عکس پروفایل ذهن سفیدذ

ذهن سفید

۵۴عضو
عکس پروفایل ذهن سفیدذ
۵۴ عضو

ذهن سفید

مجموعه ذهن سفید با ارائه رویکردی نوین در روانشناسی, سعی در ارتقای کیفیت زندگی شما دارد.سایت:www.zsefid.com

۶ اسفند ۱۴۰۲

thumnail
گاهی اوقات ما می‌خواهیم نشانه‌ها را نبینیممی‌خواهیم نشانه‌ها را حذف کنیم.نشانه‌هایی که می‌خواهند به ما چیزی را بگویند‌.به نوعی می‌خواهیم یک احساس دردناک که وجود دارد را نشمریم.گاهی اوقات ما می‌خواهیم فرار کنیم.یعنی احساس ناراحتی می‌کنیم، اما دلیل آن را نمی‌دانیم.و چون دلیل آن را نمی‌دانیم و خود این احساس ناراحتی عذاب آور است، ترجیح می‌دهیم که فرار کنیم.ترجیح می‌دهیم درباره‌ی آن موضوعاتصحبت و فکر نکنیم.ترجیح می‌دهیم به آن موضوعات نپردازیم.ترجیح می‌دهیم وقتمان را به جای رابطه با چیز دیگری پر کنیم.ترجیح می‌دهیم وقتمان را با کار و شغل پر کنیم.ترجیح می‌دهیم از رابطه‌ای که می‌تواند ما را به خودمان نشان دهد پرهیز کنیم.و ما همه کار می‌کنیم تا با خودمان مواجه نشویم.تا پاسی از شب و در تمام روزهای هفته کار کنیمو یا مدام و افراطی درس می‌خوانیم.ترجیج می‌دهیم مدام دستاورهای مختلف راتلنبار کنیم اما رابطه مانند یک آینه برایمان عمل نکند نقاط ضعف و نقص‌هایمان را نشان ندهد. ما مشغول می‌شویم تا زندگی را حس نکنیم.ما خودمان را مشغول می‌کنیم، تا کمبود رابطه را حس نکنیم.
#محمدملکی

۷:۲۰

۷ اسفند ۱۴۰۲

thumnail
در این ویدئوی آموزشی از سایت «ذهن سفید» نگاهی به موضوع سرزنش کردن خواهیم انداخت. پدر و مادر سرزنش‌گر این رفتار را می‌توانند در کودک خویش نهادینه کنند. والدینی که به‌صورت مداوم از کارهای فرزند ایراد می‌گرفتند، این رفتار را در ذهن او نهادینه کرده‌اند که هر کاری هم او بکند باز آن کار ناقص است و باید سرزنش شود. این آموزه ی کودکی در بزرگسالی می تواند نه بواسطه والدین که بواسطه خودمان در ما تکرار شود.
لینک ورود به سایت:zsefid.com

۸:۳۲

thumnail
فرسودگی شغلی چیست – نشانه ها و روش های مقابله
همه ما ممکن است «فرسودگی شغلی» (Occupational Burnout) که ارتباط تنگاتنگی با استرس در محیط کار و عملکرد شغلی دارد،‌ را تجربه کرده باشیم. در واقع تجربه استرس در محل کار برای مدت طولانی می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی شود. علائم فرسودگی شغلی شامل احساس خستگی، پوچی و ناتوانی در کنار آمدن با زندگی روزمره است. اگر به آن توجه نشود، می‌تواند عملکرد روانی شما را دچار مشکل کند. به همین خاطر در ادامه این مطلب از «ذهن سفید» علائم فیزیکی و روانی فرسودگی شغلی، عواملی که ممکن است خطر ابتلا به آن را افزایش دهند و چند راه‌حل برای مقابله را بررسی می‌کنیم.
لینک مطلب:https://zsefid.com/فرسودگی-شغلی-چیست/

۱۴:۵۳

۸ اسفند ۱۴۰۲

thumnail
اختلال دو قطبی چیست و چه علائمی دارد – افسردگی شیدایی
در این مطلب از سایت «ذهن سفید» می‌خواهیم بدانیم اختلال دو قطبی چیست و چه علائمی دارد. حدوداً بیست و پنج سال پیش، اکثر افراد مبتلا به اختلال دو قطبی، بزرگسالان میانسالی بودند که دوره‌های شیدایی مشخصی داشتند. امروزه اکثر افرادی که با افسردگی شیدایی یا اختلال دوقطبی روبرو می‌شوند، تصویر متفاوتی از این بیماری ارائه می‌دهند؛ نه تنها افسردگی شایع‌ترین ویژگی این بیماری است، بلکه مرحله شیدایی معمولاً ترکیبی از تحریک پذیری، عصبانیت و افسردگی، با یا بدون سرخوشی است. در واقع، شیدایی استثناست، نه افسردگی.
لینک مطلب:https://zsefid.com/اختلال-دو-قطبی-چیست/

۷:۲۹

thumnail
گاهی اوقات ما تنبیه‌گر خودمان می‌شویم؛ خودمان، خودمان را تنبیه می‌کنیم.چرا که موضوع تنبیه شدن برایمان یک وضعیت قدیمی و آشناست.از این رو ممکن است ما در ارتباط با خودمان تبدیل به یک شکنجه‌گر و آسیب‌رسان شویم.در موقعیت و ارتباطاتی قرار بگیریم که برایمان رنج و درد تولید کند.فعالیت‌هایی را انجام بدهیم که منجر به آسیب بیشتر خودمان شود، منجر به تخریب بیشتر خودمان شود.اما چرا با خودمان چنین می‌کنیم؟خب یک فرض این ماجرا، موضوع خشم استخشمی که متوجه شخصی بوده است.اما حالا آن شخص دیگر وجود خارجی ندارد.در واقع این خشم ابژه‌اش را از دست داده است و دیگر یک موضوع خارجی قابل دسترس نیست.و چون موضوع خارجی ندارد این خشم ناچار به خود برمی‌گردد.این خشم با سرکوب و انکار از بین نمی‌رود، فراموش نمی‌شود، جابه‌جا نمی‌شود.و می‌خواهد دوباره به سطح آگاه ما بیاید. به دنبال خروجی‌هایی می‌گردد تا پیدا و آشکار شود و اگر هیچ راهی برای ابراز پیدا نکند.تنها گزینه‌اش محدود به این می‌شود که خشم را متوجه خود فرد کند.این خشم به خود برمی‌گردد و در قالب رفتارها و موقعیت‌ها شرایطی را فراهم می‌کند که مسبب درد و رنج شود؛ شرایطی را فراهم می‌کند که با آسیب و تنبیه همراه باشد...
#محمدملکی

۷:۳۵

۹ اسفند ۱۴۰۲

thumnail
کارهایی که یک بزرگسال سالم باید انجام دهد
در این ویدئوی آموزشی از سایت «ذهن سفید» به موضوعی خواهیم پرداخت که مشکل افراد زیادی است. کارهایی که یک فرد به عنوان یک بزرگسال سالم باید انجام دهد. چنین فردی واقعیت‌های زندگی اش را می‌پذیرد و در تخیلات سیر نمی‌کند. در واقع در مواجهه با شکست رفتاری منطقی دارد و در تلاش برای عبور از آن است. یک بزرگسال سالم براساس نظر و عقیده دیگران اصول و رفتار خود را تغییر نمی‌دهد و می‌کوشد که حریم امنی برای خود مهیا کند.

۹:۰۰

thumnail
اختلال شخصیت مرزی چیست – علائم و ریشه‌ها
در این مطلب از سایت «ذهن سفید» قصد داریم بدانیم اختلال شخصیت مرزی چیست. اختلال شخصیت مرزی، یک اختلال روحی است که بر فکر و احساسات شما درباره خودتان و دیگران اثر می‌گذارد. این مشکلات شامل تخریب تصویر آدمی از خود، دشوار شدن مدیریت احساسات و رفتار و الگویی از مشکلات در روابط است.
لینک مطلب:https://zsefid.com/اختلال-شخصیت-مرزی-چیست/

۹:۰۲

۱۰ اسفند ۱۴۰۲

thumnail
طرحواره رهاشدگی چیست – نشانه‌ها، ریشه‌ها و روش‌های مقابله
برای اینکه بدانیم طرحواره رهاشدگی چیست، می‌توانیم سوال‌های پیش رو را در نظر بگیریم. آیا در روابط احساس ناامنی می‌کنید؟ به رد شدن و یا ترک شدن از جانب طرف مقابل فکر می‌کنید و واکنش‌های شدید نشان می‌دهید؟ تصور می‌کنید نسبت به عشق بدبینید، اما درعین‌حال، سابقه روابط پرشوری دارید که پس از پایان آ‌ن‌ها شدیداً آزرده‌خاطر شدید؟ شک دارید کسی را پیدا کنید که شما را دوست داشته باشد، اما مدام آرزو می‌کنید که این اتفاق بیفتد؟ این پاردوکس‌های آسیب‌رسان می‌توانند نشانه طرحواره رهاشدگی باشند. پس با این مطلب از سایت «ذهن سفید» همراه باشید تا این طرحواره‌ها را به کمک منابع علمی و به زبان ساده بررسی کنیم.
لینک مطلب:https://zsefid.com/طرحواره-رهاشدگی-چیست-نشانهها،-ریش/

۸:۱۳

thumnail
#محمدملکی

۸:۲۲

۱۱ اسفند ۱۴۰۲

thumnail
سازش بین دو انتخاب#محمدملکی

۱۴:۱۱

۱۲ اسفند ۱۴۰۲

thumnail
افسردگی در مردان – از علت ها تا نشانه ها
افسردگی یک بیماری روانی مهم است که بر احساسات، تفکرات و انجام فعالیت‌های روزمره شما تأثیر می‌گذارد. افسردگی در مردان یا زنان ممکن است احساس غم، تحریک‌پذیری یا پوچی به دنبال داشته باشد؛ باعث می‌شود لذت بردن از آنچه قبلاً از آن لذت می‌بردید هم سخت شود. البته خیلی وقت‌ها احساس ناراحتی طبیعی است، اما اگر به مدت ۲ هفته یا بیشتر این احساسات را به دوش بکشید، ممکن است دچار افسردگی شده باشید. هم‌چنین به خاطر تفاوت‌های زنان و مردان، ما در سایت «ذهن سفید» افسردگی در مردان و در زنان را به طور جداگانه بررسی می‌کنیم. این مطلب درباره افسردگی مردان است. با این حال، بسیاری از جنبه‌های افسردگی به جنسیت خاص محدود نمی‌شود.
لینک مطلب:https://zsefid.com/افسردگی-در-مردان/

۷:۵۱

thumnail
گاهی اوقات استفاده از الکل برای ناتوانی در ابراز عواطف و احساسات است.ناتوانی در بیان احساساتی که در حالت عادی توان انجام آن نیست؛ چرا که ممکن است ناراحت کننده باشد.دستاویزی است برای اینکه کاری را انجام دهیدکه از انجام آن شرم دارید و یا حرفی را بزنید که از آن خجالت می‌کشید.گاهی اوقات استفاده از الکل یک مجوز است برای انجام کارهای خشونت آمیز، برای انجام کارهای متجاوزگرانه، تا بعد از آن فرد بگوید
در حالت عادی نبودم.
گاهی اوقات استفاده از الکل برای بی‌حس شدن در برابر رنج‌هاست.ناتوانی در پذیرش واقعیت‌هاست. هرچند که در ظاهر شاید شبیه تسکین باشد، اما نوعی انکار است تا ما رنج و درد را تجربه نکنیم.و یا از آن فرار کنیم تا با تعارض‌ها و تنش‌ها روبرو نشویم.
#محمدملکی

۷:۵۵

۱۳ اسفند ۱۴۰۲

thumnail
فیلم آموزشی اختلال شخصیت مرزی
«اختلال شخصیت مرزی» بسیاری از اوقات ممکن است با اختلال دو قطبی اشتباه گرفته شود. در این ویدئوی آموزشی از «ذهن سفید» به بیان ویژگی ها و علائم اختلال شخصیت مرزی می‌پردازیم. همچنین به تفاوت آن با اختلال دو قطبی و عوامل زمینه‌ساز اختلال شخصیت مرزی نیز اشاره می‌کنیم.

۱۰:۰۶

thumnail
هر چقدر ما بیشتر سعی کنیم که هیجانی را تجربه نکنیم، احتمال بیشتر آن را تجربه می‌کنیم!
#محمدملکی

۱۰:۱۱

thumnail
عوامل افسردگی در زنان – از علل تا نشانه ها
ما در این مطلب از سایت «ذهن سفید» قصد داریم عوامل افسردگی در زنان را بررسی کنیم. زنان حدود دو برابر مردان افسردگی را تجربه می‌کنند. افسردگی در هر سنی ممکن است زنان را درگیر کند؛ بنابراین شناخت این عوامل به آن‌ها کمک می‌کند که بهتر با آن مواجه شوند.
لینک مطلب:https://zsefid.com/عوامل-افسردگی-در-زنان/

۱۰:۱۴

۱۷ اسفند ۱۴۰۲

thumnail
اگر معنا از ما فرار کند، آن وقت احساس تهی بودن می‌کنیم.احساس خستگی و بی‌رمقی می‌کنیم، حتی اگر بهترین‌ها را داشته باشیم.این نبودن معنا می‌تواند زمینه ساز افسردگی شود.گاهی اوقات ما خودمان می‌توانیم معنی‌ساز زندگی بشویم.می‌توانیم به بخش‌های مختلف زندگی‌مانمعنی تازه‌تری بدهیم.می‌توانیم نگاه و برداشت جدیدی خلق کنیم.می‌توانیم ایده‌ها و فکرهایمان را بررسی کنیم.می‌توانیم درباره‌ی آنچه که آن را حقیقت محض می‌دانیم، شک کنیم.می‌توانیم به گذشته هجوم ببریم و رویدادها و اتفاقات را جور دیگری ببینیم و معنای جدیدتری از گذشته خلق کنیم.
در واقع زندگی بدون معنا زندگی بی رنگی است.
ما برای زندگی کردن به معنا احتیاج داریم
#محمدملکی

۹:۱۷

thumnail
همواره ما در ازای به دست آوردن چیزهایی، چیزهایی را از دست می‌دهیم.
#محمدملکی

۹:۱۸

۱۸ اسفند ۱۴۰۲

thumnail
وسواس فکری چیست – اختلال وسواس فکری عملی
برای اینکه بدانیم وسواس فکری چیست، بیایید با اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) آشنا شویم. اختلال وسواس فکری-عملی دارای الگویی از افکار و ترس‌های ناخواسته (وسواس) است که شما را به انجام رفتارهای تکراری هدایت می‌کند. این وسواس‌ها و اجبارها در فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد می‌کنند و باعث پریشانی قابل توجهی می‌شوند.ممکن است سعی کنید وسواس های خود را نادیده بگیرید یا آن‌ها را متوقف کنید، اما این فقط ناراحتی و اضطراب شما را افزایش می‌دهد. در نهایت، حس می‌کنید برای کم کردن اضطراب و هجمه احساسات بد، مجبورید از رفتارهای وسواسی خود پیروی کنید. بیشتر وقت‌ها وسواس فکری عملی با کارهایی مثل شست‌وشوی زیاد خود تا زمانیکه زخم بردارید، ترس زیاد از آلودگی و میکرب‌ها و… شناخته می‌شود. اما شناخت کافی از این عارضه، برای رویایی با آن ضروری است. در این مطلب از سایت «ذهن سفید» قصد داریم شما را این اختلال آشنا کنیم.
لینک مطلب:https://zsefid.com/وسواس-فکری-چیست/

۸:۵۱

thumnail
هم تفریح هم کار، یعنی نه تفریح و نه کار
در این ویدئوی آموزشی از سایت «ذهن سفید» به موضوع برقراری تعادل میان تفریح و کار به عنوان دو کنش می‌پردازیم. بسیاری از اوقات ما دو امر متفاوت را سعی می‌کنیم به‌صورت همزمان پیش ببریم تا در نهایت هر دو را داشته باشیم. این نمونه مثالی است از این موضوع. گاهی ما در زمان فعالیت، استراحت می‌کنیم و گاهی در زمان استراحت، کار و این پیش فرض را از این سو داریم که هر دو را انجام می‌دهیم. در حالیکه مطالعات نشان می‌دهد در چنین مواقعی نه تفریح کرده‌ایم و نه کار را به درستی انجام داده‌ایم. ریشه این رفتار کجاست؟

۸:۵۹

۲۸ اسفند ۱۴۰۲

thumnail
بار ذهنی چیست؟ – فشار روانی اداره خانه بر روی شانه زنان
تا به حال به بار ذهنی اداره یک خانه فکر کرده‌اید؟ در زندگی شغلی،‌ لیست مشخصی از وظایف وجود دارد. اما در زندگی شخصی ما لیست بلندی از وظایف و مسئولیت‌ها وجود دارد که باید همه را مدیریت کنیم. برای مثال فعل ساده خرید رفتن که تنها یکی از مسئولیت‌هاست را در نظر بگیرید. خرید رفتن تنها به قرار دادن خریدها در سبد و به خانه برگشتن خلاصه نمی‌شود. بررسی مایحتاج و کمبودهای خانه و بودجه، لیست‌خرید نوشتن، تهیه از فروشگاهی که بهترین و یا مناسب‌ترین قیمت را دارد،‌ جایی برای تک‌تک خریدها در نظر گرفتن و … . در واقع فکر فرد به طور مداوم برای کارهای خانه و نیازهای اعضای خانواده مشغول است. حتی در مترقی‌ترین خانواده‌ها که زوج‌ها کارهای خانه را تقریباً به طور مساوی تقسیم می‌کنند، بار ذهنی اداره خانه بیشتر روی شانه یک نفر -معمولاً زنان- است. ما در این مطلب از «ذهن سفید» قصد داریم بار ذهنی اداره امور خانه را بشناسیم.
لینک مطلب:https://zsefid.com/بار-ذهنی-چیست/

۱۵:۴۰