عکس پروفایل نمافرن

نمافر

۱,۰۴۳عضو
عکس پروفایل نمافرن
۱هزار عضو

نمافر

گروه سیاست‌پژوهی و تحلیل داده نمافر
نمایی کلان از فعالیت‌های فرهنگ‌بنیان
تحلیل داده‌محور صنایع فرهنگی و اقتصاد خلاق در ایران و جهان
دسترسی وسیع به به‌روزترین داده‌ها در صنایع فرهنگ‌بنیان از سایت:Namafar.ir

۹ خرداد

thumnail
undefined نمایشگاه کتاب امسال رکورد فروش نمایشگاه سال قبل را شکست یا عقب‌تر از آن ایستاد؟
undefinedاین سؤالی است که هر سال پس از برگزاری نمایشگاه، پاسخ‌های متفاوتی به آن داده می‌شود. اما حقیقت چیست؟
undefinedبه گفته علی رمضانی، قائم‌مقام و سخنگوی سی‌وچهارمین و سی‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در هر دو دوره حدود 3.5 میلیون نسخه کتاب به فروش رفته است. این یعنی مردم در سال 1403 و 1402، از نمایشگاه تقریبا به یک میزان کتاب خریده‌اند. اما میزان فروش نمایشگاه امسال نیز کاملا همپای فروش نمایشگاه سال گذشته برآورد می‌شود.
undefinedفروش نمایشگاه 1403 با رشدی 47 درصدی نسبت به سال گذشته به 592 میلیارد تومان رسیده و 191 میلیارد تومان بیشتر شده. با لحاظ افزایش 47 درصدی میانگین قیمت کتاب، در واقع نمایشگاه امسال فروشی برابر با فروش نمایشگاه سال گذشته داشته است. 
undefinedپیشتر از سوی مسئولان نمایشگاه، به رکورد فروش دوبرابری نمایشگاه امسال نسبت به نمایشگاه سال گذشته اشاره شده بود. 
undefined @namafar_ir

۱۸:۳۵

۱۲ خرداد

thumnail
undefinedهوش مصنوعی در سال 2023، با مدل‌های بزرگ زبانی، چت‌بات‌ها و تولیدکنندگان متن به تصویر، علاوه بر جلب توجه مردم، مورد اقبال سرمایه‌گذاران نیز قرار گرفت.
undefinedنگاهی به محبوب‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی حاکی از این است که هوش مصنوعی «ChatGPT» با 14.6 میلیارد بازدید و با اختلاف قابل توجهی در جایگاه نخست ایستاده و محبوب‌ترین ابزار هوش مصنوعی در جهان است.
undefinedدو چت‌بات «Character.AI» و «QuillBot» دیگر نیز به ترتیب با 3.8 و 1.1 میلیارد بازدید در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.
undefinedهمچنین «Midjourney» با بیش از 500 هزار بازدید محبوب‌ترین ابزار تولیدکننده تصویر بوده است.
undefinedشما بیشتر از چه ابزار هوش مصنوعی استفاده می‌کنید؟
undefined @namafar_ir

۱۷:۲۵

۱۳ خرداد

thumnail
undefined درآمد ثانویه شرکت‌ها از مرچندایزینگ
undefined شاید برای شما هم سؤال پیش بیاید، اصلا مرچندایزینگ چیست؟
undefined زمانی‌که در تولید و عرضه محصولات و خدمات مختلف از ویژگی‌های یک شخصیت و کاراکتر محبوب بهره‌برداری ثانویه شود به آن مرچندایزینگ گفته می‌شود.
undefined شرکت‌های مختلفی از طریق مرچندایزینگ کسب درآمد می‌کنند، برای مثال درآمد شرکت والت‌دیزنی از مرچندایزینگ و صدور مجوز استفاده از شخصیت‌های آن در سال 2023، 61.7 میلیارد دلار بوده که والت‌دیزنی را پیشتاز این عرصه کرده است. undefined در کشورمان ایران نیز، پویانمایی‌های پرمخاطب و موفقی مانند «بچه زرنگ» توانسته‌اند از این طریق به درآمدزایی برسند، به‌گونه‌ای که فروش محصولات «بچه زرنگ» در سال گذشته 12 میلیارد تومان رسیده است.
undefined با این حال مرچندایزینگ در ایران امکان و ظرفیت مغفولی است که می‌تواند فرصت‌های درآمدزایی قابل‌توجهی را ایجاد کند.
undefinedشما تا به حال چه محصولات الهام‌گرفته از شخصیت‌های محبوب و مورد علاقه خود را خریده‌اید؟
undefined @namafar_ir

۱۷:۳۶

۱۴ خرداد

بازارسال شده از نمافر
thumnail
undefinedامام در آینه صنایع فرهنگی
undefinedصنایع فرهنگی همواره شخصیت‌های بزرگ را بازتاب می‌دهند. خواه این شخصیت زاییده تخیل انسان‌ها باشد و یا در جهان واقع تغییراتی بزرگ از خود به جا گذاشته باشد. غنای محتوایی صنایع خلاق، تا حد زیادی مدیون چهره‌ها و شخصیت‌های محبوب است.
undefinedانقلاب اسلامی اتفاقات عظیمی در صنایع فرهنگی رقم زد. اما مهم‌ترین خدمت انقلاب به این صنایع، معرفی چهره‌های شاخص و قهرمان‌های بی‌بدیلی است که سراپا تجسم فرهنگ ناب مردم مسلمان ایران هستند.
undefinedیکی از مهم‌ترین این شخصیت‌ها، معمار انقلاب، امام خمینی رحمت‌الله علیه است. شخصیتی کاریزماتیک و تاریخ‌ساز که در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فردی و فرهنگی شناختنی و کم‌نظیر است.
undefinedاز میان صنایع فرهنگی، بیشتر در قالب کتاب به امام پرداخته شده است. همچنین به‌نظر می‌رسد در قالب صنعت تصویر، خصوصا فیلم و سریال خیلی بیش از این‌ها بتوان از این شخصیت بزرگ تاریخی بهره برد.
undefinedدر صورتی که تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر درباره موارد بیان شده دارید با نمافر در ارتباط باشید.
undefined @namafar

۱۱:۰۹

بازارسال شده از نمافر
thumnail

۱۱:۰۹

بازارسال شده از نمافر
thumnail

۱۱:۰۹

۱۶ خرداد

thumnail
undefined  پست جدیدundefinedhttps://www.instagram.com/p/C715ZTBIz11/?igsh=MWcxaHFsdTRvOGF1ag==
undefinedنمافر را در اینستاگرام نیز دنبال کنید.undefined @namafar_ir

۱۷:۴۷

۱۸ خرداد

thumnail
undefined خبرهای روز صنایع فرهنگی و خلاق جهان را در نمافرپلاس دنبال کنید.
undefined @namafar_plus

۱۷:۲۹

undefined توصیه‌های جدید اتحادیه‌ اروپا درباره اینفلوئنسرهااتحادیه اروپا با انتشار توصیه‌هایی جدید، خواستار افزایش مسئولیت حقوقی و اجتماعی اینفلوئنسرها در فضای دیجیتال شده است. این توصیه‌ها با در نظر گرفتن تأثیرگذاری اینفلوئنسرها بر شکل‌دهی افکار عمومی و انتشار اطلاعات در بسترهای مختلف فضای مجازی، تدوین شده‌ است.
undefined پرسودترین کنسول پلی استیشنسونی اعلام کرد که نیمی از کاربران پلی استیشن در حال حاضر از PS5  و نیمه‌ی دیگر هنوز از PS4 استفاده می‌کنند. درآمد علمیاتی کنسول PS5 به ۱۰ میلیارد دلار رسیده که به‌زودی از PS4 پیشی خواهد گرفت و PS5 را تبدیل به پرسودترین کنسول این شرکت می‌کند.
undefinedدبی جذاب‌ترین شهر برای سرمایه گذاران خارجیدبی در شاخص سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ۲۰۲۳ (FDI Index) توانست رتبه‌ی اول در جذب سرمایه برای صنایع فرهنگی و خلاق را کسب کند. سرمایه‌ی خارجی‌ای که دبی برای صنایع خلاق و فرهنگی خود در سال گذشته جذب کرده از شهرهای بزرگی مانند لندن، نیویورک و سنگاپور پیشی می‌گیرد.
undefinedاسپاتیفای به جمنای اضافه می‌شوداولین افزونه‌ی غیر گوگلی که به هوش مصنوعی جمنای اضافه خواهد شد، مربوط به سرویس استریم موسیقی اسپاتیفای است. به احتمال زیاد کاردکرد افزونه‌ی اسپاتیفای در جمنای مشابه افزونه‌ی یوتیوب موزیک خواهد بود. افزوده‌ها به جمنای اجازه می‌دهد تا به اطلاعات برنامه‌ها و سرویس‌های دیگر دسترسی داشته باشد و از این طریق می‌تواند نتایج بهتری را به کاربر ارائه دهد.
undefined @namafar_plus

۱۷:۲۹

۱۹ خرداد

thumnail
undefined نگاهی به صنعت بازی ویدئویی در ژاپن
undefined اگر از علاقه‌مندان به بازی‌های ویدئویی هستید به احتمال زیاد نام بازی‌های بزرگی مانند سوپر ماریو (قارچ‌خور) و سونیک را شنیده‌اید.
undefined ساخت اولین بازی ویدئویی در ژاپن به سال ۱۹۷۸ میلادی (۱۳۵۶ شمسی) با نام اسپیس اینویدرز مربوط است. در آن زمان بسیاری از کشورهای متمدن امروز با فناوری‌های پیشرفته رایانه‌ای آشنا نبودند.
undefined در همان سال‌ها چندین شرکت بازی‌سازی فعالیت خود را آغاز کرده و برخی از آن‌ها امروز تبدیل به غول‌های این صنعت شده‌اند؛ نینتندو ، سگا ، سونی ، کونامی و نامکو از جمله این شرکت‌ها هستند.
undefined ژاپن همچنان در طراحی بازی‌های ویدئویی پیشتاز است و بازی‌هایی مثل سوپر ماریو، سونیک، افسانه زلدا ، استریت فایتر و رزیدنت ایول از گذشته‌ تا به امروز الهام‌بخش بازی‌سازان در سراسر جهان بوده‌اند.
مطالعه نسخه کامل یادداشت undefinedhttps://namafar.ir/همه-چیز-درباره-صنعت-بازی-ویدئویی-در-ژاپ/
undefined @namafar

۱۷:۰۴

۲۰ خرداد

thumnail
undefinedبه مناسبت 20 خردادروز جهانی صنایع دستی
undefinedصادرات صنایع دستی ایران وضعیت خوبی ندارد. دایره صادرات این محصولات از شعاع همسایگان دیوار به دیوار ما فراتر نمی‌رود و جز آلمان، نام هیچ کشور غیر غرب آسیایی دیگری در فهرست پنج مقصد اصلی صادرات صنایع دستی ایران به چشم نمی‌خورد.
undefinedاگر ایران را با یک کشور موفق در صادرات صنایع دستی مثل هند مقایسه کنیم؛ می‌بینیم که این کشور در سال 2023 به پنج کشور آمریکا، امارات، بریتانیا، آلمان و هلند بیش از دیگر کشورها صادرات صنایع دستی داشته است.
undefinedاز سوی دیگر محصولی همچون فرش که به عنوان یک ارمغان بی‌رقیب ایرانی برای کل جهان به شمار می‌رود نیز از عرش به فرش رسیده است.
undefinedطبق یادداشت «فراز و فرودهای صادرات فرش ایران» که در سایت نمافر قابل مطالعه است، ارزش صادرات فرش ایران  از حدود 100 میلیون دلار در سال‌های 1357 تا سال 1382 ،20 برابر رشد کرد و به بالای 2.1 میلیارد دلار رسید. اما در سال 1402 این رقم تنها 40 میلیون دلار بود.
undefinedبرای تحقق امر ضروری افزایش صادرات صنایع فرهنگی، می‌توانیم بر صنایع دستی حساب ویژه‌ای باز کنیم. خصوصا صادرات فرش که نیاز به احیا دارد؛ نه افزایش!
undefined @namafar_ir

۱۷:۵۴

۲۱ خرداد

thumnail
🟡 نقشه مسائل صنعت سینما در ایران
undefinedصنعت سینما، امروزه فراتر از کارکرد تفریحی و سرگرمی که برای مخاطبان دارد، به ابزاری برای توسعه فرهنگی و ایجاد ثروت برای کشورها مبدل شده است. اما نگاهی به گیشه سینمای ایران حاکی از آن است که صنعت سینما در ایران، فقط در حد یک سرگرمی باقی‌مانده و به لحاظ اقتصادی با جایگاه مطلوب فاصله دارد.
undefinedسینمای ایران با چه مسائلی دست و پنجه نرم می‌کند؟ «نقشه مسائل صنعت سینما در ایران» با رویکردی شواهدمحور و نگاهی کاربردی سعی در پاسخگویی به این سؤال دارد.
undefined«نقشه مسائل صنعت سینما در ایران» متشکل از 142 صفحه، 7 بخش و 55 نمودار است که هر صفحه و نمودار آن، مسئله‌ای از سینمای ایران را بیان کرده است.
undefinedاین محصول همچنین تلاش کرده است تا در کنار شناسایی مسائل، پاسخ‌‌هایی را نیز برای آن‌ها به‌شکلی منسجم و مدّون به سیاست‌گذاران و دست‌اندرکاران این حوزه ارائه کند.
undefinedمعرفی کامل «نقشه مسائل صنعت سینما در ایران» را هم‌اکنون می‌توانید در نمافر بخوانید.

undefined @namafar_ir

۱۷:۳۳

thumnail

۱۷:۳۳

thumnail

۱۷:۳۳

thumnail

۱۷:۳۳

thumnail

۱۷:۳۳

۲۳ خرداد

بازارسال شده از نمافر پلاس
thumnail
undefined بازار ۱۱۱ میلیارد دلاری گردشگری کشاورزی! 
undefinedاگروتوریسم یا گردشگری کشاورزی نوعی از گردشگری است که در آن گردشگران به بازدید مزرعه، باغ یا دامداری می‌روند. اصلی‌ترین دسته‌های اگروتوریسم شامل فروش مستقیم به مصرف‌کننده (مثلاً در غرفه‌های مزارع یا چیدن محصول توسط خود مشتری)، آموزش کشاورزی، اقامت شبانه در مزرعه و فعالیت تفریحی می‌شود.
undefinedدر سال ۲۰۲۲، ارزش بازار گردشگری کشاورزی ۳۳.۸ میلیارد دلار بود و پیش‌بینی می شود تا سال ۲۰۳۲ به ۱۱۱ میلیارد دلار برسد. محرک‌های کلیدی رشد گردشگری کشاورزی شامل افزایش تقاضا برای تجربه‌های واقعی و پایدار است؛ چرا که بسیاری از گردشگران مشتاق شرکت در فعالیت‌های مزرعه به سفره و گردشگری‌های سازگار با محیط زیست هستند.
undefined آمریکای شمالی در سال ۲۰۲۲ پیشروی این بازار بود هر چند انتظار می‌رود که مناطق آمریکای لاتین، غرب آسیا و آفریقا سریع‌ترین رشد در گردشگری کشاورزی را داشته باشند. دلیل این اتفاق افزایش درآمد قابل تصرف و بهبود شرایط اقتصادی، به‌ویژه در کشورهای آفریقایی است.
#گردشگری
undefined منبع: TTWundefined @Namafar_plus

۱۶:۱۲

thumnail
undefined خبرهای روز صنایع فرهنگی و خلاق جهان را در نمافرپلاس دنبال کنید.

undefined@Namafar_plus

۱۶:۱۳

۲۶ خرداد

thumnail
undefined بررسی میانگین قیمت کتاب برحسب دسته‌بندی موضوعی در سال‌ 1402 نشان می‌دهد که کتاب‌ با موضوع کمک‌درسی با میانگین قیمت، 211 هزار تومان، بالاترین قیمت را به خود اختصاص داده است.
undefined  این در حالی است که کتاب‌های کمک‌درسی در سال 1401 نیز بالاترین قیمت را داشته‌اند و این امر از حاشیه سود مناسب این حوزه خبر می‌دهد.
undefined  پس از کتب کمک‌درسی، کتاب‌ با موضوع کلیات، علوم اجتماعی و علوم عملی به‌ترتیب با میانگین قیمت 172، 143 و 139 هزار تومان در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.
undefined همچنین کتاب با موضوع کودک و نوجوان با میانگین قیمت 73 هزار تومان، پایین‌ترین قیمت را داراست. این در حالی است که کتاب‌های کودک و نوجوان در سال 1401 نیز پایین‌ترین قیمت را در میان موضوعات مختلف داشته‌اند.
undefined @namafar

۱۸:۳۵

۲۷ خرداد

thumnail
undefined شکاف عمیق هزینه‌کرد فرهنگی در میان دهک‌های درآمدی؛ لوازم و ابزار فرهنگ در سلطه پولدارها
undefinedزمانی‌که صحبت از مصرف فرهنگی مردم می‌شود، باید به این نکته توجه کرد که مسائل مالی و موانع مادی چه تأثیرات و محدودیت‌هایی در دسترسی به کالاها و لوازم فرهنگی ایجاد می‌کنند. بر همین اساس هزینه‌کرد فرهنگی خانوارهای ایرانی بر اساس دهک‌های درآمدی مورد بررسی قرار گرفته است.
undefinedبیشترین هزینه‌کرد فرهنگی در جامعه ایران، با مجموع 141 هزار میلیارد تومان متعلق به سه دهک بالای درآمدی است و فاصله میان دهک دهم با سایر اقشار جامعه در مصارف فرهنگی بسیار چشمگیر است. undefinedهمچنین میانگین هزینه‌کرد فرهنگی دهک دهم و اول درآمدی از سال 1396 تا 1401 بررسی شده و نتایج نشان‌دهنده کاهش 50 درصدی هزینه‌کرد فرهنگی و روندی نزولی در هزینه خانوارهای ایرانی برای فرهنگ است.
undefined آیا هزینه‌کرد فرهنگی شما نیز کاهش یافته است؟
undefined @namafar_ir

۱۷:۲۹