عکس پروفایل علم، فناوری و نوآوری در چینع

علم، فناوری و نوآوری در چین

۱۲,۵۸۵عضو
عکس پروفایل علم، فناوری و نوآوری در چینع
۱۲.۶هزار عضو

علم، فناوری و نوآوری در چین

باسمه تعالیبا سلام و عرض ادب این کانال برای اطلاع‌رسانی اخبار مهم علم و فناوری در چین راه‌اندازی شده است. نظرات شما دوست گرامی، در جذابیت و قابلیت بهره‌برداری از این کانال موثر خواهد بود. با تشکرتماس با ما: Didebanefanavari.com09229832608

۹ خرداد

thumnail
«توسعه شتابان صنعت خودرو در چونگ‌چینگ-بخش دوم»
تا ژانویه ۲۰۲۴، صنعت خودروی چونگ‌چینگ از نظر کمیت، کیفیت، ایجاد زنجیره تامین، توسعه بازار خارج از کشور و احداث زیرساخت‌های انرژی نو به پیشرفت‌های زیادی دست یافته‌است. خودروسازانِ محلی چانگان و سِرِس توسعه بازار و ساخت کارخانجات خود را در آسیای جنوب-شرقی، آمریکای جنوبی و اروپا سرعت بخشیده‌اند. تا ژانویه ۲۰۲۴، این شهر دارای ۲۱۰هزار پایه شارژ خودروهای برقی است و از نظر تعداد ایستگاه‌های تعویض باتری، رتبه دوم کشوری را در اختیار دارد. چونگ‌چینگ فناوری‌های پیشرفته مورد نیاز برای تولید انواع مختلف خودروهای انرژی نو را داراست و از نظر اتصال شبکه هوشمند، دارای یکی از جامع‌ترین و چند بُعدی‌ترین سناریوهای مرتبط با ارتباط خودرو-جاده در چین است. به‌عنوان نمونه در سال ۲۰۲۲، منطقه یونگ‌چوئَن در چونگ‌چینگ اولین مجوز رانندگی خودران بدون‌سرنشین در چین را به پنج تاکسی بَیدو اعطا کرد؛ مجوزی که بر اساس آن برای اولین بار هیچ راننده انسانی یا کاروَر (اپراتور) ایمنی در وسایل نقلیه در حال حرکت در جاده‌های عمومی حضور نخواهند داشت.
undefined کد خبر: 20240529-21352کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/25796

۱۶:۴۹

۱۰ خرداد

thumnail
«ساخت شبکه راداری پیش‌بینی آب‌وهوای فضا در چین»
چین ‏یک شبکه رادار با فرکانس بالا و با عرض جغرافیایی متوسط را در مناطق شمالی ساخته است که برای بهبود پیش‌بینی و ‏هشدار جهانی در مورد آب‌وهوای فضا با ارائه داده‌های تشخیص باکیفیت بالا طراحی شده است. این شبکه شامل شش رادار با ‏فرکانس بالا است که در استان‌های جیلین، منطقه مغولستان داخلی و منطقه شین‌جیانگ قرار دارد و توسط مرکز ملی علوم ‏فضایی چین (‏NSSC‏) تحت آکادمی علوم چین ساخته شده است. این رادارها امکان نظارت مستمر و در مقیاس بزرگ ‏بی‌نظمی‌های یونوسفری را در عرض‌های جغرافیایی متوسط و بالا را در منطقه آسیا فراهم می‌کند که گستره شرق به غربی بیش از ‏‏۱۲۰۰۰ کیلومتر ‏ و جنوب به شمال ۴۰۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد. انتظار می‌رود شبکه رادار فرکانس بالای چین با ادغام در شبکه ‏جهانی رادارهای فرکانس بالا (‏SuperDARN‏)، امکان تبادل ‏داده‌های بلادرنگ با پایگاه داده‌های بین‌المللی در انگلستان و کانادا را فراهم کند. ‏
undefined کد خبر: 20240530-21353کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/25824

۱۶:۵۳

۱۱ خرداد

thumnail
«پرتاب دریایی موفق شرکت خصوصی فضایی چین»
چهارشنبه ۲۹ مِی، شرکت فضایی تجاری گَلِکتیک انرژی، دومین ماموریت پرتاب دریایی خود را با کمک موشک حامل CERES-1S Y2، از یک سکوی پرتاب شناور در آب‌های ساحلی استان شَن‌دونگ در شرق چین با موفقیت انجام داد. طی این پرتاب، چهار ماهواره از منظومه تییِن‌چی (تییِن‌چی-۲۵ تا تییِن‌چی-۲۸) به مدار ۸۵۰ کیلومتری لئو فرستاده شد. چهار ماهواره پرتاب‌شده، به عنوان بخشی از منظومه مدار پایینِ اینترنت اشیای تییِن‌چی، می‌توانند خدمات جهانی تقریبا به‌هنگام و نیز خدمات انتقال داده پیام کوتاه را ارائه دهند. گفتنی‌ست منظومه تییِن‌چی از ۳۸ ماهواره و چند ایستگاه زمینی تشکیل شده و در حال حاضر ۲۵ ماهواره آن عملیاتی هستند. خدمت‌رسانی به حوزه‌های مختلف از جمله جنگلداری، کشاورزی، اورژانس، گردشگری، حفاظت از آب، برق، نفت، اقیانوس، محیط‌زیست، شهرهای هوشمند، محصولات الکترونیکی، تلفن همراه، خودرو، دستگاه‌های واکی تاکی، دستگاه‌های پوشیدنی، کیت‌های اضطراری و بسیاری از سناریوهای دیگرِ اقتصاد دیجیتال از جمله موارد کاربرد داده‌های این منظومه است. موشک چهار مرحله‌ای سِرِس-اس می‌تواند ۳۰۰ کیلوگرم محموله را به مدار خورشید آهنگ ۵۰۰ کیلومتری حمل کند و به دلیل انعطاف‌پذیری در محل پرتاب، می‌تواند خدمات پرتاب با کیفیت و کم هزینه را برای انواع مختلف ماهواره‌های کوچک ارائه دهد.
undefined کد خبر: 20240531-21355کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/25844

۱۲:۵۵

thumnail
«پرتاب موفق ماهواره مخابراتی پاکستان توسط چین»
پنجشنبه ۳۰ مِی، چین ماهواره ارتباطی چند منظورهPakSat MM1 را سوار بر موشک حامل لانگ‌مارچ-۳بی از پایگاه پرتاب شی‌چانگ در استان سیچوئن به مدار زمین آهنگ (جِئو) تزریق کرد. این ماهواره ۵,۴ تُنی که توسط آکادمی فناوری‌های فضایی چین (CAST)، از مجموعه‌های تابعه CASC در پکن برای پاکستان طراحی و ساخته شده است، دارای عمر طراحی حدود ۱۵ سال است و به ۹ آنتن و ۴۸ فرستنده در باندهای C، Ku، Ka و L مجهز است. ارائه خدمات مختلف مانند پخش همگانی، ارتباطات پیشرفته منطقه‌ای و خدمات اینترنت پهن‌باندِ توان بالا از جمله وظایف این ماهواره است. به اذعان صنایع گریت وال، به‌عنوان بازوی تجارت بین‌المللی CASC که این پرتاب را ترتیب داده است، ماهواره مذکور کشور پاکستان، بخش‌هایی از اقیانوس هند، غرب آسیا (خاورمیانه)، شرق آفریقا و بخش‌هایی از اروپا را پوشش خواهد داد. با این ماموریت، تعداد پرتاب‌های انجام شده با کمک موشک‌های حامل خانواده لانگ‌مارچ به ۵۲۴ مورد رسید.
undefined کد خبر: 20240531-21354کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/25840

۱۲:۵۸

thumnail
«ثبت یک نِصاب جدید برای شرکت تجاری فضایی گَلِکتیک انرژی»
تنها دو روز پس از پرتاب دریایی شرکت فضایی تجاری گَلِکتیک انرژی، این مجموعه جمعه ۳۱ مِی، یک موشک از خانواده سِرِس-۱ را از پایگاه پرتاب جیوچوئَن پرتاب و ۵ ماهواره را به مدار ۵۳۵ کیلومتری خورشید آهنگ خاصی تزریق کرد. این پنج ماهواره شامل دو ماهواره برای راستی‌آزمایی ارتباطات لیزری در مدار ارتفاع پایین زمین (لئو) و سه ماهواره سنجش از دور هواشناسی است. با این پرتاب‌، یک نِصاب (رکورد) جدید برای کوتاهترین فاصله بین دو پرتاب تجاری متوالی شرکت‌های خصوصی چینی سازنده موشک‌های حامل به ثبت رسید. گفتنی‌ست مدار خورشید آهنگی که برای این پرتاب استفاده شده است (twilight orbit) به ماهواره‌ها اجازه می‌دهد منبع انرژی خورشیدی را پیوسته دریافت کنند.
undefined کد خبر: 20240531-21356کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/25848

۱۲:۵۹

۱۳ خرداد

thumnail
«انجام اولین پرواز چارتر تجاری بین‌المللی C-919»
شنبه اول ژوئن، یک فروند هواپیمای بومی مسافربری سی-۹۱۹ متعلق به خطوط هوایی چاینا ساوثِرن، اولین پرواز چارتر تجاری خارجی خود را در مسیر رفت‌ و برگشت شانگهای-هنگ‌کنگ انجام داد. این پرواز حامل بیش از یکصد نخبه جوان هنگ‌کنگی بود. گفتنی‌ست ۲۸ مِی، ششمین فروند سی‌-۹۱۹ به ناوگان این خط هوایی ملحق شد که نشان‌دهنده تسریع در روند تجاری‌سازی این هواپیمای مسافربری بزرگ بومی چین است. چین با هواپیمای سی-۹۱۹ خود قصد دارد سهمی از بازار جهانی هوانوردی غیرنظامی را که در حال حاضر تحت سلطه بوئینگ و ایرباس است، بدست آورد. با گذشت یک سال از فعالیت تجاری این پرنده، تا ۲۷ مِی، پنج هواپیمای سی-۹۱۹ چاینا ساوثِرن، طی بیش از ۲۱۰۰ پرواز و افزون بر ۶۰۰۰ ساعت پرواز، تعداد ۳۰۰هزار مسافر را در سه مسیر پروازی شانگهای به پکن، چِنگدو و شیان جابه جا کرده‌اند. انتظار می‌رود تعداد ناوگان سی-۹۱۹ در این خط هوایی تا پایان سال جاری به ۱۰ فروند افزایش یابد.
undefined کد خبر: 20240602-21357کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/25921

۱۸:۴۴

۱۵ خرداد

thumnail
«فرود موفق کاوشگر چینی روی سطح پشت ماه undefined»
یکشنبه دوم مِی، کاوشگر چانگ‌ئه-۶ چین، دقایقی پس از ساعت ۶ بامداد به وقت محلی با موفقیت در نقطه‌ای از سطح پشت ماه فرود آمد تا در بازه‌ی دو روز پس از فرود، از دهانه‌ی آیتکن (Aitken) در قطب جنوب ماه، به طور سریع و هوشمند نمونه‌برداری کرده و به زمین ارسال کند. ماهواره‌ی رله‌ی مخابراتی چوئه‌چیاو-۲، چانگ‌ئه را پشتیبانی مخابراتی می‌کند. این کاوشگر از چهار بخش مدارگرد، بخش بازگشتی، بخش فرود، و بخش برخاست تشکیل شده‌است که حدود یک ماه پیش توسط یک فروند حامل لانگ‌مارچ-۵، از مرکز وِن‌چانگ به فضا پرتاب شد. معیارهای مخابراتی، دورسنجی و مسطح بودن منطقه، در انتخاب نقطه‌ی فرود نقش داشتند. گفتنی‌ست که محموله‌های مختلفی از کشورهای فرانسه، آلمان و اتحادیه‌ی اروپا در این کاوشگر کار گذاشته شدند. همچنین یک ماهواره‌ی تصویربرداری مکعبی از کشور پاکستان در مدار ماه قرار داده شد.
undefined کد خبر: 20240604-21358کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/25925

۱۱:۰۸

thumnail
«همکاری عمان و چین در صنعت ماهواره»
شرکت چینی استار ویژن، فعال در عرصه ماهواره‌های هوش‌مصنوعی، در همکاری با یک شرکت عمانی، از توسعه یک سکوی (پلتفرم) پیشرفته دوقلوی دیجیتال در حوزه شهری خبر دادند که هدف آن تغییر چشم‌انداز پایش زمین با کمک هوش‌مصنوعی و فناوری ماهواره‌ای است. این سکو از هوش‌مصنوعی و تصاویر ماهواره‌ای جهت توسعه الگوهای سه‌بعدی مورد نیاز برای تشخیص ساختمان‌ها، تجزیه‌و‌تحلیل پوشش سبز و نقشه‌برداری از جاده‌ها استفاده می‌کند. این پروژه که در راستای ابتکار یک کمربند یک راه و چشم‌انداز ۲۰۴۰ عمان، در زمینه راه‌حل‌های شهرهای هوشمند تعریف شده است، موجب تحول عمان در برنامه‌‌ریزی شهری، مدیریت زیرساخت‌ها و آمادگی این کشور در برابر شرایط بحران خواهد شد‌. شایان ذکر است که در سال ۲۰۲۳، استار ویژن در همکاری با دانشگاه سلطان قابوس عمان، اولین ماهواره مجهز به هوش‌مصنوعی عمان (Wonder Journey1A) را به فضا فرستاد.
undefined کد خبر: 20240604-6611کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/25930

۱۱:۰۹

thumnail
«جمع‌آوری و ارسال نمونه‌های خاک پشت ماه به زمین»
با جمع‌آوری و شروع موفق فاز ارسال نمونه‌ی خاک ماه که توسط بخش‌های ماه‌نورد و برخاستی (Ascender) کاوشگر رباتیک چانگ‌ئه-۶ انجام شد، اکنون به جرأت می‌توان گفت که چین، اولین کشوری در جهان است که نمونه‌هایی از نیمه‌ی پنهان ماه را به زمین می‌آورد و پرچم ملی خود را نیز در آنجا به اهتزاز درآورده است. این کاوشگر طی دو روز پس از فرود روی قطب جنوب ماه در دوم می، اقدام به جمع‌آوری مقداری نمونه کرده و پس از آب‌بندی محفظه، آن را در بخش برخاستی جاسازی کرد. این بخش نیز حدود ساعت ۷:۳۸ بامداد چهارم می به وقت پکن از روی سطح ماه برخاسته و پس از ۶ دقیقه به مدار ماه رسید. این بخش قرار است، مدتی را در مدار ماه سپری کرده و سپس با الحاق به بخش مداری، کپسول حاوی نمونه‌ها را به بخش بازگشتی تحویل دهد. بخش پایانی این مأموریت خطیر ۵۳ روزه نیز انتقال کپسول از مدار ماه به مدار زمین و سپس فرود در منطقه‌ی مغولستان داخلی در مرکز چین خواهد بود.
undefined کد خبر: 20240604-21359کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/25962

۱۵:۳۲

۱۷ خرداد

thumnail
«اعطای مجوز تردد آزمایشی خودروهای خودران به چند خودروساز مطرح چینی»
گروهی متشکل از ۹ خودروساز بزرگ چینی، از جمله نیو، بی‌وای‌دی، سایک، گاک، و چانگان، مجوز تردد آزمایشی خودروهای خودران خود در معابر عمومی را دریافت کردند. چین قصد دارد یک پروژه‌ی آزمایشی برای بکارگیری انواع خودروهای هوشمند متصل (ICVs)، اعم از سواری، اتوبوس و کامیون را در ۷ شهر بزرگ چین، مانند پکن، شانگهای و گوانگ‌جو عملیاتی کرده و عملکرد آن را برای یکپارچگی با سامانه‌ی عبور و مرور کنونی ارزیابی کند. چین در زمینه‌ی توسعه‌ی خودروهای هوشمند متصل پیشرفت‌های خیره‌کننده‌ای داشته است به طوری که در حال حاضر، بیش از ۲۹هزار کیلومتر مسیر آزمایشی اختصاص داده و ۶۸۰۰ مورد مجوز آزمایش نیز صادر کرده‌است که مجموعاً منجر به ۸۸ میلیون کیلومتر تردد این نوع خودرو شده‌است. وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین، توسعه‌ی سطح ۳ (خودران مشروط) و سطح ۴ (خودران بالا) از سطوح شش‌گانه‌ی خودرانی (صفر تا ۵) را در دستور کار خود قرار داده است. گفتنی‌ست که شرکت تسلا نیز بطور همزمان، در پی بکارگیری خودروهای کاملاً خودران خود (FSD) در بازار چین است.
undefined کد خبر: 20240606-21360کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/25988

۱۵:۰۱

thumnail
«پرواز دو‌ هواپیمای بومی چین با کمک سوخت‌های زیستی»
به اذعان شرکت هواپیماهای تجاری چین (کوماک)، چهارشنبه پنجم ژوئن، یک فروند هواپیمای بومی ARJ21 و نیز یک فروند هواپیمای مسافربری C919، اولین پروازهای اثبات فناوری خود را با سوخت پایدار هوانوردی (SAF) به ترتیب در شانگهای و شَن‌دونگ انجام دادند. گفتنی‌ست SAF یک سوخت مایع هوانوردی، جایگزین سوخت‌های رایج جت است که از مواد تجدیدپذیر ساخته شده و در طول چرخه عمر سوخت، می‌تواند انتشار کربن را تا ۸۰ درصد (در مقایسه با سوخت جت معمولی) کاهش دهد. ده‌ها شرکت و موسسه داخلی، در زمینه SAF تحقیق، توسعه و تولید کرده‌اند و تاکنون تعدادی از خطوط هوایی چین با استفاده از SAF ساختِ چین، پروازهای آزمایشی تجاری انجام داده‌اند. سوخت مورد استفاده در این پروازهای کوماک کاملا از منابع سبز و از روغن پسماند حاصل از وعده‌های غذایی است. این روغن‌ها، در اولین کارخانه صنعتی تولید سوخت هوانوردی زیستی چین که توسط سینوپک ساخته شده است، بازیافت و فرآوری می‌شوند و‌ سپس به سوخت جت زیستی (بیو جت) تبدیل می‌‌شوند. استفاده از SAF یک اقدام مهم برای صنعت هوانوردی غیرنظامی جهان برای مقابله با گرمایش جهانی و کاهش انتشار کربن است.
undefined کد خبر: 20240606-3226کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/25992

۱۵:۰۲

thumnail
«سومین پرتاب شرکت خصوصی چین در ۱۰ روز»
ظهر پنحشنبه ششم ژوئن، شرکت فضایی تجاری گَلِکتیک انرژی چین، سه ماهواره تجاری را سوار بر موشک حامل CERES-1 از پایگاه پرتاب جیوچوئَن پرتاب و به مدار تزریق کرد. این سومین ماموریت این شرکت، در بازه ۱۰ روزه است. ماهواره‌های این پرتاب شامل یک ماهواره تصویربرداری و دو ماهواره سنجش از دور اثبات فناوری بودند. شایان ذکر است که در این ماموریت، بلوک انتقالی مداری (مرحله بالایی) موشک سِرِس-۱، موسوم به Eros-1، به عنوان یک سکوی (پلتفرم) آزمایشیِ در مدار، تغییر کاربری داده است و می‌تواند یک محیط مقرون‌به‌صرفه و مناسب را برای آزمایش فناوری‌ها، اجزا و محصولات جدید در فضا ارائه دهد. این سکو برای عملیات و نیز تسهیل آزمایش‌های مداریِ بیش از شش ماه، طراحی شده است.
undefined کد خبر: 20240606-21361کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/26012

۱۵:۰۹

۱۸ خرداد

thumnail
«تسریع ساخت سامانه‌ای نوین برای نظارت بر محیط‌زیست»
بر اساس اعلام وزارت محیط‌زیست‎ ‎چین، این کشور اقداماتی را برای تسریع توسعه سامانه‌ای نوین برای نظارت بر محیط‌زیست ‏تدوین کرده است‎.‎‏ در حال حاضر، چین بزرگ‌ترین و جامع‌ترین شبکه نظارت بر محیط‌زیست را در جهان ایجاد کرده است؛ ‏به‌طوری‌که، تعداد مکان‌هایی که به طور مستقیم توسط این کشور تحت نظارت قرار دارند به ۳۳ هزار مورد رسیده است و کیفیت، ‏کارایی و توان فنی نظارتی به شکل قابل‌توجهی بهبود یافته است‎.‎‏ بااین‌حال، چین به دنبال رفع نقاط ضعف موجود در نظارت است ‏و در حال تدوین استانداردهایی در این بخش است. همچنین، برای تقویت توانایی‌های تحلیلی و پیش‌بینی کشور ‏و ایجاد یک شبکه‌ی نظارتی یکپارچه‌ی زمینی و دریایی، تلاش‌ها افزایش خواهد یافت‎.‎‏ پکن قصد دارد ساخت این سامانه را تا سال ۲۰۳۵ ‏تکمیل کند و توانایی‌های نظارت بر محیط‌زیست خود را به سطح پیشرفته جهانی برساند.‏
undefined کد خبر: 20240607-4353کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/26016

۱۴:۵۶

thumnail
«ایجاد بنادر هوشمند با هدف شکوفایی اقتصاد صادرات‌گرا»
بکارگیری آرایه‌ای از فناوری‌های پیشرفته مانند ارتباطات ۵جی، هوش‌مصنوعی، وسایل خودران، و محاسبات ابری در جرثقیل‌های خودکار و کانتینربرهای بدون راننده در بندر تییِن‌جین، از عزم چین برای توسعه‌ی بنادر هوشمند و شکوفایی اقتصاد صادرات‌گرا حکایت دارد. سرمایه‌گذاری انجام شده در این پایانه‌ی کانتینری هوشمند، افزون بر ۵/۲ میلیارد یوان (۷۳۱ میلیون دلار) بوده‌است. بهبود ۴۰ درصدی در کارآیی هر جرثقیل دروازه‌ای و کاهش ۶۰ درصدی هزینه‌ی نیروی انسانی، از مهم‌ترین تأثیرات ایجاد این نوع بنادر به شمار می‌آیند. بندر تییِن‌جین یکی از ۱۰ بندر شلوغ جهان است که با ۵۰۰ بندر از ۱۸۰ کشور و منطقه‌ی جهان، مسیر و ارتباط آبی دارد. بنادر مهم دیگری همچون نینگ‌بوآ-جوشَن، مِی‌شَن، و ری‌جاو نیز در مسیر فرآیندهای هوشمندسازی قرار دارند. چین دارای شلوغ‌ترین بنادر جهان از حیث کانتینربری و ورود و خروج دریایی است.
undefined کد خبر: 20240607-5623کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/26020

۱۴:۵۷

۱۹ خرداد

thumnail
«ساخت بزرگ‌ترین تله یونی جهان برای شبیه‌سازی کوانتومی در چین»
گروهی از دانشمندان چینی با ساخت بزرگ‌ترین تله یونی جهان با قابلیت تفکیک‌پذیری تک-‏کیوبیت (‏single-qubit resolution‏)، به دستاوردی چشمگیر رسیده‌اند. این پیشرفت با رهبری دکتر دوآن لومینگ، فیزیک‌دان ‏کوانتومی مشهور حاصل شده است و ابزار قدرتمندی را برای بررسی پیچیدگی‌های علم کوانتوم و هموارکردن مسیر برای ظهور ‏رایانش کوانتومی در ابعاد بزرگ فراهم کرده است. این نوآوری قابلیت کاربرد در حوزه‌هایی مانند توسعه مواد و دارو، مهندسی و ‏هوش‌مصنوعی را نیز دارد. مشابه بیت‌ها در رایانه‌های کلاسیک، کیوبیت‌ها واحدهای سازنده رایانه‌های کوانتومی هستند. بااین‌حال، ‏واپایش و دست‌کاری مداوم کیوبیت‌ها به دلیل ماهیت ظریف کوانتومی آن‌ها، یک چالش اساسی است‎.‎‏ طبق این مطالعه، رایانش و ‏شبیه‌سازی کوانتومی در ابعاد بزرگ به دو ویژگی کلیدی شامل تعداد زیادی کیوبیت‌ (ظرفیت کیوبیتی) و ‏توانایی خواندن حالت هر ‏کیوبیت به‌صورت جداگانه نیاز دارد. تله‌های یونی، به عنوان ابزاری پیشرفته در زمینه پردازش اطلاعات کوانتومی، از میدان‌های ‏الکترومغناطیسی برای به دام انداختن یون‌ها استفاده می‌کنند. این روش، امکان شبیه‌سازی‌های کوانتومی با ده‌ها یون را فراهم ‏می‌کند و گامی مهم در جهت توسعه رایانه‌های کوانتومی در ابعاد بزرگ به شمار می‌رود. بااین‌حال، ایجاد تعادل بین به دام انداختن ‏پایدار تعداد زیادی از یون‌ها و واپایش دقیق موردنیاز برای دست‌کاری تک تک آن‌ها، همچنان یک چالش باقی‌مانده است.‏
undefined کد خبر: 20240608-3227کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/26032

۱۴:۵۸

thumnail
«افتتاح بزرگ‌ترین تئاتر فراگیر جهان در شانگهای»
تئاتر فراگیر ‏شهر نور ساگا، فعالیت آزمایشی خود را از تاریخ ۲۹ مِی در مرکز نمایشگاهی و همایش شانگهای آغاز کرد‎.‎‏ این پروژه اولین حضور پوی دو فو‎ (Puy du Fou) ‎ در چین ‏است. پوی دو فو تنها نمانام (برند) بزرگ پارک تفریحی سرگرمی در جهان است که به بازسازی صحنه‌های تاریخی و نمایش ‏فرهنگ‌های سنتی اختصاص دارد. مساحت این تئاتر ۴۶ هزار مترمربع است که با موفقیت رکورد جهانی گینس برای بزرگ‌ترین ‏محوطه اجرا را به چالش کشیده و شکسته است. این پروژه پس از نزدیک به چهار سال توسعه، اکنون جنبه‌های مختلف شانگهای ‏در دهه ۱۹۳۰ را به نمایش می‌گذارد و تجربه‌ای فراگیر از سفر در زمان را ارائه می‌دهد. این مجموعه با بیش از ۱۵۰ بازیگر ثابت، ۵۰ ‏صحنه فیلم‌برداری بزرگ و بیش از ۲۶ هزار وسیله صحنه قدیمی مزین شده است‎.‎‏ بازدیدکنندگان با ورود به تئاتر، توسط بازیگران‎ ‎راهنمایی می‌شوند و برای پیشبرد ماجراجویی خود باید انتخاب‌هایی انجام دهند. در این مدت، حتی ممکن است با شخصیت‌های ‏تاریخی چین روبرو شوند‎.‎‏ علاوه بر تئاتر فراگیر، این شهر شامل فضاهای خرده‌فروشی فرهنگی و خلاقانه، رستوران‌ها، کافه‌ها و سایر ‏امکانات سرگرمی است. این مکان قرار است سالانه تا ۱.۲ میلیون بازدیدکننده را جذب کند‎.‎‏ به گفته مدیرکل عملیات آسیایی پوی ‏دو فو، شهر نور ساگا‎ ‎به‌عنوان یک اثر مشترک فرانسه و چین، برترین کارآفرینان فرهنگی و هنری هر دو کشور را گرد هم آورده ‏است‎.‎
undefined کد خبر: 20240608-5624کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/26036

۱۴:۵۹

۲۰ خرداد

thumnail
«مروری بر جایگاه مغولستان داخلی در زمینه انرژی‌های پاک»
منطقه خودمختار مغولستان داخلی که از نظر میزان منابع انرژی بادی، جایگاه نخست چین و از منظر منابع انرژی خورشیدی، رتبه دوم کشور را در اختیار دارد، به دنبال تبدیل شدن به قطب تولید برق پاک و پایدار چین است. در سال ۲۰۲۳، مغولستان داخلی ۳۰۶ میلیارد کیلووات ساعت برق به خارج از منطقه صادر کرد که معادل برق تولیدی سالانه سد سه جُرج است. این منطقه بیش از نیمی از منابع بادی قابل بهره‌برداری کشور و بیش از یک پنجم منابع خورشیدی کشور را در اختیار دارد و از نظر ذخایر زغال‌سنگ غنی است. جالب اینکه مغولستان داخلی، فرایند کنترل شن و ماسه بیابان‌های خود را با توسعه انرژی‌های نو (بادی و خورشیدی) ادغام کرده است. ظرفیت نصب‌شده انرژی‌های نو منطقه هم‌اکنون از ۱۰۰ میلیون کیلووات فراتر رفته است و تا سال ۲۰۲۵، از برق نیروگاه‌های حرارتی پیشی خواهد گرفت. تا سال ۲۰۳۰ نیز تولید انرژی‌های نو از تولید برق حرارتی فراتر خواهد رفت. به منظور تامین انرژی پاک مورد نیازِ منطقه پکن-تییِن‌جین-خِبی و دلتای رودخانه یانگ‌تسه، مغولستان در حال ساخت شش نیروگاه برق بادی و خورشیدی ۱۰ میلیون کیلوواتی است. همچنین به منظور اشتغالزایی، مغولستان داخلی در حال برنامه‌ریزی برای احداث شش نیروگاه بادی و خورشیدیِ مقیاس بزرگ، هر یک با سرمایه‌گذاری بیش از ۸۰ میلیارد یوان (۱۱ میلیارد دلار) در بیابان‌ها و مناطق خشک خود است. مغولستان به توسعه زنجیره کامل صنعتی در این عرصه پایبند است و همزمان بر توسعه انرژی‌های نو و تولید تجهیزات متمرکز است.
undefined کد خبر: 20240609-4354کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/26061

۱۵:۲۷

۲۱ خرداد

thumnail
«چونگ‌چینگ یک قطب آمادی‌ موفق در چین»
به منظور بهبود نظام تجمیع و توزیع کالا در مسیرهای آمادی (لجستیک) بین‌المللی، چونگ‌چینگ توسعه دالان موسوم به دالان تجاری جدید زمینی-دریایی غربی را تسریع کرده‌است. این شهر به عنوان یک قطب حمل‌ونقل و نیز محل انباشت سرمایه، اطلاعات و حتی نیروی انسانی، به دنبال ایفای نقش پیشرو در زمینه توسعه مناطق غربی چین است. چونگ‌چینگ همچنین به‌عنوان نقطه آغازین دالان مذکور، به دنبال تقویت ارتباط و تجارت بین غرب چین و کشورهای آسه‌آن است. در حال حاضر، این دالان به ۵۱۴ بندر در ۱۲۳ کشور و منطقه متصل است و به مدد ابتکارات انجام شده در زمینه تحول دیجیتال مانند اشتراک‌گذاری داده‌ها میان گمرک، راه‌آهن و سایر ادارات؛ میزان کارایی امور در سال ۲۰۲۳ بهبود یافت و هزینه‌های کلان آماد (لجستیک) حمل‌و‌نقل در دالان، ۳/۵ درصد (نسبت به سال قبل) کاهش یافت. جالب اینکه به دنبال اختلال در برخی مسیرهای دریایی بین‌المللی (به دلیل تجاوز رژیم اشغالگر قدس به غزه)، حجم و ارزش کالاهای حمل‌شده از چونگ‌چینگ به اروپا از طریق مسیرهای ریلی، به ترتیب ۲۱۷ و ۱۹۰ درصد افزایش یافته‌است. گفتنی است در اکتبر ۲۰۱۹، تعدادی از استان‌های غربی چین، چارچوب توسعه دالان تجاری جدید زمینی-دریایی غربی، که کمربند اقتصادی جاده ابریشم و جاده ابریشم دریایی قرن ۲۱ را به یکدیگر متصل می‌کند، امضا کردند.
undefined کد خبر: 20240609-6612کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/26057

۱۵:۵۴

۲۲ خرداد

thumnail
«تنظیم مقررات جهت استفاده از هوش‌مصنوعی در تولیدات علمی دانشگاهی»
به دلیل اثرپذیری تحقیقات دانشگاهی از فناوری‌های جدید، تعدادی از دانشگاه‌های چین قوانینی را برای استفاده از هوش‌مصنوعی مولد (generative AI) در نوشتن پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی تنظیم کرده‌اند. بر اساس یک نظرسنجی، بیش از ۸۰ درصد از دانشجویان از ابزارهای هوش‌مصنوعی (نظیر چت‌جی‌پی‌تی) برای انجام تکالیف خود کمک می‌گیرند. در این راستا برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه فودان با تدوین یک سامانه آزمایشی برای تشخیص محتوای تولیدشده توسط هوش‌مصنوعی، دانشجویان را از استفاده بیش از حد از این ابزار منع کرده‌اند. در دانشگاه تییِن‌جین نیز استفاده از این ابزارها در تدوین پایان نامه‌های کارشناسی نباید از ۴۰ درصد فراتر رود. دانشگاه ارتباطات چین نیز ضمن تقویت مقررات استفاده از هوش‌مصنوعی در تدوین پایان‌نامه‌ها، از دانشجویان خواسته تا با رعایت حقوق مالکیت معنوی منابع، میزان استفاده از ابزارهای هوش‌مصنوعی مولد را اعلام کنند. به اذعان برخی صاحب‌نظران استفاده منطقی و خلاقانه از هوش‌مصنوعی می‌تواند پروژه‌های تحقیقاتی و مقاله‌نویسی دانشجویان را بهبود بخشد، اما دستاوردهای اصلی باید نتیجه تحقیقات مستقل خود دانشجو باشد. به موجب قانون جدیدی که در مورد مدارک تحصیلی از ژانویه آینده اجرایی می‌شود، اگر در تدوین دستاوردهای عملی؛ شَبح‌نویسی (ghostwriting)، سرقت ادبی، جعل یا دیگر رفتارهای نادرست دانشگاهی صورت گیرد، مدرک دانشجو باطل شده و یا اعطا نمی‌شود. در این راستا از اساتید و مشاوران راهنما نیز خواسته شده دانشجویان را در فرایند تحقیقات و نگارش دستاوردها، فعالانه راهنمایی کنند نه اینکه صرفاً وظایفی را تعیین کنند و منتظر دریافت خروجی کار باشند.
undefined کد خبر: 20240611-5625کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/26105

۱۴:۵۴

۲۳ خرداد

thumnail
«پرواز موفق پهپاد باری چین»
به اذعان مجموعه صنایع هوایی چین (اَویک)، پهپاد باری بدون‌سرنشین بومی چین، HH-100، اولین آزمایش پروازی خود را چهارشنبه ۱۲ مِی در استان شانشی تکمیل کرده‌است‌. بدین‌ترتیب امکان آغاز مرحله آزمایشات پروازی برای نمونه تجاری این پهپاد و انجام تحقیقات علمی فراهم شده است. در پرواز HH-100، پهپاد پس از برخاست و پیمودن یک مسیر پروازی ۳۵ کیلومتری، بصورت پایدار فرود آمد. در این ماموریت، سامانه‌های پرنده به درستی و پایدار کار کردند. گفتنی‌ست HH-100 با داشتن مزایایی مانند هزینه کم و قابلیت بالای حمل بار، می‌تواند در زمینه تدارکات (آماد) منطقه‌ای، به‌عنوان آتش‌نشان و نیز حمل‌و‌نقل تجهیزات نجات استفاده شود.
undefined کد خبر: 20240612-21362کانال علم، فناوری و نوآوری در چینt.me/ChinaSciTechble.ir/TechCCC
didebanefanavari.com/26131

۱۶:۴۳