عکس پروفایل Landoflaw | سرزمین حقوقL

Landoflaw | سرزمین حقوق

۱۷۰عضو
عکس پروفایل Landoflaw | سرزمین حقوقL
۱۷۰ عضو

Landoflaw | سرزمین حقوق

موسسه مردم نهاد شهروندان آگاه سرزمین من (سرزمین حقوق) مبدع آموزش سواد حقوقی به نوجوانانشماره ثبت: ۵۵۷۸۳آدرس تلگرام:https://t.me/landoflawآدرس سایت:www.landoflaw.irآدرس اینستاگرام:https://instagram.com/landoflawکلیه حقوق محفوظ است.

۲۷ مرداد ۱۴۰۲

thumnail
پیام ویدیوئی جناب آقای دکتر طاهر حبیب زاده، معاون پژوهشی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق و تحصیل کرده دانشگاه منچستر انگلستان به مناسبت برگزاری هشتمین موت کورت دانش‌آموزی که در اثنای مسابقه پخش شد و به سمع و نظر حضار رسید.
@land_of_law

۱۵:۵۵

۲۸ مرداد ۱۴۰۲

thumnail
دختران کوشا و علاقمند به یادگیری دانش حقوق، در مدرسه مفید در حال بررسی پرونده‌های کتاب حقوقدان نوجوانundefinedundefined
سرکار‌ خانم حیدری، دبیر محترم کلاس می‌فرمایند: کلاس حقوقدان نوجوان فضایی پر انرژی و با مشارکت بالا است که میزان شور و اشتیاق وافر دانش‌آموزان باعث می‌شود هر جلسه مطالبی بیش‌تر و متنوع‌تر از سطح پرونده‌ها بیاموزند.همچنین روند افزایش مهارت‌های دانش‌آموزان به‌ وسیله‌ی تمرین تعامل و تأمل در دیدگاه‌‌های مختلف در کنار پاییندی به نظم حاکی از تاثیرات مثبت علمی و عملی این کلاس‌ها می‌باشد.undefinedundefinedundefined
@land_of_law

۱۱:۲۰

۳۱ مرداد ۱۴۰۲

thumnail
برای آنکه کودکان و نوجوانان ما بهتر بتوانند از حقوق‌شان دفاع کنند، چه کمکی از دستمان برمی آید؟undefinedundefined
به کودکان خود آموزش دهید که حتی نسبت به مسائل روزمره با دیدگاه نقادانه نگاه کنند؛ چرا که این روش نوعی تمرین برای آنان می‌باشد و با پرورش این مهارت، می‌توانند بهتر از حقوق خود دفاع کنند.
درکنار پروش این قبیل مهارت‌ها، توجه به حقوق شهروندی درکتاب‌های کودک و نوجوان، رسانه‌ها و … می‌تواند کودکان و نوجوانان را با حقوق شهروندی‌شان آشنا کند و با آموزش‌های تکمیلی در خانواده و مدرسه می‌توانیم کودکانی آشنا به حقوق شهروندی و اجتماعی تربیت کنیم.
البته در قبال کاری که برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده‌است، احترام به دیگران، رعایت حقوق دیگران، خودداری از بی‌احترامی و توهین به شهروندان، رعایت ادب در کلام، توجه به افراد سالمند، محبت به سایر کودکان و‌‌… را از کوکان انتظار داریم که انجام هر یک با آموزش‌های اصولی و مداوم در خانه و مدرسه امکان‌پذیر هستند.
@land_of_law

۱۲:۱۱

۵ شهریور ۱۴۰۲

thumnail
undefinedسوال پرسیدن نحوه‌ سؤال پرسیدن در شکل‌گیری و ادامه یک ارتباط نقش بسزایی ایفاء می‌کند. ممکن است برای شکل دادن ارتباط با یک فرد شروع به پرسیدن سؤال‌هایی از او بکنید. اگر این سؤالات را به شیوه مناسبی بپرسید فرد مقابلتان نیز با اشتیاق بیشتری واکنش نشان خواهد داد.
اما سؤال پرسیدن صحیح به چه صورت است؟
دانش‌آموزان در چه جایگاهی می‌توانند سؤال بپرسند؟
زمان مناسب برای پرسش و پاسخ چه زمانی است؟
هر شخص تا چه میزان حق دارد از دیگران سؤال بپرسد تا موجب سوءتفاهم نشود؟ و…
سرزمین حقوق با برگزاری دادگاه و موت کورت میان دانش‌آموزان، این فرصت را برای پرسش و پاسخ بین دو گروه ایجاد می‌کند و دبیر در برخی موارد، شیوه صحیح سؤال پرسیدن و راهکار‌های عملی آن را نیز آموزش می‌دهد.
@land_of_law

۱۳:۱۴

undefinedهمکاری همکاری به معنای مشارکت در کاری برای رسیدن به یک هدف مشترک است. بچه‌هایی که همکاری می‌کنند، با دیگران خوش‌رفتار‌تر هستند و همچنین مشارکت و کمک بیشتری می‌کنند.
داشتن همکاری مهارت بالا، برای دوام آوردن در جامعه بسیار ضروری است. کودک و نوجوان به همان اندازه که در کلاس درس به مهارت همکاری نیاز دارد، در زمین بازی هم نیازمند آن است. همکاری در بزرگسالی هم بسیار مهم است؛ اکثر محیط‌های کاری به‌واسطه توانایی افراد در کار با یکدیگر در قالب کار گروهی پیشرفت می‌کنند. همکاری همچنین کلید روابط عاشقانه موفق است.
همکاری و کار گروهی در گروه سرزمین حقوق از ارزش و جایگاه بالایی برخوردار است؛ به‌همین جهت یکی از مهارت‌های مورد تمرکز سرزمین حقوق، آموزش مهارت همکاری و کار گروهی در بین بچه‌ها می‌باشد.
@land_of_law

۱۳:۱۵

۷ شهریور ۱۴۰۲

thumnail
راه های بهبود تقویت مهارت های اجتماعی کودکان و نوجوان ۲
undefinedبا ادب بودن درخواست کردن محترمانه، تشکر کردن و رفتار مناسب حین غذا خوردن و سایر فعالیت های روزمره می‌تواند به بچه‌ی شما در جلب توجه به شکل صحیح کمک کند. معلم‌ها، والدین دیگر و سایر بچه‌ها، به بچه‌ای که رفتار صحیحی دارد احترام می‌گذارند.
البته آموزش ادب و نزاکت می‌تواند گاهی بسیار دشوار باشد. ممکن است رفتارهای مختلفی از قبیل پریدن در صحبت دیگران تا قدرنشناسی، از همه‌ی بچه‌ها سر بزند.هیچ کودکی از بدو تولد با ادب به دنیا نمی آید؛ این خانواده و جامعه هستند که این مساله را در کودک تقویت یا تضعیف میکنند .
در حین برگزاری دادگاه های گروهی سرزمین حقوق، یکی از مواردی که مورد توجه قاضی در کلاس ها میباشد، رعایت ادب میباشد ؛ علاوه بر محیط بسیار دوستانه ی کلاس، عدم رعایت ادب و آداب کلاس، ورود در میان صحبت دیگری، صحبت بدون اجازه، توهین، تمسخر و… در کلاس های سرزمین حقوق و دادگاه های کلاسی، سبب میشود دبیر یا همان قاضی مربوطه، از گروهی که این موارد را رعایت نمیکند امتیاز کسر کند و توجه به همین مساله، سبب تقویت این مهارت در کودک و نوجوان میشود .
@land_of_law

۱۳:۰۲

undefinedگوش دادنگوش کردن فقط به معنی ساکت ماندن نیست؛ بلکه به معنی دریافت کردن کامل چیزی است که فرد مقابل می‌گوید. مهارت شنیدن برای برقرار کردن یک ارتباط مؤثر ضروری است. بسیار مهم است که فرزند شما طوری بزرگ شود که بتواند در آینده حرف مدیر، همسر و دوستان خود را درک کند.

البته ممکن است یاد گرفتن این مهارت در عصر دستگاه‌های دیجیتال بسیار سخت باشد؛ چرا که اکثر افراد تمایل دارند هنگام مکالمه با دیگران به موبایل خود خیره شوند، اما در همین عصر دیجیتال با ایجاد موقعیت های مناسبی برای کودکان و نوجوانان، میتوان این مهارت را در آنان تقویت کرد.
@land_of_law

۱۳:۰۳

۱۲ شهریور ۱۴۰۲

thumnail
کودک مستقل و یا وابسته؟ (بخش اول)
undefinedتنظیم برنامه روزانهکودکان نیاز به برقراری تعادل بین پیروی از قوانین و داشتن اختیار دارند، که این مساله منجر به استقلال کودک و نوجوان می‌شود. در سرزمین حقوق، علاوه بر آموزش قوانین به کودکان و نوجوانان، این اختیار را به آنان می دهیم تا برای حل مسائل هر پرونده، خودشان از قوانینی که در حین آموزش، فرا گرفته اند استفاده کنند، تا این تعادل در آنان ایجاد شود .
undefinedآموزش مهارت حل مسئله به کودک و نوجواندرصورتی‌که کودک یا نوجوان شما با مشکلی مواجه شد، به‌جای عجله برای حل مشکل، بگذارید خود کودک راه حل مشکل را بیابد ؛ این دقیقا همان روشی ست که ما برای حل مسائل هر پرونده به آن میپردازیم.
undefinedشکست پایان راه نیستشکست خوردن هیچ ایرادی ندارد! اگرچه دیدن اشتباه فرزندان برای والدین سخت است اما این مسئله به یادگیری کودک و نوجوان شما کمک می‌کند. شکست خوردن یکی از دو گروه دادستانی و یا وکلا، در دادگاه های سرزمین حقوق، نه تنها نشانه ی ضعف گروه مغلوب نمیباشد، بلکه به استقلال گروه کمک میکند.
@land_of_law

۱۳:۴۷

۱۴ شهریور ۱۴۰۲

thumnail
کودک مستقل و یا وابسته؟ (بخش دوم)
undefinedاحساس همدلی با کودک و نوجوان کودکان و‌نوجوانان باید بدانند تا چه اندازه به آنان توجه و اهمیت می‌دهید، بااین‌وجود، از او انتظار دارید مشکلات را خودش حل کند.
undefinedاجازه دهید جسور باشداجازه دهید فرزند شما حق خود را مطالبه کند ؛گرفتن حق خود و موکلین ساختگی هر پرونده، به دانش آموز کمک می کند به روحیه ای جسور و شجاع دست پیدا کند و آن را پرورش دهد.

undefinedبه کودک و نوجوان خود پیشنهاد‌ های منطقی بدهیدبرای کمک به استقلال فکری کودک اجازه دهید از میان گزینه‌های منطقی که در اختیار او گذاشته‌اید نظر خود بیان کند.ارائه ی پیشنهادات دبیر و اعضای گروه، در خلال حل هر پرونده، این امکان را به دانش آموزان میدهد تا در عین فرا گرفتن پیشنهادات و نظرات متفاوت، در نهایت نظر خود را ارائه دهند.
@land_of_law

۱۲:۵۴

۱۹ شهریور ۱۴۰۲

thumnail
هر جامعه‌ای دارای قوانین و اصولی است که نیاز هست کودکان و نوجوانان نیز با آن آشنا شوند؛ دستیابی به این حقوق و حقوق شهروندی می‌تواند در بهبود روند زندگی کودکان موثر باشد.
شهروندی عبارت است از روش زیستن در یک شهر بر طبق اصول و قواعد و قوانین خاص؛ هیچکس با حق و حقوق به دنیا نمی‌آید و این جوامع هستند که تصمیم میگیرند که چه حقوقی به شهروندان خود بدهند و چه قوانینی را در نظر بگیرند.
آنچه مسلم است، خانواده و مدرسه، دو مورد از امن‌ترین و سالم‌ترین کانون در دوره رشد کودک و نوجوانان است، به همین دلیل لازم است در چنین کانونی آموزش‌های اولیه برای هوشیاری کودکان در برابر حقوق شهروندی و خطرات بی‌توجهی به قانون ارائه شود و این آموزش‌های اولیه برای هوشیاری کودکان در برابر حقوق شهروندی و خطرات بی‌توجهی به قانون ارائه شود و این آموزش‌ها می‌تواند از طریق مدارس و آموزش صحیح، انجام شود.
@land_of_law

۱۵:۰۰

۲۱ شهریور ۱۴۰۲

thumnail
undefinedمحافظت در برابر خشونت و جنایت هر کودک و نوجوانی حق این را دارد که در جامعه شهری خود احساس امنیت کند و از خطرات در امان باشد.
undefinedاستاندارد مطلوب زندگیهر شهروندی حق دارد از حداقل امکانات انسانی برخوردار باشد و زمانی حقوق شهروندی کودکان و نوجوانان رعایت می‌شود که از امکان خدمات بهداشتی و آموزشی تغذیه مناسب و سرپناهی برای زندگی برخوردار باشند.
undefinedحریم خصوصی کودکان و نوجوانان هم نیاز به حریم خصوصی دارند و ورود به زوایای زندگی آنها در صورتی مجاز است که آنها خود تمایل داشته باشند و دلیل ورود به مسائل خصوصی توسط دیگران را درک کنند.
@land_of_law

۱۰:۳۷

۲۶ شهریور ۱۴۰۲

thumnail
undefinedحق داشتن هویت شخصی کودک هویت مستقلی دارد و نیاز است که به تفاوت‌های فردی احترام گذاشته شود و کودک و نوجوانان هم مانند هر فرد دیگری حق این را دارند که هویتی برای خود قائل باشند و به آن تکیه کنند.
undefinedملاقات با دوستان و بازی کردنبرای اینکه کودکان رشد بهتری در اجتماع داشته باشند باید بتوانند با دوستان و همسالان مراوده داشته باشند و این مساله جز حقوق آنان محسوب می‌شود.
undefinedزندگی در محیط سالم و مناسب محیطی سالم و بدون خطر که سلامت جسمی و روانی نوجوان را تهدید نکند از حقوق شهروندی به حساب می‌آید.
undefinedبرخورداری از امکانات مشابه استفاده از خدمات شهری بدون توجه به نژاد، مذهب و جنسیت از حقوق مسلم تمام کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود.
@land_of_law

۱۵:۲۸

۴ مهر ۱۴۰۲

thumnail
مهارت‌های قرن ۲۱، به عنوان شایستگی و صلاحیت مورد‌ نیاز برای دانش‌آموزان قرن بیست و یکم شناخته شده‌است. نتیجه آن‌ نیز تربیت دانش‌آموزانی است که دارای مهارت، دانش و تخصص لازم برای موفقیت در کار و زندگی هستند.
یک سوم این مهارت‌ها همان مهارت‌های سنتی، یعنی ریاضی، فیزیک، انگلیسی و… می‌باشند.اما بخش بزرگ‌تر این لیست مهارت‌های اجتماعی هستند از قبیل:رهبری تفکر انتقادی گفت‌وگوسواد فناوری تفکر خلاقانه انعطاف پذیری سواد اطلاعاتی سواد رسانه‌ایهمکاری و همیاری
مهارت‌های یادگیری قرن بیست‌ویکم شامل آموزش‌ها، مهارت‌ها، توانایی‌هایی است که متخصصان آموزش و پرورش، رهبران دنیای کسب و کار، دانشگاهیان و … به عنوان مهارت مورد نیاز برای موفقیت در مدرسه، خانواده، محل کار و جامعه قرن ۲۱ شناسایی کرده‌اند.
@land_of_law

۱۴:۰۸

البته شایان ذکر است، مهارت‌های زندگی، تنها حاصل کار پژوهشگران عصر حاضر نمی‌باشند؛ بلکه بسیاری از این مهارت‌ها ریشه در تعالیم ادیان دارد و در لا به لای تعالیم الهی ادیان مختلف، و به خصوص در قرآن کریم و احادیث معصومین بیان شده‌است که در آینده به آن می‌پردازیم.
به کارگری مهارت‌های لازم در قرن جدید، یکی از اهداف مجموعه‌ی سرزمین حقوق است که در پست‌های بعد، به آن می‌پردازیم.با ما همراه باشید…@land_of_law

۱۴:۰۹

۹ مهر ۱۴۰۲

thumnail
اگر مجموعه‌ای از مهارت‌ها و توانایی‌ها در کنار یکدیگر جمع شوند و به درستی به کار گرفته شوند، تقریبا‌ً هر مشکلی را می‌توان حل کرد!
البته این مسأله به هیچ نحوی صورت نمی‌گیرد مگر آنکه افراد یاد بگیرند باهم همکاری کنند و هرکس به اندازه خود برای حل چالش‌های پیش‌رو، از توانایی‌ها و مهارت‌های خود استفاده کند.
لازم است یاد بگیریم چگونه با افراد مختلف با دانش، فرهنگ، سلیقه و دیدگاه مختلف علاوه بر همزیستی مسالمت‌آمیز همکاری کنیم.
کلید اصلی همکاری، تمایل و اشتیاق برای آن است. برای هدف مشترک؛ به نحوی که افراد برای قربانی کردن برخی از طرح‌ها‌ و ایده‌های خود و سازگاری با دیگران، آمادگی داشته باشند. این یعنی شناخت و درک مفهوم «هدف بزرگ‌تر»
همکاری می‌تواند سخت‌ترین مفهوم موجود در بین مهارت‌های یادگیری باشد؛ اما وقتی به بالاترین درجه خود برسد، می‌تواند هدف مشترک را از نابودی نجات دهد.
@land_of_law

۶:۳۲

همکاری در سرزمین حقوق به معنای تشویق دانش‌آموزان به کار در کنار یکدیگر است تا بتوانند برای حل مسائل داخل پرونده، با یکدیگر مصالحه کنند، با حل مسأله به بهترین نتیجه دست پیدا کنند و به خاطر پیشبرد هدف مشترک گروه خود، یعنی پیروزی در دادگاه، تمام تلاش خود را در قالب گروه به کار گیرند.
@land_of_law

۶:۳۳

۱۱ مهر ۱۴۰۲

thumnail
گفت‌و‌گو یعنی توانایی بیان باورها به وضوح، بیان نظر به صورت مشخص، انتقال دستورالعمل‌ها به صورت شفاف و ایجاد انگیزه در بقیه با استفاده از قدرت کلام.
این مهارت همواره در طول تاریخ بشر یک فاکتور الزامی بوده. در بخش آموزش و پرورش، لازم است خواندن صحیح و نوشتن واضح و بیان شیوا آموزش داده بشود؛ امّا آیا این آموزش به درستی انجام می‌شود؟
لازم است یاد بگیریم چگونه با افراد مختلف با دانش، فرهنگ، سلیقه و دیدگاه مختلف علاوه بر همزیستی مسالمت‌آمیز، همکاری کنیم.
فرزندان و دانش‌آموزان، به زودی وارد جامعه می‌شوند، جامعه‌ای متشکل از افراد مختلف، با تفکرات و عقاید متفاوت؛ حتی ممکن است افرادی متفاوت در فرهنگ و نژاد، با آنان همکار شوند.
ممکن است کار گروهی محلی به یک کار گروهی جهانی تبدیل شود و همکاران فرزندان شما متعلق به نقاط دیگری از دنیا باشند.
در اینجا قدرت گفت‌و‌گو عرض اندام می‌کند؛ با پیشرفت تکنولوژی و راه‌های جدید تبادل نظر همچون ویدئو کنفرانس، گفت‌و‌گو با نهایت شفافیت و به صورت موثر، از ملزومات زندگی خواهند بود.
@land_of_law

۱۴:۲۹

پس همانطور که گفته شد، لازم است رشد و پرورش این مهارت، در سال‌های کودکی و نوجوانی انجام گیرد تا نوجوان در سال‌های آینده و با ورود به جوامع بزرگ‌تر از مدرسه، به مشکل در ایجاد ارتباط و گفت‌و‌گو برنخورد.
@land_of_law

۱۴:۳۰

۷ آبان ۱۴۰۲

thumnail
تو خیلی از مواقعی که حقی از ما ضایع می‌شه به این موضوع فکر می‌کنیم که چگونه از حق خود دفاع کنیم؟
صف نونوایی رو تو یه ظهر تابستونی تصور کنین؛ زمانی که دقیقه‌ها صبر کردین تا نوبتتون شه و ناگهان یک فرد که به خیال خودش زرنگ هست، جلوی شما قرار می‌گیره!
در همچین مثالی، اولین قدم، قبل از اقدامات قانونی که در پست‌های آینده بهشون اشاره می‌کنیم، چی می‌تونه باشه؟
یکی از بهترین راه‌ها، برخورد قاطعانه هست! بدون اینکه به شخص مقابل بی‌احترامی کنیم حرف خودمون رو در کمال احترام و آرامش بیان کنیم و از حق خودمان دفاع کنیم…
با رعایت همین نکته به ظاهر کوچیک اما بزرگ، از بروز جرم‌های احتمالی زیادی می‌تونیم جلوگیری کنیم:)
@land_of_law

۷:۴۴

۹ آبان ۱۴۰۲

thumnail
در ایران سه دسته از قوانین به حمایت از حقوق شهروندی می‌پردازن :
۱.قوانین و مقررات پیشگیرانه (بازدارنده):قوانینی که برای جلوگیری از وقوع تخلفات و جرایم و ممنوعیت انجام برخی فعالیت‌ها وضع شدن…مثل چی؟!
مثل اصل نوزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایرانکه میگه :«مردم ایران از هر قوم و قبیله‌ که باشند که از حقوق مساوی برخوردارند.»پس داره پیشاپیش بهمون اینو گوشزد می‌کنه…
۲.قوانین حمایتی:قوانینی که در جهت و به خاطر حمایت از حقوق افراد تنظیم می‌شن…مثل بند سوم اصل سوم قانون اساسیکه از حق آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه و تسهیل و تعلیم آموزش عالی حمایت کرده!
۳. قوانین تنبیهی: این دسته شامل قوانینی هستن که در صورت وقوع تخلفات و نقض قانون و وقوع جرم به بیان مجازات و ضمانت اجراها می‌پردازه؛ مثل چی؟!مثل قانون مجازات اسلامی که در صورت وقوع جرائمی مثل برهم زدن امنیت ملّی وای ایجاد رعب و وحشت در افراد که مجازاتی رو برای فردی که تخلف می‌کنه، پیشبینی کرده!پس خیالمون راحته که اگر کسی قانون رو نقض کنه به جزای کارش میرسه …
@land_of_law

۱۷:۲۹