ایده‌آل سبزیجات انجام می‌شود. با این روش کاشت، تولید گوجه گیلاسی به حدود ۵۰ تن در سال رسیده که تقریباً دوبرابر تولید سنتی است. در حال حاضر، این پارک کشاورزی بسیاری از سبزی‌کاران را جذب کرده است؛ همچنین در طول فصل برداشت، این پارک فعالیت‌هایی مانند چیدن گوجه‌فرنگی را برای عموم فراهم کرده که به جاذبه گردشگری برای مردم محلی تبدیل شده است.
📢 کد خبر: 20230322-4208کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12651

۱۴:۱۶

۳ فروردین

thumnail
«چراغ‌سبز پکن به خودروهای خودران بدون راننده»
پکن برای اولین‌بار استفاده تجاری از خودروهای خودران بدون ناظران ایمنی داخل خودرو (راننده) را تأیید کرد. پس از یک برنامه آزمایشی سه‌ماهه در جاده‌های عمومی، به بَیدو و پونی‌اِی‌آی اجازه داده شد تا خودروهای خود را کاملاً بدون راننده و بدون ناظر ایمنی را در منطقه‌ای به وسعت ۶۰ کیلومترمربع در منطقه توسعه اقتصادی – فناوری پکن عملیاتی کنند. ساکنان می‌توانند یک خودروی بدون راننده و بدون ناظر ایمنی را برای سفر به مقاصد مختلف مانند ایستگاه‌های مترو، مناطق تجاری، پارک‌های عمومی و مجتمع‌های مسکونی از طریق برنامه‌های تلفن همراه درخواست کنند.
📢 کد خبر: 20230323-21110کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12696

۱۶:۳۳

۴ فروردین

thumnail
«آغاز به کار اولین کشتی ۵۰۰ کیلوواتی چین با سوخت هیدروژنی»
اولین کشتی هیدروژنی چین، موسوم به کشتی هیدروژنی سه جورج شماره یک، با ظرفیت پیل سوختی هیدروژن ۵۰۰ کیلووات، حداکثر سرعت ۲۸ کیلومتر بر ساعت و شعاع عملیاتی ۲۰۰ کیلومتر، در جونگ‌شَن واقع در استان گوانگ‌دونگ به بهره‌برداری رسید. این شناور با استفاده از سوخت هیدروژن و باتری‌های لیتیومی بومی، در منطقه سه جورج برای حمل‌ونقل، گشت‌زنی و موارد اضطراری مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ساخت این کشتی جهش بزرگی در صنعت کشتیرانی چین محسوب می‌شود و در مقایسه با کشتی‌های سوخت فسیلی قدیمی اقتصادی‌تر است. گفته می‌شود این شناور از نظر تولید برق یا ذخیره انرژی، در بین کشتی‌های رسمی جهان نظیر ندارد. ناگفته نماند این کشتی یکی از طرح‌های چین برای دستیابی به چشم‌انداز مدیریت کربن در ۲۰۳۰ و کربن خنثی در ۲۰۵۰ است.
📢 کد خبر: 20230324-21111کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12731

۱۶:۲۰

۵ فروردین

thumnail
«راه‌یافتن دو شرکت از چین به فهرست برترین سازندگان خودروهای خودران»
گاید هاوس، یک شرکت مشاوره عمومی و تجاری پیشرو در جهان، هر ساله رقابت شرکت‌های تولیدکننده خودروهای خودران را در سطح جهانی رتبه‌بندی می‌کند. در این رده‌بندی هر شرکت بر اساس ۱۰ معیار شامل چشم‌انداز، راهبرد بازار، مشارکت، راهبرد تولید، فناوری و قابلیت‌های محصول ارزیابی می‌شوند و شرکت‌ها را بر اساس امتیازات خود به پیشرو، رقبا، چالشگران و پیروان تقسیم شده‌اند. در فهرست ۱۶ شرکت رانندگی خودران در سراسر جهان، بَیدو آپولو به‌عنوان تنها شرکت چینی با کسب امتیاز ۸٫۲ به‌عنوان سومین شرکت پیشرو معرفی شد درحالی‌که پونی‌اِی‌آی به‌عنوان چالشگر فهرست شده است.
📢 کد خبر: 20230325-21112کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12751

۱۶:۳۲

thumnail
«حفاری اولین چاه فراساحلی ذخیره دی‌اکسیدکربن چین»
حفاری اولین چاه زیردریا دی‌اکسیدکربن با قابلیت تزریق مجدد (CO2 re-injection well)، در مصب رودخانه مروارید آغاز شد. در فناوری تزریق مجدد دی‌اکسیدکربن، گازِ به دام افتاده، به عمق ۸۰۰ الی ۳۵۰۰ متری زیر زمین یا لایه آب‌نمک دریا تزریق می‌شود و با این روش از انتشار آلاینده‌های کربنی ممانعت می‌شود. پس از تکمیل طرح، دی‌اکسید کربن حاصل از برداشت نفت و گاز سکوی نفتی اِن‌پینگ ۱-۱۵ به این چاه تزریق خواهد شد. این میدان نفتی واقع در دریای جنوب چین، دارای مقدار زیادی دی‌اکسیدکربن است. انتظار می‌رود این چاه سالیانه ۳۰۰ هزار تُن دی‌اکسیدکربن و بیش از ۱/۵ میلیون تُن بصورت انباشته ذخیره کند که معادل کاشت تقریباً ۱۴ میلیون درخت یا خارج کردن حدوداً ۱ میلیون خودرو از جاده‌ها است. شایان ذکر است این طرح به ذخیره دی‌اکسیدکربن حاصل از صنایع ساحلی آلاینده و سهولت دستیابی منطقه خلیج بزرگ گوانگ‌دونگ-هونگ‌کنگ-ماکائو به چشم‌انداز توسعه سبز و کم‌کربن کمک خواهد کرد.
📢 کد خبر: 20230325-4209کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12755

۱۶:۳۳

thumnail
«کاهش جذب خالص گازهای گلخانه‌ای تالاب‌ها در اثر گرم‌شدن کره زمین»
دانشمندان چینی اخیراً دریافته‌اند که اگر دمای کره زمین بین ۱٫۵ تا ۲ درجه سانتیگراد افزایش یابد، عملکرد تالاب‌ها به‌عنوان جاذب گازهای گلخانه‌ای حدود ۵۷ درصد کاهش می‌یابد و نقش آن‌ها در کاهش تغییرات آب‌وهوایی به‌شدت تضعیف می‌شود. محققان داده‌های شبیه‌سازی گرمایش در ۱۶۷ تالاب طبیعی مستقل را بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۲ تجمیع و بررسی کردند. یافته‌ها همچنین نشان داد گرم‌شدن هوا باعث افزایش انتشار خالص متان و اکسید نیتروژن از تالاب‌ها بدون توجه به گیاهان غالب آنها می‌شود. مطالعه در مورد تغییرات تالاب‌ها به‌عنوان مخزن گازهای گلخانه‌ای به مقابله بهتر با تغییرات آب‌وهوایی جهانی کمک می‌کند.
📢 کد خبر: 20230325-4210کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/12759

۱۶:۴۲