عکس پروفایل فناوری چینف

فناوری چین

۵۱۹عضو
عکس پروفایل فناوری چینف
۵۱۹ عضو

فناوری چین

کانال اطلاع رسانی اخبار حوزه فناوری در چین www.techchina.ir

۲۹ خرداد

thumnail
طرح چین برای هواپیمای پهن پیکر C939
چین پس از تثبیت اعتبار خود به عنوان تولید کننده هواپیماهای تجاری با راه اندازی هواپیمای باریک پیکر C919، کار را بر روی C939، یک هواپیمای پهن پیکر جدید و سومین هواپیما از سری هواپیماهای داخلی خود آغاز کرده است.
این اقدام بخشی از تلاش‌های پکن است تا قسمتی از صنعت پرسود و با تکنولوژی بالا را که در حال حاضر تحت سلطه شرکت‌های بوئینگ و ایرباس است، از آن خود کند.
شرکت هواپیماهای تجاری چین (Comac) – سازنده دولتی C919، که قبلاً در چندین مسیر داخلی وارد ناوگان شده است – طرح‌های اولیه را برای هواپیمای جدید ترسیم کرده است، اگرچه سال‌ها طول می‌کشد تا این طرح‌های اولیه به واقعیت تبدیل شوند.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://techchina.ir/?p=7002

۱۱:۵۸

thumnail
ربات هوشمند دیوار چین را فتح کرد
به تازگی ویدئویی از ربات شرکت چینی «ربات اِرا» در حال فتح یک بنای تاریخی جهانی منتشر شده است. در این ویدئو شرکت سازنده مدعی شده Xbot-L نخستین ربات انسان نمایی است که از دیوار چین بالا می‌رود.
این ربات برخلاف دیگر ابزارهای انسان نمای مشابه تولید شده، توانایی خود برای راه رفتن به طور مداوم روی دیوار مشهور را نشان می‌دهد و می‌تواند از روی برخی سنگفرش‌های شکسته و سطوح ناهموار آن گذر کند. همچنین این ویدئو نشان می‌دهد ربات می‌تواند پله‌ها را به راحتی بالا برود و حتی هنگامیکه به یکی از برج‌های نگهبانی دیوار می‌رسد، چند حرکت تای‌چی را انجام می‌دهد.
شرکت ربات ارا مدعی است XBot-L نه تنها توانایی برای کنترل خود روی سطوح غیرقابل پیش بینی دیوار عظیم چین بلکه مسیر یابی در برج‌های نگهبانی کم نور دیوار را دارد. در چنین محیط‌هایی کمبود نور ممکن است مانع فعالیت ربات‌های دیگر شود. این امر به فناوری یادگیری تقویتی اختصاصی ربات (RL) مربوط است.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
mehrnews.com/x357T5

۱۱:۵۸

thumnail
رنو و جیلی با همکاری یکدیگر، پیشرانه‌های درون‌سوز و هیبریدی می‌سازند
همکاری خودروسازان فرانسوی و چینی وارد مرحله جدیدی شده است. رنو و جیلی که هر دو از خودروسازان بزرگ جهانی به شمار می‌آیند، جوینت ونچر جدیدی را با نام « HORSE Powertrain Limited » راه‌اندازی کرده‌اند.
هدف این جوینت ونچر، تولید نسل جدید پیشرانه‌های درون‌سوز و هیبریدی برای استفاده در خودروهای رنو و جیلی است. این شرکت تمام دانش و ظرفیت تولید موتور هر دو شرکت فرانسوی و چینی را در اختیار خواهد داشت. خودروسازان بزرگ فرانسوی و چینی امیدوارند با تاسیس هورس پاورترین، هزینه‌های توسعه نسل بعدی موتورهای درون‌سوز را کاهش دهند.
تمرکز خودروسازان جهانی بر تولید پیشرانه‌های الکتریکی، باعث شده است تا هزینه طراحی و توسعه موتورهای درون‌سوز جدید افزایش یابد. این وضعیت در حالتی رخ می‌دهد که مشتریان شور و شوق اولیه خود را برای خرید خودروهای برقی از دست داده‌اند. در نتیجه خودروسازان ناچار هستند همچنان موتورهای درون‌سوز جدید را توسعه دهند.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://dgto.ir/3gi4

۱۲:۰۱

thumnail
همکاری ویژه‌ چین و امارات در تجاری‌سازی هوانوردی شهری
با نگاهی به عطش بی‌پایان چینی‌ها به توسعه‌ی بازار هوایی خود در خارج از مرزها در پی اخذ اولین مجوز پرواز باسرنشین بدون‌خلبان شرکت ایهانگ (EHang) از یک سو، و اشتیاق کشور‌های حوزه‌ خلیج فارس به بکارگیری محصولات فناوری پیشرفته در حوزه‌های نوظهور از سوی دیگر، اکنون به نظر می‌رسد امارات اولین کشوری باشد که در تجاری‌سازی هوانوردی شهری در غرب آسیا (خاورمیانه) و اعتماد به شرکای چینی پیشقدم می‌شود.
در همین راستا، به تازگی هواپیمای عمودپرواز برقی و بی‌خلبان EH216-S، اولین پرواز آزمایشی خود را در ابوظبی به انجام رسانده است. به‌علاوه، هواپیماهای نوع آتش‌نشان و آماد هوایی از سری EH216 ایهانگ نیز پروازهای اثبات قابلیت را در امارات داشته‌اند.
گفتنی‌ست که این پرنده‌ها، از ویژگی‌هایی همچون اندازه‌ی بدنه‌ بهینه، افزونگی (redundancy) بالا و مدیریت پرواز جمعی هوشمند برخوردار بوده و می‌تواند عملیاتی امن، خودگردان و اقتصادی را رقم بزند.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://didebanefanavari.com/25640/

۱۲:۰۲

thumnail
فرودگر قمری چین از شلیک یون‌های منفی از ماه به زمین خبر داد
فرودگر قمری «چانگ‌ای-۶» متعلق به آژانس فضایی چین که به تازگی روی نیمه پنهان ماه فرود آمده، یون‌های منفی را در این تنها قمر زمین که به سمت زمین حرکت می‌کنند، تشخیص داده است.
در یک رویداد پیشگامانه یک تیم اروپایی با استفاده از داده‌های جمع آوری شده توسط ابزار آشکارساز یون‌های منفی در سطح ماه(NILS) ساخته شده توسط آژانس فضایی اروپا که روی فرودگر قمری چانگ‌ای-۶(Chang'e-۶) چین نصب شده است، موفق به شناسایی یون‌های منفی در سمت دور ماه شدند که به سمت زمین روانه می‌شوند.
فرودگر قمری چانگ‌ای-۶ به طور موثر نمونه‌هایی را از سمت دور ماه در مدت کمی بیش از ۴۸ ساعت جمع‌آوری کرد. این یک نقطه عطف از اولین جمع‌آوری نمونه‌ها از سمت پنهان ماه را نشان می‌دهد. علاوه بر این، این فرودگر محموله‌های علمی مانند ابزار NILS آژانس فضایی اروپا را در طول بازدید کوتاه خود راه‌اندازی کرد.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
isna.ir/xdRhbw

۱۲:۰۲

thumnail
مهندسان چینی، آتش کوره‌های روسیه را روشن نگه ‌داشته‌اند
مگنیتوگورسک، در کوه‌های اورال، به عنوان نمادی از قدرت صنعتی و ظرفیت مدرنیزه‌شدن اقتصاد شوروی توسعه یافت. حالا در این شهر فولادی، یک شرکت بزرگ مهندسی و صدها کارگر چینی در حال ساختن یک کارخانه کک‌سازی جدید به ارزش ۷۵ میلیارد روبل (تقریباً ۸۴۰ میلیون دلار) هستند.
قرارداد بین شرکت فولاد و آهن مگنیتوگورسک، معروف به MMK، و شرکت دولتی مهندسی و فناوری ساینواستیل قبل از حمله روسیه به اوکراین امضا شده بود و سابقه روابط میان این دو شرکت به پیش از جنگ برمی‌گردد. اما از سال گذشته که تعداد زیادی از مهندسین و سازندگان چینی برای تسریع ساخت و ساز به روسیه آمدند، مقامات هر دو کشور این پروژه را به عنوان نمادی از روابط نزدیکتر معرفی کردند.
سرمایه‌گذاری در مگنیتوگورسک در مقایسه با اکثر فعالیت‌های گذشته چین در روسیه، سرمایه‌گذاری سنگینی است و تنها یکی از ده‌ها نمونه‌ایست که نشان می‌دهد این مهندسین و ماشین‌آلات چینی هستند که صنعت سنگین روسیه را زنده نگه داشته‌اند.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://techchina.ir/?p=7008

۱۲:۰۳

۳۰ خرداد

thumnail
مدیران سرمایه‌گذار چینی به دنبال حضور استراتژیک در خاورمیانه
چندین بانک دولتی چین، صندوق ثروت ۱.۳۵ تریلیون دلاری چین و تعدادی از مدیران دارایی دومین اقتصاد بزرگ جهان، دفاتر و کسب و کارهایی را در دبی، ابوظبی و سایر مراکز مالی در خاورمیانه، تاسیس کرده‌اند که انتظار می‌رود درآمد حاصل از نفت در بخش‌های فناوری پیشرفته و هوش مصنوعی آن استفاده شود.
موسسات مالی چینی با بانک‌های بزرگ وال استریت در خاورمیانه به رقابت خواهند پرداخت. کشورهای حوزه خلیج فارس به نوبه خود به دنبال سرمایه‌گذاری در چین هستند و از بانک‌ها و مدیران دارایی با دانش بازار چین استقبال می‌کنند.
مدیران ثروت چینی به دنبال حضور استراتژیک در خاورمیانه هستند. تنها در سال جاری، شرکت سرمایه‌گذاری «اینفی کپیتال منیجمنت» که در هنگ کنگ مستقر است، افتتاح یک دفتر در ابوظبی را اعلام کرد. خبرگزاری WAM امارات در مارس خبر داد «اینفینی»، اولین صندوق تامینی آسیایی است که با بهره برداری از تعمیق روابط بین آسیا و خاورمیانه، کسب و کاری در امارات عربی متحده راه اندازی می‌کند.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
isna.ir/xdRg9p

۹:۰۹

thumnail
آغاز به کار منطقه‌ فناوری پیشرفته در منطقه جدید شیونگ‌آن
نهم مِی، منطقه توسعه صنعتی با فناوری پیشرفته، در منطقه جدید‎ ‎شیونگ‌آن‎ ‎در استان خِبِی در شمال چین، شروع به کار کرد‎.‌‏ ‏موافقت رسمی برای ایجاد این منطقه فناوری پیشرفته در اواخر سال گذشته توسط دولت این استان اعلام شد‎.‌‏
این مرکز، صنایع ‏خدماتی پیشرفته نوین را با تمرکز بر خدمات علمی و فناوری، و خدمات جامع تجارت آزاد در خود جای خواهد داد. علاوه‌بر‌این، ‏برنامه‌هایی برای احداث پنج پارک اختصاصی برای حوزه‌های هوافضا، اطلاعات، زیست‌فناوری، مواد نوین و فناوری‌هایِ آینده، در ‏نظر گرفته شده است‎.‌‏
زیرساخت‌های لازم در منطقه مرکزی تا حد زیادی تکمیل شده است و تسهیلاتی چون مسکن، مراکز تجاری ‏و خدمات عمومی به‌تدریج تحویل داده شده است و چندین شرکت با فناوری پیشرفته ورود خود را به منطقه تسریع کرده‌اند.‏
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://didebanefanavari.com/25636/

۹:۱۰

thumnail
نخستین توربین بادی ۱۸ مگاواتی جهان نصب شد
چین برای نخستین بار در جهان نصب یک توربین بادی ۱۸ مگاواتی را تکمیل کرد. این توربین در یک مقر آزمایشی ساحلی در ایالت گوانگ دانگ واقع در جنوب این کشور نصب شده است.
قطر پروانه این توربین ۲۶۰ متر است و محوطه‌ای ۵۳ هزار مترمربعی را دربر می‌گیرد که اندکی بزرگتر از ۷ زمین فوتبال است.
دانگ فنگ، شرکت سازنده توربین تخمین می‌زند ابزار مذکور ۷۲ میلیون کیلووات ساعت برق در سال تولید کند که برای تامین نیاز انرژی ۳۶ هزار خانوار کافی است. از آن مهمتر چنین انرژی از سوختن ۲۲ هزارتن زغال سنگ و آزادسازی ۵۹ هزارتن گازهای کربنی جلوگیری می‌کند.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
mehrnews.com/x357z9

۹:۱۰

۳۱ خرداد

thumnail
استفاده چین از هوش مصنوعی برای مقابله با تقلب در دانشگاه‌ها
تعدادی از استان‌های چین می‌خواهند برای نظارت بر کنکور سراسری دانشگاه‌ها و مقابله با تقلب و سایر تخلفات از هوش مصنوعی استفاده کنند. طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش چین، امسال برای شرکت در این امتحان سراسری حدود ۱۳ میلیون و ۴۲۰ هزار دانش‌آموز ثبت‌نام کرده‌اند که یک رکورد به حساب می‌آید.
استان‌هایی از جمله گوانگدونگ و هاینان در جنوب چین و شاندونگ در شرق برای تقویت نظارت و اطمینان از عادلانه بودن امتحان، «سیستم کنترل هوشمند» را اتخاذ کرده‌اند. در چین، این امتحان سراسری که با نام «گائوکائو» شناخته می‌شود، به عنوان مهم‌ترین امتحان در دوران تحطیل یک فرد جوان در نظر گرفته می‌شود.
با توجه به اینکه رقابت برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های برتر کشور بسیار شدید است، مقامات چنین اقداماتی را برای جلوگیری از تقلب انجام می‌دهند. با وجود اینکه از سال ۲۰۱۳ بررسی‌های امنیتی و نظارت آنلاین در محل آزمون برقرار است، اما هنوز مواردی از تقلب وجود دارد.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
isna.ir/xdRghB

۱۲:۰۷

thumnail
‏پیشرفت هوش‌مصنوعی چین با وجود محدودیت‌های آمریکا
علی‌رغم محدودیت‌های ایالات متحده برای صادرات تراشه‌های هوش‌مصنوعی پیشرفته به چین، این کشور در حال پیشرفت در ‏استفاده از ابررایانه‌ها و تراشه‌های هوش‌مصنوعی داخلی برای آموزش الگوهای زبانی بزرگ و سایر برنامه‌های مرتبط با این حوزه ‏است‎.‌‏
در حال حاضر چین مراکز ابررایانه‌ای قدرتمندی مانند مرکز محاسباتی هوش‌مصنوعی‎ ‎چاینا موبایل و مرکز ابررایانه ‏تییِن‌جین را توسعه داده است‎.‌‏ این مراکز از طریق طراحی هماهنگ سخت‌افزار و نرم‌افزار، برای آموزش و استنتاج داده‌ها برای ‏الگوهای زبانی بزرگ مانندLLAMA 7B وTianhe Tianyuan ‎ استفاده می‌شوند‎.‌‏
تحقیقات نشان می‌دهد که آموزش الگوهای زبانی ‏بزرگ با استفاده از ابررایانه‌ها و تراشه‌های داخلی چینی، به همان اندازه کارآمد و مقرون‌به‌صرفه است که با استفاده از تراشه‌های ‏اِنویدیا انجام می‌شود‎.‌‏
شرکت‌های چینی علاوه‌بر استفاده از ابررایانه‌ها، از تراشه‌های هوش‌مصنوعی داخلی در مراکز داده خود نیز ‏استفاده می‌کنند. ‎
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://didebanefanavari.com/25612/

۱۲:۰۸

thumnail
رونمایی هوآوی از مدل زبان بزرگ عربی و مرکز داده جدید در مصر
غول تجهیزات مخابراتی چینی هوآوی یک مدل زبان بزرگ عربی (LLM) و اولین سرویس ابری عمومی مصر را در قاهره راه‌اندازی کرد و در بحبوحه افزایش تقاضا برای هوش مصنوعی مولد (AI) در منطقه به دنبال استفاده از فرصت‌های موجود است.
به گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست، مدل زبان بزرگ عربی هوآوی، یک مدل ۱۰۰ میلیارد پارامتری است که با داده‌های محلی برای اطمینان از درک فرهنگ محلی، تاریخ، آداب و رسوم بیشتر دنیای عرب آموزش داده شده است.
مدل زبان بزرگ که به زبان عربی استاندارد مدرن آموزش دیده می‌تواند شرکت‌ها را قادر سازد تا مدل هوش مصنوعی خود را برای زبان‌های محلی مختلف در جهان عرب و برای صنایع مختلف مانند بانکداری و آموزش بسازند.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://techchina.ir/?p=7004

۱۷:۱۵

thumnail
چشم‌انداز روشن صنعت خودروهای برقی چین
دولت چین اعلام کرد که با افزایش تولید خودروهای برقی، تصمیم دارد خودروهای قدیمی خود را به کشورهای منطقه صادر کند.
در چند سال گذشته کشورهای مختلفی از جمله چین با هدف کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، افزایش تولید خودروهای برقی را در دستور کار قرار دادند.
شرکت‌های خودروسازی مطرح چینی که پیشرو در این حوزه هستند، از سال گذشته با افزایش ۳۵.۸ درصدی تولید خودرهای انرژی نو (NEV)، افزون بر ۹ میلیون و ۵۸۰ هزار دستگاه خودرو برقی تولید کردند و با رشد فروش ۳۷.۹ درصدی این خودروها، ۹ میلیون و ۴۹۰ هزار دستگاه در سال گذشته به فروش رساند.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://irna.ir/xjQM6K

۱۷:۱۵

۲ تیر

thumnail
افزایش خروجی صنعت خدمات ناوبری ماهواره‌ای چین
بر اساس سند سفید منتشر شده توسط چین، در سال ۲۰۲۳، ارزش کل تولیدات صنعت خدمات ناوبری و موقعیت‌یابی ماهواره‌ای چین با ۷,۰۹ درصد رشد سالانه به ۵۳۶,۲ میلیارد یوان (۷۴,۲ میلیارد دلار) رسید.
تحول دیجیتال و بروزرسانی‌های هوشمند در صنایع مختلف موجب افزایش تقاضا برای تجهیزات ناوبری ماهواره‌ای و نیز داده‌های مکانی-زمانی شده و به توسعه برنامک‌های (اپلیکیشن) اطلاعات مکانی-زمانی و بازار خدمات بِیدو رونق بخشیده است.
براساس آمار منتشر شده تا پایان سال ۲۰۲۳، نزدیک به ۲۰هزار شرکت و موسسه در زمینه خدمات ناوبری ماهواره‌ای و موقعیت‌یابی فعالیت می‌کنند و نزدیک به یک میلیون نفر در این صنعت کار می‌کنند. همچنین تعداد ۹۰ شرکت از این صنعت در چین فهرست شده‌اند.
تا پایان سال ۲۰۲۳، تعداد کل درخواست‌های ثبت اندیشه‌گواه (پتنت) در حوزه ناوبری ماهواره‌ای در چین از ۱۱۹هزار مورد فراتر رفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴/۸۴ درصد افزایش داشته است.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://didebanefanavari.com/25608/

۱۱:۵۲

thumnail
دوربین‌های نظارتی مجهز به هوش مصنوعی اصلی‌ترین محصول نمایشگاه تجهیزات پلیس چین
یک نمایشگاه تجهیزات پلیس نشان داد که چگونه سازمان‌های مجری قانون چین از فناوری‌های پیشرفته برای انجام اولویت‌های مأموریت خود استفاده می‌کنند. در این نمایشگاه تجهیزات مختلف از نظارت بر مقامات فاسد با کمک هوش مصنوعی گرفته تا زمین‌گیر کردن هواپیماهای بدون سرنشین غیرنظامی در مناطق ممنوعه، در معرض نمایش قرار داده شد.
نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات پلیس و فناوری و تجهیزات ضد تروریسم که به‌تازگی در پکن برگزار شد، بیشتر سازندگان تجهیزات پلیس و نظامی را به خود جلب کرد.
یکی از نکات برجسته نمایشگاه، دوربین‌های نظارتی طراحی شده برای نهادهای ضد اختلاس بود، دستگاه‌هایی که از هوش مصنوعی برای نظارت بر افراد تحت بازداشت انضباطی، به ویژه مقامات مظنون به فساد استفاده می‌کنند.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://techchina.ir/?p=7003

۱۱:۵۳

thumnail
پرواز خودروهای پرنده بر فراز پکن
ماشین‌های پرنده X۲ که توسط یک زیرمجموعه Xpeng چین توسعه یافته‌اند، برای نخستین بار در پکن پرواز کردند.
این درحالی است که شرکت مشغول آماده سازی است تا در سه ماهه آخر ۲۰۲۴ ثبت سفارش برای خودروهای پرنده‌اش را آغاز کند.
پرنده X۲ در فرودگاه بین‌المللی داکسینگ پکن و در نمایشگاه تجاری و اقتصادی بین‌المللی لانگ فنگ چین به پرواز درآمد. قیمت این وسیله نقلیه هوایی که در ارتفاع کم پرواز می‌کند و توسط AeroHT ساخته می‌شود، هنوز اعلام نشده است.
نخستین پرواز X۲ در پایتخت چین پس از آن انجام شد که شهرداری پکن برنامه‌هایش برای ایجاد یک مسیر هوایی اصلی برای بخش هوانوردی کم ارتفاع تا ۲۰۲۷ میلادی را اعلام کرد. طبق گزارش رسانه‌های چینی، این طرح شامل سناریوهایی مانند عملیات نجات اضطراری، لجستیک و توزیع، توریسم، حمل ونقل و غیره است.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
mehrnews.com/x35cbJ

۱۱:۵۴

thumnail
خلیح بزرگتر گوانگ‌دونگ-هنگ‌کنگ‌-ماکائو، الگوی موفق نوین‌سازی چین
با گذشت پنج سال از رونمایی از طرح توسعه منطقه خلیج بزرگتر گوانگ‌دونگ-هنگ‌کنگ-ماکائو (GBA)، شهرهای این منطقه شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در حوزه‌های حمل‌و‌نقل، کارایی گمرک و تجارت بوده‌‌اند. از نظر اقتصادی، خلیج بزرگتر، یکی از بازترین و پر جنب‌وجوش‌ترین مناطق در چین است.
گوانگدونگ، به عنوان استان پیشرو اقتصادی چین، بطور پیوسته حدود ۲۰ درصد از کل واردات و صادرات کشور را به خود اختصاص داده‌ است. هنگ‌کنگ که به عنوان یک پایگاه مالی، کشتیرانی و تجاری جهانی شناخته می‌شود، در میان رقابتی‌ترین شهرهای جهان قرار دارد. ماکائو نیز به عنوان یک بندر آزاد، با نظام مالیاتی پایین و شبکه تجاری گسترده، در میان بازترین اقتصادهای جهان قرار دارد.
در سال ۲۰۲۳، تجارت ۹ شهر اصلی در خلبج‌ بزرگتر با ۰,۴ درصد رشد، به ۷,۹۵ تریلیون یوان (حدود ۱,۱۲ تریلیون دلار) رسید، که این رقم معادل ۱۹ درصد از ارزش کل واردات و صادرات کشور است.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://didebanefanavari.com/25599/

۱۱:۵۵

thumnail
رویکرد دولت چین در رویارویی با ریزتراشه‌های شرکت انویدیا
انویدیا (شرکت فناور چندملیتی آمریکایی) به‌تازگی یک ریزتراشه هوش مصنوعی پیشرفته به نام H20 برای بازار چین توسعه داده است. این ریزتراشه به دلیل محدودیت‌های صادراتی ایالات‌متحده آمریکا، نیازی به مجوز کنترل صادرات ندارد و با این‌حال، این ریزتراشه فروش ضعیفی در چین داشته است و با ارزش‌ترین شرکت تولید ریزتراشه جهان را مجبور کرده است تا قیمت ریزتراشه H20 را کاهش دهد تا ارزان‌تر از ریزتراشه رقیب ساخت هوآوی باشد.
این کاهش قیمت نشان‌دهنده مشکلات انویدیا در چین بوده که ناشی از تحریم‌های ایالات‌متحده و رقابت فزاینده در بازار چین است و این شرایط موجب نگرانی در مورد آینده انویدیا در چین شده است؛ زیرا در سال مالی ۲۰۲۴ حدود ۱۷ درصد از درآمد انویدیا از بازار چین بوده است.
رقابت شدید در چین به عنوان هشدار برای سرمایه‌گذاران انویدیا تلقی می‌شود. با اینکه ارزش سهام این شرکت به‌شدت افزایش‌یافته، چالش‌های رقابتی در چین ممکن است بر عملکرد آینده آن تأثیر بگذارد.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
isna.ir/xdRkYx

۱۱:۵۵

thumnail
ساخت گوشی پرچم‌دار هوآوی با بالاترین نسبت قطعات چینی
با توجه به تجزیه و تحلیل اخیر سری Pura 70، هوآوی با جدیدترین گوشی هوشمند پرچم‌دار خود در جمع‌آوری قطعات بیشتر چینی پیشروی کرده است، زیرا این غول فناوری به دنبال غلبه بر تحریم‌های ایالات‌متحده و رقابت با اپل در داخل کشور خود است.
پورا ۷۰، ۷۰ پرو، ۷۰ پرو پلاس و رده بالای ۷۰ اولترا رکورددار تعداد نیمه هادی‌های محلی هستند که نشان می‌دهد غول فناوری مستقر در شنجن در آستانه رهایی از تحریم‌های شدت یافته ایالات‌متحده است. تحریم‌هایی که پنج سال پیش کسب و کار گوشی‌های هوشمند هوآوی را مختل کرد. اکثریت قریب به اتفاق قطعات و لوازم الکترونیکی این گوشی‌ها در چین تهیه شده است.
پس از اینکه ایالات‌متحده اخیراً مجوزهای صادرات تراشه‌های بیشتری را از سازندگان تراشه کوالکام و اینتل لغو کرد و مانع از فروش محصولات خود به هوآوی شد، توانایی تأمین قطعات محلی برای هوآوی ضروری‌تر شد.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://techchina.ir/?p=7006

۱۱:۵۶

thumnail
نخستین ایستگاه باتری ذخیره انرژی نمک سدیم چین چشم‌اندازی بر کاهش وابستگی به لیتیوم
راه‌اندازی نخستین ایستگاه باتری ذخیره انرژی نمک سدیم چین می‌تواند پیامدهای متعددی در صنعت انرژی پاک داشته باشد، چرا که فناوری جدید جایگزین امیدبخشی برای باتری‌های لیتیومی است که مصرف‌کننده منابع هستند.
به‌گفته شبکه برق جنوب چین، ایستگاه ذخیره باتری نمک سدیم در نان‌نینگ (Nanning)، منطقه خودمختار گوانگشی (Guangxi) چین، دارای ظرفیت ذخیره‌سازی اولیه ۱۰ مگاوات‌ساعت (MWh) است و انتظار می‌رود که پس از راه‌اندازی کامل پروژه به ظرفیت ۱۰۰ مگاوات‌ ساعت برسد.
در صورت تکمیل، این پروژه می‌تواند ۷۳،۰۰۰ مگاوات‌‌ ساعت انرژی تجدیدپذیر آزاد کند که نیاز ۳۵،۰۰۰ خانوار را تأمین خواهد کرد و میزان انتشار دی‌اکسید‌کربن را سالانه ۵۰،۰۰۰ تن کاهش خواهد داد.
برای مطالعه کامل این مطلب، اینجا را کلیک کنید.
https://techchina.ir/?p=7007

۱۳:۰۵