عکس پروفایل ملت بیدار آنلاینم

ملت بیدار آنلاین

۱,۸۶۰عضو
عکس پروفایل ملت بیدار آنلاینم
۱.۹هزار عضو

ملت بیدار آنلاین

Official Page Of Melatebidar ‌‌Weekly
صفحه رسمی پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
بیداری به وسعت یک ملت
سایت: https://melatebidaronline.ir

۱۷ آبان

undefinedآقای رسایی دوران نمایندگی چه می کردید که از آیین نامه مجلس هیچ اطلاعی ندارید
کانال نواصولگرا نوشت:undefined شریان با محوریت بذرپاش و رسایی در دو هفته اخیر، شرایط سختی را پشت سر گذاشته است. این جریان هفته پیش همایشی به اسم غزه برگزار نمودند که تعدادی کمتر از پنجاه نفر در آن حضور یافتند. همایشی که باعث آبروریزی ایران در جهان شد. این هفته هم که رسایی در تمجید از سوپرانقلابی بودن توییتی منتشر نمود و فردای آن روز، یکی از خانم‌های نزدیک به تفکر او سخن از مالکیت ممکلت بیان نمود و برای انقلابیون هزینه درست کرد. منطقی که البته برای سوپرانقلابی‌ها صحیح و درست می‌نماید اما از نظر گفتمان امامین انقلاب قطعا نادرست و نابجا است.
undefined این فجایع باعث شد تا شریان به عنوان تشکل وابسته به مهرداد بذرپاش، برای بیرون آمدن از زیر فشار، به سمت بیان برخی تهمت‌های سابق و ایراد سخنان جدید اما بی‌اساس برود. اولین گزینه هم شخص قالیباف بود. اما اینبار هم رسایی به کاهدان زد. او بیان داشت که قالیباف به معاون پارلمانی دیوان محاسبات اجازه ورود به صحن را نمی‌دهد چراکه «از او خوشش نمی‌آید» تعجب آور اینکه او به آیین نامه داخلی مجلس اشاره می کند که رییس مجلس اجازه ندارد مانع حضور معاونین پارلمانی در صحن مجلس شود. همین ادعای رسایی نشان از آن دارد که او نه تنها با تهمت و دروغ ادعای انقلابی گری می‌کند بلکه گویا اصلا در طول دوران نمایندگی، بیشتر بدنبال حاشیه سازی برای نظام بوده است تا اینکه وظیفه نمایندگی خود را انجام دهد چون اولین الزام‌ برای یک نماینده اشراف به قانون آیین‌نامه داخلی مجلس است.
undefined طبق تبصره دو ماده هشت آیین‌نامه داخلی «معاونین پارلمانی با اجازه هیئت رئیسه اجازه حضور در صحن را دارند» و این اجازه براساس «موضوع دستور مجلس مرتبط با وزارتخانه و سازمان آنها» باید صورت گیرد. یعنی وقتی موضوعی مرتبط با مسئله سازمان‌ آنهاست، می‌توانند در صحن حضور. مروری بر دستور جلسات مجلس هم نشان می دهد در این مدت دیوان محاسبات دستور کاری مرتبط با آن نبوده است. یعنی طبق آیین‌نامه اصلا نباید اجازه ورود این شخصیت حقوقی به صحن داده شود.
undefined اگر سخن از انجام وظایف است، آقای بذرپاش باید پاسخگو باشد که چه فعالیت ویژه‌ای برای ساخت مسکن و حل مسأله‌ی اجاره کرده است تا وعده رییس جمهور انقلابی زمین نخورد. یا آقای رسایی در طول دوره نمایندگی چکاری برای مردم کرده است. از دروغ های آقای رسایی که بگذریم به آقای بذرپاش پیشنهاد می دهیم بجای اینکه دنبال نجات حزب شریان باشد، آن را تعطیل کند و با تخصصی که دارد حزب جدیدی بسازد البته بهتر است در حزب جدید خود آقای رسایی را کنار بگذارد.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۱۱:۳۲

۲۲ آبان

undefinedپرده برداری یک نماینده مجلس از مهندسی انتخابات توسط دولت
نوری قزلجه نماینده مجلس گفت:undefined اگر الان دولت ادعای بی‌طرفی در انتخابات داشته باشد خیلی خنده‌دار خواهد بود؛ چون با این حجم از رد صلاحیت‌ها در هیئت‌های اجرایی، نمی‌توانند ادعای بی‌طرفی کنند. همه این رد صلاحیت‌ها و مهندسی‌ها در راستای حمایت از کاندیداهای خاص بوده که عمدتاً از جریان پایداری و دولت هستند.
undefined او ادامه داد: مهندسی انتخابات توسط دولت با همراهی جریان خالص ساز، تأثیر منفی بر مشارکت در انتخابات خواهد داشت و کیفیت پایینی را برای مجلس دوازدهم رقم خواهد زد.
undefined نوری گفت: اطلاعات رسیده از همکاران و نمایندگان محترم مجلس، بیانگر این است دولت با مهندسی در هیئت اجرایی به دنبال انتقام‌جویی از منتقدین دولت بوده است. با نمایندگان منتقد دولت برخورد می‌کنند تا درس عبرتی برای مجالس آینده باشد و هیچ نماینده‌ای جلوی دولت ایستادگی نکرده و مطالبات مردم را مطرح ننماید.
خواندن مشروح خبر:https://melatebidaronline.ir/1402082201
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۱۰:۳۹

۲۳ آبان

undefinedتخریب مجلس انقلابی برای تبلیغ لیست انتخاباتی مقبول دولت
undefined در یک نشست خبری، بهادری جهرمی سخنگوی دولت انتقاداتی به دخالت مجلس شورای اسلامی در امور اجرایی بیان کرده و در تایید ادعای خود برخی از نتایج منفی این دخالت‌ها را مطرح کرده است. او به وقوع رتبه‌بندی معلمان اشاره کرده و ادعا کرده است که دخالت‌های مجلس باعث نارضایتی معلمان و درخواست بازنشستگی پیش از موعد نزدیک به ۸۰ هزار معلم شده است.
undefined در پاسخ به ادعای دولت در مورد نارضایتی و بازنشستگی پیش از موعد معلمان باید گفت که دلیل اصلی این اقدامات نه تنها دخالت مجلس نبوده بلکه برنامه‌های دولت برای افزایش سن بازنشستگی و کاهش حقوق بازنشستگان نیز بوده است و این امر باعث شتابزدگی معلمان به جهت نگرانی از وضعیت معیشتی خود بوده است.
undefined همچنین سخنگوی دولت یکی دیگر از مصادیق دخالت‌های مجلس در امور اجرایی دولت را مکلف کردن به اجرای کالابرگ الکترونیکی دانسته.
undefined باید گفت، بر اساس متن قانون مجلس، دولت را مکلف نکرده است و صرفا به دولت اجازه داده است که درصورت حذف ارزترجیحی که خواست دولت بود و باعث افزایش قیمت‌ در سبد خانواده می‌شد باید اول زیرساخت کالابرگ الکترونیکی را فراهم می کرد و سپس ارز ترجیحی را حذف می‌نمود. اما دولت با حذف ارز ترجیحی بدون راه اندازی زیرساخت لازم یک اقدام غیرقانونی بوده و برخلاف قانون مصوب مجلس بوده است.
undefined در نهایت، بیشتر به نظر می‌رسد دولت در سال آخر مجلس به دنبال تخریب عملکرد نمایندگان و اقدامات مجلس شورای اسلامی دورهٔ یازدهم است تا گویا لیست مقبول خود را برای رسیدن به صندلی‌های سبز بهارستان تبلیغ کند.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۱۲:۲۵

۵ آذر

thumnail
undefined «شریان» قدرتی ندارد
واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا گفت:undefined شریان به هر جریانی که منتسب باشد، قدرتی ندارد و تشکل تأثیرگذاری نیست. چون تجربه نشان داده، گروه هایی که خلق الساعه ایجاد می شوند و هیچ پشتوانه خاصی ندارند و صرفا چند نفر دور هم جمع شدند، نمی توانند در سازوکار تأثیر خاصی داشته باشند.
undefined ما در تمام جریانات سیاسی چه در اصلاح طلبان و چه گروههای دیگر اصولگرا تفاوت نگاه داریم در مجموع نباید این تفاوت نگاه منجر به یک نگاه اختلافی شود.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۸:۳۴

thumnail
undefined نماینده مجلس: شورای نگهبان برای شکل‌گیری انتخابات مشارکتی و مجلس نسبتاً مناسب، بر عکس میل دولت کمک خواهد کرد
غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مجلس:undefined من با تخصیص کمک‌های دولت برای تبلیغات انتخاباتی به کاندیدهای مجلس مخالف هستم در واقع با این رویکرد می‌خواهند شرایط را هدایت کنند. زمان تصویب هم مخالف بودم و الان هم می‌گویم که کاری است که می‌تواند شائبه‌هایی را داشته باشد و ابزاری برای مهندسی انتخابات باشد.
undefined پیش‌بینی‌ام این است این دوره شورای نگهبان برای شکل‌گیری انتخابات مشارکتی و مجلس نسبتاً مناسب، بر عکس میل دولت کمک خواهد کرد.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۸:۴۶

۲ دی

thumnail
شریعتمداری: آقای لاوروف خطای شما بوی خیانت می‌دهد
در نشست وزرای خارجه مجمع همکاری کشور‌های عربی و روسیه بار دیگر ادعای بی‌اساس امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی مطرح شد و روسیه با این ادعا موضعی همسو اتخاذ کرد.
undefinedمدیرمسئول روزنامه کیهان در واکنش به این موضوع نوشته: این نشست با هدف و انگیزه انحراف افکار عمومی جهانیان از جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه تشکیل شده است و به سختی می‌توان باور کرد که روسیه از اهداف اصلی این نشست بی‌خبر بوده است.
undefinedآقای لاوروف یک سیاستمدار کهنه‌کار است و به خوبی از ده‌ها سند غیر‌قابل انکار که مالکیت قطعی ایران بر جزایر یاد شده را ثابت می‌کند، با خبر است. نه فقط جمهوری اسلامی ایران بلکه ما در کیهان نیز فهرست روشنی از اسناد مورد اشاره را منتشر کرده‌ایم. و سؤال این است که دولت روسیه با توجه به مالکیت قطعی ایران بر جزایر سه‌گانه، چرا و با چه انگیزه‌ای بیانیه مجمع را امضا کرده است؟! این اقدام دولت روسیه غیر از نفاق و دورویي در سیاست خارجی این کشور چه نام دیگری می‌تواند داشته باشد؟!
undefinedدولت روسیه باید پاسخگوی اقدام پلشت و غیر‌قانونی خود علیه جمهوری اسلامی ایران باشد. آقای لاوروف از اسناد فراوانی که بر حاکمیت قطعی و بلا منازع ایران بر جزایر سه‌گانه حکایت می‌کند، با خبر است. و از این روی اقدام دولت روسیه اگر هم خطا باشد، بوی خیانت می‌دهد و کمترین انتظار از دستگاه دیپلماسی کشورمان آن است که از دولت روسیه بخواهد رسماً و علناً از اقدامی که علیه تمامیت ارضی ایران اسلامی انجام داده است پوزش بخواهد و با توجه به اسناد غیر‌قابل انکار موجود، بر حاکمیت ایران بر سه جزیره یاد شده تاکید کند.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۶:۵۱

thumnail
گزارش جام جم از تکرار یک کج‌فهمی درباره جزایر ایرانی
undefinedروسیه برای دومین‌بار در چند ماه گذشته در بیانیه‌ای که صراحتا مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه را نقض می‌کند همراه شد تا به ما یادآوری کند که مناسبات دنیای سیاست فراتر از نشست‌های دوگانه است و جمهوری اسلامی ایران باید صراحتا این مسأله را به کشورهای مختلف همسایه، متحد و غیرمتحد یادآور شود که بحث حاکمیت و تمامیت‌ارضی ایران بر جزایر سه‌گانه بحثی غیرقابل‌خدشه است.
undefinedروزنامه جام جم با این مقدمه نوشته: اسناد متقن حکایت از مالکیت و حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه دارد. ما در این خصوص با هیچ طرفی تعارف نداریم و روی مواضع خودمان استوار هستیم.
undefinedدر اسناد دولت بریتانیا شامل گزارش‌ها و انتشارات رسمی و نیمه‌رسمی که از سوی وزارتخانه‌های جنگ، نیروی دریایی، وزارت خارجه، دولت انگلیسی هند و کمپانی هند شرقی تا سال ۱۹۰۴ میلادی تهیه شده، تعلق جزایر تنب و بوموسی به ایران مورد تأیید و تأکید قرار گرفته است.
undefinedعلی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در واکنش به بیانیه نشست مراکش تاکید کرد: روابط استراتژیک و دوستانه ایران و روسیه به‌آسانی به‌دست نیامده است و در این خصوص باید منافع دوجانبه‌ای و منطقه‌ای در نظر گرفته شود و در شرایطی که روسیه در شرایط پیچیده بین‌المللی قرار دارد، اتخاذ بعضی از موضع‌گیری‌های وزارت خارجه روسیه باعث تأسف است، هرچند که برخی فشارهای سیاسی بر روسیه در شرایط پیچیده فعلی موجب می‌شود که برای به‌دست‌آوردن امتیازی کم‌ارزش و دست‌نایافتنی نیز به اعتبار خود لطمه وارد کند.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۶:۵۲

thumnail
دیدار انتخاباتی کارگزارانی‌ها و روحانی با چاشنی انتقاد و گلایه
undefinedهمان‌طور که محمدباقر نوبخت، دبیر کل حزب اعتدال و توسعه (نزدیک به روحانی) بر تصمیم این حزب برای شرکت در انتخابات مجلس تأکید کرده بود، اخبار رسیده از دیدار اوایل مهره ماه حسن روحانی با اعضای کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی هم نشان می‌دهد که تأکید حسن روحانی بر شرکت در انتخابات است.
undefinedروزنامه جوان در این باره نوشته: مجله آگاهی نو که مدیریت آن را محمد قوچانی عضو شورای مرکزی کارگزاران برعهده دارد، در شماره جدید این مجله جزئیاتی از دیدار اخیر کارگزاران با روحانی را بازگو کرده است؛ در این دیدار محسن هاشمی رئیس شورای مرکزی این حزب از روحانی خواسته که جبهه اصلاحات را از انفعال خارج کند و تلویحاً او را به ایفای نقشی شبیه نقش هاشمی رفسنجانی دعوت کرده است.
undefinedگرچه محسن هاشمی همچون دیگر اعضای خانواده‌اش، الگوی موفق سیاسی را پدرشان می‌داند، اما به نظر می‌رسد از تفاوت‌های بنیادین روحانی و هاشمی مطلع نیست.
undefinedحزب کارگزاران همواره از رویکرد رادیکالی طیف تندروی اصلاح‌طلب گلایه‌مند بوده و از جمله، محمد قوچانی در توصیف عملکرد طیف رادیکال جبهه اصلاحات ایران که اعضای آن را عمدتاً چهره‌های حزب اتحاد ملت تشکیل می‌دهد، پیشتر نوشته بود که این افراد مانع از حمایت جبهه اصلاحات از کاندیداتوری عبدالناصر همتی در انتخابات ۱۴۰۰ شد، اما در کمال تعجب نه‌تن‌ها برای شورای شهر تهران فهرست دادند بلکه نام و امضای سیدمحمد خاتمی را به‌صراحت خرج آن فهرست کردند چراکه گمان می‌کردند اکثریت کرسی‌های آن شورا در اختیار حزب اتحاد ملت خواهد بود، به‌تعبیر قوچانی «پشت‌پرده این رادیکالیسم چپ نوعی اپورتونیسم (فرصت‌طلبی) قرار داشت!»
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۶:۵۲

thumnail
قالیباف: روسیه مراقب سوء استفاده غرب از اشتباهاتش باشد
undefinedرئیس مجلس در توییتی نوشت:‏روابط با روسیه بر اساس منافع ملی ایران و احترام متقابل تنظیم شده است. هرگونه ادعایی که قصد خدشه به تمامیت ارضی ایران را داشته باشد حتما خلاف این اصول است، از سوی ایران برخلاف این روابط ارزیابی شده و با پاسخ جدی مواجه خواهد شد. روسیه باید مراقب سوءاستفادۀ غرب از اشتباهاتش باشد.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۶:۵۲

۳ دی

پروژه ‎«انحصار» و «تحریم» انتخابات شکسته شد
undefinedرهبر معظم انقلاب در بیانات روز گذشته خود در جمع مردم خوزستان و کرمان برای چندمین بار در سال جاری به موضوع انتخابات اشاره و اهمیت اصل و منطق انتخابات در جمهوری اسلامی را تبیین کردند. سخنانی که پروژه ‎«انحصار» و «تحریم» انتخابات را شکست.
undefinedروزنامه صبح نو با این مقدمه نوشته: دو کلید واژه مهم این بیانات «مشارکت قوی» و «رقابت واقعی» بود. مشارکتی قوی به این معنا که معجزه‌آفرین است و موجب وحدت ملی و زمینه‌ساز پیشرفت علمی، شکوفایی اقتصادی و حل مشکلات گوناگون اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خواهد شد.
undefinedرقابت واقعی نیز از این منظر که میدان رقابت برای همه گروه‌ها و جناح‌های سیاسی باز باشد. الزامات این رقابت واقعی نیز از نگاه رهبرانقلاب «انتخابات باز» است. آنجا که بیان می کنند: «میدان باید برای حضور جناح‌های سیاسی و گرایش‌های گوناگون سیاسی-اقتصادی-فرهنگی در مسابقه بزرگ انتخابات باز باشد تا همه دیدگاه‌ها و نگاه‌ها در این میدان فعال باشند.»
undefinedایشان رقابت و مسابقه جوانان با افراد مجرب و باسابقه را برای ورود به مجلس از دیگر الزامات رقابت برشمردند چرا که به اعتقاد رهبری، مجلس خوب و قوی باید هم نمایندگان جوان داشته باشد و هم نمایندگان باسابقه و باتجربه. اما وجه دیگر رقابت تبلیغات است که الزاماتش از نگاه رهبرانقلاب آن است که «همه بتوانند تبلیغات کنند»، البته تبلیغات غیر از دروغ‌گفتن، تهمت‌زدن و وعده خلاف‌دادن است. تبلیغات یعنی بیان دیدگاه‌ها برای مردم همراه با اخلاق و دیانت.
undefinedاین بیانات صریح رهبری علاوه بر نهادهای انتخاباتی و دولت و مجلس که باید زمینه انتخابات مشارکتی و رقابتی را فراهم سازند دو مخاطب جریانی نیز داشت. کسانی‌که به دنبال «انتخابات حداقلی» هستند تا رایشان تضمین شود و کسانی‌که بر طبل تحریم می‌کوبند و با هر راه‌حلی برای گره‌گشایی از مشکلات جامعه غیراز روش خود سر ستیز و عناد دارند.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۱۰:۰۶

۸ دی

thumnail
«به روایت سید رضی» را از قاب تلویزیون ببینید
undefined️مستند مصاحبه «به روایت سید رضی» امروز جمعه بعد از خبر ساعت ۱۶ از شبکه خبر روی آنتن می رود.

undefined️به گزارش روابط عمومی خانه مستند، مستند مصاحبه «به روایت سید رضی» امروز جمعه ۸ دی ماه  بعد از خبر ساعت ۱۶ از شبکه خبر پخش می شود.
undefined️در این مستند مصاحبه ۳۶ دقیقه‌ای شهید سید رضی موسوی درباره خصوصیات اخلاقی شهید قاسم سلیمانی ، نحوه مدیریت میدان نبرد در سوریه و عراق، تعامل با محور مقاومت و سفر منجر به شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی به سوریه و عراق و همچنین برخی خاطرات ناب از شهید سلیمانی را بازگو می کند.
undefined️«به روایت سید رضی» به کارگردانی مصطفی شوقی محصول سازمان هنری رسانه ای اوج است و در خانه مستند تولید شده که برای اولین بار از تلویزیون پخش می شود.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۱۰:۱۵

۲۰ دی

undefinedکدام طیف دست بالا را در مجلس دوازدهم خواهد داشت؟مردم به این باور رسیده‌اند که نمی‌شود کشور را با تساهل و تسامح اداره کرد و در مقابل با مشاهده اقدامات نیروهای سوپرانقلابی به این نتیجه رسیده‌اند که افراط هم به اندازه تفریط می‌تواند آسیب‌زا باشد.
undefined️چند ماهی بیشتر به انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی نمانده است و تمام گروه‌های سیاسی در تلاش‌اند تا مردم را اولا قانع به حضور در انتخابات و ثانیا رأی‌دادن به خود کنند اما این دو مهم چگونه محقق می‌شود؟
undefined️مهم‌ترین خواسته کنونی مردم از نمایندگان مجلس آینده بدون تردید رفع مشکلات اقتصادی است؛ مشکلاتی که رفع بخش عمده آن در حیطه وظایف دولت است اما مردم انتظار دارند نمایندگان با ریل‌گذاری مناسب زمینه اقدامات درست، اصولی و کارآمد دولت را فراهم کنند. مشخصا در کاهش تورم که می‌توان با تصویب لایحه بودجه مناسب و البته نظارت کامل بر اجرای آن این موضوع مهم را محقق کرد. از سوی دیگر همان‌طور که مجلس یازدهم هم کوشید تا نظارت حداکثری بر عملکرد دولت داشته باشد، انتظار عمومی آن است که وظیفه نظارتی مجلس به طور کامل انجام شود. البته نظارت نباید به تبدیل به رقابت مجلس و دولت شود زیرا تجربه تاریخی نشان داده است هر وقت دولت و مجلس در تقابل با یکدیگر قرار می‌گیرند امور مملکتی بر زمین می‌ماند؛ بنابراین بهترین راه تعامل سازندۀ انتقادی مجلس در مواجهه با دولت است.
undefined️آنچه به ویژه در این دوره می‌توان رضایت عمومی را حاصل کند؛ میانه‌روی اصولمند است. مردم پس از تجربه هشت سال دولت تحت حمایت اصلاح‌طلبان و مشاهده عملکرد اصلاح‌طلبان در مجلس دهم به این باور رسیده‌اند که نمی‌شود کشور را با تساهل و تسامح اداره کرد و در مقابل با مشاهده اقدامات نیروهای سوپرانقلابی به این نتیجه رسیده‌اند که افراط هم به اندازه تفریط می‌تواند آسیب‌زا باشد. با این وصف و البته با رجوع به سخنان مردم می‌توان دریافت مورد پسندترین روش میانه‌روی انقلابی است؛ به این معنا که اکنون نیروهایی مورد توجه مردم قرار دارند که در عین رعایت اصول انقلاب اسلامی و ایستادگی بر سر آرمان‌های انقلاب با عقلانیت و تخصص تصمیم‌گیری کنند و چه مجالی مهم‌تر از مجلس که بخش اعظم وظیفه نمایندگان قانون‌گذاری است و پر واضح است قانونی می‌تواند به بهترین شکل اجرا شود که اولا با اصول انقلاب اسلامی در تضاد نباشد، ثانیا برآمده از نیازهای عمومی باشد و ثانیا از نظر عینی قابلیت اجرا داشته باشد و وجه شعاری بر آن غالب نباشد. نیروهای میانه‌روی توسعه‌گرا در جبهه اصولگرایی که بدنه اصلی این جبهه سیاسی را تشکیل می‌دهند از چنین گفتمانی پیروی می‌کنند و به احتمال زیاد اکثریت آراء سرمایه اجتماعی اصولگرایان را جذب می‌کنند.
undefined️نکته مهم دیگر آن است که اگر چنین نیروهایی اکثریت مجلس را در اختیار داشته باشند، می‌توانند میانه‌روی را به دولت نیز منتقل کنند. گرچه بر اساس اصل تفکیک قوا هیچ قوه‌ای نباید در کار دیگر قوا دخالت کند اما وضع قوانین عینی، اجرایی و شعارپرهیز می‌تواند دولت را در مسیر میانه‌روی قرار دهد. از طرفی اگر نمایندگان مجلس به مقوله پیشرفت و توسعه به عنوان دو موضوع راهبردی در رفع مشکلات اقتصادی مردم نگاه کنند، طبیعی است دولت را در این مسیر قرار می‌دهند.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۹:۴۲

undefinedاعتراض‌ به ردصلاحیت فرصتی برای رفع ابهام می‌شودسرپرست اسبق وزارت کشور گفت: مصادیقی داشتیم که شب انتخابات تأیید شدند، رقابت کردند و رأی هم آوردند.
undefined️بعد از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت نامزدها در هیأت های نظارت، کاندیداهای ردصلاحیت شده فرصت داشتند تا به این موضوع اعتراض کنند. برخی معتقدند اعتراض فایده ای ندارد چراکه حتی اگر منجر به تأییدصلاحیت هم بشود، رقبا در همین مدت چنان گوی سبقت را می ربایند که دیگر شانسی برای تغییر معادلات نخواهد بود.
undefined️سیدمهدی هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار فردا درباره میزان تأثیرگذاری اعتراض نامزدهای شاخص ردصلاحیت شده و احتمال تغییر نتیجه گفت: قطعا و حتما این اعتراض ها تأثیر دارد. هرچند نمی توان گفت چند درصد تأثیر گذار است اما همیشه بعد از اعتراض ها، موضوعات مطروحه مجدداً بررسی و پاسخ داده می شود.
undefined️وی افزود: آنچه مسلم است بعد اعتراض به ردصلاحیت برای طرفین موضوعات بیشتر روشن و شفاف می شود؛ اگر احیانا خطایی نیز صورت گرفته باشد، رفع ابهام می شود.
undefined️سرپرست اسبق وزارت کشور درباره شانس رأی آوری نامزدهایی که ابتدا در هیأت های نظارت ردصلاحیت شدند اما بعد اعتراض تأیید شدند، اظهار کرد: مصادیقی داشتیم که شب انتخابات تأیید شدند، رقابت کردند و رأی هم آوردند. در مجموع اینکه برخی می خواهند دلسردی ایجاد کنند و بگویند «اعتراض فایده ای ندارد»، می گویم تجربه ادوار گذشته نشان می دهد که این دیدگاه درست نیست.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۹:۴۳

undefinedعقب‌نشینی «شریان» از رقابت درون‌جریانینتیجه بررسی صلاحیت‌ها نشان داد که همه گروه‌ها شانس حضور و رقابت را دارند لذا ارائه لیست واحد از سوی اصولگرایان بیش از قبل ضرورت دارد. از این رو به نظر می‌رسد که برخی گروه‌ها از جمله شریان از موضع پیشین خود برگشته‌اند یا برخواهند گشت.
undefined️نتیجه بررسی صلاحیت‌ها نشان داد همه طیف‌های سیاسی شانس رقابت در انتخابات یازدهم اسفند را دارند و حالا بیش از همیشه ضرورت ارائه لیست واحد از سوی اصولگرایان احساس می‌شود. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که برخی گروه‌ها از جمله شریان از موضع پیشین خود مبنی رقابت درون‌جناحی برگشته‌اند یا برخواهند گشت. شاهد این مدعا آن است که ابوالقاسم جراره، دبیرکل شبکه راهبردی یاران انقلاب اسلامی (شریان) با بیان اینکه «شریان هنوز درباره ائتلاف انتخاباتی تصمیم نگرفته است» گفته: «در آینده‌ای نزدیک مشخص خواهد شد که در ارائه لیست، آیا مستقل عمل خواهیم کرد یا با احزاب و نیروهای انقلابی، ائتلاف خواهیم کرد».
undefined️نتیجه همراهی این گروه سیاسی با سایر گروه‌های اصولگرایی و کمک وحدت جریانی مشخص‌تر از آن است که نیازی به شرح آن باشد. مخاطرات اصرار به رقابت درون جریانی که گویا هنوز هم یکی از گزینه‌های این طیف سیاسی است، قابل برشمردن است.
undefined️نخست آنکه در شرایط کنونی امکان ارائه لیست واحد از سوی اصلاح‌طلبان به شدت محتمل است زیرا آنها هم قادرند سرلیست‌‌های شناخته‌شده‌ای ارائه دهند و هم نیرو به اندازه کافی برای پر کردن لیستشان در اختیار دارند؛ نیروهایی که ناشناس هم نیستند. آنها خود را برای کسب یک اقلیت قوی آماده کرده‌اند و تصور می‌کنند برای ورود نیروهای‌شان می‌توانند کف آراء اصلاح‌طلبی را پای صندوق‌های رأی بیاورند. تا اینجای کار احتمال زیادی وجود دارد که اصلاح‌طلبان سبد رأی‌شان تجمیع شود. با چنین وصفی به نظر می‌رسد اگر اصولگرایان با چند لیست وارد انتخابات شوند، دچار پراکندگی آراء خواهند شد و امکان تصاحب کرسی‌هایی از مجلس توسط اصلاح‌طلبان وجود دارد.
undefined️مخاطره دوم سردرگمی سرمایه اجتماعی اصولگرایان‌ در انتخابات است. در سال‌های اخیر مردم در شهرهای بزرگ به لیست‌های انتخاباتی رأی می‌دهند و افراد به صفت شخصی آنقدر دارای رأی نیستند که لیست‌ها باعث رأی‌آوری آنها می‌شود. حالا اگر مخاطبان اصولگرایان با چند لیست مواجه شوند در وهله نخست نمی‌دانند باید به چه لیستی رأی دهند و در وهله بعد تصور می‌کنند اصولگرایان دچار اختلافاتی با یکدیگرند که چنین تصوری آنها را قدری دلسرد می‌کند.
undefined️نکته قابل توجه آن است که اصرار عقلای اصولگرایی بر لیست واحد از قضا از نظر انتخاباتی شاید به نفع همان گروه‌هایی تمام می‌شود که بر طبل لیست مستقل می‌کوبند زیرا سبد رأی اصلی در اختیار بدنه اصیل اصولگرایی است و آنهایی که از رقابت درون‌جریانی سخن می‌گویند در اقلیت به سر می‌برند. حالا پرسش آن است که پس چرا چنین گروه‌هایی بر افتراق اصرار دارند؟ دلیل آن است که آنها به نوعی می‌خواهند سهمشان از لیست احتمالی نهایی را افزایش دهند. اگر هم سهمی فراتر از دیگران نصیبشان نشد، راضی به ائتلاف نمی‌شوند.
undefined️البته شریان با یک شبهه مهم هم روبه‌رو است؛ آنکه به دلیل نزدیک‌بودن برخی از مسئولان دولت به این گروه، گفته می‌شود که شاید بخواهد نقش بازوی انتخاباتی دولت را ایفا کند؛ گزاره‌ای که البته تأییدنشده است اما اگر این گروه در نهایت نخواهد به وحدت اصولگرایی بپیوندد شاید این شائبه تقویب شود که شریان بدش هم نمی‌آید صرفا آن طیف از اصولگرایان قدرت داشته باشند که حامی دولت‌اند و نه مجموعه جبهه اصولگرایی. به هر روی به نظر می‌رسد برای رفع همه این مخاطرات و شبهات راهی وجود ندارد مگر وحدت اصولگرایی و ارائه لیست واحد.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۹:۴۳

undefinedشریان ائتلاف نکند شانسی نداردفعال سیاسی گفت: شریان یا برخی مجموعه های تازه تأسیس وزنی ندارند که بخواهند در انتخابات مستقل عمل کنند.
undefined️این روزها برخی مجموعه ها با ادعای آنکه اصلاح طلبان در صحنه حضور ندارند، معتقدند باید به رقابت درون اردوگاهی پرداخت تا سطح مشارکت بالا برود.
undefined️حسین سبحانی نیا در گفتگو با فردا درباره اهمیت ائتلاف بین مجموعه های اصولگرا گفت: برخی معتقدند «جریان اصلاحات» لیست انتخاباتی نمی دهد اما واقعیت آن است که این مسئله قطعی نیست. اصلاح طلبان در تلاش برای تنظیم فهرست انتخاباتی هستند، اگر هم درباره نحوه بررسی صلاحیت ها انتقادهایی می کنند فقط جنبه چانه زنی دارد تا در مرحله نهایی بررسی صلاحیت ها نیز بتوانند تأیید یکسری دیگر از نیروهای شان را بگیرند.
undefined️وی با بیان اینکه همه جریان ها به حدنصاب نیرو دارند، افزود: درباره ائتلاف اصولگرایان این روزها صحبت هایی مطرح می شود که حکایت از نزدیک شدن دیدگاه ها به هم دارد. در واقع تمایل به ائتلاف و وحدت در بین مجموعه ها به چشم می خورد. صحبت هایی را آقای چمران از شورای ائتلاف و برخی نیروهای پایداری مطرح کردند که پالس های مثبتی به سمت ائتلاف بود.
undefined️این فعال سیاسی اظهار کرد: شریان یا برخی مجموعه های تازه تأسیس وزنی ندارند که بخواهند در انتخابات مستقل عمل کنند و شاید هم در شروع کارشان چنین ریسکی را مرتکب نشوند چون شناختی هم در جامعه از اینها وجود ندارد. شاید دو یا سه نفر شان شناخته شده باشند اما سایر افراد در شرایطی نیستند که بشود به آنها اتکا کرد.
undefined️وی افزود: شریان اگر وارد ائتلاف با سایر مجموعه های اصولگرا نشود شانسی در انتخابات نخواهد داشت. هم اکنون تلاش ها در این جهت است که بین شورای وحدت، شورای ائتلاف و پایداری ائتلافی صورت گیرد مخصوصا اگر لیستی از جانب اصلاح طلبان داده شود.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۹:۴۳

undefinedپیش‌بینی ترکیب سیاسی مجلس آینده با نگاهی به نتیجه بررسی صلاحیت‌هابه نظر می‌رسد در مجلس آینده نیروهای میانه‌روی انقلابی که عقلانیت و اصول انقلاب اسلامی را در نظر دارند، دست بالا را خواهند داشت.
undefined️برخلاف ادعاهای اصلاح‌طلبان مبنی بر ردصلاحیت گسترده از سوی شورای نگهبان با مشخص‌شدن نتایج بررسی صلاحیت‌ها مشخص شد که جبهه اصلاحات نیروهای شاخصی را می‌تواند در رقابت‌ انتخاباتی داشته باشد. با این اوصاف اصلاح‌طلبان هم می‌توانند سرلیست‌های شاخصی داشته باشند مانند علی مطهری، مسعود پزشکیان و محمدباقر نوبخت و هم نیروهایی مانند لاهوتی، علیجانی، تاجگردون، هادی حق‌شناس، حمیدرضا امام پناهی و... را به عنوان افراد مطرح لیست خود ارائه دهند و حالا توپ در زمین اصلاح‌طلبان است که می‌خواهند در انتخابات شرکت کنند یا خیر. اصلاح‌طلبان در تهران به راحتی می‌توانند به یک لیست جامع دست یابند البته به نظر می‌رسد با توجه به مواضع نیروهای تندروی اصلاحات این لیست متشکل از ائتلافی میان بدنه اصلی اصلاح‌طلبان و طیف نزدیک به حسن روحانی موسوم به اعتدالی‌ها خواهد بود. آنها اگر بتوانند سرمایه اجتماعی خود را پای صندوق بیاورند شاید بتوانند اقلیتی قوی در مجلس تشکیل دهند؛ البته این سخن را خود اصلاح‌طلبان هم می‌زنند و می‌گویند می‌توانیم اقلیتی مانند آنچه در مجلس پنجم شاهد بودیم را به وجود آوریم.
undefined️تعداد قابل توجهی از اصولگرایان از طیف‌های مختلف هم تأییدصلاحیت شده‌اند؛ از پایداری‌ها گرفته تا بدنه اصلی اصولگرایی و سنتی‌ها. همه اینها هم رقابتی همه‌جانبه را به وجود می‌آورند. پیش از این در میان طیف‌های محدودی از اصولگرایان این سخن شنیده می‌شد که اصولگرایان رقابت درون‌جناحی خواهند داشت که با انتقاد جدی بدنه اصلی اصولگرایان مواجه شد اما به نظر می‌رسد که حالا که تعداد قابل توجهی از اصلاح‌طلبان تأییدصلاحیت شده‌اند و احتمالا اصلاح‌طلبان در پی ارائه لیست باشند، بیش از پیش ضرورت لیست واحد انتخاباتی اصولگرایان به چشم می‌خورد.
undefined️در بین خود اصولگرایان هم به نظر می‌رسد میانه‌روها اقبال بیشتری در میان جامعه داشته باشند زیرا میانه‌روی انقلابی به معنی عقلانیت مبتنی بر اصول انقلاب اسلامی در این سال‌ها بیش از نگاه‌های مبتنی بر افراط و تفریط جای خود را در میان مردم باز کرده است. با این اوصاف آنچه می‌شود پیش‌بینی کرد آن است که اکثریت مجلس آینده در اختیار نیروهای اصولگرایی خواهد بود که اهل تندروی و هزینه‌سازی برای کشور نیستند؛ نیروهایی که با رعایت اصول انقلاب سعی در رفع مشکلات عینی مردم دارند و طیف‌های محدودی از اصولگرایان که مدام مواضعی رادیکال اتخاذ می‌کنند در اقلیت به سر خواهند برد. اصلاح‌طلبان هم احتمالا در خوش‌بینانه‌ترین حالت بتوانند یک اقلیت محدود را شکل دهند؛ تازه آن هم در شریطی که با یکدیگر به ائتلاف برسند زیرا عملکرد آنها در یک‌دهه گذشته باعث ریزش شدید سرمایه اجتماعی‌شان شده است.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۹:۴۳

۱ بهمن

undefined دست و پا زدن رائفی‌پور میان ادعاهای بی سند و حمله به شورای نگهبان
نواصولگرا نوشت:undefined رائفی‌پور در ده روز گذشته چند ادعای شبهه‌انگیز را بدون سند مطرح کرده است. او بدون آنکه شاهدی بیاورد، در برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرده، نماینده‌ای را می‌شناسد که ۱۴۰ سکه دریافت کرده اما در دور جدید تایید صلاحیت شده است.
undefined سوال اول این است که چرا سندی برای این ادعا ارائه نشده و نمی‌شود تا آن شخص در هئیت نظارت بر نمایندگان و سپس قوه قضاییه محکوم شود و امکان حضور دوباره حتی در همین مجلس را نداشته باشد؟ چرا آقای رائفی‌پور به وظیفه شرعی و قانونی خود در موضوع فساد یک نماینده مجلس عمل نکرده و هنوز هم عمل نمی‌کند؟
undefined سوال دوم این است که چگونه او از چنین موضوع مهمی مطلع است اما دستگاه‌های نظارتی و مهمتر از آن شورای نگهبان، بی‌اطلاع هستند؟ مگر او به چه کسی یا کسانی متصل است که چنین ادعاهایی را انجام می‌دهد اما نه سندی برایش منتشر می‌کند و نه سوالی از او برای تشویش افکار عمومی انجام می‌شود؟
undefined سوال سوم این است که چرا او همگام با ضدانقلاب و اصلاح‌طلبان تندرو، شورای نگهبان را تخریب می‌کند و مانند این جماعت دشمن، به موضوع تایید و رد صلاحیت‌ها حمله می‌کند؟ طبیعتا اگر سندی برای ادعایش دارد، باید در همان زمان اطلاع، به شورای نگهبان و دستگاه‌های نظارتی می‌داده نه اینکه در تلویزیون بگوید تا وجهه ارکان نظام تخریب شود.
undefined سوال چهارم این است که آیا رائفی‌پور و تیم او در مسیر همان عدالتخواهانی در حرکت هستند که ارکان نظارتی و قضایی نظام را قبول ندارند و معتقد به افشاگری بدون سند در فضای مجازی هستند؟ که اگر خیر، پس چرا این رفتارهای آنان را تکرار می کنند؟
undefined خلاصه اینکه متاسفانه آقای رائفی‌پور و تیم همراه او به جای پاسخگویی درباره ادعاهای بی‌سند و حملات دشمن شادکن به شورای نگهبان، از همگان مطالبه دارند و خود را پاسخگوی هیچ کسی نمی‌دانند. امید اینکه دادستانی با ورود خود، یا سند این ادعاها را دریافت کند و آن نماینده را به اشد مجازات برساند یا این مدعیان را به مجازات معقول برساند.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۱۶:۴۴

۵ بهمن

thumnail
undefinedانتقاد خضریان از ادعاهای رائفی‌پور علیه مجلس
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در موضوع دریافت ۱۴۰ سکه توسط یکی از نمایندگان گفت:undefinedباید صادقانه بگویم که نمی‌دانم اصل واقعه درست است یا غلط؛ حق است که باید فرد مدعی مدارک را ارائه دهد؛ دوم حتماً بیان این موضوع اگر غیر مستند باشد در مشارکت اثر خواهد گذاشت؛ مردم نگاه می‌کنند و می‌گویند ما رای دهیم که نماینده ۱۴۰سکه بگیرد؟؟ لذا برادری که این موضوع را مطرح کرده ظلم در حق عدالت کرده است.
undefinedخضریان در ادامه خاطر نشان کرد:معتقدم که ظلم در حق عدالت صورت گرفته؛ اولاً دیگر نمایندگان که پاکدست زندگی کردند را متهم کرد بدون اینکه فرد متهم را معرفی کند، دوماً با عدم ارائه مستندات و عدم معرفی، مصداق مجرم را به جایگاه متهم ارتقا داد؛ سوماً نظام جمهوری اسلامی و شورای محترم نگهبان را متهم کرد که این فرد را تایید نموده‌اند.
undefinedاین نماینده مجلس با بیان اينکه اصل این موضوع در صورت صحت باید به صورت جدی پیگیری شود و با فرد خاطی برخورد گردد ادامه داد: اگر صحت نداشت فرد مدعی ظلم در حق عدالت کرده‌ است.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۹:۱۴

۱۷ بهمن

thumnail
undefinedاستاد نمادشناسی، گرفتار در نماد و ابجد شد
undefinedبرخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، آرم این موسسه برای فرآخوان انتخاباتی را به منزله جدایی خراسان از ایران تعبیر کرده‌‌ و نوشته‌اند علی اکبر رائفی پور و تیم «مصاف» (مخفف «منتظران صبح ایران فردا») باید در این زمینه شفاف‌سازی کنند.
کاربری در حساب خود در شبکهٔ اجتماعی ایکس نوشت:undefinedدر نگاه اول برایم عجیب بود که استاد حواسش به آن ۳۳ خط ساطع شده از خورشید نباشد؛ شما که خود استاد نمادشناسی هستید چرا؟! در دام عدد ۳۳ که عدد مقدس ماسون‌ها و عدد شیطان‌پرستان است افتاده‌اید! شما که خود این‌ها را یادمان دادید!!
این کاربر ادامه داد:undefinedعجیب‌تر این که عنوان ’منتظران صبح ایران فردا’ با ابجد ۲۲۸۸ نمایانگر است که آن هم مضرب ۱۱ است و از قاعده فوق که خود استاد به ما یاد دادند مستثنی نیست! آیا این‌ها اتفاقیست؟! یا ماسون‌ها به این موسسه هم نفوذ کردند! در هر صورت قصدمان خیرخواهیست!
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۱۱:۰۵

۲۹ بهمن

undefinedمنع از توهین و تهمت در فضای انتخاباتی؛ مخاطب بیانات رهبر معظم انقلاب چه کسانی هستند؟
نواصولگرا نوشت:undefined بیانات واضح رهبر معظم انقلاب در موضوع انتخابات و رفتار کنشگران در زمان تبلیغات، بازهم گره‌گشای این روزهای جریان انقلابی است. جریانی که متاسفانه بخش کوچک اما پرسروصدایی از آن به اسم انقلابی‌گری، انواع تهمت و توهین را نثار مسئولین و نامزدهای انتخاباتی کرده است. رهبر معظم انقلاب در بیانی واضح فرموده‌اند: «افرادی هم که وارد میدان انتخابات شده‌اند، از بداخلاقی، بددهنی و توهین و تهمت به دیگران در تبلیغات و فضای مجازی و همچنین از سیاه‌نمایی و بیان مطالب دروغ و خلاف واقع برای جلب نظر مردم اجتناب کنند چرا که این کارها موجب سلب برکت و عنایت الهی است.»
undefined حال خوب است ببینیم در این چند هفته، چه گروهی اصلی‌ترین جریان توهین و تهمت در فضای مجازی بوده است. گروهی که اسناد رسمی مجلس را بهانه‌ی تهمت به هر منتقدی قرار داد. بزرگتر آنها هشتک تراولیسم زد و کوچک‌ترهایشان به هر کامنت و توییت منتقدی، تهمت دریافت پول می‌زدند. حتی به صورت جریانی تلاش کردند تا این هشتک را بالا بیاورند. البته که این جریان آنقدر در توهین و تهمت و سیاه‌نمایی معروف و شناخته شده است که نیاز به معرفی ندارد.
undefined جریانی که با کمک گروه تازه تاسیس یکی از وزرا، سعی در تخریب و سیاه‌نمایی درباره مجلس انقلابی داشت تا شاید کمی دیده شود. شفافیت را بهانه می‌کردند و حتی روی موج هک منافقین سواری می‌رفتند درحالیکه می‌دانستند شفافیت خرداد 1401 توسط مجلس تصویب شده و علت معطل ماندن آن مجمع تشخیص است.
undefined البته اینان حتما به دنبال تفسیر به رای این بیانات خواهند رفت. کاری که قبلا با جملات مشخص رهبر معظم انقلاب درباره مجلس انقلابی کردند و گفتند اینها انشایی است و نه خبری! متاسفانه در زمینه توهین و تهمت عملکرد اینان مملو از توهین و تهمت است. مواردی که توسط اکانت‌های اصلی این جریان ریپلای یا ریتوییت می‌شد و مشخص بود که جزئی از اکانت‌های سایبری آنهاست.
undefined لذا باید بازهم مثل همیشه از این جریان خواست به جای تهمت و توهین، پاسخگوی عملکرد خودشان باشند و از این رفتار که «موجب سلب برکت و عنایت الهی است» توبه کرده و در فضای عمومی عذرخواهی کنند. خواسته‌ای که در تمام موارد پیشین با مسیری برعکس مواجه شده و متاسفانه به جای پاسخگویی، با تهمت و توهین مضاعف مواجه شده است.
melatebidaronline.ir@melatebidaronline

۱۲:۰۲