عکس پروفایل روابط عمومی بعثه مقام معظم رهبریر

روابط عمومی بعثه مقام معظم رهبری

۴,۷۱۱عضو
عکس پروفایل روابط عمومی بعثه مقام معظم رهبریر
۴.۷هزار عضو

روابط عمومی بعثه مقام معظم رهبری

✅ خبرها و رویدادهای حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت (بعثه مقام معظم رهبری)✅ آخرین اخبار و اطلاعات حوزه حج و زیارت✅ رهنمودها و فرمایشات رهبر معظم انقلاب

۲۲ خرداد

thumnail
🔸تصمیمی راهبردی درحج ایران اسلامی/بیشترین کاهش تعداد کارگزاران حج
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب سرپرست حجاج ایرانی در همایش سراسری روحانیون و حجاج اهل سنت در هتل «مکه کنکورد» با بیان اینکه مقام معظم رهبری در آخرین دیدار با کارگزاران حج لزوم توجه به ذکر و یاد خدا و استفاده از فرصت‌ها در حج امسال را یادآور شدند، درباره درس هایی که می توان از حضرت ابراهیم آموخت، سخن گفت. وی راه حضرت ابراهیم در تمامی زمانها را الگوی معنوی و نجات بخش توصیف کرد و با اشاره به تفکرات و اندیشه های حضرت ابراهیم (ع)، ادامه داد: از درس های حضرت ابراهیم پاکبازی در راه خدا ، ستایشگری و شکر گزاری است. دفاع از مظلوم هم درس دیگر ایشان است همان کاری که اکنون در کشورهای دیگر و خود آمریکا بر اساس فطرت الهی از فلسطین دفاع می‌کنند. ما دشمنان خدا و ظالمان را نکوهیده و نفرین می‌کنیم. و من از عزیزان اهل سنت که شمار زیادی از آنان مرزنشین هستند سپاسگزارم که دست رد به سینه دشمنان زدند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به سواد و فضل روحانیون اهل سنت ایران به دلیل دوره‌هایی که گذرانده‌اند اشاره کرد و آنها را افرادی کم توقع و پر خیر توصیف و تصریح کرد: با تلاش همگان تمامی امکانات برای انتقال زائران اهل سنت به مشاعر مقدسه جهت انجام اعمال حج آماده است.سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه حدود ۹۰۰ هزار نفر در کشورمان در نوبت اعزام به حج هستند و برای اعزام زائر بیشتر از بدنه کارگزاری حج کم شده است، افزود: اکنون پزشکان زائری داریم که داوطلبانه در مرکز پزشکی حج و زیارت ارائه خدمت می‌کنند. در طول تاریخ حج گزاری ایران اسلامی امسال در مقایسه با همه ادوار نسبت خادمان به زائران کمتر است و با کاهش بدنه خادمان حج، هفت کاروان به تعداد زائران افزوده شده است.
بنابراین گزارش، حجت‌الاسلام والمسلمین هادی اکبری مدیر اموراهل سنت بعثه مقام معظم رهبری دیگر سخنران این همایش بود که با اشاره به تشرف بیش از ۱۲ هزار زائر اهل سنت از ۱۱ استان کشور در حج 1403، اظهار داشت : علاوه بر نظم، انضباط و قناعت، زائران اهل سنت الگویی از وحدت در ایران اسلامی را در سرزمین وحی به نمایش گذاشته‌اند. وی با تعداد کاروان های اهل سنت در حج امسال را ۹۸ کاروان عنوان کرد و افزود: زائران دو کاروان مشترک است و شیعه و سنی با هم زیست می‌کنند. این درس بزرگی است که امام خمینی و رهبر معظم انقلاب اسلامی به ما آموخت.
وی با اشاره به اینکه اهل سنت بر اساس اعلام بنیاد شهید بیش از ۱۱ هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی ایران کرده‌اند، افزود: انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب شیعی نیست بلکه مبتنی بر اسلام ناب محمدی است و در سایه وحدت و مشارکت همه اقوام قدرت ملی ما شکل گرفته است. در ادامه این همایش نیز آقای سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت در سخنانی از تلاش‌های مدیریت اهل سنت تشکر کرد و اظهار داشت: در این سازمان با نگاه ویژه و هدایت نماینده ولی فقیه همه تلاش داریم تا بهترین خدمات را به زائران اهل سنت ارائه دهیودر همین ارتباط امسال شماری از بهترین و نزدیکترین هتل‌ها به حرم را به زائران اهل سنت اختصاص داده‌ایم.
وی از روحانیون و خادمان فرهنگی درخواست کرد تا شرایط را برای زائران در ارتباط با موضوعات رفاهی و بهداشتی توضیح دهند.رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تاکنون اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان مؤثر بوده است، افزود: امسال نسبت به سال‌های گذشته تعداد فوتی‌ها کاهش داشته و تا امروز دو زائر در مکه مکرمه و یک نفر هم در مدینه جان به جان آفرین تسلیم کرده‌اند.#حج_برائت
https://ble.ir/bese_rahbari

۱۶:۴۳

thumnail
#کلیپ | همایش «حج در نگاه رهبری» ویژه نخبگان و فرهیختگان در مکه برگزار شد
همایش «حج در نگاه رهبری» ویژه بانوان و آقایان نخبه و فرهیخته ، به همت معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری و با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی در شهر مکه برگزار شد.
https://www.aparat.com/v/hbe268bhttps://ble.ir/bese_rahbari

۱۷:۴۶

🔸هشدار وزارت بهداشت عربستان به حجاج؛ از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب دوری کنید
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج، مراسم حج امسال از روز جمعه ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) آغاز می‌شود. مرکز ملی هواشناسی عربستان هشدار داده است که در این حج شاهد افزایش یک و نیم درجه‌ای دمای هوا در مکه و سایر اماکن مقدس خواهیم بود.این مرکز همچنین نسبت به احتمال موج گرما هشدار داد و اعلام کرد که زائران باید منتظر دمای متوسط بالای ۴۴ درجه سانتیگراد در مکه باشند که در آن هوا در طول روز گرم تا بسیار گرم حدود ۵۰ درجه سانتی گراد خواهد بود.
از همین رو زائران باید دستورالعمل‌ها را برای پیشگیری از گرمازدگی در نظر داشته باشند. جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید، نوشیدن مقدار کافی آب و اطمینان از وجود دوره‌های استراحت کافی بین مناسک برای کاهش خستگی و استرس گرمایی برخی از این موارد هستند.وزارت بهداشت عربستان، در دستورالعمل‌های ایمنی خود، آفتاب‌زدگی را «اورژانس پزشکی» نامیده است که باید با انتقال فرد آسیب‌دیده به مکان خنک، تأمین مایعات و اطمینان از قرار گرفتن در معرض هوای سرد درمان شود.
در مورد «استرس گرمایی»، هم این وزارتخانه گفت: «زمانی که زائران برای مدت طولانی در معرض دمای بالا قرار می‌گیرند، این وضعیت رخ می‌دهد که منجر به تعریق شدید و از دست رفتن مقدار زیادی آب و املاح در بدن می‌شود».به زائران توصیه می‌شود از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب دوری و از گرما و شلوغی پرهیز کنند و حتماً مایعات بنوشند.
این وزارتخانه برای جلوگیری از کم‌آبی بدن در انجام مناسک حج، به زائران توصیه کرد که روزانه آب کافی بنوشند و از مواد غذایی سرشار از آب مانند میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنند.
https://ble.ir/bese_rahbari

۲۰:۳۷

thumnail
🕋 رهبر انقلاب: وحدت و ارتباط با آحاد مسلمان، یک عنصر اساسی در حج است/ خلأ بزرگ امروز این است: آحاد مسلمانها یکجا جمع بشوند و خروجی مطلوبی برای عالم اسلام و بلکه بشریت داشته باشند
✏️ رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران حج: یک عنصر اساسی حج، مسئله‌ی وحدت است، مسئله‌ی یکپارچگی است، مسئله‌ی یکی دیدن است، مسئله‌ی ارتباط با آحاد مسلمان است. اراده‌ی الهی، اراده‌ی تشریعی الهی بر این قرار گرفته است که آحاد مسلمانها به هم نزدیک بشوند، همدیگر را بشناسند، با هم همفکری کنند، با هم تصمیم بگیرند، خلأ بزرگ امروز ما این است با هم تصمیم بگیرند. یکجا جمع بشوند که این جمع شدن، یک خروجی مطلوبی برای عالم اسلام داشته باشد، ‌بلکه برای بشریت داشته باشد. ما دنبال این هستیم. البته مقدمه‌اش تفاهم است؛ از ملیتها عبور کردن، از تفرّقهای مذهبی و فرقه‌ای عبور کردن. ۱۴۰۳/۲/۱۷
#حج_برائت
💻 Farsi.Khamenei.irhttps://ble.ir/bese_rahbari

۲۰:۵۸

۲۳ خرداد

thumnail
تداوم بازدید سرپرست حجاج ایرانی از هتل‌های زائران ایرانی در مکه
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، به اتفاق آقای سیدعباسی حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت و شماری از مسئولان و دست‌اندرکاران این سازمان و بعثه مقام معظم رهبری از هتل العلیان الماسی شهر مکه که در حال حاضر 2800 زائر ایرانی در آن اسکان دارند، بازدید کرد.سرپرست حجاج ایرانی ابتدا با حضور در سالن غذاخوری آقایان و بانوان، برای آن‌ها حجی مقبول را از خداوند متعال مسئلت کرد. وی سپس به درمانگاه هتل رفت و از نزدیک در جریان خدمات‌دهی پزشکی و درمانی به زائران قرار گرفت.
براساس اعلام مسئولان درمانگاه، سرماخوردگی و دردهای عضلانی، تب و لرز و بدن درد از مهم‌ترین گلایه هایی است که زائران به خاطر آن به درمانگاه مراجعه می کنند.با توجه به این که تمامی زائران ایرانی مدینه قبل این هتل به مکه مکرمه منتقل شده‌اند، در حال حاضر به حداکثر ظرفیت خود رسیده و 2800 زائر ایرانی در هتل «العلیان الماسی» اسکان یافته‌اند.
مشکل تردد با آسانسور، ضعیف بودن اینترنت و عدم سرویس‌دهی مناسب اتوبوسرانی در انتقال زائران به حرم از مشکلات عمده زائران بود که سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت در جریان آن قرار گرفتند.خانم‌ها فاطمه السادات ضوابط الاصول و فریبا پورسعیدی از کرج اعلام کردند که سه روز با تأخیر به سرزمین وحی اعزام شده اند که مسئولین ایرانی این مشکل را مربوط به حوزه هواپیمایی دانستند.
آقایان هادی مقاره عابد از اصفهان و داوود خدابنده لو از تهران بحث اینترنت ضعیف و ازدحام شدید در آسانسور را مطرح کردند که سرپرست حجاج ایرانی دستور داد مسئولان مربوطه موضوع را بررسی و برای رفع مشکل اقدام کنند. آقای میثم هواشمی از اهواز نیز سؤالی را درباره نحوه اجرای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر این که حج امسال، حج برائت است، مطرح کرد که حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در پاسخ گفت: ما امسال با محدودیت‌های شدیدی نسبت به سال‌های گذشته مواجه هستیم، این در حالی است که رهبر معظم انقلاب نیز بر برائت وحدت‌محور تأکید دارند، و اولویت اصلی ما این است که زائران بتوانند ضمن توجه به فرامین معظم له اعمال و مناسک حج را در نهایت آرامش انجام دهند.
مرتضی راهنمایی، از زائران شهرستان «تالش» نیز با توجه به مسائل فرهنگی هر استان این پیشنهاد را مطرح کرد که زئران هر استان در یک هتل مستقر شوند که نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اعلام کردند این امر با یکی از فلسفه های حج که تعارف و هم شناسی مسلمانان جهان اسلام است، هماهنگ نیست.آقای مهدی عتیقی از تهران نیز پرسشی درباره علت تعطیلی اتوبوس‌های درون‌شهری انتقال زائران به حرم مطرح کرد که اعلام شد: اتوبوس‌ها با هدف ساماندهی جهت انتقال زائران به مشاعر مقدسه فعالیت خود را متوقف کرده‌اند و بعد از ایام تشریق این خدمات از سرگرفته خواهد شد.‎
در همین راستا، حیدرعلی پیمانی، مدیر مجموعه کاروان‌های ایرانی هتل «العلیان الماسی» در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی حج و زیارت گفت: در حال حاضر، 18 کاروان از استان‌های تهران، گیلان، البرز، قم، مازندران، خوزستان، قزوین، اصفهان، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد در این هتل اسکان دارند که شماری از آن‌ها اهل سنت هستند.وی افزود: برای 2800 زائر ایرانی که در این هتل اسکان دارند برنامه های متنوع فرهنگی، از جمله جزءخوانی قرآن، اقامه نماز جماعت، دعای کمیل، دعای ندبه، راه‌اندازی چایخانه امام رضا(ع) و قراردادن پرچم بارگاه مطهر رضوی در لابی هتل برای تبرک جستن زائران پیش بینی شده است‌.#حج_برائت
https://ble.ir/bese_rahbari

۵:۲۱

thumnail
#کلیپ| همایش خادمان فرهنگی حج ۱۴۰۳ با سخنرانی سرپرست حجاج ایرانی در مکه
همایش خادمان فرهنگی حج ۱۴۰۳با سخنرانی نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در هتل «ارکان بکه» شهر مکه برگزار شد.
https://ble.ir/bese_rahbari

۵:۵۱

thumnail
وصیت‌نامه شهدا منشور مومنانه زیستن است
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج، مراسم تجلیل از خانواده معظم شهدا که در حج 1403 به سرزمین وحی مشرف شده اند با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در مکه مکرمه برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این مراسم اظهار داشت: خانواده شهدا معمولاً زندگی مؤمنانه و دینی دارند و کسب و معاش حلالشان زمینه رشد فرزندان شهیدشان را فراهم کرده است.
وی ادامه داد: خانواده شهدا بدون آنکه پیامبر(ص) و امامان معصوم را دیده باشند فرزندان خود را در راه حفظ دین و میهن به فرمان امام خمینی (ره) هاجر گونه تقدیم خدا کردند، اما یک تفاوت میان مادران شهدا و هاجر وجود دارد چراکه خداوند فرزندان مادران شهدا را پذیرفت.نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه مقام ابراهیم آیه روشن خدا است، بیان کرد: بر اساس آیات قرآن کریم از مقام ابراهیم به عنوان نمازگاه نامبرده می‌شود و اقامه نماز پشت مقام ابراهیم تعبیر دیگر اقتدا به امام درنماز طوافمان است.
سرپرست حجاج ایرانی گریزی هم به جنگ اُحد زد و گفت: پیامبر گرامی اسلام از خانواده شهدا تجلیل کردند و درباره حمزه سیدالشهداء(ع) فرمودند که حمزه گریه کن ندارد و پس از آن خانواده سایر شهدا نیز برای‌ایشان عزاداری کردند. شکست در غزوه احد عبرت‌هایی دارد که یکی از آن‌ها سرپیچی از فرمان رهبری است.وی اعلام کرد: هرگاه ما دنبال مال دنیا و غنیمت‌ها برویم یا ارزش‌ها و خانواده شهدا را فراموش کنیم دشمن ها بر ما غلبه خواهند کرد. دیدار و سرکشی و تجلیل از خانواده شهدا مسأله مهمی است که مقام معظم رهبری همواره بر آن تأکید دارند، چرا که منشور مومنانه زیستن است.
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه وصیت‌نامه شهدا درس‌های فراوانی دارد، گفت که در وصیتنامه شهدا معرفتی مشاهده می‌شود که نشان می‌دهد آنان در کوتاه مدت به فضیلت‌های بسیاری دست یافته‌اند و ره صد ساله را یک شبه پیمودند.بنابراین گزارش، درپایان این مراسم با حضور حجت الاسلام والمسلمین نواب سرپرست حجاج ایرانی و آقای سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت از خانواده‌های دو شهید به بالا تقدیر شد.#حج_برائت
https://ble.ir/bese_rahbari

۶:۲۹

thumnail
اعلام آخرین آمار ورود زائران کشورهای مختلف به عربستان
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج به نقل از وبگاه روزنامه عربستانی «عکاظ»، بنابر اعلام اداره کل گذرنامه عربستان، تا پایان روز دوشنبه(21 خرداد) یک میلیون و 547 هزار و 295 زائر برای انجام موسم حج 1445 از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی وارد این کشور شده‌اند.براساس این گزارش، تعداد زائرانی که از مرز هوایی وارد عربستان شده‌اند، یک میلیون و 483 هزار و 312 زائر و تعداد زائرانی که از طریق زمینی وارد شده‌اند 59 هزار و 273 زائر بوده است و 4710 زائر نیز از مرکز دریایی وارد سرزمین وحی شده‌اند.
اداره کل گذرنامه اعلام کرد که این نهاد با بهره‌گیری از جدیدترین فن‌آوری‌ها و کادر انسانی مسلط به زبان‌های مختلف در مرزهای هوایی، دریایی و زمینی، همه توان خود را برای تسهیل ورود زائران به این کشور به کار گرفته است.توفیق الربیعه، وزیر حج و عمره عربستان نیز پیش از این گفته بود که کمپینی بین‌المللی با هدف افزایش آگاهی در مورد خطر نقض مقررات حج راه‌اندازی کرده است.
وی افزود: مسجدالحرام به بزرگترین ایستگاه خنک‌کننده در جهان برای تصفیه و تلطیف هوای این مسجد تجهیز شده و قطار مشاعر نیز در ایام حج امسال با ظرفیت 72 هزار مسافر در ساعت در خدمت زائران خواهد بود، به گونه‌ای که در جابجایی بیش از 350 هزار زائر به مشاعر مقدسه سهیم خواهد بود. #حج_برائت
https://ble.ir/bese_rahbari

۹:۲۸

thumnail
روایت شهادت یک سرباز گمنام امام زمان در مکه
فرزندش از سربازان گمنام امام زمان است و حالا در مکه مکرمه روایت می‌کند که چگونه پیکر پسرش پس از شهادت توسط اشرار سه روز در دریای عمان مفقود شده بود.
حسن‌جان نوروزی پدر شهید امنیت مصطفی نوروزی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی حج در مکه مکرمه، با اشاره به اینکه فرزندش در امور رزمی و نظامی از مهارت‌های ویژه برخوردار بود، اظهار داشت: فرزندم ارادت خاصی به حضرت فاطمه زهرا (س) داشت برای همین وقتی به شهادت رسید شبانه غسل و کفن شد.مصطفی از سربازان گمنام امام زمان(عج) بود که سال ۱۳۹۷ به صورت داوطلبانه از ساری به زاهدان رفت تا با باند‌های خلافکار و قاچاقچیان که جرایم سازمان یافته انجام می‌دهند مبارزه کند. او در یکی از عملیات‌ها در حالی که سرگروه بود همراه با دو همرزمش به نام‌های مهدی جهان‌تیغ و شهید مهدی جعفری از استان فارس در ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۹ توسط اشرار به شهادت رسیدند و پیکرش سه روز در آب‌های عمان سرگردان بود.
شهید مصطفی در ۲۵ مرداد سال ۱۳۶۰ متولد شد و سال ۱۳۸۴ با همسرش ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو پسر شد. آن‌ها با هم زندگی خوبی داشتند و در امور فرهنگی همراه یکدیگر بودند. پسرم دستش به کار خیر می‌رفت چندین تن از فرزندان کمیته امداد را تحت پوشش گرفته بود. همچنین در برگزاری نمایشگاه و جلسات فرهنگی و مذهبی نقش مؤثری در استان مازندران برعهده داشت.همان طور که گفتم فرزندم ارادت ویژه‌ای به حضرت زهرا (س) داشت و دلش می‌خواست که بعد از شهادت باز نگردد، اما مادرش طاقت نیاورد و پس از خبر مفقودی پیکر، قسمش داد که اگر برنگردد حلالش نخواهد کرد. فردای این روز خبر آمد که پیکر مصطفی در آب‌های عمان پیدا شده است. پیکر مصطفی در دوران کرونا به صورت خودرویی و بسیار باشکوه توسط دوستان، همرزمان و مردم مازندران تشییع شد.
بنابراین گزارش، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در مراسمی که برای گرامیداشت خانواده شهدا برگزار شده بود از والدین شهید نوروزی تقدیر و تجلیل کرد.
https://ble.ir/bese_rahbari

۱۳:۱۲

thumnail
آخرین تمهیدات واحد راهنمایان برای زائران ایرانی در مشاعر مقدسه
راه‌اندازی 9 مکتب برای هدایت گمشدگان به سمت چادرهای ایرانی، استقرار نیرو با کاورها و پلاکاردهای زردرنگ، اختصاص شماره تلفن و ماشین برقی از جمله اقدامات واحد راهنمایان ستاد مکه برای ایام تشریق در حج 1403 است.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسین اژدری، مسئول واحد راهنمایان حجاج ستاد مکه، در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی حج، آخرین تمهیدات این واحد برای زائران ایرانی در مشاعر مقدسه را تشریح کرد.وی افزود: در رابطه با فعالیت واحد راهنمایان در مشاعر مقدسه به ویژه در عرفات و منا، جلساتی با دست اندرکاران کشور میزبان و اعضای ستاد بحران و تدارکات برگزار شد.
اژدری اضافه کرد: چادر واحد راهنمایان در عرفات روبروی چادر بعثه مقام معظم رهبری قرار دارد و مناطقی را که پیش‌بینی می‌شود زائران در آنجا گم شوند شناسایی و نیروهای خود را در آن مناطق مستقر خواهیم کرد که از جمله این اماکن، ورودی و خروجی «جبل الرحمه» است که با توجه به حضور گسترده زائران، این منطقه برای ما بسیار حساس و مهم است.مسئول واحد راهنمایان ستاد مکه در ادامه از زائران ایرانی خواست در صورتی که لزومی ندارد به سمت جبل الرحمه نروند، و اگر به این مکان مراجعه کردند از نیروهای ایرانی که با کاورهای زردرنگ مستقر هستند، راهنمایی بگیرند.
وی گفت: 10 نیروی ایرانی با پلاکاردهای زردرنگ بزرگ با عنوان «به سمت چادرهای ایرانی» در ورودی جبل الرحمه مستقر می شوند و در خیابان 600 و 602 عرفات نیز برای انتقال زائران، دو ماشین برقی مستقر خواهیم کرد.حجت‌الاسلام اژدری گفت: در هر مکتبی در عرفات دو نیرو حضور خواهند داشت و با توجه به این که نیروهای این مکاتب آشنا به مسیرها و چادرها هستند، گمشدگان را به چادرهای محل استقرار خود راهنمایی و تحویل می‌دهند.وی یادآور شد: فعالیت ما در عرفات از ظهر روز هشتم ذی‌الحجه به افق عربستان آغاز خواهد شد و تا بعد از ظهر روز نهم ذی‌الحجه که زائران به سمت منا حرکت می‌کنند، ادامه دارد.
حجت‌الاسلام اژدری درباره فعالیت این واحد در منا گفت: عمده کار این واحد در منا مربوط به بحث جمرات است که شیفت‌بندی لازم در این زمینه صورت گرفته و نفرات مشخص شده‌اند و در نقاط رفت و برگشت جمرات راهنمایان ایرانی مستقر خواهند شد.مسئول واحد راهنمایان از زائران ایرانی خواست که در مسیر رفت و برگشت جمرات به راهنمایان ایرانی با کاور زردرنگ توجه کنند و از مسیری که آنها مشخص می‌کنند، استفاده کرده و در مسیرهای انحرافی تردد نکنند.
وی افزود: زائران ایرانی در صورتی که در جمرات مسیر را گم کردند می توانند با شماره تلفن همراه 0561966238 تماس بگیرند و موقعیتشان را به ما اعلام کنند.اژدری تصریح کرد: کارت نُسُک طراحی شده از سوی وزارت حج عربستان ، در بحث شناسایی موقعیت زائران در مشاعر مقدسه کمکی نخواهد کرد، بنابراین ما از زائران می‌خواهیم در صورت گم کردن مسیر در عرفات و منا حتما به 9 مکتبی که در مشاعر مقدسه داریم، مراجعه کنند.
وی در پایان گفت: اگر زائران ایرانی جایی احساس کردند که مسیر را گم ‌کرده‌اند و نیروهای ایرانی با کاورهای زردرنگ حضور ندارند، خیلی به مسیر خود ادامه ندهند و در صورت امکان به نیروهای پلیس مستقر مراجعه و یا با شماره تلفن همراه ذکرشده تماس بگیرند.
https://ble.ir/bese_rahbari

۱۵:۱۵

thumnail
🎬 #کلیپ| کوه حمراء الاسد
کوه حمراء الاسد محل یکی از غزوات حضرت محمد(ص) است که در هشت تا ده میلی(حدود ۲۰ کیلومتری ) مدینه در وادی عتیق به مکه قرار گرفته و محل نخستین غزوه‌ای است که حضور در آن خاص شرکت‌کنندگان در جنگ احد بود که در منطقه ای به همین نام صورت گرفت.. https://ble.ir/bese_rahbari

۱۹:۱۳

thumnail
🔻جزئیات خدمت‌رسانی به زائران ایرانی در مشاعر مقدسه
غلامرضا رضایی، مدیر عملیات و رئیس ستاد مکه حج تمتع 1403، در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی حج، جزئیات خدمت‌رسانی به زائران ایرانی در مشاعر مقدسه اعم از انتقال تأمین مواد غذایی و آب و یخ مورد نیاز زائران ایرانی و انجام مناسک همچون وقوف در عرفات، انتقال به منا و رمی جمرات و... را تشریح کرد.
وی با بیان این مطلب گفت: برنامه‌ریزی و هماهنگی‌ لازم از سوی ستاد مکه حج 1403 با نهادها و ارگان‌های‌ذی ربط در حوزه خدمت‌رسانی به حجاج در بخش‌های مختلف به ویژه در مرحله انتقال زائرین از مکه به عرفات و منا انجام شده است.وی افزود: عملیات انتقال برادران و خواهران اهل سنت در ساعات اولیه بعد از نماز صبح روز هشتم ذی‌الحجه به افق عربستان با اتوبوس از هتل‌ها در مکه به سمت منا آغاز می‌شود و از ساعت یک بعدازظهر همین روز(هشتم ذی‌الحجه) انتقال بانوان زائر(اهل تشیع) از مکه به عرفات شروع می‌شود و تا غروب عملیات انتقال بانوان با 420 دستگاه اتوبوس و طی سه مرحله به پایان می‌رسد.
رضایی اضافه کرد: بعد از نماز مغرب روز هشتم ذی‌الحجه نیز بلافاصله عملیات انتقال آقایان زائر(اهل تشیع) از مکه به عرفات آغاز می‌شود و هماهنگی‌ لازم با اداره پلیس، اداره راهنمایی و رانندگی، وزارت حج و عمره، اتحادیه اتوبوس داران و شرکت‌های حمل و نقل انجام و زمانبندی‌ها مشخص شده است. وی گفت: همچنین، مسیر حرکت اتوبوس‌های زائران ایرانی کاملا هماهنگ شده و در تمامی این اتوبوس‌ها، راهنمایان ستاد در کنار راهنمایان شرکت‌های حمل و نقل مستقر هستند و با همراهی این راهنمایان که کاملا توجیه شده‌ و آموزش میدانی دیده‌اند، زائران اهل سنت به منا و زائران اهل تشیع به عرفات منتقل خواهند شد.
رئیس ستاد مکه حج تمتع 1403 در ادامه گفت: زائران اهل سنت بامداد روز نهم ذی‌الحجه از منا به عرفات منتقل می‌شوند و بعد از غروب آفتاب روز نهم ذی‌الحجه نیز عملیات انتقال تمامی زائران از عرفات به سمت مشعرالحرام آغاز می‌شود و حجاج وقوف اضطراری و بانوان پس از توقف کوتاه و نیت در مزدلفه(مشعرالحرام) عازم منا می‌شوند.
رضایی گفت: آقایان زائرای که قرار است در مشعرالحرام بیتوته کنند، با اتوبوس به این مکان منتقل می‌شوند و تا فردا صبح که روز عید قربان است، در مزدلفه(مشعرالحرام) می‌مانند و پس از نماز صبح پیاده رهسپار منا خواهند شد.مدیر عملیات حج 1403 با اشاره به این که دستورالعمل رمی جمرات نیز همچون حوزه حمل و نقل ابلاغ شده و همه مدیران کاروان‌ها و روحانیون در جریان آن قرار گرفته‌اند، گفت: رمی جمرات برای بانوان در شب عید قربان و بعد از رسیدن به منا انجام می‌شود و رمی جمرات آقایان نیز از 10 صبح روز عید قربان برابر زمان‌بندی که وزارت حج و عمره عربستان ابلاغ کرده، آغاز می‌شود و کاروان‌ها طبق نوبتی که دریافت می‌کنند، از چادرها خارج می شوند و برای رمی جمرات اقدام می‌کنند.
رضایی با اشاره به این که در بحث تغدیه و تدارکات تصمیمات و تدابیر لازم اتخاذ شده است، گفت: با توجه به گرمای هوای پیش‌بینی شده در ایام حضور زائران در مشاعر مقدسه، بیش از 150 دستگاه تریلی، کامیون و کامیونت و ماشین‌های سردخانه‌دار، آذوقه و آب و یخ مورد نیاز زائران را به مشاعر مقدسه منتقل می‌کنند و مجوزهای لازم برای تردد این 150 دستگاه تریلی و کامیون و... گرفته شده و هم‌اکنون این‌ کامیون‌ها در مسیر انبارها و سردخانه‌های شرکت‌ها در حال بارگیری و به سمت عرفات در حرکت هستند.
وی در پایان گفت: بخش عمده اقلام مورد نیاز به ویژه آب و یخ به عرفات و منا منتقل شده و سردخانه‌هایی که به صورت ثابت در مشاعر مقدسه مستقر هستند، از یخ‌های قالبی و خردشده پر شده که کاروان‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند و همچنین، به مقدار زیاد آب در آنجا ذخیره شده است که زائران در این زمینه مشکلی نداشته باشند و توصیه شده که زائران به وفور مصرف آب داشته باشند تا با توجه به تعریقی که صورت می‌گیرد، مشکلی از حیث کمبود آب نداشته باشند.#حج_برائت https://ble.ir/bese_rahbari

۱۹:۳۳

thumnail
#گزارش_تصویری| عیادت رئیس جمعیت هلال احمر از زائران ایرانی بستری در بیمارستان نور مکه
رئیس جمعیت هلال‌احمر کشورمان که به عربستان سفر کرده است از بیمارستان نور در مکه مکرمه بازدید و از زائران بیمار ایرانی که در این بیمارستان بستری هستند، عیادت کرد
https://ble.ir/bese_rahbari

۲۰:۱۹

thumnail
🔸در آخرین نشست مسئولان حج قبل از ایام تشریق عنوان شد؛ در جلسه با وزیر حج عربستان تمام موضوعات منتقل شده است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، در آخرین نشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت قبل ازایام تشریق در مکه، رئیس سازمان حج ضمن اعلام آمادگی همه بخش ها برای استقبال از زائران در مشاعر مقدسه ، تاکید کرد: در جلسه با وزیر حج و عمره عربستان تمامی موضوعات از جمله برگزاری برنامه ها در مشاعر و پروازهای هواپیمایی در برگشت منتقل شده است.
در این جلسه که امروز چهارشنبه(23 خرداد) به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در مکه مکرمه برگزار شد، رئیس سازمان حج و زیارت افزود: اقدامات و تدابیرلازم در همه بخش ها صورت گرفته و توصیه ها منتقل شده است.در ادامه این جلسه، آقای غلامرضا رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به بازدیدهای متوالی خود از مشاعر مقدسه در روزهای اخیر، بر آمادگی ها برای استقبال از زائران ایرانی در ایام تشریق تاکید کرد.
وی با اشاره به اینکه صد درصد سهمیه اختصاص یافته در حج 1403 به جمهوری اسلامی ایران دریافت شد، افزود: در مجموع 200 نفر بدلایل مختلف ازسفر منصرف شدند که تا دوم ذی الحجه برای مواردی که ابطال و درخواست مجدد ارائه شد روادید صادر گردید.بگفته آقای رضایی با پایان پروازهای رفت، همه زائران در مکه استقرار یافته اند و تنها تعداد محدودی از عوامل در مدینه هستند که امشب به جمع زائران در جوار بیت الله الحرام ملحق خواهند شد.
در ادامه این جلسه، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت توصیه هایی در خصوص زمان و نحوه انتقال زائران به مشاعر مقدسه و حضور در صحرای عرفات و سرزمین منا بیان کرد و بر لزوم هماهنگی و تعامل بیشتر با مسئولان کشور میزبان در ارتباط با زمان حرکت زائران ایرانی برای رمی جمرات با توجه به دور بودن مسیر چادرهای زائران از جمرات تاکید کرد.
این گزارش حاکیست، این جلسه با گزارش حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سیدعلی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج وز یارت در مورد برنامه های فرهنگی کاروان ها در مشاعر مقدسه و امکانات پیش بینی شده برای ارائه خدمات درمانی به زائران در عرفات، مزدلفه و منا ادامه یافت و آقای علیرضا عنایتی سفیر کشورمان در عربستان هم گفت: در تلاش هستیم تا با هماهنگی با کشور میزبان حجی موفق، مطمئن، آرام و مقبول برای زائران رقم بخورد و با هم افزایی بتوانیم تسهیلات را افزایش داده و موانع را مرتفع کنیم تا حجاج بتوانند اعمال خود را انجام دهند و سالماً و غانماً به کشور بازگردند.
بر اساس این گزارش، درابتدی این جلسه که آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری جانشین سرپرست حجاج ایرانی در مدینه منوره و معاونین و مسئولان سازمان حج و بعثه نیز حضور داشتند نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در سخنانی با اشاره به برخی اقدامات کشور میزبان ، به مسئولان مربوطه توصیه کرد در برنامه هایی که صد درصد زائران ایرانی حضور دارند از رفتار تحریک کننده و توهین آمیز بپرهیزند.حجت الاسلام والمسلمین نواب تاکید کرد : ما قوانین و دستورالعمل های کشور میزبان را رعایت می کنیم و انتظار داریم میزبانان نیز به نحوی رفتار کنند که بتوانیم زائران را مدیریت کنیم .
وی گفت: ما تلاش کرده ایم همکاری کنیم و میزبان هم باید از برخی اقدامات که توهین به زائر تلقی می شود بپرهیزد. زائر به این سرزمین آمده است که مناسک حج خود و زیارت و دعا کند و اعمال خود را انجام دهد و با حجی مقبول به کشورش بازگردد. البته تعارف و همشناسی و دغدغه مند بودن نسبت به سایر مسلمانان از فلسفه بین المللی حج و لیشهدوا منافع لهم آن به حساب می آید.#حج_برائت
https://ble.ir/bese_rahbari

۲۰:۵۴

۲۴ خرداد

thumnail
#گزارش_تصویری| نشست خادمان فرهنگی کاروان‌های اهل سنت
نشست خادمان فرهنگی کاروان‌های اهل سنت با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج، در مکه مکرمه برگزار شد
https://ble.ir/bese_rahbari

۵:۲۸

thumnail
تمام سرمایه ما زائران هستند/ تلاش برای مهیا شدن شرایط جهت رأی دادن حجاج در انتخابات ریاست‌جمهوری
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی امروز چهارشنبه(23 خرداد) در جمع روحانیون اهل سنت کاروان های حج 1403 در مکه مکرمه، ضمن گرامیداشت یاد شهدای جمعه خونین مکه که در سال ۱۳۶۶ به شهادت رسیدند، در سخنانی اظهار داشت: در مسئله انتقال زائران ایرانی به عرفات و انجام مناسک، سال گذشته مراتب نظر و گلایه زائران را به مسئولان حج کشور میزبان منتقل و امسال هم از آنها درخواست شد تا در این روند مدیریت همه جانبه و جامع نگر داشته باشند. وی افزود: با توجه به جانمایی محل اسکان زائران ایرانی در شرق منا و حضور کاروانی در رمی جمرات در غرب منا، فریضه نماز ظهرعید قربان به تعویق خواهد افتاد. هر چند امسال با توجه به گرمای شدید جهت تهیه چتر برای زائران اقدام شده ولی تسهیل و امکان دسترسی برای استفاده از آبخوری های طول مسیر برای اینکه حجاج گرمازده نشوند، ضرورت دارد.
سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: تمام سرمایه ما زائران هستند و در تلاشیم که اعمال و مناسک آنها به درستی انجام بشود. اکنون که سطح دانش افراد جامعه بالا رفته است، خدا را شکر روحانیون اهل سنت ما هم از نظر دانش در سطح بسیار خوبی هستند و اقدامات لازم را برای رشد عزیزانمان انجام خواهیم داد.نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت وحدت و انسجام میان شیعه و سنی را مثال زدنی عنوان و تاکید کرد با وجودی که خیلی‌ها تلاش کردند اتحاد میان ما را از بین ببرند ولی عزیزان روحانی شیعه و سنی مانع این کار شدند. امیدواریم با همکاری کشور میزبان امسال برای نخستین بار در حج تمتع با حفظ حرمت افراد انتخابات را برگزار کنیم و زائران به نامزد مورد علاقه خود به عنوان رئیس جمهوررای دهند.
سرپرست حجاج ایرانی در پایان، یاد و خاطره رئیس جمهور شهید و دیگر شهدای خدمت را گرامی داشت و یادآور شد هرگاه در موضوع حج به مسئله ای بر میخوردیم مرحوم امیرعبدالهیان حتی اگر در مأموریت بود به کارها رسیدگی می­کرد.برپایه این گزارش، در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق عرب رابط اهل سنت در سخنانی به تشریح و‌ ارزیابی فعالیت و عملکرد روحانیون اهل سنت پرداخت. همچنین مولوی اسحاق مدنی رئیس شورا و آخوند گلدی کمالی و شیخ خلیل افرا از اعضای شورای افتاء اهل سنت در حج امسال مطالبی را در ارتباط با احکام و مناسک حج بیان کردند.#حج_برائت
https://ble.ir/bese_rahbari

۵:۳۴

thumnail
🎬 #کلیپ| همایش راهنمایان حجاج ۱۴۰۳
همایش راهنمایان حجاج ۱۴۰۳ در هتل «بلد الطیب» مکه مکرمه با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب سرپرست حجاج ایرانی برگزار شد.
https://www.aparat.com/v/yfg78u8
https://ble.ir/bese_rahbari

۶:۰۶

thumnail
🔸قدردانی نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از عمره گزاران ایرانی
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در همایش راهنمایان حجاج ۱۴۰۳ در هتل «بلد الطیب» در سخنانی به آثار توجه به یاد خدا در کارها اشاره و ابراز امیدواری کرد: خداوند توفیق اخلاص در عمل را روزی خادمان ضیوف الرحمان بنماید.وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران حج توصیه به یاد خدا در این سفرمعنوی را داشتند که در موقعیت و مکان‌های مختلف می‌تواند انجام بگیرد و قطعا یاد خدا در کارها و اموری که انجام می شود اثر بخش خواهد بود.
وی با بیان اینکه تمام زندگی حضرت ابراهیم(ع) درس است ، گفت: یکی از کارهای‌ آن حضرت، هجرت برای اقامه دین خدا از شامات به این سرزمین است که سنگلاخ و کوه بود. امروز هم پس از چندین هزاره مردم از سراسر دنیا در صف حضور به این سرزمین هستند و برای آمدن به این منطقه به دلیل فراوانی زائر مسئولان کشور میزبان محدودیتهایی را وضع کرده اند و حضور بسیاری از داوطلبان میسر نیست.سرپرست حجاج ایرانی با ابراز خرسندی از اینکه عمره گزاران ایرانی سر عهد و پیمان خود مانده و همگی به کشور بازگشتند، گفت: آفرین به مردم قهرمان ایران که نزدیک هفت هزار نفر برای عمره به سرزمین وحی آمدند و تمامی آن‌ها به میهن بازگشتند درحالی که برخی از زائران سایر کشور‌ها آمدند و رسوب کردند و و بیش از مدت مجاز ماندند تا حج تمتع بجا آورند و تعداد بسیاری از آن‌ها به دلیل حضور غیر مجازشان از مکه اخراج شدند.
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در ادامه با اشاره به چند نکته تاریخی درباره هجرت پیامبر اکرم(ص) گفت: درمسجد بیعت مردم یثرب تعهد کردند که از‌آن حضرت دفاع کنند پس از آن پیامبر که علاقه بسیاری به مکه داشتند به یثرب رفتند و در سال دوم در غزوه بدر بر مشرکین مکه پیروز شدند. وی افزود: امداد الهی باعث پیروزی پیامبر و لشکر اسلام شد و بر اساس قرآن، تقوا و صبر لازمه امداد الهی هستند بنابراین شما که امدادگر هستید با صبر و تقوا می توانید موفق باشید.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت یادآور شد که باید همیشه دست توسل و نیاز به سمت خدا باشد چراکه پیامبر رحمت هم مرتب از خدا طلب کمک می‌کردند. وی همچنین به بیان معانی ارشاد ، امداد و مرشد پرداخت و به حاضران توصیه کرد در راستای انجام وظیفه ای که بعهده گرفته اند آگاهی خود را افزایش داده و به عنوان راهنما، نقشه خوانی و یادگیری دستورالعمل‌ها را مورد توجه خود قرار دهند.
سرپرست حجاج ایرانی خطاب به راهنمایان تأکید کرد که نباید به دانش گذشته خود تکیه و اعتماد داشته باشید، آزموده‌ها را به یکدیگر منتقل کنید و پیش از همه کار‌ها آیه 44 سوره غافر« و أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ-و كارم را به خدا مى‏ سپارم خداست كه به [حال] بندگان [خود] بيناست » را بخوانید و از خداوند طلب یاری کنید.
https://ble.ir/bese_rahbari

۶:۲۹

thumnail
🔸 ۵۰۰ زائر فلسطینی وارد سرزمین وحی شدند
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حج به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان(واس)، این ۵۰۰ زائر فلسطینی صبح روز گذشته(23 خرداد)، وارد فرودگاه بین‌المللی «ملک عبدالعزیز» شهر جده شدند و قرار است، دو هزار زائر زن و مرد فلسطینی نیز امروز پنجشنبه، برای انجام اعمال و مناسک حج امسال وارد فرودگاه بین‌المللی شهر جده شوند.
https://ble.ir/bese_rahbari

۶:۵۵

thumnail
🔸مذاکره با طرف عربستانی برای مشارکت حجاج ایرانی در انتخابات
سفیر ایران در ریاض با اشاره به این که ظرفیت وزارت خارجه، سفارت ایران در عربستان و سرکنسول ایران در جده در خدمت زائران ایرانی بیت‌الله الحرام است، گفت: مذاکراتی با طرف عربستانی برای مشارکت حجاج کشورمان در انتخابات ریاست جمهوری انجام شده است.
علیرضا عنایتی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی حج با بیان این مطلب گفت: از زمان آغاز عملیات حج و قبل از عزیمت زائران به سرزمین وحی، وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، سفارت ایران در عربستان و سرکنسولگری کشورمان در جده، توان و ظرفیت خود را در خدمت ضیوف الرحمان قرار داده‌اند تا حجی مقبول و موفق برگزار شود.وی افزود: هماهنگی‌ مستمر و تماس‌ دائم میان وزارت امورخارجه و سفارت و سرکنسولگری با مسئولان محترم بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت صورت گرفت و این همکاری‌ همچنان ادامه دارد، و در همین راستا، در جلسات شورای اداری مرتبط با حج در مدینه منوره و مکه مکرمه، سفیر و سرکنسول ایران در جده تاکنون شرکت کرده و همچنان حضور پیدا می‌کنند و مسائلی که مرتبط با حج و در جهت رفاه حال زائران ایرانی است، در این جلسات مورد بحث و تبادل‌نظر قرار می‌گیرد.
علیرضا عنایتی گفت: وزارت خارجه ایران توان و تلاش خود را در جهت تسهیل این امر معنوی برای زائران بیت‌الله الحرام به کار گرفته و امروز عملیات انتقال زائران حج تمتع به طور کامل انجام شده و همگی وارد مکه شده‌اند و با شروع اعمال حج در روزهای آینده این همکاری استمرار خواهد داشت و ما همچنان تمام تلاش خود را برای یک حج موفق به کار خواهیم گرفت.سفیر ایران در ریاض درباره همکاری کشور میزبان در عملیات حج امسال گفت: مسئولان عربستان همواره تکرار کرده‌اند که خدمت به حجاج بیت‌الله الحرام را برای خود یک ارزش و افتخار می‌دانند و در حال حاضر، ارائه تسهیلات از سوی عربستان به زائران به صورت کلان و جزئی در حال انجام است.
وی اضافه کرد: سفارت ایران در ریاض گفتگوهای مستمری را با مراجع ذی‌صلاح عربستان در زمینه مسائل مربوط به حج دارد و این گفتگوها در صورت بروز مشکل ادامه خواهد داشت و قطعا با توجه این که عربستان تأکید دارد که تمام توان و تلاش خود را در جهت رفاه و خدمت زائران به کار گرفته، امیدواریم که حجاج ایرانی با خاطره‌ای خوب و حجی مقبول سرزمین وحی را ترک کنند.علیرضا عنایتی در بخش دیگری از این گفتگو به مذاکره با مسئولان عربستان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: از زمانی که تهران به ما ابلاغ کرد که چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در دستور کار است، با مسئولان عربستان سعودی گفتگو کردیم و مکاتباتی را در این زمینه انجام دادیم و به طرف عربستانی اعلام کردیم که براساس قانون جمهوری اسلامی ایران، اتباع ایرانی که در سایر کشورها حضور دارند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنند و از مسئولان ذی‌ربط درخواست کردیم که این فرصت در اختیار حجاج ایرانی قرار بگیرد و این مسیر و گفتگو را همچنان ادامه می‌دهیم.
وی اضافه کرد: با وجود مذاکراتی که در این زمینه صورت گرفته و درخواست‌هایی که ارائه شده است، تاکنون پاسخی از سوی مسئولان کشور میزبان دریافت نکرده‌ایم.سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض از بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، وزارت امورخارجه و نهادهای مرتبط که تمام تلاش خود را برای رفاه حال زائران ایرانی به کار می‌گیرند، تشکر و ابراز امیدواری کرد که این تلاش‌ها منتهی به حجی روان و آسان شود.
علیرضا عنایتی در پایان گفت: من شاهد تلاش مستمر حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و آقای سیدعباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت هستم و امیداورم که زائران ایرانی با خاطره خوب این سرزمین را ترک کنند.#حج_برائت
https://ble.ir/bese_rahbari

۷:۲۳